کاقه ارز

بهترین ارز دیجیتال آن ارزی است که بالاترین سود را داشته و آن را به یک اخلالگر انفجاری دنیای مالی غیرمتمرکز (دیفای) تبدیل کند. بیت کوین ستاره خیره‌کننده دنیای رمز ارزها است که در اواسط آوریل سال قبل به بالاترین قیمت خود یعنی ۶۴۰۰۰ دلار رسید. بیت کوین از بهترین بخش‌های سودده وال استریت هم عملکرد بهتری داشت. دوج کوین، توکنی که مثل یک شوخی شروع شد و با بالا رفتن قیمت و رسیدن به بهای باورنکردنی ۷۰ سنت، دنیا را در شوک فرو برد. بیت کوین و دوج کوین با این تغییرات قیمتی به تیتر خبرها تبدیل شدند اما آن‌ها پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ نیستند. ارزهای دیگری وجود دارند که توجه زیادی به آن‌ها نشد اما سودهای کلان در پی داشتند.

چندین پروژه رمز ارز وجود دارد که روی جذب سرمایه‌ کار می‌کنند تا بتوانند در دنیای فین تک تلاطم ایجاد کنند. آن‌ها فقط ارزهایی با ارزش بالا نیستند بلکه خدمات کاربردی برای کسب و کارها، برنامه‌نویسان، فعالان حوزه هنرهای دیجیتالی و غیره ارائه می‌دهند. حالا با در نظر داشتن این توصیفات می‌خواهیم در این مطلب از  تحلیل ارزهای دیجیتال ، به معرفی پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ بپردازیم.

بهترین ارز دیجیتال سال ۲۰۲۱ چیست؟

بهترین ارز دیجیتالی که خدمات ارائه می‌دهد اتریوم است. اتریوم دومین ارز دیجیتال محبوب و هم‌دوش با بیت کوین است و شاید بتوان گفت به لطف رشد سریع بازار توکن‌های غیر قابل معاوضه، این ارز می‌تواند از بیت کوین پیشی بگیرد.

توکن‌های NFT کلکسیون‌های دیجیتال (مثل موزیک، آثار هنری و توییت) هستند که اغلب روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. شاید بتوان اتریوم را یکی از پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ در نظر گرفت. برخلاف بیت کوین، برای پردازش تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم شما باید هزینه سوخت پرداخت کنید. هزینه سوخت برای انرژی مصرفی مورد نیاز جهت اعتبارسنجی تراکنش‌ها به کار می‌رود. به عبارت دیگر، اگر شما هنرمندی هستید که می‌خواهید آثار هنری خود را به توکن‌های NFT تبدیل کنید، باید هزینه سوختی بالغ بر ۳۰ تا ۱۵۰ دلار پرداخت کنید. این هزینه برای افرادی که می‌خواهند NFT خریداری کنند هم صدق می‌کند. این هزینه‌ها به واحد اتریوم پرداخت می‌شود که به نفع سرمایه‌گذاران در اتریوم است.

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

در فهرست زیر به ارزهایی می‌پردازیم که مستعد تولید بالاترین سودها در سال ۲۰۲۱ هستند.

۱. اتریوم (ETH)

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

رتبه اول از فهرست پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ متعلق به اتریوم است.

قیمت: ۳۱۰۲ دلار

دلایل خرید: رشد بازار به دلیل توکن‌های غیر قابل معاوضه – محبوب‌ترین ارز دیجیتال بعد از بیت کوین

دلایل نخریدن: هزینه سوخت به شدت بالا

اتریوم پرسودترین ارز دیجیتال به دلیل رشد بازار ارزهای غیر قابل معاوضه است. گرچه NFT در رشد شدید قیمت اتریوم نقش داشته‌اند اما پشتیبانی بلاکچین اتریوم از دیفای هم در این رشد تاثیر داشته است. اتریوم که در سال ۲۰۱۵ به بازار معرفی شد به دنبال ایجاد پلتفرمی برای برنامه‌نویسان بود تا بدون نیاز به نهادهای متمرکز مانند گوگل و اپل، به ساخت و ارائه اپلیکیشن بپردازند. اتریوم به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApp) این امکان را داد تا در بلاکچین (شبکه‌ای همتا به همتا از کامپیوترها) اجرا شوند. نمی‌توان از اتریوم گفت و به سرویس قراردادهای هوشمند آن اشاره‌ای نکرد. قراردادهای هوشمند باعث حذف واسطه از طریق استفاده از کدهایی می‌شوند که پس از فراهم کردن شرایط معین، به صورت خودکار، کارها را انجام می‌دهند. می‌توان قراردادهای هوشمند را به روبات‌های برنامه‌ریزی شده و قابل اعتمادی تشبیه کرد که تراکنش‌ها را بین دو طرف انجام می‌دهند بدون این‌که نیاز به واسطه‌های مزاحم و قدرتمند مسلط بر بازار، باشد.

یکی از ایرادات اتریوم این است که هزینه سوخت بلاک چین آن به شدت بالا است که همین ویژگی می‌تواند عامل بازدارنده برای عمومی مردم باشد. ایراد دیگر آن هم کندی سرعت پردازش تراکنش‌ها در این شبکه است. شما می‌توانید از صرافی‌های بایننس، بیترکس، کوین بیس، کوین ماما، گیمنی و کراکن، اتریوم خریداری کنید.

۲. سولانا (Sol)

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

دومین جایگاه از فهرست پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ به سولانا تعلق می‌گیرد که بابت مفهوم اینترنت غیرمتمرکز شناخته شد.

قیمت: ۳۹ دلار

دلایل خرید: آینده کاملا روشن – مقیاس پذیر – پروتکل انقلابی جدید به نام اثبات تاریخچه

دلایل نخریدن: قرار داشتن در مرحله آزمایشی

شناخته‌شده‌ترین پروتکل‌های بلاک چین شامل اثبات کار و اثبات سهام هستند. سولانا از هیچ کدام از این پروتکل‌ها استفاده نمی‌کند. در واقع این ارز از پروتکل انقلابی جدید به نام اثبات تاریخچه (PoH) استفاده می کند. این مفهوم کمی پیچیده است اما به طور خلاصه، ادعا می‌شود که اثبات تاریخچه سریع‌تر از اثبات کار و اثبات سهام است چون ساعت مختص به خود را دارد که اثبات می‌کند، زمان گذشته است. از سوی دیگر، بقیه بلاکچین‌ها با تولید متوالی بلاک وابسته هستند تا گذر زمان را اثبات کنند. این می‌تواند باعث کمی تاخیر شود چون شبکه قبل از پیش بردن تراکنش‌ها، منتظر تایید و اتفاق نظر همگانی می‌ماند.

سولانا نیز رقیب اتریوم، اولین مورد از پرسودترین ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۱ است. بسیاری از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند اما اتریوم چند مشکل دارد که شامل کند بودن زمان تراکنش و بالا بودن هزینه سوخت است. اما سولانا قصد دارد شبکه‌ای مقیاس‌پذیرتر و سریع‌تر ارائه دهد که اتریوم از ارائه آن ناتوان است.

فراموش نکنید سولانا هنوز در فاز آزمایشی قرار دارد. تیم توسعه‌دهند سولانا امیدوار است که بتواند از اتریوم پیشی بگیرد اما هنوز راه زیادی برای اثبات عملکرد بهتر از دومین ارز محبوب جهان (پس از بیت کوین) پیش رو دارد.

۳. مونرو (XMR)

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

مونرو بهترین ارز دیجیتال از لحاظ حفظ حریم شخصی و محرمانه بودن و سومین مورد از فهرست پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ است.

قیمت: ۲۷۲ دلار

دلایل خرید: ارز دیجیتال با محوریت حفظ حریم شخصی – تقاضای بالا برای ارزهای محرمانه – پرداخت‌های سریع و ارزان

دلایل نخریدن: ارزهای دیجیتال حریم شخصی محور اغلب از لیست صرافی‌ها حذف می‌شوند.

مونرو ارز دیجیتالی است که باید به خاطر بالا بودن سطوح حریم شخصی و ناشناس ماندن، آن را خریداری کنید. بلاکچین‌های بیت کوین و اتریوم آشکار هستند یعنی می‌توان تراکنش‌ها را ردیابی کرد و هویت صاحبان آن‌ها را در دنیای واقعی پیدا کرد. از سوی دیگر مونرو دارای بلاکچین گنگ است؛ دریافت‌کنندگان نمی‌دانند شما چه کسی هستید یا چطور پول خود را دریافت کرده‌اید چون مونرو از فناوری‌های ارتقا‌دهنده حریم شخصی برای اطمینان از ناشناس ماندن افراد استفاده می‌کند.

مونرو مدعی است که سریع‌ترین پول الکترونیک را ارائه می‌دهد یعنی هیچ دوره توقف چندروزه‌، هزینه وصول چک یا سایر موانع وجود ندارد. مونرو یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است بنابراین نیازی نیست نگران نظارت نهادهای مرکزی بر تراکنش‌های خود باشید. همیشه تقاضا برای ارز دیجیتال حریم شخصی محور و حفظ گمنامی وجود دارد بنابراین مونرو یک سرمایه‌گذاری چشم‌گیر است. البته یکی از ایرادات این ارز، حذف شدن آن از فهرست صرافی‌ها است. اخیرا بیترکس مونرو را از فهرست خود حذف کرد. برای خرید این ارز می‌توانید از صرافی بایننس استفاده کنید.

۴. وی چین (VET)

وی چین

بهترین ارز دیجیتال با محوریت کسب و کار و یکی از پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

قیمت: ۰.۱۰۵ دلار

دلایل خرید: فناوری بلاکچین با تمرکز بر کسب و کار – همکاری با نام‌های بزرگ

دلایل نخریدن: سیستم دو توکنی که می‌تواند سرمایه‌گذاران را گیج کند

وی چین (VeChain) یک بلاکچین کسب و کار محور است که صنایع مختلفی شامل بهداشت و درمان، لجستیک، اتوموبیل و حتی صنعت مد لوکس را هدف گرفته است. در واقع مدیر ارشد اجرایی وی چین، سانی لو، مدیر ارشد اطلاعات سابق برند لویی ویتان در چین است. وی چین به عنوان روشی برای مقابله با اجناس تقلبی ایجاد شد. روش کار آن به این صورت است که به هر محصول یک کد شناسایی منحصر‌به‌فرد و سنسورهایی داده می‌شود که مسیر آن را در طول مراحل زنجیره تامین رهگیری می‌کند. با وجود این فناوری، کمپانی‌ها می‌توانند مطمئن شوند محصولات آنها به درستی مدیریت شده و مشتریان می‌توانند تایید کنند که خریدهای آن‌ها قانونی است. به دلیل این‌که وی چین از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند، داده‌ها قابل تغییر نیستند که این یک مزیت فوق‌العاده برای صاحبان کسب و کار است. اگر هر اشتباهی در زنجیره تامین رخ دهد (مثلا کالاها به آدرس اشتباهی ارسال شوند)، سوابق ثبت شده در بلاکچین نشان می‌دهد که در کجا نابسامانی ایجاد شده است.

ارز دیجیتال VET در واقع توکن اختصاصی شبکه وی چین است. هرچقدر یک سازمان توکن‌های VET بیشتری هولد کند در زمان استفاده از منابع وی چین در اولویت بالاتری قرار خواهد گرفت. وی چین همچنین از یک توکن دیگر به نام VTHO هم استفاده می‌کند که هزینه برق و انرژی مورد نیاز جهت انجام تراکنش را پرداخت می‌کند (مانند هزینه سوخت در اتریوم). ایراد این سیستم دو توکنی این است که می‌تواند باعث سردرگمی سرمایه‌گذاران شود. وی چین هم‌اکنون همکاری قطعی با کمپانی‌های شناخته‌شده‌ای مانند BMW و Sam’s Club دارد. این ارز را می‌توانید از صرافی بایننس خریداری کنید.

۵. پولکادات (DOT)

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

پولکادات (Polkadot) بهترین ارز دیجیتال برای ارتباط متقابل بلاکچین‌ها و پنجمین مورد از پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ است.

قیمت: ۲۰.۵۱ دلار

دلایل خرید: برنامه‌ریزی برای برقراری ارتباط با همه بلاکچین‌های اصلی – جای رشد فراوان

دلایل نخریدن: قرار داشتن در فاز برنامه‌نویسی و توسعه

در عین حال که برخی از بازی‌ها منحصرا به یک پلتفرم تعلق دارند (مانند بازی The Last of U2 در پلی استیشن)، بسیاری از ارزهای دیجیتال هم منحصرا به یک بلاکچین تعلق دارند (مانند اتر در بلاکچین اتریوم). پولکادات به سرعت در حال تغییر این رویه از طریق مفهومی به نام تعامل‌پذیری بین پلتفرم‌ها (CPI)، است. می‌توانید CPI را مانند همان بازی در نظر بگیرید که در پلتفرم‌های مختلف اجرا می‌شود.

ماموریت اولیه پولکادات، به هم پیوستن بلاکچین‌های مستقل تحت یک شبکه است تا بتوانند با یکدیگر تعامل داشته و با هم عملیات را اجرا کنند. برای مثال یک نمونه عملی از CPI یک قرارداد هوشمند در اتریوم است که پرداخت در بلاکچین بیت کوین را انجام می‌دهد. ایراد پولکات دات این است که مفهوم CPI آن هنوز در واقعیت به پول تبدیل نشده است. برای خرید این ارز می‌توانید از دیجی فینکس و بایننس استفاده کنید.

۶. کاردانو (ADA)

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

بهترین ارز دیجیتال برای دوست‌داران محیط زیست ، کاردانو است.

قیمت: ۱.۴۶ دلار

دلایل خرید: پشتوانه آکادمیک – مصرف انرژی کمتر نسبت به بیت کوین

دلایل نخریدن: قرار داشتن در فاز برنامه‌نویسی و توسعه

کاردانو توکن اختصاصی بلاک چین کاردانو و یکی از پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ است. چارلز هاکینسون یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، در سال ۲۰۱۵ کاردانو را ایجاد کرد بنابراین جای هیچ تعجبی نیست که هدف کاردانو هم مانند اتریوم استفاده از قابلیت قراردادهای هوشمند باشد. کاردانو چندین هدف را دنبال می‌کند که یکی از آن‌ها ارائه تراکنش‌های سریع ارزهای دیجیتال است. بیت کوین از الگوریتم اثبات کار برای تایید تراکنش‌های بیت کوین در بلاکچین استفاده می‌کند که مبتنی بر شبکه همتا به همتا برای استخراج بلاک‌های جدید است. این فرآیند بسیار کند بوده و انرژی زیادی هدر می‌دهد.

از سوی دیگر، کاردانو از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند که سریع‌تر بوده و انرژی کمتری از روش اثبات کار مصرف می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های کاردانو این است که در مورد هر آپدیتی در این پلتفرم کاملا تحقیق شده و سپس به تایید متخصصان می‌رسد. نکته‌ای که باید در مورد کاردانو در نظر داشته باشید این است که هنوز در فاز توسعه قرار داشته و فاقد امکانات قرارداد هوشمند و اپلیکیشن غیرمتمرکز است. برای خرید کاردانو از صرافی کوین بیس و بایننس استفاده کنید.

۷. آوی (AAVE)

پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

بهترین ارز دیجیتال برای وام‌دهی همتا به همتا و آخرین ارز از فهرست پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱

قیمت: ۳۷۶.۶۸ دلار

دلایل خرید:‌ بهترین اخلال‌گر در صنعت بانک‌داری – پروتکل قابل اعتماد وام‌دهی همتا به همتا

دلایل نخریدن: مناسب نبودن برای افراد مبتدی

آوی می‌تواند به دلیل بلندپروازی در ایجاد سیستم وام‌دهی همتا به همتا یکی از مفیدترین ارزهای دیجیتال باشد. این ارز در سال ۲۰۱۷ با نام ETHLend راه‌اندازی شد. سپس در سال ۲۰۱۹ نام این پروژه کریپتو به آوی تغییر پیدا کرد. آوی بر بستر بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود (دلیل دیگری برای این‌که چرا اتریوم مفیدترین ارز دیجیتال سال ۲۰۲۱ معرفی شده است). پروژه وام‌دهی همتا به همتای آوی مزایایی به همراه دارد. اول اینکه، به کاربران اجازه می‌دهد در قالب ارز دیجیتال، وام دریافت کنند. دوم این‌که، کاربران به ارائه اطلاعات شخصی برای تایید جهت دریافت وام نیازی ندارند. آوی به امتیاز اعتباری، نژاد، وضعیت اجتماعی و اقتصادی و سایر فاکتورهای اجتماعی شما اهمیتی نمی‌دهد. تا زمانی که ارز دیجیتال داشته باشید که بتوانید از آن به عنوان وثیقه استفاده کنید، می‌توانید آوی قرض بگیرید. سوم این‌که دریافت وام از آوی به صورت فوری انجام می‌شود.

قطعا آوی پتانسیل ایجاد اختلال در سیستم بانکی و صنعت وام‌دهی فعلی را دارد. البته این ارز دیجیتال هنوز یک مفهوم جدید برای عموم مردم است و ممکن است برای افراد مبتدی مناسب نباشد. برای خرید این ارز می‌توانید از بایننس و سوشی سواپ استفاده کنید.

نظر شما درباره پرسودترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۱ چیست ؟ شما در کدام یک از پرسودترین رمز ارزهای ۲۰۲۱ که در بالا اشاره شد، سرمایه‌گذاری کرده‌اید؟ اگر شما هم قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *