logo کاقه ارز

یک برنامه غیر متمرکز برنامه ای است که هیچ گونه کنترل مرکزی در آن وجود ندارد. در اصل، یک برنامه غیر متمرکز باید منبع باز باشد و باید دارای یک برنامه تشویقی باشد، که در آن نشانه های جمعی به کاربران و کارگران شبکه تعلق می گیرد. این نشانه ها از طریق پروتکل یا الگوریتمی که برای پاداش شرکت کنندگان طراحی شده است، تولید می شوند. نیازی به گفتن نیست، تمام داده ها به صورت رمزنگاری در یک blockchain ذخیره می شوند. انواع مختلفی از (DApps) وجود دارد. بعضی از d’app ها از blockchain مخصوص خود استفاده می کنند و بهترین نمونه برای این نوع d’app Bitcoin است. از طرف دیگر Dapp ها روشی انقلابی برای ایجاد نرم افزار و برنامه های کاربردی در blockchain فراهم کرده اند.

مزایای استفاده از (DApps)


اساساً، یک DApp یک نرم افزار منبع باز است که روی blockchains های غیرمتمرکز اجرا می شود. پیشرفت پذیرش blockchain اجتناب ناپذیر است، که منجر به منسوخ شدن بسیاری از شیوه های فعلی خواهد شد. سرویس هایی مانند بانکداری در حال حاضر مشغول به کار هستند تا به زودی از blockchain استفاده کنند، که به آنها کمک می کند تا با شبکه های مطمئن، خود پایدار و غیرمتمرکز کار کنند.
در زیر مزایای استفاده از DApps آمده است:

1- بدون خطا


DApps یک نقطه شکست را ندارد زیرا هیچ گره واحدی تراکنش داده یا سوابق داده را در این شبکه غیرمتمرکز P2P کنترل نمی کند. ماهیت توزیع شده آن از این حمایت بسیار پشتیبانی می کند.

2. از سانسور اینترنت جلوگیری می کند


آنجا که هیچ مرجع کنترل کننده مرکزی دارای شبکه (DApps) نیست، آن را کنترل و از نقض سانسور اینترنت جلوگیری می کند. دستکاری با مجموعه داده ها به نفع یک شخص عملا غیرممکن است. این بدان معناست که حتی مقامات دولتی نمی توانند تلاش کنند DAPp را مسدود کنند، زیرا در ماهیت غیرمتمرکز، (DApps) به هیچ آدرس IP خاصی بستگی ندارد.

3. اعتماد

اعتماد دوباره به سیستم مجدداً افزایش می یابد، زیرا (DApps) متعلق به یک نهاد واحد نیست. کاربران اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری دارند که داده های آنها دزدیده و دستکاری نمی شود.

(DApps)

مضرات استفاده از (DApps)

DApps ایده آل نیست و با معایب خاص خود همراه است. در زیر لیستی از این معایب آورده شده است:

1. به روزرسانی ها و رفع اشکالات آسان نیست
رفع هرگونه مشکل در (DApps) دشوار است زیرا رفع نیاز به هر یک از همسالان در شبکه دارد تا تمام نسخه های موجود در شبکه را به روز کند، که این می تواند یک کار دلهره آور باشد.

2. KYC آسان نیست
بسیاری از برنامه های متمرکز فعلی به تأیید کاربر بستگی دارند، با توجه به اینکه یک مقام واحد آن را کنترل و تأیید می کند بسیار آسان است. اما (DApps) یک نهاد واحد را ندارد که مسئولیت انجام تأیید KYC را انجام دهد، و این باعث می شود ساخت DApps دشوار باشد.

3. پیچیده است
شبکه ها و پروتکل های پیچیده ای وجود دارد که باید در DApps برای دستیابی به اجماع برای اعتبارسنجی داده ها اجرا شود. برای این منظور، کل DApp با توجه به مقیاس از ابتدا باید برنامه ریزی و ساخته شود. این مورد در مورد برنامه های متمرکز اتفاق نمی افتد، جایی که می توانید ابتدا MVP بسازید و بعداً مطابق با الزامات سیستم را متعادل کنید.

4- تعداد کمتری از (DApps) ها شخص ثالث تکامل یافته
در مکانیسم برنامه متمرکز فعلی، ما اغلب برای واکشی برخی از اطلاعات شخص ثالث به API های شخص ثالث وابسته هستیم. با این حال ، با (DApps)، ما این اهرم را نداریم زیرا در حال حاضر چنین اکوسیستم بزرگ شخص ثالث DApps وجود ندارد. DApps برای نیازهای API خود مجبور است با DApps دیگر در تعامل باشد و این یک ضرر است. زیرا آنها نمی توانند از طریق یک برنامه متمرکز به API ها دسترسی پیدا کنند.

فرآیند توسعه (DApps)

 • Whitepaper و Prototype
  اول از همه ، whitepaper منتشر می شود که DApp و ویژگی های آن را توصیف می کند. این whitepaper ایده توسعه DApp را تشریح می کند اما مستلزم یک نمونه اولیه کار است.
 • فروش توکن فروش علائم
  اولیه تنظیم شده است.
 • ICO – عرضه اولیه سکه
  سهام مالکیت DApp پخش می شود.
 • اجرای و راه‌اندازی
  مرحله نهایی سرمایه گذاری بودجه در  توسعه DApp و استقرار آن است.

اتریوم (DApps)

(DApps)

به طور کلی، سه نوع برنامه مبتنی بر اتریوم وجود دارد.

 • برنامه های مالی که با استفاده از پول خود روشهای قدرتمندتری برای مدیریت و انعقاد قراردادها در اختیار کاربران خود قرار می دهند.
 • برنامه های نیمه مالی، که شامل پول می شوند، اما جنبه غیر پولی سنگین نسبت به آنچه انجام می شود دارند.
 • برنامه های حاکمیتی مانند رأی گیری آنلاین و حاکمیت غیر متمرکز که اصلاً مالی نیستند.

نمونه هایی از چندین DApps:

سیستم های توکن 
کاربردهای زیادی در سیستم های توکن وجود دارد. برنامه ها می توانند به زیر ارزهایی باشند که دارایی هایی مانند USD یا طلا را نشان می دهند. سهام شرکت؛ علائم شخصی که نمایانگر خاصیت هوشمند است؛ یا کوپن های غیرقابل دفاع را امن کنید.

مشتقات مالی و ارزهای با ارزش پایدار
یک برنامه پیمانکاری هوشمند است که از عدم ثبات اتر در رابطه با دلار آمریکا محافظت می کند و از داده های منبع از جمله NASDAQ و NYSE استفاده می کند .

سیستم های هویت و اعتبار
(پیمانکاری) یک  قرارداد با ذکر نام مالک یک عنوان زمین می تواند به شبکه اتریوم اضافه شود، اما قابل تغییر یا حذف نیست. هر کس مجاز است نام خود را با مقادیر ثبت کند. این ثبت نامها برای همیشه ادامه می یابد.

Decentralized Storage File
یک DApp مانند Dropbox، که در آن داده های مورد نظر با یک قرارداد هوشمند به بلوک ها تقسیم می شوند و بدین ترتیب هر بلوک را برای حفظ حریم خصوصی رمزگذاری می کنند. سپس یک درخت مرکل از آن ساخته شده و متعاقباً، کل داده ها در شبکه توزیع می شوند.

سازمانهای خودمختار غیر متمرکز (DAO)
یک نهاد مجازی با داشتن مجموعه ای خاص از اعضای یا سهامداران با اکثریت 68٪، حق دارد که بودجه واحد را صرف کند و کد آن را اصلاح کند. درمورد چگونگی تخصیص منابع توسط سازمان باید توسط اعضا تصمیم گرفته شود.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.