logo کاقه ارز

درآمد غیر فعال (Passive Income) یکی از لذت‌بخش‌ترین راه‌ها برای کسب درآمد است. درآمد غیر فعال در واقع پولی است که بدون نیاز به تلاش زیاد، در بازه‌های زمانی منظم، ایجاد می‌شود. دلیل این که چرا این نوع درآمد برای تقریبا همه افراد جذاب است این است که در این روش، نیاز به تلاش زیاد برای پول درآوردن نیست. اغلب در توصیف این روش کار می‌گویند «اجازه بده پولت برای تو کار کند». عموما در این روش، شما پول خود را در محصولی سرمایه‌گذاری می‌کنید که برای شما درآمد تولید کند. در این مطلب از کسب و کارهای آنلاین به معرفی محبوب‌ترین روش کسب درآمد این روزها یعنی درآمد پسیو یا غیر فعال می‌پردازیم.

درآمد غیر فعال چیست؟

هدف درآمد غیر فعال (Passive Income) کسب پول در هنگامی است که شما خواب هستید. این همان روشی است که پول برای شما کار می‌کند. شما از زمان خود در ساختن چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید که در انتها، با کمترین تلاش، برای شما درآمدزایی خواهد کرد. ایجاد کسب و کاری که نیاز به زمان دارد اما وقتی شروع به کار کرد به تلاش کمتری نیاز داشته باشد، بهترین روش برای ایجاد درآمد پسیو است. سرمایه‌گذاری در محصولات مالی که درآمد از سود به همراه دارند و به مرور زمان به ارزش آن‌ها اضافه می‌شود، یک روش ایده‌ال در نظر گرفته می‌شود.

درآمد پسیو چیست

کسب درآمد غیر فعال برای مبتدی‌ ها

روش‌های زیادی وجود دارد که افراد مبتدی می‌توانند از طریق آن‌ها شروع به سرمایه‌گذاری و کسب درآمد کنند. همان‌طور که وارن بافت می‌گوید:

اگر راهی پیدا نکنید که وقتی خواب هستید برای شما درآمدزایی کند، مجبور خواهید بود تا زمان مرگ کار کنید.

گاهی وقتی مردم نیاز به پول بیشتر دارند، به یک کار پاره‌وقت یا شغل جانبی روی می‌آورند. بهترین گزینه این است که از معادله زمان بیشتر برای پول بیشتر، خارج شوید و درآمد غیر فعال ایجاد کنید.

انواع درآمد غیر فعال

انواع درآمد غیرفعال

کسب پول از درآمدهای غیر فعال روش‌ها و انواع مختلفی دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

۱. اوراق بهادار و بازار سرمایه

یکی از روش‌های رایج برای کسب درآمد غیر فعال سرمایه‌گذاری در ابزارهای مالی مانند اوراق بهادار و بازار سرمایه است. این ابزار مالی از سرمایه اولیه شما محافظت کرده و در مقابل پولی که در این روش قرض می‌دهید، سود دریافت خواهید کرد. این روش یک سرمایه‌گذاری امن محسوب می‌شود اما ایراد آن، سود پرداختی پایین آن است.

۲. سرمایه گذاری در بازار سهام

سرمایه‌گذاری در بازار سهام ریسک بیشتری دارد، چون هیچ تضمینی برای کسب سود و بازگشت سرمایه وجود ندارد؛ اما می‌توانید سهام‌هایی را خریداری کنید که ارزش بالایی داشته و در آینده به خوبی رشد خواهند کرد. سهام‌های خوب و معتبر، سود سهام هم واریز می‌کنند.

۳. ملک اجاره ای

سرمایه‌گذاری در خرید ملک و اجاره دادن آن هم می‌تواند یک نوع درآمد پسیو باشد؛ البته در صورتی که به صورت دوره‌ای کارهای نگهداری و تعمیرات آن را انجام دهید. در حالت ایده‌آل، ملکی که شما در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید به مرور زمان افزایش قیمت داشته و شما هر ماه هم از اجاره آن درآمد خواهید داشت.

۴. همکاری در فروش

در این روش شما بابت فروش محصولات یا خدمات دیگران، پورسانت دریافت می‌کنید. بسیاری از بلاگرها و پادکسترها (افرادی که پادکست در موضوعات مختلف تهیه می‌کنند) از روش همکاری در فروش برای افزایش جریان درآمدی خود استفاده می‌کنند. وقتی محصول یا خدمات فرد دیگری را می‌فروشید، نیاز به هیچ کاری از سوی شما نیست و شما فروشنده و کاربر نهایی را به یکدیگر متصل می‌کنید.

درآمد غیر فعال چیست

۵. فروش محصولات دیجیتال خود

تهیه یک محصول آموزشی برای فروش به دیگران، ایجاد وب‌سایت‌های دارای فروش اشتراک و ایجاد قالب (مثل قالب‌های وردپرس) و ابزارهایی برای فروش به دیگران، روش‌های فوق العاده‌ای برای کسب درآمد غیر فعال هستند. حجم عمده کار مربوط به زمان شروع و ایجاد محصول است اما به محض این که محصول ایجاد شد، کار زیادی برای انجام وجود ندارد. فقط شاهد فروش محصول خود باشید.

نکته اصلی و نهایی این راهنما این بود که راهی پیدا کنید که پول برای شما کار کند نه این‌که شما برای پول کار کنید. این کار زمان شما را آزاد می‌کند تا به دنبال راه‌های بهتر برای کسب درآمد فعال باشید و بهترین راه برای حفظ ارز پول شما است. در حالت ایده‌ال شما پول خود را در دارایی‌های با ارزشی سرمایه‌گذاری می‌کنید که به مرور زمان ارزش آن‌ها افزایش یافته و درآمد غیر فعال هم برای شما ایجاد می‌کنند.

نظر شما درباره درآمد غیر فعال چیست ؟ اگر شما هم فریلنسر هستید و برای وب سایت های فریلنسری در خارج از کشور کار می‌کنید، می‌توانید درآمدهای ارزی خود را با استفاده از خدمات نقد درآمد ارزی در وب‌سایت کافه ارز، به ریال تبدیل کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.