logo کاقه ارز

گسترش روز افزون استفاده از فضای مجازی و رونق کسب و کارهای آنلاین توجه بسیاری از هکرها را به خود جلب کرده است. تقریبا هر روز در رسانه ها و جراید کشور خبرهایی مبنی بر فیشینگ یا کلاهبرداری های اینترنتی منتشر می شود. همین امر باعث شده تا بسیاری از مردم نسبت به استفاده از سرویس های انلاین دچار تردید یا ترس باشند. یکی از شیوه های بر طرف کردن این نگرانی استفاده از رمز پویا یا رمز دوم یک بار مصرف می باشد. اجباری شدن استفاده از رمز پویا ماه ها در حال بررسی بود و بارها زمان آن به تعویق افتاد. سرانجام با اعلام مسئولان بانک مرکزی اول دی ماه 1398 تاریخ قطعی برای استفاده اجباری از این سرویس اعلام شد. در ادامه با کافه ارز همراه باشید تا به بررسی رمز پویا و مزایا و معایب استفاده از آن بپردازیم.

فیشینگ چیست

فیشینگ (phishing) به معنای تلاش برای به دست آوردن اطلاعات شخصی و به خصوص اطلاعات مربوط به حساب های بانکی افراد می باشد. روش های مختلفی از قبیل ساخت درگاه جعلی، پیامک های جعلی و یا فروش محصولات با قیمت ارزان از جمله دام های هکرها برای به سرقت بردن اطلاعات بانکی افراد می باشد. هر چقدر هم که در استفاده از فضای مجازی محتاط باشید و مسائل امنیتی را رعایت نمایید گاهی هکرهای باهوش می توانند با شیوه های نوین اطلاعات مورد نیاز برای خالی کردن حساب های شما را به دست بیاورند. در این میان استفاده از رمز پویا به کابوسی بزرگ برای این افراد سودجو تبدیل شده است.

چرا باید از رمز پویا استفاده کنیم

امروزه استفاده از پرداخت های اینترنتی بسیار گسترده شده است. بیشتر افراد ترجیح می دهند به صورت اینترنتی کار های بانکی خود را انجام دهند. همانطور که می دانید بانک ها باید از امنیت بسیار بالایی برخوردار باشند. بانک مرکزی برای بالا بردن امنیت حساب ها در برابر حمله هکر ها رمز یکبار مصرف را اجباری کرد. استفاده از رمز یکبار مصرف باعث می شود که کاربران با خیال راحت، آسوده و امن پرداخت های اینترنتی خود را انجام دهند. پلیس فتا طی بیانیه ای اعلام کرد که در سال 97 حدود 25 هزار پرونده کلاهبرداری (برداشت غیر مجاز از حساب) مورد بررسی قرار گرفته است، بیشتر این کلاهبرداری ها به دلیل آگاه نبودن صاحبان حساب اتفاق افتاده است . تنها دلیل استفاده از رمز یکبار مصرف امنیت بالا در پرداخت های بانکی و جلوگیری از فیشینگ و سو استفاده های احتمالی است.

نحوه دریافت رمز پویا

نحوه دریافت رمز یکبار مصرف در بانک های مختلف متفاوت است. هر یک از بانک ها در سایت خود نحوه دریافت رمز یکبار مصرف را برای کاربران خود شرح داده اند. به طور کلی همه بانک ها یک اپلیکیشن موبایل جهت دریافت رمز ارائه داده اند، کاربران باید اپلیکیشن بانک مورد نظر خود را بر روی تلفن همراهشان نصب نمایند. شما باید برای فعال سازی اپلیکیشن خود یک رمز فعال سازی دریافت کنید. دربرخی از بانک ها دریافت رمز از طریق دستگاه خودپرداز امکان پذیر است، بعضی بانک ها مراجعه حضوری برای دریافت کد را الزامی اعلام کردند، بانک های دیگر به صورت اینترنتی یا با استفاده از اپلیکیشن کد فعالسازی ارائه می دهند. بهتر است با مراجعه حضوری به بانک خود از نحوه ی دریافت و استفاده از رمز پویا مطمئن شوید.

رمز پویا کارت بانکی

مزایا و معایب استفاده از رمز پویا

مزیت های استفاده از رمز پویا:
جلوگیری از سو استفاده های اینترنتی نظیر فیشینگ
افزایش استفاده از خدمات غیر حضوری با امن سازی فضای مجازی
سهولت اعتماد به کسب و کارهای نوپا و استارتاپ ها

معایب:
استفاده از رمز پویا ممکن است در بعضی مواقع وقت گیر باشد
نبود سیستم یکپارچه جهت جلوگیری از نصب متعدد اپلیکیشن های موبایل

جمع بندی نهایی

در بسیاری از بانک های خارجی این موضوع اجباری شده است. حتی کمپانی بزرگ ویزا مستر کارت نیز با سیستمی مشابه به نام 3d secure به دنبال کاهش حملات فیشینگ و محافطت از کاربران خود می باشد.

3d secure

گسترش کسب و کارهای آنلاین و فروشگاه های اینترنتی از یک سو و رشد حملات فیشینگی باعث شده تا بانک ها به دنبال راهی برای محافظت بیشتر از حساب های مشتریان خود باشند. در این بین علی رغم عدم آشنایی بسیاری افراد از جمله افراد مسن تر به این شیوه می بایست دیر یا زود این اتفاق عملی می شد. کافه ارز به عنوان یک استارتاپ نوین از این موضوع استقبال می کند و امیدوار است تا روزی فضای ایمن اینترنتی بدون محدودیت و ترس از سواستفاده در اختیار همگان قرار گیرد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.