logo کاقه ارز

در ماه هایی که (coronavirus (COVID-19 از دید جهانی برخوردار شد، دولت های سراسر جهان با انجام اقدامات شدید به آن پاسخ دادند. براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، در زمان این نوشتن (27 مارس 2020)، متخصصان مراقبت های بهداشتی بیش از 375،000 مورد را تأیید کرده بودند و بیش از 15000 نفر جان باختند. شیوع جهانی، که WHO در یازدهم مارس 2020 آن را برچسب بیماری همه گیر دانست تأثیر چشمگیری بر اقتصاد گذاشت. بسیاری از کشورها وارد حالت قرنطینه شده اند و به طور موقت تجارتهایی را که مردم ممکن است به صورت گسترده در آن شرکت کنند، تعطیل کردند. در میان این شرایط، بازارهای مالی قطعاً تحت تاثیر قرار گرفتند . کافه ارز در این مقاله بطور خاص تأثیر بازارهای ارزهای دیجیتال را بررسی خواهد کرد.

Coronavirus و نوسانات کریپتو

بازارهای ارزهای دیجیتال از تجربه نوسانات شدید قیمت بی بهره نیستند. این نوسانات در ماه هایی که ترس Coronavirus رشد می کند وجود خواهند داشت. در تاریخ 31 دسامبر 2019، نوعی ویروس که علت آن نامشخص است در چین مشخص شد. تا 13 ژانویه سال 2020، مقامات سازمان بهداشت جهانی اولین مورد از كروناویروس در خارج از كشور را گزارش كردند. مدت کوتاهی پس از این بیماری نام رسمی آن را دریافت کرد. بازارهای ارز دیجیتال گسترده تر شروع به نزول کردند. ارز های دیجیتال بیش از نیمی از ارزش خود را از دست دادند. 

به طور خاص، کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال ردیابی شده توسط CoinMarketCap از 308 میلیارد دلار در 14 فوریه به کمتر از 118 میلیارد دلار در 12 مارس رسید. بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال جهان با سرمایه گذاری در بازار، در 13 فوریه از 10400 دلار آمریکا پایین آمد و در 12 مارس به کمتر از 4،120 دلار رسید. با توجه به CoinMarketCap، اتریوم، دومین دارایی دیجیتال بزرگ با سرمایه در بازار، در بین 14 فوریه و 12 مارس بیش از 66٪ سقوط کرد. XRP، نشان دیجیتال مورد استفاده شبکه ریپل، افت مشابه ای را تجربه کرد. تقریباً 66٪ از ارزش خود را در طی همان بازه زمانی مشابه از دست داد.

وضعیت امن بیت کوین در برابر Coronavirus

بعضی اوقات، تحلیلگران بیت کوین را به عنوان دارایی امن توصیف می کنند. در مارس 2013، برای مثال، قیمت ارز دیجیتال سر به فلک کشید. در همین زمان، ارزش بیت کوین در کمتر از یک ماه بیش از 80 درصد افزایش یافت. چند سال بعد، در ژوئن سال 2015، ارز دیجیتال بار دیگر صعود کرد. بروندان اوکانر، که در آن زمان مدیرعامل شرکت بازرگانی نهادی Genesis Global Trading بود، گفت که وضعیت مربوط به کشور اروپایی احتمالاً تنها دلیل صعود قیمت بیت کوین است.

در سال 2016 ، کریس برنیسک، یک تحلیلگر برجسته blockchain، اظهار داشت که می توان بیت کوین را طلا دیجیتال توصیف کرد. هنگام صحبت با CNBC، او به شباهت های cryptocurrency و فلز گرانبها اشاره کرد. وی اظهار داشت: “بیت کوین همان خصوصیات مشابهی را دارد که طلا را به یک فروشگاه ارزشمند تبدیل می کند.” وی افزود، هر دو منابع نسبتاً محدود دارند و از هر دو آنها می توان در تجارت استفاده کرد. در حالی که می توان از بیت کوین برای معاملات استفاده کرد، از طلا در مدارهای الکترونیکی استفاده می شود.

در حدود زمانی که شرکت کنندگان در بازار جهانی در اوایل سال 2020 توسط coronavirus مورد تهدید قرار گرفتند، بیت کوین به عنوان یک دارایی امن پناهنده به زیر سؤال رفت. سهام در روز 12 مارس روز بدی داشت، با این که بازار وسیع ترین وخیم ترین خسارت های خود را از سال 1987 متحمل شد، اما بیت کوین حتی بیشتر سقوط کرد و بیش از 25 درصد کاهش یافت.

Coronavirus

نگرانی های متنوع

یکی از مهمترین امتیازهای ارزهای دیجیتال این است که به عنوان یک قاعده کلی، آنها با طبقات سنتی دارایی مانند سهام و اوراق قرضه ارتباط ندارند. در حالی که دارایی های غیر همبسته مطمئناً می توانند تنوع را تقویت کنند، بیت کوین در زمانی که دارایی های سنتی (بخصوص سهام) دچار افت شدید شدند، به شدت سقوط کرد. با این حال، اگر بیت کوین همچنان به دنبال حرکت قیمت سهام باشد یک تساوی اصلی استفاده از ارز دیجیتال را کاهش می دهد.

خلاصه

ترس از coronavirus تأثیر بسزایی در اقتصاد جهانی و بازارهای مالی داشته. این ترس بسیاری از مشاغل را وادار کرده است که درهای خود را ببندند و باعث کاهش ارزش دارایی ها شوند. ارزهای دیجیتالی نیز تحت تأثیر قرار گرفته اند، بنابراین در همان جهت با دارایی های سنتی حرکت می کنند. در حالی که بسیاری از تحلیلگران، بیت کوین را به عنوان یک پناهگاه امن در زمان عدم قطعیت به تصویر کشیده اند، رفتار آن در طول همه گیری، این درک را تضعیف می کند زیرا قیمت ارز دیجیتال در همان جهت سهام حرکت می کند. این فعالیت باعث شک و تردید در مورد استفاده بیت کوین به عنوان یک تغییر دهنده شد. به این دلیل که ارزش خود را به همراه دارایی های سنتی بیشتر از دست داد. از سوی دیگر، حرکت آن در همان جهت با سهام ممکن است به سادگی یک اتفاق موقت بوده باشد.

به عبارت دیگر، ناظران بازار ممکن است از تماشای ارزهای دیجیتالی سود بیشتری ببرند تا ببینند که در این مواقع دشوار چگونه قیمتهایشان به پیش می رود.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.