logo کاقه ارز

وقتی صحبت از سودهای کلان حاصل از سرمایه‌گذاری می‌شود، سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه سکه (ICO) می‌تواند استراتژی موثری باشد. با این روش می‌توانید توکن‌ها را از مدت‌ها قبل از آن‌که در صرافی‌ها لیست شوند، گاهی با تخفیف‌های بزرگ خریداری کنید. اما مشکلی که وجود دارد این است که بیشتر عرضه اولیه‌ها خیلی خوب نیستند و آن‌هایی که خوب هستند هم تقاضای زیادی در بازار رمز ارزها برایشان وجود دارد؛ بنابراین اگر خوش‌شانس باشید می‌توانید کمی از آن را خریداری کنید. یکی از این عرضه اولیه‌های موفق که چندماه پیش انجام شد برای ارز دیجیتال Mina بود که توکن اختصاصی پروتکل Mina است. سرمایه‌گذارانی که موفق به سرمایه‌گذاری در این ارز شدند تا به امروز ۱۰ تا ۲۰ برابر سود کرده‌اند اما پول تنها چیزی نیست که باعث بر سر زبان افتادن پروتکل مینا شده است. در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به تمام مواردی که باید در مورد سبک‌ترین بلاکچین جهان بدانید، می‌پردازیم و این‌که چرا توکن Mina یکی از توکن‌هایی باشد که آن را زیر نظر می‌گیرید.

پروتکل Mina چیست؟

پروتکل و ارز دیجیتال Mina توسط متخصصان علوم کامپیوتر، ایوان شاپیرو و ایزاک مکلر ایجاد شد. این دو از دوران دبیرستان با یکدیگر دوست بوده و از سال ۲۰۱۱ وارد حوزه فناوری ارزهای دیجیتال شدند. ایوان در مصاحبه‌ای گفته بود که آنها تا سال ۲۰۱۷ و صعود بازار رمز ارزها خیلی این بازار را جدی نگرفته بودند و تنها آن زمان بود که فهمیدند تمام ارزهای موجود در بازار دارای یک نقص وحشتناک و نابودکننده هستند. همان‌طور که می‌دانید تمام ارزهای دیجیتال یک بلاکچین دارند که تاریخچه تراکنش‌های آن‌ها را در خود ذخیره می‌کند. هر بلاک در آن زنجیره دارای نشانه‌های استاندارد است و بلاک‌های جدید در وقفه‌های زمانی منظم ساخته می‌شوند.

پروتکل Mina

برای مثال، اندازه بلاک بیت کوین یک مگابایت است و بلاک جدید هر ۱۰ دقیقه یک بار ایجاد می‌شود. هر بار که یک بلاک جدید به بلاکچین بیت کوین اضافه می‌شود، اندازه بلاکچین آن به مقدار یک مگابایت افزایش می‌يابد. ماینرهای بیت کوین باید تاریخچه بلاکچین بیت کوین را ذخیره کنند تا مطمئن شوند که تراکنش‌های واقعی و موثقی را پردازش می‌کنند و فقط در این صورت می‌توانند به عنوان پاداش، بیت کوین دریافت کنند. گره‌های بیت کوین با آپدیت نگه داشتن نسخه بلاکچین بیت کوین، به امنیت آن اضافه می‌کنند. در حال حاضر گره‌های بیت کوین دیگر مسئول حفظ امنیت بیت کوین نیستند بلکه کمپانی‌های زیادی که بیت کوین دارند یا بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول می‌کنند، یک گره کامل را در اختیار گرفته تا امنیت بیت کوین را ارتقا بدهند و گره‌ها همان جایی هستند که بیشترین امنیت بیت کوین از آنجا فراهم می‌شود.

مشکل بلاکچین های فعلی

با رشد بلاکچین بیت کوین، ماینرها و گره‌های بیت کوین به سختی می‌توانند تاریخچه تراکنش‌های این ارز را نگهداری کنند. در حال حاضر، بزرگی بلاکچین بیت کوین حدود ۳۵۰ گیگابایت است.

در حال حاضر ایوان و ایزاک معتقد هستند که تنها مدت زمان کمی طول می‌کشد که ارزهایی مانند بیت کوین آن‌قدر رشد کنند که فقط تعدادی از ماینرها که گره هستند بتوانند تاریخچه تراکنش‌ها را ذخیره کنند. این مرکزیت گرایی تدریجی یعنی آن ارز در برابر حملات و دستکاری‌ها، آسیب‌پذیر خواهد شد. ارزهای دیجیتال می‌توان آنقدر متمرکز شوند که هیچ تفاوتی بین آن‌ها و سیستم مالی امروزی وجود نداشته باشد. در زمانی که ایزاک در حال تحصیل در مقطع دکترا در حوزه ارزهای دیجیتال بود، یکی از یافته‌ها این بود که امکان استفاده از فناوری دانش صفر (Zero-Knowledge) در فشرده سازی اندازه بلاکچین ارزهای دیجیتال به اندازه سایز چند توییت وجود دارد. با فهمیدن این موضوع، آنها راه‌حل مشکل ارزها را پیدا کردند. ایوان و ایزاک در سال ۲۰۱۷ یک کمپانی نرم‌افزاری در سانفرانسیسکو تاسیس کرده و نام آن را O(1) Labs گذاشتند تا پروتکل Coda را ایجاد کنند.

پروتکل Coda در سپتامبر ۲۰۲۰ به پروتکل Mina تغییر نام داد و علت آن هم شکایت برنامه‌نویس حوزه بلاکچین به نام R3 در سال ۲۰۱۹ از این کمپانی بود که مدعی شده بود کد آن‌ها بسیار شبیه به بلاکچین Coda است.

گرچه O(1)Labs پروتکل و ارز دیجیتال Mina را ایجاد کرده و نگهداری می‌کند، اما مالکیت آن در دست بنیاد Mina است که در فوریه امسال ایجاد شد. مین نت Mina در اواسط مارس پس از حدود سه سال فاز توسعه، با پشتیبانی برخی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های سرمایه‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال شامل MultiCoin Capital، Polychail Capital و Coinbase Vebtures اجرا شد.

فناوری پروتکل Mina

در یک جمله، پروتکل Mina یک بلاکچین سازگار با قراردادهای هوشمند و بر اساس مدل اجماع اثبات سهام است که بر اساس اندازه دائمی ۲۲ کیلوبایت طراحی شده است که علت آن هم طراحی آن بر اساس فناوری دانش صفر است. فناوری دانش صفر به معنی اثبات چیزی بدون نیاز به ارائه اطلاعات برای پشتیبانی از آن اثبات است.

فناوری بلاکچین Mina

می‌توان کار پروتکل Mina را مثالی ساده توضیح داد. فرض کنید در حیاط خانه شما مخزن بزرگی از طلا دفن شده است و شما می‌خواهید درباره آن به همه دوستان خود بگویید. شاید آنها حرف شما را باور نکنند. بنابراین باید مدرک ارائه دهید. دو راه دارید؛ یکی این‌که آن توده طلا را بیرون آورده و کل آن را به هر کدام از دوستان خود نشان دهید یا عکس آن را برای آن‌ها بفرستید. در مورد ارزهای دیجیتال، نشان دادن توده طلا مثل دانلود کل تاریخچه تراکنش‌های بلاکچین است که کار آسانی نیست چون باید آن حجم از طلا را به هر کدام از دوستان خود نشان دهید که کلی زمان‌بر است. نشان دادن عکس طلاها، مثل نشان دادن تصویر تراکنش‌های بلاکچین است که کاری ساده و کارامد است. این دقیقا کاری است که پروتکل و ارز دیجیتال Mina انجام می‌دهد. در واقع فناوری دانش صفر اثباتی بر اثبات است. یعنی اگر شما جعبه الماسی هم در حباط خود پیدا کنید، عکسی از آن تهیه کرده، در کنار عکس جعبه طلا قرار داده و یک عکس از هردو تهیه کرده و آن عکس را به دوستان خود نشان خواهید داد.

معماری پروتکل Mina

در بلاکچین Mina سه مشارکت‌کننده کلیدی نقش دارند که وریفایر (تاییدکننده)، تولیدکننده بلاک و اسنارکرها هستند. وریفایرها در بلاکچین و ارز دیجیتال Mina هیچ شباهتی به گره‌ها در بیت کوین ندارند بلکه با نگه‌داری از آن مدرک ۲۲ کیلوبایتی دانش صفر، امنیت بلاکچین را حفظ می‌کنند. چون ۲۲ کیلوبابت مقدار بسیار کمی برای دانلود است بنابراین هرکسی می‌تواند به وریفایر پروتکل Mina تبدیل شود. تولیدکننده‌های بلاک مانند ماینرها در بیت کوین هستند. آنها بلاک‌های حاوی تراکنش‌ها را ایجاد کرده و از کارمزد تراکنش‌ها و پاداش بلاک، ارز دیجیتال Mina دریافت می‌کنند. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که تولیدکننده‌های بلاک در Mina فقط وضعیت فعلی بلاکچین را ذخیره کردهد و عکس آن را برای وریفایرها ارسال می‌کنند. پروتکل Mina از مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده می‌کند که اصلاحی از پروتکل اثبات سهام Ouroboros کاردانو است یعنی نه تنها هیچ محدودیتی برای پیوستن تولیدکننده بلاک به بلاکچین Mina وجود ندارد بلکه هیچ حداقلی هم برای سهام‌گذاری برای تبدیل شدن به تولیدکننده بلاک Mina وجود ندارد.

معماری پروتکل Mina

اسنارکرها در پروتکل Mina وظیفه عکس گرفتن از تمامی تراکنش‌هایی را دارند که در بلاکچین در حال انجام است. آنها برای انجام این کار نیازی به سهام‌گذاری ارز دیجیتال Mina ندارند. نکته جالب این است که تولیدکننده‌های بلاک برای این سرویس اسنارکرها بخشی از پاداش بلاک را به آنها پرداخت می‌کنند. اسنارکرها می‌توانند عکس‌های یک تراکنش را در جایی به نام Snarked Place به مزایده بگذارند. اسنارکرها می‌توانند از تراکنش‌ها عکس گرفته و فورا آن را در بلاک قرار ندهند و علت آن هم دلایل رمزنگاری است که توسط سازنده پروتکل Mina مشخص نشده است.

با وجود تمام این پیچیدگی‌ها، تراکنش‌های ارز دیجیتال Mina خیلی با تراکنش‌های بیت کوین تفاوتی ندارد. وقتی تراکنش ارز مینا انجام می‌شود، وارد استخری از تراکنش‌های معلق شده تا توسط تولیدکننده‌های بلاک بر اساس بالا بودن کارمزد، انتخاب شود. اگر کارمزد تعیین شده خیلی پایین باشد، در فهرست تراکنش‌های بلاک جاری وارد نخواهد شد.

ارز دیجیتال Mina چیست؟

ارز دیجیتال Mina توکن اختصاصی پروتکل Mina است که برای سهام‌گذاری استفاده شده و در نهایت برای نظارت بر پروتکل مینا مورد استفاده قرار خواهد گرفت. موجودی این ارز در ابتدا ۱ میلیارد توکن بوده است و هیچ ماکزیممی برای آن اعلام نشده است.

نرخ تورم سالانه ارز دیجیتال Mina دوازده درصد است و پس از دو سال تا ۷ درصد کاهش خواهد یافت. این جدول تورم با رای اعضای جامعه این ارز اصلاح خواهد شد. از موجودی اولیه این ارز بیش از ۲۰ درصد طی سه مرحله سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خصوصی فروخته شد. قیمت توکن MINA در طی این سه مرحله از ۷ سنت به ۱۵ سنت رسید و توانست ۳۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. در مجموع ۶ درصد از موجودی اولیه به بنیاد Mina اختصاص یافت. ۷.۵ درصد به O(1) Labs اختصاص داده شد؛ ۲۳ درصد به موسسان و تیم اولیه اختصاص یافت؛ ۳۴ درصد به عنوان مشوق به اعضای جامعه Mina و فقط ۷.۵ درصد طی عرضه اولیه سکه در Coinlist به قیمت ۲۵ سنت فروخته شد که ۱۸.۷میلیون دلار دیگر برای این ارز سرمایه رقم زد.

تحلیل قیمت ارز Mina

تحلیل قیمت ارز دیجیتال Mina

وقتی نرخ تورم زمان‌بندی شده ارز دیجیتال Mina را بررسی می‌کنیم سالانه حدود ۳۰۰ درصد سود خواهد بود. اگر موجودی بالاتر از تقاضا باشد، قیمت اصلاح خواهد شد. به نظر می‌رسد این ارز به زودی در صرافی‌های بزرگ و شناخته شده‌ به خصوص در بایننس لیست شود. همانطور که در ابتدا گفته شد، کمپانی سرمایه‌گذاری Coinbase حامی پروژه مینا است و این یکی از نقاط مشترک تمامی ارزهای لیست شده در صرافی کوین بیس است. تمامی شواهد نشان می‌دهند که ارز دیجیتال Mina پتانسیل رشد بالایی در آینده نزدیک دارد.

خرید ارز دیجیتال Mina

ارز دیجیتال مینا را می‌توان از صرافی‌های مشهوری همچون  بایننس (Binance) خریداری کرد اما برای کاربران ایرانی بهترین و مطمئن‌ترین راه، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر داخلی همچون کافه ارز است. شما تنها با چند گام ساده می‌توانید مقدار مورد نیاز ارز MINA خود را از کافه ارز خریداری کنید. برای خرید ارز دیجیتال MINA کافی است در وب‌سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، به قسمت ثبت سفارش در پنل کاربری خود رفته و گزینه خرید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.