logo کاقه ارز

جاوا اسکریپت یکی از زبانهای استاندارد موجود در وب است. و فعالیت وب سایت شما را کنترل می کند. بنابراین هر چیزی که حرکت کند، تجدید کند. ظاهر شود یا صفحه شما را بدون اینکه صفحه خود را تازه کند تغییر می دهد؟
هر زمان که یک جستجوی گوگل را انجام داده و روی یک وب سایت روی یک دکمه کلیک می کنید. بیشتر از آنچه احتمالاً کدنویسی پشت آن تعامل وب است، نتیجه JavaScript است. 

هنگامی که جاوا اسکریپت در سال 1995 ظاهر شد. بنیانگذاران JavaScript را به عنوان زبانی که صفحات وب ایجاد می کند “زنده می شوند” نامگذاری کردند. 
اما امروز، زندگی خود را آغاز کرده و به یک قدم بسیار مهم برای ورود کسی به صنعت فناوری تبدیل شده است. جاوا اسکریپت، به همراه HTML و CSS ، ” قدرت 3 ” را در برنامه نویسی و فناوریهای استاندارد وب تشکیل می دهد. هر توسعه دهنده مجبور است هنگام شروع فن آوری این سه زبان را بیاموزد. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید.


تاریخچه مختصر JavaScript

جاوا اسکریپت یکی از اساسی ترین زبان های برنامه نویسی امروز است. و یکی از زبان های استاندارد برنامه نویسی وب است. جاوا اسکریپت در ارائه تعامل باز با یک زبان بی نظیر است در حالی که HTML و CSS نمی توانند.
به عبارت دیگر، JavaScript زبان وب است که به یک برنامه کاربردی می دهد.
برای بسیاری از توسعه دهندگان، این اشتباه اغلب به عنوان جاوا است. که Sun Microsystems در اوایل دهه 1990 اختراع کرده است. آنچه با نگاهی کوتاه به تاریخچه JavaScript خواهید آموخت این است که حتی زمانی که برای اولین بار در سال 1995 اختراع شد، از زمان خود بسیار فراتر بود.

JavaScript چیست؟

JavaScript یک زبان برنامه نویسی است. که به شما امکان می دهد در زمان واقعی با موارد مختلف در یک صفحه وب ارتباط برقرار کنید. این امکان را به شما می دهد تا به جای اینکه هنوز در صفحه باقی بمانید (یا ثابت بمانید) با صفحه وب خود تعامل پویا ایجاد کنید. جاوا اسکریپت می تواند کارهایی مانند تصاویر متحرک، کنترل فیلم ها و صدا را انجام دهد و متن را در صفحه وب خود تغییر دهد.
جاوا اسکریپت (در ابتدا با نام “LiveScript”) در سال 1995 به عنوان “خواهر و برادر جوان” جاوا شناخته شد تا از محبوبیت جاوا در آن زمان بهره ببرد. با گذشت سالها، این زبان به زبانی خاص خود تکامل یافت و حتی مشخصات خاص خود را با نام ECMAScript نیز داشت. با رشد و پیشرفت در دنیای فناوری، دیگر هیچ ارتباط و ارتباطی با جاوا با وجود نام وجود ندارد.

JavaScript چگونه کار می کند؟

هر سه زبان (CSS ، HTML و JavaScript) با همكاری از طریق رابط وب تحت عنوان Document Object Model (یا DOM) با هم كار می كنند. DOM در اکثر مرورگرهای اصلی موجود امروزی ساخته شده است. این برنامه به شما امکان می دهد تا با استفاده از JavaScript به طور فعال در HTML و CSS یک صفحه وب دستکاری کنند.
ابتدا مرورگر وب صفحه وب شما را بارگیری می کند. و HTML را برای ایجاد DOM از محتویات بررسی می کند. DOM نمای در زمان واقعی صفحه را به کد JavaScript ارائه می دهد.

 سپس مرورگر همه چیزهای مرتبط با HTML را که می تواند قوانین، رسانه ها و قوانین CSS شما باشد. ضبط می کند DOM HTML و CSS را با هم ترکیب می کند تا صفحه وب را برای بیننده ایجاد کند. در پس زمینه، موتور JavaScript بارگذاری کد JavaScript را انجام می دهد. اما تنها پس از بارگیری کامل HTML و CSS در وب سایت زنده است.
بعد از زنده بودن صفحه وب با HTML و CSS ، JavaScript کار خود را انجام می دهد. این کد را براساس پرونده ای که نوشته شده است انجام می دهد. و DOM نتایج را می خواند و صفحه وب را با کد JS در مرورگر به روز می کند.


چگونه از آن استفاده کنم؟

جاوا اسکریپت از بلوکهای کد به اسکریپت تشکیل شده است. اینها می توانند مستقیماً وارد کد HTML شوند و به طور خودکار به عنوان بارهای صفحه اجرا شوند. یا می توانند در پس زمینه HTML و CSS از طریق یک فایل جداگانه (با پسوند .js) اجرا شوند و از طریق DOM با HTML و CSS در تعامل باشند.
داخلی JavaScript زمانی است که کد JavaScript خود را در صفحه HTML خود اجرا می کنید. این مانند روشی است که CSS از عنصر <link> برای اعمال شیوه نامه در HTML استفاده می کند. جاوا اسکریپت از عنصر <script> برای اعمال کد خود در HTML استفاده می کند.

JavaScript


شما فقط در صورت برخورد با چند خط کد JavaScript باید از این تکنیک استفاده کنید. استفاده از این رویکرد برای بسیاری از کدهای JS توصیه نمی شود. زیرا می توانید HTML خود را به هم ریخته و در صورت وجود خطاهای آن را دشوار کنید. اگر می خواهید JavaScript در چندین صفحه در برنامه یا وب سایت خود اجرا شود. باید از JavaScript خارجی استفاده کنید.
جاوا اسکریپت خارجی کدی است که در یک پرونده JS جدا از صفحه HTML و CSS زندگی می کند. صفحه HTML این پیوند را از طریق عنصر <script> در پرونده HTML با پیوند دادن منبع (یا src) به فایل .js فراخوانی می کند.
JavaScript به ترتیب از بالا به پایین از طریق متغیرها اجرا می شود. متغیرها ظروف برای ذخیره مقادیر داده از انواع داده های مختلف هستند.

رایج ترین انواع داده در JavaScript عبارتند از:

  • اعدادی:که خودشان هم توضیحاتی دارند. می توان آنها را با اعشار یا بدون اعشار نوشت و به صورت اعداد دارای دو نقطه دقیق و شناور ذخیره می شوند. اما سیستم نقطه شناور همیشه دقیق نیست. بنابراین باید هنگام استفاده از آن قالب در کد خود این نکته را در نظر داشته باشید.
  • رشته ها: که متن را در جاوا اسکریپت شما ذخیره می کند. اینها با نقل قول ها، با استفاده از قیمت های تک یا دوقلوها (هر کدام را که ترجیح می دهید) مشخص می شوند.
  • اشیاء: متغیرهایی هستند که شامل چندین نوع مقدار داده هستند.
  • آرایه ها: که برای ذخیره گروهی از مقادیر زیادی در یک متغیر واحد استفاده می شوند. این را به عنوان لیستی از مواردی که توسط یک برچسب نشان داده می شود. فکر کنید مانند یک لیست خرید یا یک لیست آرزو.
  • توابع: بلوک های کد هستند که وقتی چیزی را صدا می کنند یک عمل را انجام می دهند.

چگونه می توانم شروع به یادگیری JavaScript کنم؟

برای هر کسی که علاقه مند به توسعه و برنامه نویسی وب باشد. همیشه بهتر است ابتدا از HTML و CSS شروع کنید. این زبانها به شما در ایجاد یک صفحه وب اصلی استاتیک کمک می کنند و به توسعه ساختار کمک می کنند. با پیشرفت این موارد، شما برای تعامل گرسنه خواهید شد. در اینجا جاوا اسکریپت مفید است. یادگیری JavaScript مطمئناً مهارتهای فنی شما را بهبود می بخشد و درهای بسیاری را برای حرفه خود باز می کند.
منابع زیادی در آنجا وجود دارد که می تواند به شما کمک کند یادگیری حفر عمق جهان JavaScript را بیاموزید. اول ، ما لیستی از بهترین کتابهای جاوا اسکریپت را که امروزه توسط برنامه نویسان توصیه می شود ، داریم که در شروع کار به شما کمک می کنند.در مرحله بعد، برنامه هایی مانند Grasshopper ، SoloLearn ، freeCodeCamp و Codecademy به شما در زمینه JavaScript کمک می کنند. آنها فعالیت ها و ماژول های تدریس را برای کمک به شما آموزش گام به گام دنیای JavaScript ارائه می دهند. هنگامی که به سمت زبانهای پیچیده تری مانند Python ، Ruby و React پیش می روید ، در ذهن خود به JavaScript وصل خواهید شد. ممکن است به نظر می رسد پیچیده است ، اما جاوا اسکریپت شما را به آینده خوبی برای توسعه دهنده تبدیل می کند.

JavaScript

خلاصه کلی از مطالب

بنابراین اکنون که می دانید جاوا اسکریپت چیست و چگونه کار می کند، اهمیت آن را در جهان در حال رشد و توسعه فن آوری مدرن مشاهده می کنید. اکنون می دانید که هر کاری که در یک صفحه وب یا برنامه انجام داده اید – پر کردن فرم های تعاملی، تعامل با چندرسانه ای و انیمیشن ها، جستجوی اسلایدها به صورت آنلاین و حتی آن ویژگی خودکار که ما دوست داریم در بعضی مواقع از آن متنفر باشیم دلیلش این است که جاوا اسکریپت
ما نباید جاوا اسکریپت را بطور کامل اعطا کنیم ، به خصوص در این دوره دیجیتال رو به رشد که اکنون در آن زندگی می کنیم.به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.