کاقه ارز

سیستم انتقال وجه پایا یک سیستم انتقال وجه امن وسریع است. حواله پایا قوانین ومقررات خاصی دارد. با دانستن این قوانین می توانید به راحتی فرآیند دریافت و پرداخت پول خود را سازمان دهی کنید. سیستم انتقال وجه پایا مختصر عبارت (پایاپای الکترونیک) است که از عبارت  انگلیسی (Automated Clearing House) که به اختصار ACH  گفته می شود گرفته شده. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید تا درباره حواله پایا اطلاعات لازم را کسب کنید.

حواله پایا چیست

به عبارت ساده بانک ها و شرکت به وسیله حواله پایا که یک نوع حواله بین بانکی است تبادلات بین بانکی مشترک خود را به صورت الکترونیک انجام می دهند. سامانه پایا زیر نظر بانک مرکزی بوده و از قوانین این نهاد پیروی می کند. امکان واریز و انتقال وجه از یک حساب در یک بانک به یک یا چند حساب دیگر در سایر بانک ها و برداشت مستقیم وجه یا همان انتقال وجه از یک یا چند حساب در بانک های مختلف به یک حساب در بانک مبدأ از مهم‌ترین مزایای حواله پایا به شمار می آید. دستور العمل بانک مرکزی جهت کنترل دقیق تر معاملات پولی و فراهم آوردن زمان و امکانات لازم برای رهگیری تراکنش ها، جلوگیری از انجام انتقالات مشکوک به کلاهبرداری و پولشویی یا فیشینگ و از میان برداشتن زمینه سوء استفاده از زیرساخت های پرداخت و تسویه برای فعالیت های سوداگرانه اجرایی شده است.

حواله پایا

حواله پایا چگونه کار می کند

پایا زیر ساخت اصلی نقل و انتقالات پولی بین بانکی حسابی انبوه است. به همین دلیل ستون فقرات حواله ها و نقل و انتقال وجه بین بانکی را تشکیل می‌دهد. کافه ارز به دلیل امنیت و سهولت این سامانه با کمک پایا کار انتقال وجه کاربران خود را انجام می دهد. این شما هستید که تعیین می‌کنید در چه تاریخی پول از حساب شما کسر شده و به حساب دیگری منتقل گردد. حسابی که قرار است پول به آن حساب منتقل شود، نیازی نیست لزوماً در بانکی باشد که شما در آن حساب دارید. درصورتیکه شما یک تاریخ برای کسر شدن پول از حساب خود و انتقال آن به حساب دیگر، تعیین کرده باشید، با فرارسیدن آن تاریخ عملیات بانکی به صورت خودکار انجام می‌شود.

قوانین حواله پایا

برای اینکه بتوانید به راحتی از این حواله استفاده کنید باید قوانین آن را بدانید. انتقال وجه در سیستم حواله پایا با کمک شماره شبا صورت می گیرد. شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار «شبا» نامیده می‌شود، شماره ای است ۲۴ رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند. پیش از انتقال وجه از طریق سامانه پایا دریافت شماره شبا را از طریق وب سایت بانک‌تان الزامی است.

زمان انتقال وجه در پایا

انتقال وجه از سپرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی شما در بانک به حساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی متمرکز سایر بانک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حداکثر تا ۲۴ ساعت و به حساب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیرمتمرکز دیگر بانک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حدکثر تا ۴۸ ساعت انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به دستور بانک مرکزی کلیه تراکنش‌های تحت سامانه پایا در راستای مبارزه با پولشویی تا ساعت ۱۵:۴۵ دقیقه در همان روز تسویه و باقی تراکنش‌ها به بعد از ظهر روز بعد موکول می‌شود. به این ترتیب در روزهای تعطیل انتقال وجه انجام نمی شود.

حواله پایا

مزیت های حواله پایا

با استفاده از حواله پایا می‌توان در یک تاریخ معین به حساب افراد مختلف پول واریز کرد. اما فراموش نکنید انتقال وجه درسامانه پایا به صورت آنی نبوده و به مقداری زمان نیاز دارد. در ادامه به دیگر مزیت های حواله پایا می پردازیم:

  • کاهش قیمت تمام شده خدمات بانکی برای سازمان‌ها و شرکت‌ها
  • حذف هزینه‌‌های مرتبط با جابه‌جایی پول از قبیل هزینه‌های تحصیل داری
  • کاهش استفاده از چک، ایران چک و چک بین بانکی(رمزدار) و رفع مخاطرات پیرامونی
  • امکان صدور حواله الکترونیک بین بانکی به تاریخ مؤثر آینده (سررسید)
  • امکان ابطال حواله بین بانکی قبل از تاریخ سر رسید

حواله پایا و کافه ارز

کافه ارز سعی کرده است دشواری های نظام پرداخت بانکی و سامانه انتقال وجه پایا را از میان بردارد. کافه ارز مفتخر است تا در نقل و انتقالات حواله پایا شما را یاری کند.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *