logo کاقه ارز

IDEX یک مبادله غیرمتمرکز مبتنی بر Ethereum است. که دارای جفت معاملات توکن Ethereum و ERC20 است.  این سرویس مانند EtherDelta دارای قراردادهای هوشمندی است که به کاربران امکان می دهد کلیدهای خصوصی خود را مدیریت کرده و در یک محیط امن و همکار به تجارت بپردازند. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید.

IDEX

 این برنامه همچنین از ادغام Ledger Nano S و Meta Mask Wallet، گزینه های ایمن تری برای مدیریت صندوق نسبت به ورود دستی کلید خصوصی شما برخوردار است. برخلاف EtherDelta (یا سایر DEX ها)، IDEX از قراردادهای هوشمند خود برای مدیریت معاملات برای کاربران خود استفاده می کند. شما همچنان در یک معامله با کلید خصوصی خود وارد سیستم خواهید شد. اما صرافی خود معامله را برای بلاکچین Ethereum برای شما پخش می کند.

 این به صرافی امکان می دهد مانده حساب را به روز کرده و کتابها را در زمان واقعی سفارش دهد. در عین حال جریان معاملات شبکه را برای کاهش اصطکاک مدیریت می کند. این به IDEX تجربه کاربر مبادله متمرکز را می دهد بدون اینکه امنیت و کنترل کاربر مبادله غیرمتمرکز را از بین ببرد.

IDEX چگونه کار می کند؟


مانند اکثر DEX های مجهز به Ethereum، قراردادهای هوشمند نام بازی برای IDEX است. شما همه وجوه خود را از طریق قرارداد هوشمند صرافی مدیریت خواهید کرد. و تا زمانی که شخص دیگری کلید خصوصی شما را نداشته باشد، پس از ذخیره شدن در قرارداد وجوه شما قابل لمس نیستند. مگر اینکه از سیستم آنها خارج شوید.

پس از ورود به بورس، متوجه خواهید شد که هر آنچه برای تجارت نیاز دارید بلافاصله پیش روی شماست. مانده کیف پول، نمودار معاملات، دفتر سفارش، جفت معاملات و سایر ابزارها همه در یک صفحه نمایش داده می شوند. ممکن است در ابتدا جمع کردن همه اینها طاقت فرسا به نظر برسد. اما ما از هر یک از اجزای زیر استفاده خواهیم کرد و داشتن همه چیز در یک صفحه در واقع باعث تبادل نسیم می شود.

در وهله اول، برای شروع باید وجوه خود را به قرارداد هوشمند صرافی واریز کنید. در گوشه بالا سمت راست، یک dropbox حساب وجود دارد که به شما امکان می دهد کیف پول جدیدی را ادغام کنید یا از طریق تبادل نظر ایجاد کنید. اگر تصمیم به ایجاد آن دارید، صرافی برای شما یک کلید خصوصی و یک پرونده فروشگاه کیف پول ایجاد می کند.  چه در حال ایجاد کیف پول جدید باشید و چه به کیف دستی قدیمی دسترسی پیدا کنید،

چهار گزینه برای باز کردن کیف پول در صرافی :

  1. File Keystore File: می توانید مستقیماً با استفاده از یک پرونده KeyStore برای آدرس Ethereum که در بورس یا غیر آن ایجاد کرده اید، کلید خصوصی خود را بارگذاری کنید.
  2. دستی وارد شده کلید خصوصی: شما می توانید کلید خصوصی خود را برای باز کردن قفل منابع مالی آدرس Ethereum به صورت دستی وارد کنید.
  3. MetaMask: می توانید کیف پول MetaMask خود را باز کرده و از طریق صرافی به آن دسترسی پیدا کنید.
  4. Ledger Nano S: شما می توانید Ledger Nano S خود را در صرافی ادغام کنید و وجوه را مستقیماً از آن واریز کنید.

مزایای استفاده از ایدکس

ادغام کیف پول سخت افزار یکی از بزرگترین مزایای استفاده از مبادله غیرمتمرکز مانند IDEX است. استفاده از لجر برای تجارت در IDEX شما را از خطرات مانند بدافزار و حملات فیشینگ منزوی می کند. Meta Mask شما را در برابر حملات فیشینگ محافظت می کند. اما از بدافزار جلوگیری می کند و همانطور که هک EtherDelta DNS به ما نشان داد، با ورود دستی کلیدهای خصوصی، بودجه شما برای فیشینگ رسیده و آسیب پذیرترین گزینه برای دسترسی به وجوه است.

هنگامی که وجوه خود را در صرافی دریافت کردید، باید آنها را به قرارداد هوشمند صرافی واریز کنید. این یک مرحله اضافی احمقانه به نظر می رسد، اما در واقع به نفع شما است. زیرا این قرارداد هوشمند سرمایه شما را در حین معامله ایمن نگه می دارد و به صرافی اجازه می دهد معاملات را مستقیماً به شبکه منتقل کند. می توانید از طریق تب Quick Balances در بالای صفحه از کیف پول خود به صندوق واریز کنید. و در اوقات فراغت قیمت بنزین این معامله را تنظیم کنید.

تجارت در  IDEX


پس از دریافت وجوه در بورس، می توانید تجارت خود را شروع کنید. IDEX به شما امکان می دهد سفارشات بازار و محدودیت را ایجاد کنید. و برخلاف سایر DEX ها، می توانید معاملات را بدون پرداخت بنزین لغو کنید.

اینجاست که IDEX خود را از محیط غیرمتمرکز جدا می کند. شما می توانید معاملات در IDEX را بدون نیاز به پرداخت هزینه اضافی لغو کنید. زیرا تمام معاملات توسط خود صرافی انجام می شود. بنابراین، هنگامی که در یک معامله ثبت نام می کنید. موافقت می کنید که آن معامله را انجام دهید اما قرارداد هوشمند صرافی متعهد پخش آن به شبکه است. بنابراین تا زمانی که معامله برای استخراج ارسال نشود، می توانید از صرافی بخواهید آن را لغو کند.  

اگر تا به حال سعی کرده اید سفارشی را در EtherDelta پر کنید، خطر شکست آن معامله را دارید. بعضی اوقات، سفارشات توسط بیش از یک طرف ادعا می شود و از آنجا که دفتر سفارش تا به روزرسانی معامله در شبکه به روز نمی شود. یک دفترچه سفارش قدیمی می تواند منجر به تلاش کاربران برای انجام معاملات سفارشاتی شود که از قبل پر شده اند. سیستم IDEX با بروزرسانی دفترچه سفارش در زمان واقعی پس از پر شدن سفارش، این سردرد را درمان می کند. این مدل با سهولت سیستم سفارش تازه به روز شده ای که در صرافی متمرکز پیدا می کنند. به کاربران امکان استفاده از وجوه کنترل شده توسط کاربر را می دهد.

امنیت حساب ایدکس


به طور کلی، صرافی های غیرمتمرکز دارای ویژگی های امنیتی هستند که صرافی های متمرکز، با طراحی، نمی توانند از آنها پشتیبانی کنند. IDEX نیز از این قاعده مستثنی نیست. خود مبادله به عنوان یک گره در شبکه Ethereum اجرا می شود، بنابراین مملو از تمام امنیتی است که شبکه بلاکچین برای کاربران خود در پی دارد.

علاوه بر این، قراردادهای هوشمند صرافی تا زمانی که کلید خصوصی معامله ای را برای انتقال آنها امضا کند، وجوه را قفل می کند. شما می توانید وجوه خود را در بورس نگه دارید و به دلیل خدشه دار شدن آن عرق نکشید. مانند این که بارها و بارها با پول متمرکز دیده ایم. دلیل این امر این است که هیچ نقطهای اصلی برای شکست هکر در استفاده از بودجه وجود ندارد. همه وجوه در قراردادهای هوشمند در بلاکچین Ethereum نگهداری می شود. بنابراین تهدیدی به هک شدن شخص در ذخیره کیف پول وجود ندارد زیرا IDEX بودجه کاربر را در یکجا نگه نمی دارد.

ادغام Ledger Nano S یکی دیگر از مزایای اساسی IDEX است. و با توجه به ساختار غیرمتمرکز کلی بورس، یکی از ایمن ترین تجارب تجاری موجود را برای شما ایجاد می کند. تنها نکته ای که از نظر امنیتی نگران آن هستید این است که سرویس دهنده نام دامنه IDEX به خطر بیفتد و یک هکر URL آن را ربوده باشد. ما شاهد این اتفاق برای Ether Delta بودیم، اما اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد، تا زمانی که کلیدهای خصوصی خود را به صورت دستی در وب سایت جعلی وارد نکنید، وجوه شما امن خواهد بود.

جفت های معاملاتی IDEX


همانطور که زودتر کار را انجام دادیم، صرافی منحصراً با علائم Etherum و ERC20 معامله می شود. به همین ترتیب، شما به هیچ چیز خارج از خانواده Ethereum دسترسی نخواهید داشت. اما با این وجود گزینه های زیادی برای شما باقی می ماند. بعلاوه، مانند EtherDelta ، IDEX اغلب از نشانه هایی استفاده می کند که ICO هایشان داغ است. قبل از اینکه آنها در صرافی های متمرکز قرار بگیرند. به شما این امکان را می دهد که زودتر از قبل با صرافی بیشتری مواجه شوید.

هزینه ها و محدودیت های IDEX


IDEX برای سازندگان بازار (کسانی که با ایجاد سفارش جدید برای کتاب سفارشات نقدینگی در می آورند). 0.1٪ و برای متقاضیان (کسانی که با پر کردن سفارشی که در کتاب موجود است نقدینگی می گیرند) حق الزحمه دریافت می کند. سازندگان همچنین مسئول پرداخت هزینه بنزین برای یک معامله هستند.

پشتیبانی مشتری IDEX


این تبادل یک جعبه گپ دارد که در آن کاربران و تیم پشتیبانی به طور یکسان می توانند به سeriesالات و نگرانی ها پاسخ دهند. صفحه سوالات متداول بورس نیز کاملاً جامع و جامع است. الکس و فیل ویرن، بنیانگذاران IDEX، نیز در زیر ویرایش پروژه فعال هستند و معمولاً به سرعت به سوالات و شکایات مشتری پاسخ می دهند. این سایت همچنین دارای فرم تماس برای ارتباط با تیم و پیوند به تلگرام IDEX است.

نتیجه

با تمام معیارها، IDEX به شهرت فزاینده خود به عنوان برادر کوچک جذاب تر EtherDelta جلب می کند. (شاید فقط در اینجا سن کمی وجود دارد. زیرا IDEX در واقع از نظر معاملات از EtherDelta پیشی می گیرد ). مدل تسویه معاملات دو لایه، دامهای مشابهی را که آزار دهنده سیستم EtherDelta است. دور می زند و به طور کلی تجربه تجارت راحت تر و ناامیدکننده تری را ایجاد می کند.

هنوز هم ، این مدل دارای اشکالاتی است. یعنی این که مبادله را کاملاً بی اعتماد نمی کند. شما هنوز کلیدهای خصوصی خود را کنترل می کنید. اما برای انجام معاملات خود به صرافی اعتماد می کنید و مرحله آخر فرآیند را تا حدودی متمرکز می گذارید. خوشبختانه، IDEX رمز AURA و مدل جدید آن را برای حل این مسئله معرفی کرده است. بنابراین با پیشرفت سال 2018 انتظار داشته باشید که مبادله حتی غیرمتمرکز شود.

این مورد همچنان مانند هر DEX مجهز به Ethereum برای بلاک چین Ethereum قابل مشاهده است. و در مواقع بروز مشکل در شبکه، کاربران می توانند با مشکل روبرو شوند. با این حال، تمام مواردی که در نظر گرفته شده است، طراحی IDEX بسیاری از مواردی را که ازدحام شبکه می تواند برای DEX ایجاد کند، کاهش می دهد. و تجربه کاربری و رابط کاربری آن تمیزتر از رقابت است. IDEX یک ستاره در حال ظهور در فضای مبادله غیرمتمرکز است. و اگر EtherDelta را دوست دارید اما از استفاده از آن احساس خستگی می کنید، مطمئناً ارزش آزمایش دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.