وبلاگ

/

/

تاثیر اتریوم روی بازار ارزهای دیجیتال ؛ مثبت یا منفی ؟

تاثیر اتریوم روی بازار ارزهای دیجیتال ؛ مثبت یا منفی ؟

۱۲ تیر ۱۴۰۲

تاثیر اتریوم روی بازار ارز دیجیتال: اگر به دنبال رمزارزی با امکانات بیشتر و قابلیت‌های جدید هستید، اتریوم یک ستون پویا و اساسی در پرداخت ارزی و بازار ارز دیجیتال است که می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر روی آینده ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین داشته باشد. اتریوم فقط یک رقیب برای بیت کوین نیست، بلکه یک پلتفرم قدرتمند است که به شما امکان می‌دهد تا توسعه بدهید و برنامه‌ها و قراردادهای هوشمند را در بستر بلاکچین اجرا کنید. با استفاده از زبان برنامه نویسی Solidity و تکنولوژی قراردادهای هوشمند، اتریوم به شما امکان می‌دهد تا برنامه‌هایی را ایجاد کنید که بر اساس شروط قراردادهای هوشمند خودکاری شوند و نیازی به توسط طرف سوم اعتبارسنجی نباشند. امروز قصد داریم، تاثیر اتریوم روی بازار ارز دیجیتال را با یکیدیگر مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

خرید ارز اتریوم

 

تاثیر اتریوم روی بازار ارز دیجیتال

اتریوم در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رمزارزها شده است. این بلاک چین که در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین معرفی شد ، به مرور زمان نقشه راه مشخصی را طی کرد و با افزودن قراردادهای هوشمند ، توانست جایگاه برجسته‌ای پیدا کند.

اتریوم با اجرای به‌روزرسانی‌های مختلف ، خود را در اوج نگه داشته و یکی از این به‌روزرسانی‌ها که مرج نام دارد باعث بروز جنجال زیادی شده است. همه منتظرند ببینند با این به‌روزرسانی‌ها ، اتریوم چه تاثیری روی بازار ارز دیجیتال خواهد گذاشت. آیا می‌تواند ارزش رمزارزهایی مثل بیت کوین را تحت تاثیر قرار دهد؟

همچنین بسیاری از بازارهای مربوط به NFT ها نیز بر روی اتریوم رشد کرده اند . به همین دلیل اهمیت بررسی این به‌روزرسانی‌ها و اثر آن‌ها روی بازار رمزارز بیشتر می‌شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی جزئیات به‌روزرسانی مرج و اثر آن روی بازار ارز دیجیتال بپردازیم.

آشنایی اجمالی با اتریوم (Ethereum)

اتریوم در سال 2014 به طور رسمی توسط تیم اصلی این پروژه از جمله ویتالیک بوترین معرفی شد. اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری متن‌باز است که امکان توسعه برنامه‌های بلاک‌چین را فراهم می‌کند. تمامی معاملات در آن به شکل فردبه‌فرد انجام می‌شود.

نرخ اتریوم در سال 2021 رشد قابل توجهی داشت. این رشد به دلایلی همچون علاقهٔ سرمایه‌گذاران نهادی و همچنین محبوبیت بازاری اتریوم صورت گرفته. اتریوم با ایجاد فرصت‌هایی همچون شبکهٔ NFT ، توانسته در بازار ارز دیجیتال به محبوبیت بیشتری دست یابد. همین مسئله سبب شده برخی از رمزارزهای معروف نظیر بیت‌کوین نیز تحت تاثیر قرار گیرند.

تمام این قابلیت‌های منحصر به فرد تحت عنوان “اتریوم”، بر روی بازار ارز دیجیتال تأثیر بسزایی داشته است. به عنوان یکی از ارزهای دیجیتال محبوب و قدرتمند، اتریوم در جهانی شدن تراکنش‌ها، ایجاد قراردادهای هوشمند و تشکیل استارتاپ‌های با استفاده از فناوری بلاکچین نقش بسزا داشته است.

علاوه بر این، با قابلیت فرستادن توکن‌های خود، اتریوم ارزش واحد خود را در بازار ارز دیجیتال به عنوان یکی از رمزارزهای پرطرفدار تثبیت کرده است. با توجه به تراکم و استفاده‌ی وسیعی که از اتریوم در عرصه‌هایی نظیر مالی دیجیتال، پروژه‌های نرم‌افزاری و حتی صنایع خودروسازی صورت می‌گیرد، تأثیر این رمزارز بر روی بازار ارز دیجیتال دست‌نخورده نخواهد ماند.

ارز دیجیتال اتریوم جایگزین بیت کوین

در نهایت، وقتی که به تکنولوژی بلاکچین و ارزهای دیجیتال فکر می‌کنید، اتریوم باید در ذهنتان دومین ارز مهم بعد از بیت کوین باشد. با استفاده از قدرت و امکانات اتریوم، می‌توانید در دنیایی تازه و نوآورانه از فناوری بلاکچین جایگاهی داشته باشید و تأثیری طبیعی و عمده در بازار ارز دیجیتال بگذارید. حتی به عنوان یک کاربر غیر فنی، اتریوم به شما امکان می‌دهد تا به راحتی در جریان ایده‌ها و تحولات جدید در دنیای ارزهای دیجیتال باشید و به عنوان یک سرمایه‌گذار هوشمند عمل کنید.

بنابراین، اتریوم با تکنولوژی همه‌فناوری خود و قابلیت‌های منحصر به فرد، به‌طور قابل توجهی بر روی بازار ارز دیجیتال تأثیرگذار است و به شما امکان می‌دهد تا در دنیای جدیدی از فناوری بلاکچین جایگاه‌ی دلخواهی را داشته باشید. با توانایی‌هایش و جامعه بزرگ کاربری خود، اتریوم به عنوان یکی از ارزهای مهم و تأثیرگذار در بازار ارز دیجیتال همچنان رو به رشد است و قطعاً در آینده نزدیک همچنان به صورت قوی و پرقدرت خود محکم خواهد ماند.

افزایش محبوبیت Nftها

اتریوم بستر مناسبی برای بازی های بلاکچین و NFTها فراهم کرده است. بسیاری از افراد توانسته اند از طریق معامله NFTهایشان سودهای زیادی به دست آورند. به همین دلیل بازار NFT در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است. از آنجایی که بیشتر NFTها با استاندارد ERC-721 ساخته می شوند می توان آنها را با اتریوم مبادله کرد.

سیاست ورود اتریوم به بازار NFT یکی از بهترین تصمیمات آن بوده تا تاثیر خود را در بازار رمزارز حفظ کند. این بازار به طور روزانه توجه هنرمندان زیادی را به خود جلب کرده و اعضای آن نیز روز به روز افزایش می یابد. به عنوان مثال، NFTهای هنری در بازار NFT موفق بوده اند. در سال های اخیر یک توکن NFT از ویتالیک بوترین با قیمت بیشتر از $400,000 معامله شده است.

به روز رسانی اتریوم

اخبار مرج اتریوم باعث شوک بازار رمزارز شده است.متخصصان معتقدند تکمیل اتریوم 2.0 و تغییر سازوکار آن به proof of stake تاثیر بسیار زیادی بر روی تاثیر اتریوم بر بازار و ارزش آن نسبت به بیت کوین خواهد داشت. اما برخی متخصصان غافل از این موضوع بودند که ممکن است در برخی کشورها استفاده از اتریوم ممنوعیت قانونی پیدا کند.

به گفته کوسالا هماچاندارا ، یکی از مزایای مهم این تغییر سازوکار این است که سرمایه گذاران می توانند بدون هزینه ابتدایی به صورت staking سرمایه گذاری کنند و سود بیشتری کسب کنند. همچنین بسیاری از هولدرهای بیت کوین پس از این تغییر سازوکار وارد بازار اتریوم می شوند تا از سود سهامداری بهره مند شوند.

این به‌روزرسانی اهمیت دارد چون با فشار گروه هایی که معتقدند روش اثبات کار بیت کوین انرژی زیادی مصرف می کند، موسسات مالی که حفاظت از محیط زیست یکی از شعارهای آنهاست علاقه بیشتری به اتریوم نشان می دهند که می تواند تاثیر زیادی بر نرخ اتریوم داشته باشد.

 

اتریوم بر روی بازار ارز دیجیتال تاثیر دارد

 

 

 

 

 

مرج اتریوم (Ethereum Merge)

Merge ETH یا مرج اتریوم به تغییر الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) شبکه اتریوم به الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) اشاره دارد. شبکه های بلاکچین به طور اتوماتیک و غیرمتمرکز اداره می شوند و نیاز به کنترل هیچ مرجع مرکزی ندارند. برای اینکه همه کاربران به توافق برسند، از یک الگوریتم اجماع استفاده می کنند.

الگوریتم اثبات کار که توسط بیت کوین استفاده می شود نیازمند حل مسائل پیچیده ریاضی توسط سیستم های ماینینگ است و مصرف برق بالایی دارد. اما الگوریتم اثبات سهام که اتریوم قصد دارد از آن استفاده کند، به ماینینگ نیاز ندارد و کاربران می توانند با استیک کردن توکن های خود سود بگیرند. تغییر الگوریتم به اثبات سهام دلایلی مانند کاهش 99.95 درصدی مصرف برق،کاهش تمرکز و افزایش امنیت را در پی خواهد داشت و منجر به تاثیر بیشتر اتریوم روی بازار رمزارز می شود. مرج ETH قرار است 15 سپتامبر 2022 اتفاق بیفتد که منجر به تغییر بزرگی در شبکه اتریوم خواهد شد.

مرج و ادغام اتریوم باعث خسارت جبران ناپذیری به ماینرهای این شبکه خواهد شد.با تغییر ساز و کار به اثبات سهام ، کامپیوترهای ماینینگ ، پاداش ها و قراردادهای انرژی بی فایده می شوند. به همین دلیل بسیاری از ماینرها نگران تعطیلی کسب و کار خود هستند که البته این ادغام می تواند بر روی بازار رمز ارز تاثیر زیادی داشته باشد.

جاستین سان (موسس ترون و مالک پولونیکس) اعلام کرده است توکن فرضی اثبات کار اتریوم را در بازار خود فهرست خواهد کرد. وی همچنین عنوان کرده است که بسیاری از افراد طرفدار اثبات کار به عنوان روش امن تر و غیرمتمرکز شده تری نسبت به اثبات سهام هستند و روش اثبات کار همچنان برای زیرساخت های اتریوم ضروری است.

تاثیر مرج اتریوم بر روی قیمت بیت کوین

بسیاری از تریدر ها به دنبال پاسخ این سوال هستند که آیا مرج اتریوم که احتمالا باعث رشد قیمت آن می شود می تواند تاثیری روی قیمت بیت کوین داشته باشد؟ پاسخ این سوال بستگی به این دارد که این مرج به چه صورتی انجام شود. به طور کلی اگر این مرج بتواند باعث رشد قیمت اتریوم شود، می تواند تاثیری روی ارزش دیگر رمزارزها از جمله بیت کوین داشته باشد.

بسیاری از تحلیل گران معتقد هستند که احتمال سقوط قیمت بیت کوین پس از مرج وجود دارد و شاید تا 6 ماه قیمت آن ثابت بماند.داده های کریپتو کوایت نشان از کاهش ذخایر ماینرهای بیت کوین دارد که نشانه بدی برای آینده این ارز دیجیتال است. با توجه به این موارد می توان نتیجه گرفت که اگر مرج اتریوم با موفقیت انجام شود و قیمت این رمزارز رشد کند،قیمت بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال احتمالا کاهش خواهد یافت.

تاثیر ethereum بر روی بازار کریپتو

تاثیر اتریوم روی بازار ارز دیجیتال

اتریوم با اجرای تغییر الگوریتم اجماع خود از پروف آو ورک به پروف آو استیک، به یکی از شبکه‌های بلاکچینی با تاثیر بیشتری بر بازار ارز دیجیتال تبدیل شده است. طی مرج و ادغام اخیر این شبکه سعی دارد با مصرف انرژی کمتر خود را در مقابل بیت کوین نشان دهد.

اگر این مرج به درستی انجام شود می‌تواند باعث قیمت بالاتری برای اتریوم شود. این در حالی است که اتریوم توانسته به عنوان رقیبی جدی برای بیت کوین در بازار ارز دیجیتال ظاهر شود. اتریوم با اضافه کردن قراردادهای هوشمند و پشتیبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز توانسته همچنان نقش پررنگی در بازار ارز دیجیتال داشته باشد.

تاثیر مثبت اتریوم بر روی ارزهای دیجیتال

کاملا مشخص است که مرج اتریوم با افزایش میزان تاثیر این رمزارز بر بازار ارز دیجیتالی فراتر از تاثیر بر قیمت اتریوم، سه رمزارز دیگر را هم تحت تاثیر قرار میدهد:

  •  توکن LIDO DAO که با 4.15 میلیون اتریوم قفل شده، یکی از مهمترین سرویس های استیک کردن اتریوم به شمار میرود. طبق شواهدی که پیش از مرج وجود داشت، این توکن 200 درصد رشد داشت.
  •  اتریوم کلاسیک نیز که تمام ویژگی های اتریوم PoW را دارد، می تواند پناهگاه خوبی برای ماینرهای اتریوم باشد. این توکن هم قبل از اعلام مرج، رشد خوبی داشته است.
  •  توکن OPTIMISM که سرویسی برای جمع آوری اتریوم است، با مرج کارایی بیشتری پیدا می کند و باعث بهبود روندش می شود. این توکن نیز حین اعلام مرج، رشد داشت.

بنابراین به نظر می رسد سه رمزارز فوق با افزایش تاثیر اتریوم بر بازار رمزارز، از مرج آن به شدت سود می برند.

نتیجه گیری

اتریوم با انجام تغییر الگوریتم به اثبات سهام ، توانست خود را به عنوان یکی از تاثیرگذارترین شبکه های بلاک چینی در بازار ارزهای دیجیتال مطرح کند. مرج و ادغام نزدیک اتریوم که برای کاهش مصرف انرژی الگوریتم PoW صورت می پذیرد، پتانسیل بالایی برای تاثیر گذاری بیشتر و حفظ موقعیت رقیب جدی برای بیت کوین را برای اتریوم رقم زد.

با اجرای با موفقیت این مرج ، قیمت اتریوم رو به رشد خواهد نهاد و تاثیر جدی بر قیمت سایر رمزارزها خواهد گذاشت. اتریوم در طی سالهای اخیر توانسته است با آماده سازی بستر مناسبی برای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز ، نگاه ها را جلب کند. بنابراین با اتمام موفقیت آمیز مرج و ادغام ، اتریوم قابلیت تبدیل شدن به یکی از بزرگترین ارزهای دیجیتالی جهان را خواهد داشت.

به این مقاله امتیاز دهید

نویسنده

مهران رباطی نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *