کاقه ارز

کیف پول چند منظوره یا Multisig مخفف Multi Signal است، که نوع خاصی از امضای دیجیتالی است و این امکان را برای دو یا چند کاربر فراهم می کند که اسناد را بصورت گروهی امضا کنند. بنابراین، چند امضایی از طریق ترکیبی از امضاهای بی نظیر متعدد تولید می شود. فناوری کیف پول چند منظوره در دنیای cryptocurrency وجود دارد، اما در اصل یکی از مواردی است که مدت ها قبل از ایجاد بیت کوین وجود داشته است. در زمینه ارزهای رمزنگاری، این فناوری برای اولین بار در سال 2012 در آدرس های بیت کوین اعمال شد که در نهایت یک سال بعد به ایجاد کیف پول های چند منظوره منجر شد. کیف پول های چند منظوره ممکن است در زمینه های مختلف استفاده شوند، اما بیشتر موارد استفاده آنها مربوط به نگرانی های امنیتی است. بدینوسیله در مورد استفاده از آنها در کیف پول های cryptocurrency بحث می کنیم.

کیف پول چند منظوره چگونه کار می کند؟

به عنوان مثال، می توان یک صندوق امانات را تصور کرد که دارای دو قفل و دو کلید است. یکی کلید توسط آلیس و دیگری توسط باب نگه داشته می شود. تنها راهی که آنها می توانند جعبه را باز کنند، تهیه همزمان هر دو کلید است. بنابراین نمی توان جعبه را بدون رضایت دیگری باز کرد. اساساً، وجوه ذخیره شده در یک آدرس چند امضایی فقط با استفاده از 2 یا بیشتر امضاها قابل دسترسی است. بنابراین، استفاده از یک کیف پول چندرسانه ای کاربران را قادر می سازد که یک لایه امنیتی اضافی برای بودجه خود ایجاد کنند. اما قبل از ادامه بیشتر، درک مقدمات یک آدرس بیت کوین استاندارد، که به جای چند کلید (آدرس تک کلید) متکی به یک کلید واحد است، مهم است.

کیف پول چند منظوره

تک کلید در مقابل کیف پول چند منظوره

معمولاً بیت کوین ها در یک آدرس استاندارد و تک کلید ذخیره می شوند. به این معنی که هرکسی که کلید خصوصی مربوطه را در اختیار دارد، قادر به دسترسی به وجوه است. این بدان معناست که فقط یک کلید برای امضاء معاملات لازم است و هرکسی که دارای کلید خصوصی باشد، می تواند سکه ها را به خواست خود و بدون مجوز به هر کس دیگری انتقال دهد. در حالی که مدیریت یک کیف پول تک کلیدی سریعتر و آسان تر از کیف پول چند منظوره ای است، تعدادی از موضوعات را به ویژه در مورد امنیت ارائه می دهد. با داشتن یک کلید واحد، وجوه توسط یک نفر محافظت می شود، به همین دلیل است که مجرمان سایبری مرتباً تکنیک های جدید فیشینگ را امتحان می کنند تا بتوانند وجوه کاربران cryptocurrency را سرقت کنند.

علاوه بر این، کیف پول های تک کلیدی بهترین گزینه برای مشاغل درگیر با ارزهای رمزپایه نیستند. تصور کنید که وجوه یک شرکت بزرگ در یک آدرس استاندارد که دارای یک کلید خصوصی است، ذخیره می شود. این بدان معناست که کلید خصوصی به یک شخص یا به چندین فرد به طور هم زمان واگذار می شود. این به وضوح امن ترین راه برای دستیابی نیست. کیف پول های چند منظوره ای یک راه حل بالقوه برای هر دو مشکل ارائه می دهند. بر خلاف تک کلید، وجوه ذخیره شده در یک آدرس چندرسانه ای تنها در صورت فراهم بودن امضاهای متعدد (که با استفاده از کلیدهای خصوصی مختلف ایجاد می شوند) قابل جابجایی هستند.

مزایای استفاده از کیف پول چند منظوره

تعدادی از برنامه ها برای این فناوری وجود دارد. در اینجا موارد متداول استفاده از کیف پول های رمزنگاری شده چند امضا ارائه شده است.

1- افزایش امنیت

با استفاده از یک کیف پول چند منظوره، کاربران قادر به جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از از بین رفتن یا سرقت یک کلید خصوصی هستند. بنابراین حتی اگر یکی از کلیدها به خطر بیفتد، وجوه هنوز ایمن هستند.

تصور کنید که آلیس یک آدرس multisig 3 ایجاد کرده و سپس هر کلید خصوصی را در مکان یا دستگاه دیگری (به عنوان مثال تلفن همراه، لپ تاپ و رایانه لوحی) ذخیره می کند. حتی اگر دستگاه تلفن همراه وی به سرقت برود، سارق با استفاده از تنها 1 کلید از 3 کلید قادر به دسترسی به صندوق های او نخواهد بود. به طور مشابه، حملات فیشینگ و مخرب احتمال موفقیت کمتری دارند زیرا هکر به احتمال زیاد به یک دستگاه و کلید واحد دسترسی دارد. حملات مخرب به کنار، اگر آلیس یکی از کلیدهای خصوصی خود را از دست دهد، می تواند با استفاده از 2 کلید دیگر به بودجه خود دسترسی پیدا کند.

2- احراز هویت دو عاملی در کیف پول چند منظوره

آلیس با ایجاد یک کیف پول چندرسانه ای که به دو کلید نیاز دارد، می تواند یک مکانیزم احراز هویت دو عاملی برای دسترسی به بودجه خود ایجاد کند. به عنوان مثال، او می تواند یک کلید خصوصی را در لپ تاپ خود ذخیره کند و دیگری را در دستگاه تلفن همراه خود (یا حتی روی یک تکه کاغذ). این تضمین می کند که تنها کسی که به هر دو کلید دسترسی داشته باشد قادر به انجام معامله است.

به خاطر داشته باشید که استفاده از فناوری multisig به عنوان تأیید هویت دو عاملی می تواند خطرناک باشد. به خصوص اگر به عنوان یک آدرس چند منظوره 2 از 2 تنظیم شده باشد. اگر یکی از کلیدها گم شود، نمی توانید به بودجه خود دسترسی پیدا کنید. بنابراین، استفاده از یک راه اندازی 2 از 3 یا یک سرویس 2FA شخص ثالث که با کدهای پشتیبان حساب می شود، ایمن تر خواهد بود. هنگام مبادله حساب های معاملاتی، استفاده از Google Authenticator بسیار توصیه می شود.

3- تصمیم گیری

یک هیئت مدیره ممکن است از یک کیف پول چندرسانه ای برای کنترل دسترسی به وجوه شرکت استفاده کند. به عنوان مثال، با راه اندازی یک کیف پول 4 از 6 که در آن هر عضو هیئت مدیره یک کلید را در اختیار دارد، هیچ یک از اعضای هیئت مدیره قادر به سوء استفاده از وجوه نیستند. بنابراین، تنها تصمیماتی که مورد توافق اکثریت است می توانند اجرا شوند.

کیف پول چند منظوره

معایب کیف پول چند منظوره

اگرچه کیف پول های چندرسانه ای راه حل خوبی برای طیف وسیعی از مشکلات هستند، اما باید در نظر داشته باشید که برخی از خطرات و محدودیت ها در آن دخیل است. راه اندازی یک آدرس multisig به دانش فنی خاصی نیاز دارد، به خصوص اگر نمی خواهید به ارائه دهندگان شخص ثالث اعتماد کنید. علاوه بر این، از آنجا که آدرسهای blockchain و multisig هر دو نسبتاً جدید هستند، در صورت عدم موفقیت، ممکن است جستجو برای مراجعه قانونی باشد. هیچ متولی قانونی برای وجوهی که با چندین دارنده کلید در یک کیف پول مشترک واریز می شود وجود ندارد.

نتیجه گیری کلی درباره کیف پول چند منظوره

با وجود کمبود معایب،کیف پول چند منظوره ای کاربردهای جالب بسیاری دارند. بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده را حتی مفیدتر و جذاب تر می کنند. با نیاز به بیش از یک امضا برای انتقال وجوه، کیف پول های multisig امنیت پیشرفته ای را فراهم کرده و امکان معاملات غیرقانونی با سپردن را فراهم می کنند. به همین ترتیب، احتمالاً این فناوری در آینده شاهد افزایش استفاده خواهد بود.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *