Uniswap محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز Ethereum است. که از 2.10 میلیارد دلار در قراردادهای خود از اکتبر 2020 تضمین شده است. این امر باعث می شود که ارز Uniswap یک پنجم کل ارزش قفل شده در همه برنامه های مالی غیرمتمرکز را اشغال کند. با متوسط ​​38000 کاربر روزانه که روزانه در بورس خرید و فروش می کنند. 95٪ از کل معاملات غیرمتمرکز (DEX) را اشغال می کند. از نظر حجم معاملات، 263 میلیون دلار در روز ترجمه می شود.
رمز حاکمیت مبادله Uniswap UNI نامیده می شود. این توکن در هفدهم سپتامبر 2020 معرفی شد. قبل از اینکه بیشتر به مبانی این توکن بپردازیم، بیایید نگاهی به ویژگی ها و کاربردهای آن بیندازیم. از آنجا که رمزهای UNI ارزش خود را از سنگر فعلی که Uniswap در بازار غیرمتمرکز ارز حفظ می کند، بدست می آورند. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید.

 Uniswap

ویژگی های برجسته بستر Uniswap

  • طیف گسترده ای از گزینه های جفت تجاری: در Uniswap V2، کاربران می توانند هر دو نشانه ERC-20 را برای تشکیل یک جفت معاملاتی آزاد کنند. نیازی به استفاده از ETH نیست. این پلت فرم طیف گسترده ای از جفت های تجاری را ارائه می دهد که ممکن است تا 2000 نوع مختلف نیز افزایش یابد. به گفته کارشناسان صنعت، این پلت فرم از هر مبادله دیگری در این زمینه پیشی می گیرد.
  • سازمان صندوق های غیر حضانت: در Uniswap، بودجه توسط سیستم عامل کنترل نمی شود. این قراردادهای هوشمند است که بودجه کاربر را کنترل می کند. دو نوع قرارداد وجود دارد: قرارداد کارخانه از هر یک از جفت های تجاری مراقبت می کند. در حالی که پیرامون از سیستم به روش های دیگر پشتیبانی می کند. از آنجا که هر یک از جفت های تجاری یک قرارداد هوشمند جداگانه دریافت می کنند، بودجه تقریباً بلافاصله به کیف پول کاربران می رسد.
  • گزینه های توسعه و سفارشی سازی: توسعه دهندگان می توانند با ایجاد نسخه های رمزنگاری شده دیگری مانند Sushiswap ، Zuniswap ، Kingswap و غیره، سیستم عامل را گسترش دهند. علاوه بر گسترش دامنه ، توسعه دهندگان می توانند رابط های سفارشی نیز ایجاد کنند. رابط های سفارشی مانند Uniswap.ninja و Uniswapdex.com وجود دارد که از طریق آنها می توان با تغییرات سفارشی به تبادل دسترسی داشت. از نظر سازگاری ، Uniswap با تجمع مبادلات موجود نیز بسیار مطابقت دارد.

نشانه UNI

ارز رمزپایه بومی Uniswap (یا سکه Uniswap برای حکمرانی) به عنوان UNI شناخته می شود. این توکن در هفدهم سپتامبر سال 2020 معرفی شد. این پلتفرم به دنبال هدف خود برای حل مسائل نقدینگی و ایجاد کارایی در مبادلات غیرمتمرکز، امکانات تجارت توکن خود را به صورت خودکار و کاملاً باز برای هر کسی که رمزهای UNI را در اختیار دارد نگه داشته است. رمزهای حاکمیت UNI که برای اعطای امتیاز به کاربران قبلی پروتکل معرفی شده است، به پتانسیل سودآوری صرافی نیز می افزاید.


هنگام راه اندازی UNI، این پلتفرم مسیر راه اندازی ICO یا هر شکل فروش توکن را طی نکرد. بلکه یک برنامه 4 ساله برای انتشار نهایی کرد. طبق این برنامه، همه توکن ها توزیع می شوند. قبل از اینکه به ویژگی ها و مزایای رمز UNI بپردازیم، بیایید نگاهی گذرا به توکنومیک آن بیندازیم.
کل عرضه توافق نامه سیستم عامل 1 میلیارد نشانه UNI است. همانطور که قبلاً ذکر شد، این یک میلیارد سکه Uniswap طی 4 سال در دسترس قرار می گیرد. پس از توزیع توکن های UNI، صرافی برای معرفی “نرخ تورم همیشگی” 2٪ برای حفظ مشارکت در شبکه تنظیم شده است.

Staking

دارندگان رمز UNI با قرار دادن نشانه های خود در یک مجموعه نقدینگی درآمد خود را کسب می کنند. هزاران کاربر جذب شده توسط محبوبیت پروتکل وجود دارد! با این حال، افزایش تعداد آنها هیچ سود اضافی را تضمین نمی کند. بیایید نگاهی به سودآورترین سناریوی ممکن بیندازیم.


همانطور که قبلاً می دانیم، هزینه های استاندارد با نرخ 0.3٪ ثابت می شوند. این هزینه بین تمام اعضای گروه نقدینگی تقسیم می شود. بنابراین، هرچه تعداد شرکت کنندگان در یک مجموعه نقدینگی بیشتر باشد، سود کمتر نیز خواهد بود. هنوز جنبه مهم دیگری نیز در آن وجود دارد! اگر حجم معاملات استخر کمتر شود. شانس داشتن درآمد خوب نیز کاهش می یابد. بنابراین، اگر یک مجموعه نقدینگی معامله گران زیادی را به خود جلب کند اما تأمین کنندگان نقدینگی کمتری داشته باشند، کاربر بیشترین سود را می برد.

Uniswap Farming

کشاورزی بدون سر و صدا، با تسلط در بازار 21.18٪، برنامه استخراج نقدینگی را که در 17 نوامبر پایان یافت، به پایان رساند. اعضای انجمن هنوز در مورد یک سری تصمیمات حکومتی قبل از شروع مجدد کشاورزی در 4 دسامبر 2020 تصمیم گیری نمی کنند. در حال حاضر، پیشنهادی که توسط استراتژی آئودیس ایجاد شده منجر به همکاری کوپر تورلی و یک کاربر مستعار می شود که خود را “تأمین پول” می نامد نظرسنجی های حکمرانی این پیشنهاد پیشنهاد می کند که کشاورزی با همان چهار جفت دارایی (WBTC / ETH ، USDC / ETH ، USDT / ETH و DAI / ETH) ادامه یابد.

 Uniswap

پیش بینی می شود تخصیص های استخراج نقدینگی هر ماه نزدیک به 1.25 میلیون نشان UNI در هر واحد دارایی باشد. در مورد Uniswap Second Airdrop پیشنهاد هوایی برگشت پذیر 400 UNI (در کل 5،047،600 رمز) به 12،619 حساب که از طریق یک برنامه شخص ثالث از سیستم عامل استفاده کرده اند، پس گرفته شده است. این پیشنهاد از رهنمودهای رای گیری مستقر در حال حاضر عبور نکرده است. اگرچه 37.5 میلیون UNI در مقایسه با 1.3 میلیون مخالف این طرح موافق پیشنهاد بود، اما هنوز نتوانست 40 میلیون UNI لازم را بدست آورد.

خلاصه ای از مطالب

بدون شک، Uniswap در حال حاضر محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز بوده است. همزمان، به عنوان یکی از راحت ترین گزینه ها برای سرمایه گذاران Ethereum نیز مطرح شده است. ثابت نشده است که استخرهای نقدینگی و گزینه های متنوعی که ارائه می دهند برای سرمایه گذاران بسیار مفید است. تا آنجا که Uniswap حاکمیت باز را ارائه می دهد و رویکردهای عدم تمرکز را اجرا می کند، مورد علاقه کاربران مخالف شرکت های بزرگ رمزنگاری نیز قرار می گیرد.


به طور کلی، Uniswap نقش بسیار تحسین شده پروتکل تجارت غیر متمرکز را ایفا می کند. که تجارت اتوماتیک توکن های مالی غیرمتمرکز را تسهیل می کند. علاوه بر این، تلاش های آن برای آوردن نقدینگی و کارایی بیشتر به سیستم DEX به آن کمک می کند. تا از پله های بالاتر حرکت کند و کاربران بیشتری را در روزهای آینده جذب کند. با معرفی رمز UNI، مبادلات به سمت مسیر تمرکززدایی واقعی پیش می رود.
از آنجا که Uniswap رهبر عملاً در فضای DEX است. دیگر بازیگران اصلی را وادار می کند تا روند واگذاری حاکمیت به کاربران را آغاز کنند. آیا این همان تمرکززدایی نیست؟ قطعاً جالب است که ببینیم نشانه های UNI چگونه بر آینده جامعه رمزنگاری تأثیر می گذارند!

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *