logo کاقه ارز

رشد حوزه مالی غیرمتمرکز یا دیفای در ماه‌های اخیر سرعت خود را حفظ کرده و پروژه‌های مختلفی عرضه شده‌اند که خدمات تبادل توکن و رمز ارزها ارائه می‌دهند. البته بیشتر آن‌ها دچار مشکلات نقدینگی و اختلاف قیمت هستند و همین موضوع باعث می‌شود که خرید و فروش در این صرافی‌ها برای کاربران آن‌ها به صرفه نباشد. برگر سواپ (BurgerSwap) ابزارهایی ارائه می‌دهد که می‌توانند این مشکلات را حل کنند. این پلتفرم دارای سیستم‌های مشوق است که کاربران بیشتری را ترغیب می‌کند تا به فراهم کردن نقدینگی در پروتکل بپردازند و با افزایش نقدینگی، کاربران می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌های بالای سوخت (کارمزد تراکنش)، تریدهای کارامدتری داشته باشند. اما BurgerSwap چیست؟

تاریخچه BurgerSwap

برگر سواپ جزو اولین پلتفرم‌هایی بود که روی بایننس اسمارت چین سوار شد و پروژه‌ای است که هدف آن ارزان‌تر و مطمئن‌تر ارائه دادن محصولات و خدمات موجود در حوزه دیفای است. از زمان راه‌اندازی این پلتفرم، هیچ گزارشی از مشکل و خرابی از سوی کاربران دریافت نشده که همین خود گواهی بر قابل اطمینان بودن این پلتفرم است. قراردادهای هوشمند برگر سواپ با درس گرفتن از تجربیات بد سایر پلتفرم‌ها و کاربران آن‌ها، توسط کمپانی پر‌آوازه بلاکچین به نام Beosin بازبینی و بررسی می‌شود. این کار از احتمال مشکل‌دار بودن قراردادهای هوشمند که قاتل پروتکل‌های دیفای تا به امروز بوده است، می‌کاهد. البته باید توجه داشت که سرمایه‌های قرار داده شده در قراردادهای هوشمند همچنان خالی از ریسک نیستند. اگر تصمیم به انجام تراکنش با استفاده پلتفرم‌های دیفای دارید باید احتیاط کنید.

برگر سواپ چیست؟

برگر سواپ (BurgerSwap) یک صرافی غیرمتمرکز است که بر بستر بایننس اسمارت چین ساخته شده است. این پلتفرم به کاربران خود امکان تبادل ارزهای دیجیتال را می‌دهد که با بازارگردان خودکار (AMM) آن تسهیل شده است. این بازارگردان خودکار تحت پشتیبانی استخر نقدینگی قرار دارد که در آن، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را قرار داده و در ازای آن از پلتفرم برگر سواپ پاداش دریافت کنند.

هدف اصلی این پلتفرم حل مشکل بیشتر صرافی‌های مبتنی بر اتریوم با هزینه سوخت، اختلاف قیمت و سرعت پایین تراکنش است. کاربران می‌توانند از طریق پل اتریوم – بایننس اسمات چین این پلتفرم به راحتی توکن‌های ERC20 خود را در برگر سواپ خرید و فروش کنند. در نهایت معماری این پلتفرم بسیار شبیه به پروژه‌هایی با همین ماهیت مانند پنکیک سواپ، بیکری سواپ و غیره است. مدل AMM برگر سواپ در صورتی که کاربران نقدینگی صرافی را تامین کنند به آنها پاداش خواهد داد.

راه اندازی برگر سواپ

راه‌اندازی این پلتفرم بسیار ساده است. تنها چیزی که نیاز دارید یک کیف پول آنلاین مانند متامسک، تراست والت، مث والت، توکن پاکت و بایننس چین والت است. وقتی یکی از این کیف پول‌ها را داشته باشید، وارد وب‌سایت این پلتفرم شده و کیف پول خود را به آن لینک کرده و خرید و فروش را آغاز می‌کنید. برای تسهیل تراکش‌های خود در پلتفرم، نیاز به ارز دیجیتال برگر (Burger) دارید. برای داشتن مستقیما از صرافی‌هایی که آن‌ها را لیست کرده‌اند خریداری کرده یا بایننس کوین بخرید. اگر از قبل بایننس کوین (BNB) داشته باشید، می‌توانید آن‌ها را به کیف پولی که به پلتفرم متصل کرده بودید منتقل کرده و آن‌ها را با برگر عوض کنید.

راه اندازی برگر سواپ

در زمان خرید و فروش در این پلتفرم، می‌توانید تولرانس اختلاف قیمت را برای تعویض توکن‌ها تعیین کنید. این میزان به سطح تغییر در قیمت که مایل به تحمل آن هستید اشاره دارد. می‌توانید این تولرانس را بین ۰.۱ درصد، ۰.۵ درصد، ۱ درصد قرار دهید. برای توکن‌های دیگر هم از همین روش می‌توانید پیروی کنید.

استخراج نقدینگی

همان‌طور که قبلا گفته شد، AMM برگر سواپ قدرت خود را از استخر نقدینگی می‌گیرد. این استخر از توکن‌هایی تشکیل شده است که کاربران صرافی در آن قرار داده‌اند و برای تسهیل خرید و فروش و مبادله توکن‌ها در پلتفرم به کار می‌روند. کاربرانی این نقدینگی را تامین می‌کنند، تامین‌کننده نقدینگی (LP) نام دارند و به میزانی که ارز دیجیتال در استخر قفل کرده باشند، ارز دیجیتال برگر پاداش می‌گیرند. یک کاربر برای ایجاد نقدینگی در پلتفرم به BNB نیاز دارد چون بلاکچین آن را به عنوان هزینه سوخت نیاز دارد.

علاوه بر این، توکن‌هایی که می‌خواهید در استخر قرار دهید حتما در بلاکچین BEP-20 باشند که استاندارد بایننس اسمارت چین است. شما می‌توانید با استفاده از پل بین زنجیره‌ای پلتفرم برگر سواپ، توکن‌های ERC20 خود را توکن‌های BEP20 عوض کنید. در حال حاضر استخرهای نقدینگی زیادی وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب کنید اما اگر می‌خواهید استخر جدیدی باز کنید، می‌توانید آن را با جفت ارز دلخواه خود باز کنید. البته باید هر دو جفت ارز را در استخر قرار دهید. یک مینیمم درصد از میزان سپرده‌گذاری جفت ارز در استخر و جفت ارز BNB وجود دارد. فراموش نکنید که برای استخراج ارزهای دیجیتال برگر فقط باید از جفت ارز بی ان بی و برگر استفاده کرد. فراهم کردن نقدینگی برای سایر جفت ارزها شامل دریافت پاداش نمی‌شود.

ارز دیجیتال برگر

برگر توکن اختصاصی پلتفرم برگر سواپ است که می‌توان از آن برای هزینه تراکنش، خرید و فروش، استیکینگ و رای دادن استفاده کرد. روش‌های زیادی برای به دست آوردن ارز دیجیتال برگر سواپ وجود دارد. علاوه بر تامین نقدینگی برای استخرهای AMM، کاربران می‌توانند از طریق Burger Shack برخی از توکن‌های پشتیبانی شده را استیک کنند.

علاوه بر برگر، ارزهایی مانند BNB، BUSD، BTCB، MDX، HMDX و اتریوم وجود دارند که می‌توان آن‌ها را روی قراردادهای هوشمند پتلفرم برگر سواپ سهام‌گذاری کرد. در عوض کاربران تتر و ایکس برگر پاداش می‌گیرند. تمام ارزهایی که در قراردادهای هوشمند Burger Shack سپرده‌گذاری شده‌اند در استخرها توزیع شده تا بهترین سود را بدهند و بهترین پاداش به سهام‌گذاران برسد. میزان پاداش به میزان سپرده آنها بستگی دارد.

سهام گذاری از طریق استخر ایکس برگر

گزینه دیگری هم برای سپرده‌گذاری در استخر ایکس برگر وجود دارد. این روش به طور هم‌زمان به سپرده‌گذاران ارز دیجیتال برگر و ایکس برگر می‌دهد. جفت ارزهایی که می‌توان در استخر ایکس برگر سهام‌گذاری کرد شامل ایکس برگر و برگر، ایکس برگر و تتر، ایکس برگر و BNB است.

کشت نقدینگی

تامین‌کنندگان نقدینگی در ازای فراهم کردن نقدینگی برای استخرها توکن BLP پاداش می‌گیرند. این توکن را می‌توان در مزارع برگر سهام‌گذاری کرد و هر زمان که کاربر بخواهد می‌توان این سهام‌گذاری را لغو کند.

وام دادن

برگر سواپ به کاربران خود امکان وام دادن دارایی‌های خود به سایر وام‌گیرندگان را می‌دهد. آنچه که پروتکل انجام می‌دهد، جمع‌آوری تمام دارایی‌هایی است که برای وام‌دهی اختصاص یافته است و کاربران سایر پلتفرم‌ها می‌توانند با پرداخت مقدار مشخصی سود، از آن‌ها استفاده کنند. سپس تمام سودها از وام‌ها داده شده از استخر، بین افرادی که وام‌دهی مشارکت داشتند به نسبت، تقسیم می‌شود.

نظارت

سهام‌گذاران ارز دیجیتال برگر، جامعه‌ای را تشکیل می‌دهند که بر مسیر پروتکل نظارت می‌کند. یعنی آن‌ها می‌توانند در مورد پارامترهای پلتفرم مانند کارمزد تراکنش‌ها، پاداش بلاک و غیره پیشنهاد داده و پیشنهادات داده شده را تایید کنند. اگر پیشنهادی که یک سهام‌گذار به آن رای داده است مورد قبول واقع شود، آن سهام‌گذار پاداش دریافت خواهد کرد.

نظارت بر برگر سواپ

با افزایش تعداد صرافی‌های غیرمتمرکز، باید برای انتخاب صرافی مورد نظر خود به ساختار تشویقی آن نگاه کنید تا ببینید از مردم می‌خواهند چگونه پلتفرم آن‌ها را پشتیبانی کنند. داشتن استخر نقدینگی و AMM کافی نیست. باید گزینه‌های مختلفی برای کاربران وجود داشته باشد تا بتوانند دارایی‌های بدون استفاده خود را با سود مشخص، وارد بازار کنند. برگر سواپ روش خلاقانه و قابل اعتمادی در این خصوص دارد. شما با استفاده از توکن اختصاصی این پلتفرم یا هر ارز دیجیتال پشتیبانی شده دیگری، می‌توانید توکن بیشتری به عنوان پاداش به دست بیاورید. کاربران با استفاده از مفاهیم پیشرفت حوزه دیفای مانند استخراج نقدینگی و کشت سود می‌توانند سودهای بهینه از هولدهای خود به دست آورند. با وجود این ساختار پاداش، پذیرش این پلتفرم هدفی دور از دسترس نیست و روز به روز افراد بیشتری به آن پیوسته و هدف پروژه برای رسیدن به نقدینگی بالاتر تامین خواهد شد.

از آنجایی که انجام مبادلات در صرافی‌های خارجی با مشکلاتی همراه است، کاربران ایرانی می توانند از صرافی‌های معتبری همچون کافه ارز به انجام مبادلات و خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. کافه ارز با سال‌ها تجربه توانسته دشواری‌های مبادلات ارزهای دیجیتال را از میان برداشته و خرید و فروش رمز ارزها را به صورت اتوماتیک برای کاربران خود فراهم کند.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.