هش TX که برای معامله‌گران رمز ارزها اصطلاحی شناخته شده است، به معنای هش تراکنش است که آن را با شناسه تراکنش (TXID) هم می‌شناسند و از حروف الفبا و اعداد تشکیل شده و معرف یک تراکنش بیت کوین است. هر یک از تراکنش‌های ایجاد شده توسط کاربران در بلاکچین بیت کوین دارای یک شناسه یکتا هستند. همچنین تراکنش‌های انجام شده در شبکه اتریوم و لایت کوین هم دارای TXID هستند که برای به دست آوردن TXID روش‌های مختلفی وجود دارد. برای مثال شناسه تراکنش در بیت کوین به این صورت است:

a1062db53e416d8fa109f23b7094a21e5b2645e16c5cf532fc90e4d8fbf5d48d

هش تراکنش در اتریوم به این صورت است:

0xb4bc263278d3ф82a652a8d73a6bfd8ec0ba1a63923bbb4f38147fb8a943da26d

این شناسه یکتا یک رشته طولانی از حروف و اعداد است که برای شناسایی یک تراکنش مشخص در بلاکچین به کار می‌رود.

کاربرد TXID

تمام تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین برای عموم قابل دسترس هستند. وقتی شما پرداختی انجام می‌دهید یا ارزی را به آدرس دیگری منتقل می‌کنید، تراکنش در بلاکچین منتشر می‌شود و برای آن یک TXID ایجاد خواهد شد. با استفاده از شناسه تراکنش، فرد می‌تواند به راحتی وضعیت تراکنش را پیگیری کرده و جزئیات کامل شامل آدرس فرستنده و گیرنده، مقدار ارسال شده، تاریخ، اندازه بلاک، کارمزد و تعداد تاییدها را به دست آورد. شناسه تراکنش حاوی هیچ اطلاعات شخصی و محرمانه‌ای نیست بنابراین می‌توان آن را به راحتی به اشتراک گذاشت. اما کاربرد و روش به دست آوردن TXID چیست؟ شناسه تراکنش کاربردهای زیادی دارد. برای مثال، شما می‌توانید این اطلاعات را با سرویس‌دهنده‌ای که از آن خدمات دریافت می‌کنید به اشتراک بگذارید تا آنها را از وضعیت انتقال مطلع سازید. همچنین می‌توانید شناسه تراکنش خود را به فروشنده بدهید تا موفقیت‌‌آمیز بودن تراکنش تایید شود.

نحوه به دست آوردن TXID

فرض کنید به دنبال شناسه تراکنش خود در هر یک از ارزهای دیجیتال هستید. در این صورت باید وارد پروفایل خود در صرافی و سپس وارد قسمت تاریخچه پرداخت‌ها شوید. اگر نتوانید آن را پیدا کنید بهتر است با صرافی خود تماس بگیرید.

شناسه تراکنش بیت کوین

در قسمت «Latest transactions»، شناسه تراکنش را می‌توان با کلیک کردن روی دکمه «؟» که در کنار ستون وضعیت قرار دارد به دست آورد. لطفا توجه داشته باشید که شناسه مدتی پس از آنکه عملیات برداشت آغاز شده است، ایجاد می‌شود. طول مدت این فرآیند بستگی به شلوغی شبکه دارد.

آخرین تراکنش بیت کوین

آخرین تراکنش بیت کوین

شناسه تراکنش بلاکچین

شما می‌توانید برای به دست آوردن TXID بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش در صرافی بلاکچین مانند زیر عمل کنید:

شناسه تراکنش بلاکچین

میزان قابل اعتماد بودن اطلاعات TXID

اگر نتیجه را یک block explorer واقعی و نه یک صفحه فیشینگ دریافت کرده باشید، اطلاعات به دست آمده کاملا قابل اعتماد هستند. تراکنش‌هایی که در یک بلاکچین انجام می‌شوند با یکدیگر فرق دارند؛ برای مثال، TXID تراکنش شما برای فردی به نام باب با TXID تراکنش شما برای سوزان متفاوت است. همچنین تراکنش‌های انجام شده در یک بلاکچین با تراکنش‌های انجام شده در یک بلاکچین دیگر متفاوت هستند؛ برای مثال، TXID تراکنش در شبکه بلاکچین با شناسه تراکنش در بلاکچین اتریوم متفاوت است. به دلیل اینکه بلاکچین ماهیت شفاف و غیرمتمرکز دارد، هرکسی می‌تواند جزئیات هر تراکنشی را بداند. اطلاعاتی مانند آدرس فرستنده، آدرس گیرنده، مقدار انتقال داده شده، زمان و تاریخ تراکنش را می‌توان از شناسه تراکنش به دست آورد. با توجه به نوع ارز می‌توانید شناسه تراکنش را با جستجو در صرافی پیدا کنید. در زیر برخی از صرافی‌های پیشنهادی برای به دست آوردن TXID معرفی شده‌اند:

– BTC: Blockchain

– ETH: Etherscan

– LCT: Blockcypher

– BCH: Bch.btc

– ETC: Gastracker

– ERC20: Etherscan

– XLM: stellar.expert

– XRP: Xrpscan

– EOS: EOSX

برای مثال یکی از جدول‌های تراکنش بیت کوین در وب‌سایت بلاکچین به این صورت است:

جدول تراکنش های بیت کوین

نحوه به دست آوردن TXID در بلاکچین اتریوم

فرض کنیم به دنبال تراکنش خاصی هستید که فردی در بلاکچین اتریوم انجام داده اما فقط آدرس کیف پول آن شخص را دارید. برای این کار به آدرس عمومی کیف پول و اتراسکن (Etherscan) نیاز داریم. Etherscan بهترین و شناخته‌شده‌ترین بلاک اکسپلورر اتریوم است و اطلاعات مفیدی در مورد تراکنش‌های انجام شده در بلاکچین اتریوم مانند تایید شدن یا نشدن تراکنش، مقدار تراکنش، اندازه بلاک و غیره ارائه می‌دهد. بنابراین بدون اتلاف وقت، این کار را انجام می‌دهیم. پس به آدرس کیف پول احتیاج داریم پس با این شروع می‌کنیم:

0xfe908cD986846C3bC2e450022e73a401629dA0BA

می‌توانید این آدرس را کپی کرده یا اگر آدرس کیف پول را دارید می‌توانید آن را کپی کنید و سپس به Etherscan بروید:

etherscan

این صفحه اول Etherscan است، آدرس کیف پول را در قسمت جستجو وارد کنید:

صفحه اول etherscan

نتیجه جستجو چیزی شبیه این خواهد بود، در اینجا شما اطلاعاتی در مورد کیف پولی که جستجو کردید مشاهده خواهید کرد. موجودی ارزها و توکن‌های موجود در کیف پول، ارزش آنها و غیره. چیزی که ما به دنبال آن هستیم فهرستی از تمام تراکنش‌های انجام شده است:

فهرست تمام تراکنش ها

با کلیک کردن روی TXID تراکنش مورد نظر خود می‌توانیم وارد صفحه‌ای شویم که اطلاعات بیشتری در مورد تراکنش به دست آوریم که چیزی شبیه به این است:

صفحه اختصاصی هر ارز

می‌توان وضعیت موفقیت‌‌آمیز بودن یا نبودن تراکنش، زمان دقیق و تاریخ انجام آن، آدرس فرستنده را در آن مشاهده کنید:

وضعیت تراکنش

همچنین می‌توانید کارمزد تراکنش، قیمت سوخت و اطلاعات ارزشمند دیگر را تنها با داشمند آدرس عمومی کیف پول به دست آورید. به همین دلیل شفافیت بلاکچین بسیار بالا است. البته با ارائه اطلاعات صاحب کیف پول از خط قرمز حریم شخصی عبور نمی‌کند.

نحوه یافتن TXID در بایننس

پیش از این با نحوه دریافت TXID در بایننس آشنا شده بودیم اما به طور کلی مراحل زیر را طی کنید:

۱. کیف پول بایننس خود را باز کرده و روی گزینه Overview کلیک کنید.

۲. روی transaction history کلیک کرده تا TXID را به دست آورید:

به دست آوردن TXID در بایننس

همچنین می‌توانید تعداد بلاک، کارمزد تراکنش و غیره را هم پیدا کنید:

به دست آوردن TXID

نحوه به دست آوردن TXID در بیت کوین

۱. کیف پول Bitcoin.com خود را باز کنید.

۲. کیف پول BCH یا BTC خود را با توجه به اینکه دنبال کدام تراکنش هستید، باز کنید.

۳. در این حالت باید تمام تراکنش‌های ارسالی و دریافتی در کیف پول مورد انتخاب خود را مشاهده کنید.

۴. روی تراکنشی که شناسه آن را لازم دارید کلیک کنید.

۵. به سمت پایین اسکرول کرده و روی «View on blockchain» کلیک کنید.

۶. در این حالت شناسه تراکنش را به همراه جزئیات تراکنش در بلاک اکسپلورر مشاهده خواهید کرد. برای کپی کردن txid روی آیکون کپی در کنار رشته تراکنش کلیک کنید.

نحوه یافتن شناسه تراکنش در تراست والت

پیش از این با نحوه دریافت TXID در تراست والت آشنا شده بودیم اما به طور کلی مراحل زیر را طی کنید:

۱. اپلیکیشن تراست والت خود را باز کرده و روی ارز یا توکن مورد نظر خود کلیک کنید.

به دست آوردن TXID تراست والت

۲. روی تراکنش کلیک کنید.

به دست آوردن TXID در تراست والت

۳. روی More Details کلیک کنید.

به دست آوردن TXID

۴. یک وب‌سایت (بلاک اکسپلورر) روی گوشی شما باز می‌شود. شناسه تراکنش یک فهرست طولانی از اعداد و حروف است که با TX Hash، Extrinsic hash، Transaction ID، TX ID یا چیزی به این‌ها نام‌گذاری می‌شود.

به دست آوردن TXID

یافتن شناسه تراکنش در کوین بیس

پیش از این با نحوه دریافت TXID در کوین بیس آشنا شده بودیم اما به طور کلی مراحل زیر را طی کنید:

۱. داشبورد کوین بیس را باز کرده و روی Send Bitcoin کلیک کنید.

به دست آوردن TXID

۲. پنجره کوچکی باز می‌شود که باید روی Transaction Confirmed کلیک کنید.

به دست آوردن TXID

۳. در این قسمت می‌توانید شماره بلاک و شناسه تراکنش را ببینید.

به دست آوردن TXID در کوین بیس

به دست آوردن TXID در پلتفرم های مختلف به همین سادگی است. شناسه و هش تراکنش حاوی هیچ اطلاعات شخصی نیستند بنابراین اشتراک‌گذاری آن کاملا ایمن است. در صورتی که قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال همچون خرید و فروش بیت کوین و یا خرید و فروش اتریوم را دارید می‌توانید به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز مراجعه کرده و طی چند مرحله ساده و سریع، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در وب‌سایت کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *