کسب درآمد از یوتیوب ؛ استراتژی های درآمدزایی از یوتیوب

معمولا استفاده از تبلیغات به عنوان رایج‌ترین راه کسب درآمد از یوتیوب در نظر گرفته می‌شود اما باید بدانید که استفاده از تبلیغات، تنها راه برای کسب درآمد دلاری از یوتیوب نیست؛ در واقع راه‌‌حل‌های زیادی برای این کار وجود دارد. در حال حاضر یوتیوب نیمی از اینترنت را تشکیل می‌دهند، این موضوع به این معنی است که ۹ میلیارد کاربر در هر ماه از این شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و عده‌ای نیز آن را به عنوان کسب و کار آنلاین خود در نظر می‌گیرند.

جالب است بدانید که به طور متوسط، ۵۰۰ ساعت ویدیو در هر دقیقه در این وب‌سایت بارگذاری می‌شود. هر چند نمی‌توانیم بگوییم که راهنمای کامل کسب درآمد از یوتیوب راهی راحت برای پولدار شدن به شما ارائه می‌دهد، اما می‌توانیم بگوییم که این مقاله می‌تواند به شما کمک تا اصول لازم برای کسب درآمد از یوتیوب را بیاموزید، پس با ما همراه باشید.

استفاده از برنامه شریک یوتیوب

کسب درآمد از یوتیوب

YouTube Partner Program یا برنامه شریک یوتیوب را می‌توان راه حلی برای دسترسی کاربرهای معمولی برای ساخت محتواهای محبوب در یوتیوب دانست که از ویژگی‌های خاص یوتیوب به شمار می‌آید. البته برای درآمدزایی از یوتیوب نیاز نیست که حتما از برنامه شریک یوتیوب استفاده کنید، تنها افتتاح حساب ادسنس (AdSense) کافی است تا بر اساس بازدید کنندگان صفحه یوتیوب خود بتوانید درآمد کسب کنید، اما استفاده از برنامه شریک یوتیوب، کار را برای شما ساده‌تر می‌کند.

با استفاده از برنامه شریک یوتیوب به چندین منبع درآمد دسترسی خواهید داشت. بنابراین درآمدزایی از یوتیوب تنها به تبلیغات ویدیویی محدود نمی‌شود و شما می‌توانید از طریق مواردی از جمله سرویس پولی ماهانه وب‌سایت اشتراک ویدیو یوتیوب (یوتیوب پرمیوم)، ویژگی‌هایی که به شما اجازه می‌دهد تا مستقیما با کیف پول طرفداران وفادار خود در تعامل باشید مانند پخش گفتگو مستقیم یا سوپر چت، قفسه کالایی یوتیوب و هزینه عضویت در کانال شما در یوتیوب درآمد کسب کنید.

مراحل کسب درآمد از یوتیوب با استفاده از برنامه شریک یوتیوب

کسب درآمد از یوتیوب

۱. به برنامه شریک YouTube بپیوندید

  • مرحله یک: برای کسب درآمد از یوتیوب در قدم اول شما باید کانال خود را در یوتیوب راه‌اندازی کنید.
  • مرحله دو: در مرحله بعد کانال شما باید موفقیت لازم برای استفاده از برنامه شریک یوتیوب را کسب کند. شما برای پیوستن به برنامه شریک یوتیوب به حداقل ۱۰۰۰ مخاطب و ۴۰۰۰ ساعت ویدیو بارگذاری شده در ۱۲ ماه گذشته نیاز خواهید داشت.
  •  مرحله سه: شما باید حساب ادسنس خود را راه‌اندازی کنید.
  • مرحله چهار: شما باید ویژگی‌های درآمدزایی جدید کانال خود را کشف و بررسی کنید. توجه داشته باشید که هر کانال یوتیوب دارای شرایط متفاوتی برای کسب درآمد است.

درآمد تبلیغاتی از یوتیوب: برای به دست آوردن درآمد در یوتیوب از طریق تبلیغات، باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید و باید محتوایی ایجاد کنید که مناسب تبلیغات باشد. به طور کلی هر چه فیلمهای ساخته شده توسط شما دارای حواشی و جنجال‌های کمتری باشد، ، تبلیغ کنندگان یوتیوب بیشتر مایل به سرمایه‌گذاری و تبلیغات روی آن‌ها خواهند بود و در نتیجه شما درآمد بیشتری کسب خواهید کرد.

درآمد یوتیوب پرمیوم : اگر یکی از اعضا یوتیوب پرمیوم ویدیوی شما را تماشا کند، بخشی از هزینه اشتراک وی را دریافت می‌کنید. این کار به صورت اتوماتیک رخ می‌دهد.

عضویت در کانال شما: برای این‌که بتوانید برای عضویت در کانال خود از طرفداران خود حق عضویت دریافت کنید، باید حداقل ۱۸ سال و بیش از ۳۰.۰۰۰ مخاطب داشته باشید.

قفسه کالایی یوتیوب: برای فروش کالا از طریق قفسه کالایی یوتیوب، باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید و حداقل ۱۰.۰۰۰ مخاطب داشته باشید.

پرداخت از طریق سوپر چت: شما با استفاده از این ویژگی به طرفداران خود این توانایی را می‌دهید تا در ازای هزینه‌هایی مشخص، پیام‌های خود در چت‌ها را در جریان پخش زنده شما برجسته کنند. برای استفاده از ویژگی شما باید حداقل ۱۸ سال داشته باشید. البته این ویژگی برای کاربران ایرانی فعال نیست.

  • مرحله پنج: ارائه نظرات جاری:

در یوتیوب کانال‌هایی که عضو برنامه شریک یوتیوب هستند از استاندارد بالاتری نیز برخوردار هستند. شما برای عضویت در برنامه شریک یوتیوب باید از خط مشی‌های برنامه شریک یوتیوب، دستورالعمل‌های انجمن و البته قانون کپی رایت پیروی کنید.

حتما بخوانید  ساخت اکانت دولوپر گوگل برای اندروید با چند گام ساده

۲. کالای خود را بفروشید

شاید شما ابتدا به عنوان خالق محتوا و در مرحله بعد کارآفرین شناخته شوید. برای این کار شما باید ابتدا کارآفرین و در مرحله بعد سازنده ویدیو‌های دیدنی باشید. این موضوع به این معنی است که اگر محصولی برای فروش دارید، باید استراتژی بازاریابی یوتیوبی خود را برای فروش آن نیز طراحی کنید. فروش کالا در یوتیوب راهی مطمئن برای کسب درآمد از یوتیوب به شمار می‌رود. برای این کار باید از مراحل ذیل پیروی کنید.

مرحله ۱: محصول خود را تصور و طراحی کنید

محصولاتی که برای کانال شما ارائه می‌شوند، هم به عنوان نماینده و هم به عنوان راهی برای ارتباط شما با مخاطبین خود به شمار می‌روند. بنابراین کالای شما باید منحصر به فرد باشد. به طور مثال ستاره‌ هاوایی یوتیوب، رایان هیگا، نوشیدنی انرژی‌زای مبتنی بر شیر خود را با نام شیر نینجایی را در کانال خود عرضه می‌کند. وی با این کار از محبوبیت ویدیو وایرال شده خود، شیر نینجا استفاده می‌کند. البته وی در فروشگاه آنلاین خود تی‌شرت و سایر اجناس را نیز به فروش می‌رساند. اما جذابیت شیر نینجا به حدی گسترده است که وب‌سایت مخصوص به خود را نیز دارد.

کسب درآمد از یوتیوب

نکته مهم

ممکن است ایده‌های بیشتری برای خرید کالا نسبت به آنچه که می‌توانید در اختیار داشته باشید داشته باشید. اما کار خود را با ایده‌های ساده‌تر شروع کنید و مطمئن شوید که مخاطبان خود را در فرآیند تصمیم گیری مشارکت می‌دهید تا از کسب درآمد از یوتیوب مطمئن شوید. شما می‌توانید از مخاطبین خود سوال کنید تا بفهمید چه می‌خواهند. همچنین می‌توانید با ارائه محصولات یکبار مصرف از علایق مخاطبین خود مطلع شوید.

مرحله ۲: منبع یا محصول خود را بسازید

در بیشتر موارد، شما برای تولید و تحویل محصول خود به تولید کننده، تأمین کننده یا عمده فروش نیاز خواهید داشت.

مرحله ۳: فروشگاه و صفحه فرود خود را ایجاد کنید.

شما برای انجام انواع خریدها به یک وب‌سایت جداگانه نیاز خواهید داشت. شما می‌توانید این صفحه فرود یا Landing Page را به طور مستقیم به ویدیوهای خود در یوتیوب پیوند دهید. برای این کار به به فهرست سایت‌های تایید شده کالاهای یوتیوب مراجعه کنید.

مرحله ۴: فعال‌سازی قفسه کالای برنامه شریک یوتیوب

شما می‌توانید از از ویژگی قفسه برای فروش کالاهای کانال خود در برنامه شریک یوتیوب استفاده کنید.

مرحله ۵: تبلیغ محصول در فیلم‌های خود

در این مرحله است که جذابیت‌های کار شما نمایان می‌شود. شما می‌توانید از محصولات خود در ویدیوهایی که می‌سازید، استفاده کنید. با این کار بینندگان ویژه شما تشویق به خریداری این محصولات می‌شوند.

البته نباید فراموش کنید که لینک پیوند فروشگاه خود را به توضیحات این ویدئو‌ها اضافه کنید.

نکته مهم

فراموش نکنید که از خریداران خود تشکر کنید. شما با این کار به مردم یادآوری می‌کنید که محصولات شما چقدر عالی و منحصر به فرد هستند.

۳. یافتن حامی مالی برای محتوای خود

برای تاثیرگذار بودن محتوا شما نیازی نیست در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز حضور داشته باشید. شما با استفاده از استراتژی #sponcon مجبور نیستید درآمد خود را با یوتیوب شریک شوید و مستقیما با صاحبان نام‌های تجاری وارد مذاکره می‌شوید. به همین دلیل استفاده از این روش به امری رایج در میان کاربران یوتیوب و برای کسب درآمد از یوتیوب تبدیل شده است. برای این کار باید محتوا تولید شده توسط شما با بازار کار این نام تجاری مرتبط باشد. همچنین از سوی این برندهای تجاری باید با شما تماس گرفته شود.

کسب درآمد از یوتیوب

به طور مثال یوتیوبر آرون مارینو، معروف به Alpha M در کانال خود درباره زندگی مردان بزرگ صحبت می‌کند. در حتی در ویدیو‌های کانال این یوتیوبر که مشارکت برند او را توضیح می‌دهند می‌توانید به وضوح ردپای شرکای تجاری وی را ببینید.

حتما بخوانید  یوست سئو (Yoast seo)، ابزاری مناسب برای صاحبان سایت های تجاری

مرحله ۱: یک مارک تجاری برای همکاری پیدا کنید.

در مورد اسامی که با آن‌ها کار می‌کنید کیفیت مهم است. احتمالا شما قبلا فهرستی از برندهای رویایی را تهیه کرده‌اید. فهرست شما می‌تواند شامل نام‌های تجاری خاص باشد یا این‌که شامل نام‌های تجاری باشد که در زندگی روزمره با آن در ارتباط هستید. اما قبل از ارسال درخواست همکاری اطمینان حاصل کنید که توانسته‌اید نام تجاری خود را خلق کنید.

همچنین ثبت‌نام با یک پلتفرم بازاریابی تاثیرگذار را فراموش نکنید. این دسته از وب‌سایت‌ها واسطه به شما کمک می‌کند تا در کار خود تاثیرگذار‌تر باشید.

مرحله ۲: معامله کنید.

طبق مطالعات انجام شده، فیلم‌های موجود در یوتیوب به طور متوسط ​​گران‌ترین نوع مارک‌های محتوای حمایت‌شده‌ایی به شمار می‌روند که توسط اینفلوئنسرها خریداری می‌شوند. اینفلوئنسرهای یوتیوب می‌توانند برای ویدیوهای خود هزینه بیشتری نسبت به استوری‌های اینستاگرام یا پست‌های فیسبوک دریافت کنند. این موضوع به این دلیل است که تولید ویدیو در این پلتفرم گران‌تر است.

شما باید قبل از امضای هرگونه قراردادی از ارزش محتوای تولید خود مطلع شوید. این نرخ معمولا بر اساس  میزان تعامل و ارتباط مخاطب با شریک احتمالی شما متفاوت خواهد بود.

مرحله ۳: شفافیت در مورد تبلیغات حمایت شده خود

به تمام محتواهای حمایت شده شما، تبلیغات گفته می‌شود. این بدان معنا است که باید مطمئن شوید که با خط مشی‌های تبلیغات در گوگل همگام باشید.

شفافیت باعث می‌شود تا کار شما دارای سلامت قانونی باشد. همچنین به ارتباط شما با مخاطبان خود نیز کمک می‌کند. یوتیوب دارای قابلیت افشای قابل مشاهده است که کمک می‌کند تا مطمئن شوید که مخاطبان شما از تبلیغات صورت گرفته آگاه هستند.

۴. تبدیل شدن به یک شریک وابسته

یکی از راه‌های کسب درآمد از یوتیوب تبدیل شدن به یک شریک وابسته است. ممکن است شما وفادار و متعهد باشید اما هنوز تعداد مناسبی از مخاطبین را در اختیار نداشته باشید. به همین دلیل به دنبال شرکت‌هایی باشید که در بازاریابی وابسته یوتیوب سرمایه‌گذاری می‌کنند. این دسته از شرکت‌ها کاربران یوتیوب وابسته به مشاغل مخاطبین خود را تشویق می‌کنند تا از فروشگاه آنلاین مارک یا صفحات محصول خاصی بازدید کنند. سپس بر اساس تعداد بازدید کنندگان که از طریق پیوندهای وابسته به آن‌ها از کانال شما بازدید کرده‌اند از شما درصد فروش دریافت می‌کنند.

۵. دریافت مستقیم پول از طرفداران

این استراتژی برای کسب درآمد از یوتیوب در برگیرنده چندین نوع روش برای درآمدزایی متفاوت است، البته همه آن‌ها یک ویژگی مشترک دارند، شما باید از طرفداران خود بخواهید با استفاده از پرداخت‌های آنلاین از زحمات شما قدردانی کنند.

راه های کسب درآمد از یوتیوب

مرحله۱: میزبانی از چت‌های زنده در سوپر چت

برای این قابلیت در اوایل سال ۲۰۱۷ برای افرادی که از برنامه شریک یوتیوب استفاده می‌کنند، فعال شده است. با استفاده از این قابلیت بینندگان شما می‌توانند نظرات خود را بیشتر نمایان کنند، نظرات آن‌ها در جریان چت زنده با توجه به هزینه‌ایی که پرداخت می‌کنند برای زمان مشخص پین می‌شود.

مرحله ۲: پرداخت حق عضویت در کانال شما

یوتیوب این امکان را به شما می‌دهد که برای مخاطبین خود، حق عضویت تعیین کنید. در مقابل پرداخت هزینه حق عضویت، آن‌ها ایموجی‌های سفارشی، نشان‌ها و دسترسی به موارد منحصر به فرد اعضا مانند امکان چت زنده با شما را دریافت می‌کنند.

به طور مثال یک گروه سوئدی که ماشین‌های مفصلی از سنگ مرمر می‌سازند، به طور مرتب از اعضای کانال خود در فیلم‌های خود تشکر می‌کنند. آن‌ها همچنین مشخص می‌کنند که هزینه حق عضویت اعضا از چه چیزی پشتیبانی می‌کند.

برای دریافت حق عضویت در کانال خود، باید یک استراتژی ارتقاء ایجاد کنید. با این کار شما افراد را متقاعد به عضویت در کانال خود می‌کنید. این استراتژی می‌تواند شامل چندین تعریف برای نوع عضویت اعضا در کانال شما باشد.

مرحله ۳: تشویق مخاطبین خود برای عضویت یوتیوب پرمیوم

یکی از راه‌های کسب درآمد از یوتیوب تشویق مخاطبین خود برای عضویت یوتیوب پرمیوم است؛ با این کار، شما به طور به طور غیر مستقیم سود خواهید کرد. چون اگر اعضای یوتیوب پرمیوم از کانال شما بازدید کنند، هزینه اشتراک آن‌ها و تمام مخاطبین آن‌ها که عضو یوتیوب پرمیوم هستند برای شما کاهش می‌یابد.

حتما بخوانید  آشنایی با سایت تم فارست؛ محبوب‌ترین منبع تم‌های وردپرس

۶. استفاده از سرمایه‌گذاری جمعی

در حال حاضر درخواست کمک‌های مالی آنلاین امری عادی است. البته شما باید تعیین کنید که به دنبال کسب درآمد از یوتیوب به وسیله مجموعه‌ای از کمک‌های ماهانه کوچک یا این‌که به دنبال کسب درآمد از یوتیوب به وسیله تأمین مالی یک پروژه شخصی و مرتبط با کانال خود هستید. بسیاری از یوتیوبرها از طریق سرمایه جمعی مخاطبین خود تامین مالی می‌شوند.

راه های کسب درآمد از یوتیوب

مرحله ۱: ایجاد یک حساب تامین سرمایه جمعی ایجاد

یوتیوب فهرستی از سایت‌های مطمئن برای تامین سرمایه جمعی را در اختیار دارد. وب‌سایت‌هایی نظیر Patreon می‌توانند به شما کمک کنند تا برای هزینه‌های جاری خود نظیر خرید یک میکروفن بهتر یا یک لپ‌تاپ جدید تامین مالی شوید. البته اگر می‌خواهید برای پروژه‌های خود نظیر ساخت یک موزیک ویدیو یا یک فیلم بلند تامین مالی شوید، وب‌سایت‌هایی مانند Walk Off The Earth یا Veronica Mars به شما توصیه می‌شوند.

مرحله ۲: کمپین خود را در فیلم‌های خود تبلیغ کنید

اهداف خاص خود را به تفصیل بیان کنید تا مردم دقیقا بدانند هدف شما از شروع پروژه‌های خود چیست و اگر شما موفق شوید، آن‌ها می‌توانند چه انتظاراتی از شما داشته باشند.

همچنین استفاده از هدایای فریبنده نیز می‌تواند راهی مناسب برای جذب کمک‌های طرفداران باشد.

مرحله ۳: فراتر از یوتیوب

فراموش نکنید که یک کمپین موفق در چندین پلتفرم دنبال می‌شود.

۷. به رسانه‌های مختلف برای استفاده از محتوا خود مجوز دهید

وقتی ویدئویی وایرال می‌شود، هر رسانه خبری می‌خواهد نسخه‌ای از آن را در اختیار داشته باشد تا آن را برای مخاطبان خود پخش کند. خوشبختانه، شرکت‌های رسانه‌ای به خوبی می‌دانند که باید هزینه استفاده از آن‌ها را بپردازند و این موضوع راه دیگری برای کسب درآمد از یوتیوب به شما ارائه می‌کند. به‌علاوه به عنوان یک تولیدکننده محتوا، ارائه مجوز به رسانه‌ها به معنی یافتن محتوا تولید شما نیز است.

مرحله ۱: بروزرسانی اطلاعات تماس خود در صفحه اصلی کانال

شما هرگز نمی‌دانید که در چه زمانی ممکن است ویدیو شما وایرال شود. اگر مدیر کسب و کار ندارید، یک حساب ایمیل عمومی برای بررسی درخواست‌های تجاری احتمالی ایجاد کنید.

مرحله ۲: ثبت نام در بازار حقوق ویدیو

جوکین مدیا (Jukin Media) مکانی عالی برای شروع فعالیت شما به شمار می‌رود. حتی اگر ویدیو شما وایرال نشده باشد، نیز نباید فراموش کرد که رسانه‌ها اغلب برای تهیه گزارش خود به فیلم‌های تازه نیاز دارند. به طور مثال اگر فیلمی منحصر به فرد از یک بلا طبیعی بزرگ، سقوط هواپیما یا طاعون ملخ‌ها داشته باشید، می‌توانید در قسمت ویدئوهای خبرساز جوکین مشارکت کنید.

راه های کسب درآمد از یوتیوب

میزان کسب درآمد از یوتیوب

میزان کسب درآمد از یوتیوب به عوامل زیادی بستگی دارد. اما می‌توان گفت که کسب درآمد‌های بالا از یوتیوب به زمان، کار ثابت و شانس زیادی نیاز دارد. کسب درآمد از یوتیوب به شدت ادسنس متکی است. این موضوع به این معنی است که کاربران یوتیوب برای نمایش هر آگهی در کانال خود دستمزد دریافت می‌کنند. اما میزان این دستمزد با توجه به مناطق جغرافیایی، جمعیت‌شناسی و حتی در صنایع مختلف، متفاوت است. به طور مثال ممکن است تبلیغات نرم افزاری دارای دستمزد بیشتری نسبت به آگهی‌های لباس باشند.

به طور متوسط ​​، کاربران یوتیوب از طریق ادسنس بین ۳ تا ۵ دلار برای هر ۱۰۰۰ بار دیدن ویدیو خود درآمد کسب می‌کنند. اگر کانال شما دارای تعداد زیادی از مخاطبین است، کسب درآمد دلاری از یوتیوب می‌تواند برای شما آسان باشد. البته معمول نیست که +سازندگان بزرگ فقط ۲۰۰.۰۰۰ دلار در ماه از از طریق ادسنس درآمد کسب می‌کنند.

نظر شما درباره کسب درآمد از یوتیوب چیست ؟ اگر شما هم درآمد دلاری از سایت‌های خارجی دارید و برای نقد کردن آن با مشکل مواجه هستید، می‌توانید درآمدهای ارزی خود را با استفاده از خدمات نقد درآمد ارزی در وب‌سایت کافه ارز، به ریال تبدیل کنید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید