logo کاقه ارز

بلاکچین سیستمی است که در آن همه چیز با لیست خاصی از قوانین کار می کند. هر زمان که قوانین تغییر کند، بلاکچین شروع به شاخه زدن می کند، بنابراین یک چنگال ایجاد می کند. چرا این اتفاق می افتد و با این اطلاعات چه باید کرد؟ در این مقاله، ما در مورد پدیده انشعاب در ارز رمزنگاری شده و تقویم هارد فورک های آینده صحبت خواهیم کرد. در ادامه با کافه ارز همراه باشید.

چنگال های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده


چرا انشعاب رخ می دهد؟ انواع مختلفی از چنگال در گفتگوی بلاکچین وجود دارد. ساده ترین و کم اهمیت ترین آنها چنگال های بدون برنامه است. هر زمان که دو ماینر به طور همزمان بلوک های جدیدی پیدا می کنند ، بلاک چین تقسیم می شود. با این حال، این رویداد بر قیمت سکه تأثیر نمی گذارد و مدت زیادی هم طول نمی کشد: با استخراج بلوک جدید ، شاخه بلندتر چنگال رشد می کند، در حالی که کوتاه تر رها می شود.

نوع دیگر چنگال های رمزنگاری چنگال های برنامه ریزی شده است که به نوبه خود به چنگال های نرم و سخت تقسیم می شود. این موارد از روی عمد اتفاق می افتد و معمولاً نتیجه تغییر قوانین پروتکل توسط شرکت کنندگان است. برای اینکه چنگال برنامه ریزی شده ای وجود داشته باشد، باید کد تغییر کند و معمولاً کل رویداد توسط توسعه دهندگان از قبل اعلام می شود. چنگال های نرم و سخت دقیقاً چه تفاوتی دارند؟

چنگال های نرم


سافت فورک نوعی بروزرسانی نرم افزار بلاکچین است که ادامه کار با رمزارزهای فوق الذکر برای شرکت کنندگان اجباری نیست. حتی اگر برنامه خود را به روز نکنید، گره شما هنوز بلاک های جدید را معتبر تشخیص می دهد، تنها ویژگی و ویژگی های جدید خطر از دست دادن آن را دارد.

چنگال

چنگال های نرم می توانند “فعال شده توسط ماینر” یا “فعال شده توسط کاربر” باشند. نمونه ای از نرم فورک در بلاکچین بیت کوین BIP141 است که در آگوست 2017 فعال می شود: در حالی که اکثر شرکت کنندگان نرم افزار پروتکل خود را به روز کرده اند، اقلیتی که همچنان نرم افزار قدیمی را نگه داشته اند می توانند از رمزنگاری استفاده کنند.

چنگال های سخت

از طرف دیگر، یک هارد فورک، داستان کاملاً دیگری است. و باعث می شود که نرم افزار قدیمی و جدید با یکدیگر ناسازگار باشند. و همه شرکت کنندگان را مجبور به بروزرسانی کند. در صورت وقوع یک چنگال سخت، دو نتیجه ممکن است باشد. در حالت اول، همه شرکت کنندگان موافقت می کنند که این نرم افزار را به روز کنند، نسخه قدیمی بلاکچین به سادگی متوقف می شود. در حالت دوم، برخی از کاربران از به روزرسانی نرم افزار امتناع می ورزند، بنابراین امکان ایجاد همزمان دو شاخه چنگال را فراهم می کنند و اساساً به جای یکی دو رمزنگاری ایجاد می کنند. به عنوان مثال: در سال 2016 برخی از دارندگان گره های کامل Ethereum با حفظ نرم افزار قدیمی، به زنجیره قدیمی که اکنون نام Ethereum Classic دارد، می چسبند.

چنگال های Cryptocurrency آینده

برای بقیه سال و سال بعد، تعدادی هارد فورک در نظر گرفته شده است. این لیست چنگال های آینده از اکتبر 2019 است:

اکتبر 2019


در تاریخ 26 سپتامبر، یک هارد فورک برای (Qtum (QTUM)) اعلام شد. این نسخه در 17 اکتبر برنامه ریزی شده است. چنگال “فاصله طولانی بلوک ها را کاهش می دهد. و بلوک ها را در روز افزایش می دهد. و به کیف پول های ذخیره شده 12.5٪ افزایش می دهد.” (Aeon (AEON)) از انتشار نرم افزار جدیدی در 25 اکتبر خبر داد و ادعا کرد که “تعداد زیادی از پروتکل ها و پیاده سازی ها” وجود دارد.

نوامبر 2019


در 11 نوامبر، یک نسخه هارد فورک برای (GoldCash (GLD) در نظر گرفته شده است. حساب رسمی توییتر می گوید: “تیم اصلی ما در حال حاضر با Bittrex، استخرها و سایر صرافی ها کار می کند تا از استقرار نرم و روان اطمینان حاصل کند”. یک هارد فورک برای ((Monero (XMR) در تاریخ 30 نوامبر برنامه ریزی شده است.

چنگال

سه نسخه دیگر از هارد فورک های آینده در ماه نوامبر هنوز تاریخ تخمینی ندارند. اما به طور قطع برای Aergo (AERGO) ، LUXCoin (LUX) و Callisto Network (CLO) برنامه ریزی شده است.

دسامبر 2019

در مورد دسامبر، (Beam (BEAM)) نوید یک الگوریتم PoW را داده است. در همین حال، (Wanchain (WAN) قصد دارد Galaxy Proof of Stake را تا پایان سال منتشر کند.

ژانویه 2020

تیم سخت افزاری (Grin (GRIN)) در حال پیشرفت است. اما انتظار می رود نسخه آن در 15 ژانویه منتشر شود.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.