logo کاقه ارز

نوسانات قیمت بیت کوین در سال های اخیر و اوج گرفتن های فراوان آن افراد بسیاری را به این فکر واداشته است که بیت کوین چیست. پاسخ کامل به این سوال به سادگی امکان پذیر نیست اما ساده ترین پاسخ ممکن این است که بیت کوین نوعی پول است با این تفاوت که بیت کوین مانند دلار یا یورو چاپ نمی شوند. آنها توسط رایانه هایی در سراسر جهان و با استفاده از نرم افزار رایگان تولید می شوند.

بیت کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر و کنترل نمی شود. برخلاف ارزهای صادر شده توسط دولت توسط یک مقام غیر متمرکز اداره می شود. بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده چاپ و یا تولید شود و تعداد آن محدود است. تنها 21 میلیون bitcoin برای همیشه تولید می شود. در واقع بیت کوین نخستین پول دیجیتال غیر متمرکز جهان است. bitcoin با نماد BTC یک ارز دیجیتال می باشد که به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود.

چه کسی بیت کوین را خلق کرده است؟

بیت کوین برای نخستین بار در سال 2009 توسط شخص یا اشخاصی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتا معرفی شد. ایده این بود که یک وسیله مبادله، مستقل از هر مرجع مرکزی، تولید شود که بتواند بصورت الکترونیکی به روشی مطمئن، قابل اثبات و تغییرناپذیر منتقل شود. تا به امروز هیچ کس واقعا نمی داند که ساتوشی ناکاموتا کیست. اما براورد می شود که ساتوشی ناکاموتا دارای یک میلیون bitcoin است.ارزش این بیت کوین ها در حدود 8.2 میلیارد دلار تخمین زده می شود.

تفاوت بیت کوین با ارزهای سنتی چیست؟

از bitcoin مانند پول های کاغذی میتوان جهت معاملات استفاده کرد. اما در این روش معامله چند تفاوت اساسی وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

1.عدم تمرکز

مهم ترین ویژگی bitcoin عدم تمرکز است. هیچ موسسه واحدی شبکه bitcoin را کنترل نمی کند. این برنامه توسط گروهی از رمزنگاران داوطلب نگهداری می شود. توسط یک شبکه آزاد رایانه های اختصاصی که در سراسر جهان پخش شده اند، اداره می شود. این امر افرادی که از کنترلی که بانک ها بر روی پول خود دارند ناراحت می شوند را جذب می کند. در واقع bitcoin به گونه ای طراحی شده است که همه افراد دخیل در استخراج و تایید اعتبار تراکنش ها، بخشی از این شبکه وسیع را تشکیل می دهند.

2.عرضه محدود

پول های کاغذی مانند دلار، یورو، ین و غیره از عرضه نامحدودی برخوردار هستند. بانکهای مرکزی می توانند آنقدر که می خواهند اسکناس تولید کنند. همچنین می توانند نسبت به دیگر ارزها ارزش پول را دستکاری کنند. اما در واقع دارندگان این پول ها هزینه را متحمل می شوند. اما بیت کوین با استفاده از الگوریتم اساسی، عرضه را کنترل می کند. تعداد کمی bitcoin در هر ساعت استخراج می شود و این کار تا رسیدن به حداکثر 21 میلیون bitcoin با سرعت کمتری ادامه می یابد. در تئوری، اگر تقاضا رشد کند و عرضه یکسان بماند، ارزش افزایش می یابد. این موضوع باعث می شود bitcoin به عنوان یک دارایی جذاب تر شود.

رشد بیت کوین

3.ناشناس بودن

 در حالی که فرستندگان پرداختهای الکترونیکی سنتی به منظور تأیید صحت و برای رعایت قانون پولشویی کلیه اطلاعات خود را در اختیار بانک قرار می دهند، کاربران بیت کوین به طور ناشناس کار می کنند. از آنجا که اعتبار سنجی وجود ندارد، کاربران هنگام ارسال bitcoin به کاربر دیگر نیازی به شناسایی خود ندارند. هنگامی که یک درخواست تراکنش ارسال می شود، پروتکل کلیه تراکنش های قبلی را بررسی می کند. این امر تأیید می کند که فرستنده دارای bitcoin لازم و همچنین اختیار ارسال آنها است. سیستم نیازی به شناخت هویت وی ندارد. در عمل، هر کاربر با آدرس کیف پول خود مشخص می شود.

4.غیرقابل لغو

هنگامی که bitcoin را برای کسی انتقال می دهیم، هیچ راهی برای لغو و یا بازگرداندن آن وجود ندارد به این معنا که هیچ کدام از تراکنش های بیت کوین قابل برگشت نیست. در واقع این یک تضمین برای پرداخت پول نیز می باشد به این معنا که هنگامی که مبلغی را به کیف پول شخصی انتقال می دهید آن شخص به هیچ عنوان نمی تواند ادعا کند که این مبلغ را دریافت نکرده است.

نحوه کار بیت کوین چگونه است؟

اگر بخواهید مقداری از bitcoin خود را برای شخص دیگری ارسال کنید، کل شبکه bitcoin اسکن می شود تا تایید شود که شما دارای بیت کوین هستید و قبلا آن را به شخص دیگری ارسال نکرده اید. در واقع اعتبار و صحت آن بررسی می شود، هنگامی که این اطلاعات تأیید شد، تراکنش شما در “بلوکی” که به بلوک قبلی وصل می شود، وارد می شود که به آن شبکه بلاکچین می گویند. سوابق دیجیتال تراکنش ها در به اصطلاح بلاک ها قرار دارند.

بلاکچین

کیف پول شما در واقع بیت کوین شما را نگه نمی دارد آنچه انجام می دهد، نگه داشتن آدرس bitcoin شما است که ثبت کننده تمام تراکنش های شما می باشد. تراکنش ها توسط کیف پول شما رمزنگاری شده و به شبکه بلاکچین ارسال می شوند و در آنجا قرار می گیرند. به همین دلیل بیت کوین ارز رمزپایه یا رمزارز (cryptocurrency) نامیده می شود.

چگونه می توان بیت کوین خریداری کرد؟

اولین نکته ای که برای خرید bitcoin باید در نظر بگیرید این است که ارزهای دیجیتال بی ثبات هستند و هرگز نباید بیش از آنچه که به آن احتیاج ندارید سرمایه گذاری کنید. تنها در سال 2017، قیمت بیت کوین از کمی زیر 1000 دلار در ابتدای سال به نزدیک به 19000 دلار افزایش یافت و سپس کاهش یافت و در سال 2019 به نظر می رسد که بیت کوین نقطه قیمتی را در بازه 8000 تا 9000 دلار پیدا کرده است. بیت کوین را می توان در صرافی ها یا به طور مستقیم از طریق سایر افراد خریداری کرد. کافه ارز آماده ارایه خدمات خرید و فروش bitcoin، تتر و سایر ارزهای مجازی به کاربران عزیز می باشد.

اولین قدم جهت خرید بیت کوین راه اندازی کیف پول bitcoin است زیرا برای دریافت بیت کوین شما به یک کیف پول احتیاج دارید. کیف پول های متنوعی برای انتخاب وجود دارند. مهمترین قسمت کیف پول، ایمن نگه داشتن کلیدهای شما و یا کلمه عبور است. اگر آنها را گم کنید ، دسترسی به bitcoin موجود در آن را از دست می دهید. از انواع کیف پول bitcoin می توان به کیف پول های آنلاین و کیف پول های نرم افزاری که بر روی هارد رایانه شما ذخیره می شوند اشاره کرد. کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های کاغذی با دو بارکد QR از انواع دیگر کیف پول می باشند که نسبت به حملات سایبری و یا خرابی سخت افزاها ایمن هستند.

در مقالات آتی با کافه ارز همراه باشید تا به بررسی جامع انواع کیف پول های bitcoin بپردازیم.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.