بانک ها معمولاً با مدیریت و هماهنگی سیستم مالی از طریق سرپرست های داخلی خود به عنوان واسطه ای در اقتصاد جهانی عمل می کنند. از آنجا که این صندوق ها برای بازرسی در دسترس عموم نیست، اعتماد به بانک ها و زیرساخت های کهنه سخت است. فناوری (Blockchain) این امکان را دارد که نه تنها بازار ارزهای دنیا بلکه صنعت بانکداری را نیز با قطع این واسطه ها و جایگزینی آنها با یک سیستم بی اعتماد، بدون مرز و شفاف که دسترسی به راحتی توسط هر کس امکان پذیر باشد، مختل کند. فناوری (Blockchain) به تسهیل معاملات سریعتر و ارزان تر، افزایش دسترسی به سرمایه، ایجاد امنیت بالاتر داده، اجرای توافق های بی اعتماد از طریق قراردادهای هوشمند و غیره کمک می کند. با کافه ارز همراه باشید.

مزایای اصلی فناوری (Blockchain) برای بانکداری و امور مالی چیست؟

  • امنیت: معماری مبتنی بر Blockchain نقاط ضعف را از بین می برد. نیاز به قرار دادن داده ها در دست واسطه ها را کاهش می دهد.
  • شفافیت: Blockchain فرآیند های مشترک را استاندارد می کند. یک منبع مشترک برای همه شرکت کنندگان در شبکه ایجاد می کند.
  • قابلیت برنامه ریزی:  Blockchain امکان اتوماسیون قابل اعتماد فرآیندهای تجاری را از طریق ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند فراهم می کند.
  • حریم خصوصی: فناوری های حفظ حریم خصوصی که توسط blockchain فعال شده اند، به اشتراک گذاری انتخابی داده ها بین مشاغل اجازه می دهند.
  • عملکرد: شبکه ها طوری طراحی شده اند که ضمن پشتیبانی از قابلیت همکاری بین زنجیره های مختلف، تعداد زیادی از معاملات را حفظ کنند. آنها می توانند یک شبکه متصل به هم پیوسته ایجاد کنند.

تسویه سریع وجوه با استفاده از blockchain

ارسال پول در سیستم بانکی فعلی می تواند یک پروسه طولانی باشد. می تواند با پرداخت هزینه های مختلف هم برای بانک ها و هم برای مشتریان همراه باشد. ممکن است نیاز به تأیید و مدیریت اضافی داشته باشد. فناوری Blockchain روش پرداخت سریع تری را با هزینه های کمتری که در تمام ساعات شبانه روز، بدون مرز و با همان تضمین های امنیتی که سیستم بانکی می تواند ارائه دهد فراهم می کند.

فناوری (Blockchain)

جمع آوری کمک های مالی به طور مستقیم در فناوری (Blockchain)

از نظر تاریخی، کارآفرینانی که به دنبال جمع آوری پول بودند به سرمایه داران خارجی یا بانکداران وابسته بودند.  این می تواند یک روند جدی باشد که به مذاکرات طولانی در مورد ارزش گذاری، استراتژی شرکت و موارد دیگر نیاز دارد. پیشنهادات اولیه سکه (ICO) و پیشنهادات اولیه مبادله ارز (IEO) به پروژه های نوظهور امکان جمع آوری بودجه بدون نیاز به بانک ها و سایر موسسات مالی را ارائه می دهد. ICO با داشتن blockchains، به فرض اینکه توکن ها بازده سرمایه گذاران را ایجاد کنند، به شرکت ها اجازه می دهند در ازای بودجه، نشانه ها را بفروشند. به طور سنتی، بانک ها هزینه های گسترده ای را برای تسهیل در معاملات تجاری و پیشنهادهای عمومی اولیه (IPO) پرداخت کرده اند، اما فناوری blockchain می تواند به جلوگیری از این هزینه ها کمک کند.

توجه به این نکته مهم است که ICO ها پتانسیل دموکراتیک کردن جمع آوری کمک های مالی را دارند. اما چندین موضوع خاص برای خود به همراه دارند. بازار ICO اکثراً کنترل نشده است. به همین ترتیب، ریسک مالی قابل توجهی را برای سرمایه گذاران آینده دار به همراه دارد.

نشانه گذاری دارایی در فناوری (Blockchain)

خرید و فروش اوراق بهادار و دارایی های دیگر، مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارزها و مشتقات نیاز به تلاش پیچیده و هماهنگ بین بانک ها، کارگزاران، ترخیص کالا از گمرک ها و صرافی ها دارد. این روند نه تنها باید کارآمد باشد بلکه باید دقیق نیز انجام شود. پیچیدگی این فرایند مستقیماً با افزایش زمان و هزینه مطابقت دارد. فناوری Blockchain، این فرآیند را با رمزگذاری آسان انواع دارایی ها را فراهم می کند. اکثر دارایی های مالی از طریق واسطه های آنلاین به صورت دیجیتالی خریداری و فروخته می شوند، به نظر می رسد نشانه گذاری آنها به عنوان یک راه حل مناسب برای همه است. برخی از شرکت های blockchain در حال تحقیق در مورد رمزگذاری دارایی های دنیای واقعی مانند املاک و مستغلات هستند. این امر می تواند انتقال مالکیت دارایی هایی که دارای ارزش واقعی هستند را به یک فرآیند ارزان تبدیل کند. 

وام دادن با استفاده از فناوری (Blockchain)

بانکها و سایر بنگاه های وام دهنده امکان ارائه وام با نرخ بهره نسبتاً بالا را می دهند. دسترسی به سرمایه را بر اساس نمرات اعتباری محدود می کنند. این باعث می شود روند قرض گرفتن پول طولانی و گران شود. در حالی که بانک ها از این مزیت برخوردار هستند، اقتصاد به این بستگی دارد که بانک ها بودجه لازم را برای اقلام با هزینه بالاتر مانند اتومبیل و خانه فراهم کنند. فناوری Blockchain به هر کسی در جهان اجازه می دهد تا در یک نوع جدید اکوسیستم وام دهی، که اغلب از آن به عنوان (Decentralized Finance (DeFi یاد می شود ، شرکت کند. اعطای وام، که توسط blockchain فعال می شود، به هر کسی امکان می دهد به روشی ساده، ایمن و ارزان و بدون محدودیت دلخواه وام و قرض دهد. بانک ها نیز مجبور می شوند شرایط بهتری را به مشتریان خود ارائه دهند.

توافق های ایمن تر از طریق قراردادهای هوشمند

قراردادهایی برای محافظت از مردم و مشاغل هنگام عقد قرارداد وجود دارد، اما با هزینه زیادی همراه است. با توجه به ماهیت پیچیده قراردادها، روند ایجاد نیاز به کار دستی بسیاری از کارشناسان حقوقی دارد. قراردادهای هوشمند، اتوماسیون توافق نامه ها را از طریق کد تثبیت کننده، قطعی و تعیین کننده ای که روی blockchain اجرا می شود، امکان پذیر می سازند. قراردادهای هوشمند به میزان قابل توجهی عنصر اعتماد مورد نیاز برای دستیابی به توافق را کاهش می دهد، خطرات توافق های مالی و شانس پایان دادن به دادگاه را به حداقل می رساند.

فناوری (Blockchain)
A concept showing a network of interconnected blocks of data depicting a cryptocurrency blockchain data on a dark background – 3D render

یکپارچگی و امنیت داده ها توسط فناوری (Blockchain) فعال می شود

به اشتراک گذاری داده ها با واسطه های معتبر، همیشه خطر به خطر افتادن داده ها را به همراه دارد. علاوه بر آن، بسیاری از موسسات مالی هنوز از روشهای ذخیره سازی مبتنی بر کاغذ استفاده می کنند. این کار هزینه های ثبت اسناد را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. فناوری Blockchain فرآیند ساده ای را امکان پذیر می سازد. این فرایند به طور خودکار تأیید و گزارش داده ها را انجام می دهد. داده ها و تاریخ معامله را دیجیتالی می کند. امکان تأیید اعتبار در زمان واقعی اسناد مالی را می دهد. این امر به کاهش خطرات عملیاتی و کاهش هزینه رسیدگی به داده ها برای مؤسسات مالی کمک می کند.

نتیجه گیری تاثیر فناوری (Blockchain) بر صنعت بانکداری

صنعت بانکی و مالی یکی از بخشهای مهمی است که تحت تأثیر blockchain قرار خواهد گرفت. موارد استفاده بالقوه بسیار زیاد است، از معاملات در زمان واقعی تا نشانه گذاری دارایی ها، وام، تجارت بین المللی، توافق های دیجیتالی قوی تر و موارد دیگر. حل همه موانع فنی و نظارتی لازم برای تحقق کامل پتانسیل این زیرساخت مالی جدید فقط به نظر زمان بر می رسد. 

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *