وبلاگ

/

/

انواع کارت های اعتباری و ویژگی های آن

انواع کارت های اعتباری و ویژگی های آن

۸ خرداد ۱۴۰۰

با توجه به وجود طیف گسترده‌ای از انواع کارت های اعتباری و کمپانی‌های مختلف، انتخاب گزینه‌ای که منطبق با نیازهای ما باشد کمی چالش‌برانگیز است. گاهی انتخاب کارت اعتباری به استطاعت مالی، امتیازات اعتباری و دلیل فرد برای داشتن آن بستگی دارد؛ مثلا آیا کارت را برای تقسیط هزینه خرید، ساختن تاریخچه اعتباری یا پوشش دادن هزینه‌های پیش‌بینی نشده می‌خواهد؟ در این راهنما با انواع کارت های اعتباری آشنا شده و اطلاعات کافی در مورد آن‌ها به دست خواهید آورید.

انواع کارت های اعتباری

بد نیست بدانید که کارت‌های اعتباری اغلب نرخ سود سالانه (APR) بالایی دارند و همین ویژگی باعث می‌شود اگر فرد نتواند ماهانه اقساط آن را به طور کامل بپردازد، این روش قرض گرفتن، برای اوا بسیار گران تمام شود. از کاربردهای مفید این کارت‌ها تقسیط هزینه‌ها و پشتیبانی مازاد از خرید است اما نباید از آن‌ها برای مدیریت بدهی‌های بلند مدت استفاده کرد.

۱. کارت های پاداش

این نوع از کارت‌ها بابت استفاده‌ای که از آن می‌شود به فرد جایزه یا پاداش می‌دهند؛ مثلا ممکن است پاداش آن مایل‌ها سفر رایگان، پول نقد یا تخفیفات فروشگاهی باشد. کارت‌های پاداش یک هزینه شارژ سالانه و همچنین نرخ سودهای بالا دارند. بنابراین حتما باید مطمئن شد که مزایای آن بر این هزینه‌ها ارجحیت دارد. برای دریافت کارت پاداش نیاز به امتیاز اعتباری قابل توجه دارید.

۲. کارت های اعتبارساز

انواع کارت های اعتباری

یکی دیگر از انواع کارت های اعتباری ، کارت‌های اعتبارساز است. اگر فرد امتیاز اعتباری پایینی داشته باشد، این کارت‌ها می‌توانند به او کمک کنند تاریخچه اعتباری خود را بهبود ببخشد. این کارت‌ها معمولا حد اعتباری پایین و نرخ سود بالایی دارند؛ چون برای افرادی طراحی شده‌اند که خدمات دادن به آن‌ها ریسک بالایی دارد. اما پرداخت به موقع و کامل صورت‌‌حساب ماهانه می‌تواند به وام‌دهندگان نشان دهد که فرد قابل اعتماد است یا خیر و در آینده، پیشنهادات اعتباری بهتری دریافت کند.

۳. کارت های انتقال موجودی

اگر فرد صاحب یک کارت اعتباری باشد، می‌تواند مقدار سودی که پرداخت می‌کند را با انتقال بدهی کارت خود به یک کارت انتقال موجودی، کاهش دهد. این انتقال بدهی تنها یک هزینه اندک برای فرد در پی خواهد داشت. این کارت‌ها معمولا برای یک مدت زمان تعیین شده نرخ سود صفر یا سود جزئی دارند. هر شخص برای داشتن این کارت‌ها نیاز به امتیاز اعتباری بالایی دارد.

۴. کارت های خرید

انواع کارت های اعتباری

اگر یک شخص نیاز داشته باشد هزینه یک خرید بزرگ را قسط‌بندی کنید، به یک کارت خرید نیاز خواهد داشت. کارت‌های خرید یکی از گزینه‌های محبوب در میان انواع کارت های اعتباری محسوب می‌شوند که معمولا یک دوره بدون سود دارند که آن‌ها را به روشی کم هزینه و ارزان برای قرض گرفتن تبدیل کرده است. برای دریافت نرخ سود صفر درصد، فرد باید با شرایط تعیین شده و حداقل پرداخت‌ها مطابقت داشته باشد. اگر بتواند اقساط را پیش از آن که دوره بدون سود به پایان می‌رسد، پرداخت کند، نفع زیادی خواهد برد.

۵. کارت های انتقال موجودی و خرید

اساسا این کارت‌ها مزایای یک کارت انتقال موجودی و یک کارت خرید را به طور همزمان در یک کارت در اختیار شخص قرار می‌دهند. با این کارت‌ها می‌توان هزینه خریدهای بزرگ را اقساطی پرداخت کرد و در عین حال میزان سودی که بابت موجودی خود پرداخت می‌شود را کاهش داد؛ گرچه معمولا یک هزینه جزئی برای شخص به همراه خواهد داشت. اگر شخص امتیاز اعتباری بالایی داشته باشد و بخواهد اقساط کارت اعتباری خود را زودتر تسویه کند، این گزینه می‌تواند برای او مناسب باشد.

۶. کارت های اعتباری سفر

انواع کارت های اعتباری

برای سفر به خارج از کشور هم اگر با همان کارت اعتباری فرد بخواهد هتل رزرو کرده یا در خارج از کشور از حساب خود پول برداخت کند، هزینه‌های سرسام‌آوری به حساب او نوشته می‌شود. اما همراه بردن مقدار زیادی پول نقد هم خطرناک و البته سخت است. کارت‌های اعتباری سفر و ارز می‌توانند به شخص در کاهش هزینه استفاده از کارت اعتباری در یک کشور دیگر کمک کنند.

۷. کارت های اعتباری انتقال پول

یکی از بهترین انواع کارت های اعتباری این گزینه است. در اصل این کارت‌ها به شخص امکان قرض گرفتن پول را می‌دهند. هر شخص می‌تواند پول را از کارت مستقیما به حساب بانکی خود منتقل کند که معمولا هزینه اندکی دارد. از این کارت‌ها معمولا برای پاک کردن اضافه برداشت‌های اعتباری از بانک استفاده می‌کنند؛ گرچه بدهی از بین نمی‌رود بلکه فقط به کارت فرد منتقل خواهد شد. کارت‌های اعتباری انتقال پول معمولا دوره‌های سود صفر دارند البته برای استفاده از این امتیاز، فرد باید امتیاز اعتباری بالایی داشته باشد.

در اختیار داشتن کارت‌های اعتباری می‌تواند امور بانکی بین‌المللی شما را به سطوح بالاتری ببرد. با استفاده از کارت‌های اعتباری، پرداخت‌های بین‌المللی مثل پرداخت هزینه‌های دانشگاه یا آزمون‌های بین‌المللی، خرید از فروشگاه‌های خارجی و سفر بسیار راحت‌تر خواهد بود. می‌توانید برای تهیه انواع کارت های اعتباری به بخش صدور کارت‌های اعتباری در وب‌سایت کافه ارز مراجعه کرده و کارت خود را سفارش دهید.

به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده

الهام غایب نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *