کاقه ارز

Stablecoins مزایای بسیاری را ارائه می دهد که سایر ارزهای رمزپایه با یک تفاوت اساسی آنها پایدار هستند، از این رو نامگذاری شده است.
در بازاری که قیمت دارایی های موجود در آن به شدت در حال تغییر است. گزینه “ذخیره” ارزش وجوه به روشی که از نوسانات صرف نظر کند کاملاً ضروری است. این گزینه فقط به معامله گران رمزنگاری محدود نمی شود. بلکه خرده فروشان را برای پذیرش ارزهای رمزپایه بدون نیاز به نگرانی در مورد نوسانات قیمت گسترش می دهد.
در بیشتر موارد، اکثر پایدارترین سکه ها به ارزهای FIAT که به طور گسترده استفاده می شوند مانند دلار آمریکا یا یورو متصل می شوند. برخی از آنها به کالاهایی مانند طلا وابسته هستند. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید.

Stablecoins برای چه استفاده می شود؟


برای بسیاری از معامله گران ارزهای رمزنگاری شده، آنها به عنوان یک قایق نجات خدمت می کنند تا وقتی می خواهند نمونه کارهای رمزنگاری شده خود را بدون پرداخت وجه FIAT بپوشانند، از آنجا فرار کنند. این امر به ویژه در بازارهای خرس یا حفظ سود در مقدار FIAT بسیار مثر است. به هر حال، ارز روزمره جهان هنوز FIAT است و بیت کوین نیست.

سکه های ثابت نیز احتمالاً به یکی از مولفه های مهم در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل می شوند. DeFi جایگزینی برای سیستم های مالی موجود با سیستمی که بر روی بلاک چین های عمومی ساخته شده است، ارائه می دهد.

Stablecoins

این مفهوم اخیراً رایج شده است. و در پروژه های تولید محصولات هیجان انگیز، مانند وام های همتا به همتا، به شدت افزایش یافته است. در صورت رشد DeFi، بدون شک سکه های پولادین نقشی حیاتی خواهند داشت. زیرا افراد بدون از دست دادن مزایای ارزهای رمزپایه، به یک روش بدون نوسان برای معامله با یکدیگر نیاز دارند.

Stablecoins تجاری: از سکه JPM تا Libra


اخیراً مورد توجه رسانه های جمعی قرار گرفت. زیرا شرکت های بزرگ و حتی موسسات مالی عمیق تر حفاری کردند.  موسسات بانکی پیشرو ورد در حال ایجاد ایجاد پول های ثابت دیجیتالی خود هستند. یک نمونه سکه JPM مورگان JPM است.

و البته فیس بوک، در نیمه دوم سال 2019، غول فناوری پروژه انقلابی خود را اعلام کرد Libra، به عنوان تبلیغ این ابتکار، قرار است به یک سبد ارزهای فیات و برخی دارایی های دیگر متصل شود.

اما در اینجا متوقف نمی شود. حتی دولت ها و بانک های مرکزی نیز به فکر انداختن پول های پایدار پرداختند. رئیس سابق کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) در راس ابتکاری برای ایجاد “دلار دیجیتال” بود. پیش نویس سندی از اتحادیه اروپا حاکی از آن است که آنها همچنین در حال ایجاد یک پایدار کوین جدید هستند.

سه نوع سکه پایدار


اینها توسط ارزهای فیات 1: 1 پشتیبانی می شوند که در حساب های بانکی ذخیره می شوند. مثالها: Tether (USDT) ، USD Coin (USDC) ، Gemini USD (GUSD) و غیره. آنها متمرکز هستند زیرا توسط یک سازمان مرکزی راه اندازی و اداره می شوند که می تواند یک شرکت، یک بانک یا حتی یک دولت باشد.

Stablecoins غیر متمرکز با پشتیبانی Crypto

اینها نوع نسبتاً جدیدی از پول های ثابت هستند که اپراتور مرکزی ندارند اما با اجماع کاربران شرکت کننده در شبکه اداره می شوند. مثالی در اینجا پایدار کوین سازنده DAO – DAI است. کاربران می توانند مقدار مشخصی از ارزهای رمزپایه مانند اترها را به عنوان وثیقه برای گرفتن وام DAI، که به دلار آمریکا وابسته است، قفل کنند.

Stablecoins الگوریتمی غیرمتمرکز

اینها هنوز هم نسبتاً جدید هستند. آنها هیچ پشتوانه ای برای سیستم خود ندارند و برای پایدار ماندن در قیمت خود به الگوریتم ها اعتماد می کنند.

اتصال به اینترنت (USDT)


از زمان ایجاد آن در سال 2014، تتر (USDT) بدون شک رهبر اصلی بازار در مورد ثبات پول است. Tether پول نقد را به ارز دیجیتال تبدیل می کند و قیمت آن را به دلار 1: 1 متصل می کند. طبق وب سایت رسمی، “هر اتصال دهنده تلفن همیشه 100٪ با ذخایر شرکت پشتیبانی می شود. ” این ذخایر شامل ارزهای سنتی فیات و معادل نقدی آن است.

شایان ذکر است که چندین شبکه وجود دارد که USDT روی آنها ضبط می شود. این موارد شامل Omni ، Ethereum ، Tron ، EOS و Liquid هستند. USDT توسط Tether Limited اداره می شود. که از نزدیک با iFinex که شرکت مادر صرافی محبوب Bitfinex است ارتباط دارد. این واقعیت بحث و جدال زیادی برای پایدار کوین به وجود آورده است. در حقیقت، در سال 2017 ، CFTC احضاریه ای را به Tether و Bitfinex ارسال کرد. دلیل اصلی آن عدم وجود ممیزی امنیتی و همچنین ادعای دستکاری در قیمت بیت کوین بود.

سکه USD


USD Coin (USDC) یک ارز ثابت است. که توسط صرافی رمزنگاری ایالات متحده، Coinbase، همراه با میز معاملاتی و OTC – Circle راه اندازی شده است. به گونه ای طراحی شده است که به دلار 1: 1 متصل شود. واقعیت جالب، Coinbase به مشتریان خود برای داشتن USDC در حساب صرافی خود پاداش می دهد.

طبق وب سایت رسمی Coinbase، هر دلار USDC با یک دلار آمریکا پشتیبانی می شود که در حساب های بانکی نگهداری می شود. ارز رمزنگاری شده توسط بلاکچین Ethereum، به عنوان رمز ERC-20 تأمین می شود. این بدان معنی است که کاربران می توانند آن را روی کیف پول های سازگار مانند MyEtherWallet و MyCrypto ذخیره کنند.

چرا Stablecoins جهان را تغییر خواهد داد؟

Stablecoins به دلیل ماهیت دیجیتال، قابل برنامه ریزی و مبتنی بر بلاکچین دارای مزایای مختلفی هستند. جدا از اینکه به دلیل میخ و پایداری آنها ایمن هستند، برخی از مزایای دیگر عبارتند از:

پرداخت های بدون مرز

دقیقاً مانند بیت کوین، پول های ثابت نیز از طریق اینترنت و بدون در نظر گرفتن کشورها، بانک ها یا هر نوع واسطه ارسال می شوند. معاملات مستقیم و غیرقابل تغییر هستند. نمی توان آنها را مسدود یا سانسور کرد زیرا در بلاکچین انجام می شود.

هزینه کم


فقدان واسطه ها و ماهیت همتا با پول ثابت نیز معاملات را بسیار ارزان تر از معاملات سنتی وجوه می کند. برخلاف نقل و انتقالات بانکی عادی یا پرداخت های کارت اعتباری، که بلافاصله کارمزد و کمیسیون مشخصی از شما دریافت می کنند، معاملات انجام شده با سکه های ثابت با حداقل هزینه مواجه هستند.

معاملات سریعتر

معاملات مبتنی بر بلاکچین در مقایسه با معاملات سنتی بسیار سریعتر انجام می شوند. دلایل این امر راستی آزمایی و فرآیندهای مبارزه با پولشویی (AML) استاما شاید یکی از مهمترین آنها این باشد که هیچ واسطه و دوره انتظار وجود نداردبه محض شروع معامله، معمولاً چند دقیقه طول می کشد تا وجوه به حساب گیرنده ضربه بزنند.

بدون نوسان است

همانطور که از نام آن پیداست، Stablecoins بی ثبات نیستنداین یک مزیت قابل توجه برای کسانی است که هنگام ارسال و دریافت وجه به دنبال گزینه های ایمن برای بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه هستند.

برخی از معایب Stablecoins

البته پایداری سکه ها به شکل و شکل فعلی دارای معایب خاصی نیز هستند

Stablecoins

تمرکز


اکثر پولهای ثابت مربوط به یک سازمان فردی است. این بدان معناست که پایدار کوین، گرچه خود به خود غیرمتمرکز است. اما متعلق به یک نهاد واحد است که صدور و عرضه آن را کنترل می کند.

این کاملاً ضد طبیعت ارزهای رمزنگاری شده است. زیرا اساساً اختیار دیگری ایجاد می کند، مشابه آنچه در حال حاضر بانک ها دارند. با این حال، همه پولهای ثابت متمرکز نیستند.

به بازارهای سنتی مالی بستگی دارد

یکی از ایده های اصلی در پشت ارزهای رمزپایه، مدیریت چالش هایی است که بازارهای مالی سنتی دارندسکه های ثابت معمولاً به ارزهای فیات وابسته هستند و ارزش آنها به شرایط فعلی اقتصاد جهانی و تورم که ارزهای FIAT دارند بستگی دارد.

بی نظم

عدم تنظیم در این زمینه چیزی است که همه ارزهای رمزپایه مربوط به آن هستند. سکه های ثابت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. به همین ترتیب، یک راه طولانی وجود دارد تا آنها به آنچه مورد نظر هستند تبدیل شوند و به عنوان وسیله ای برای معامله عمل کنند.

نتیجه گیری کلی از مطالب


شکی نیست که سکه های پایدار باید در فضای رمزنگاری جایگاهی داشته باشند. آنها پل ارتباطی بین دنیای واقعی فیات و رمزنگاری و همچنین مکانی را برای سرمایه گذاران و بازرگانان برای فرار موقت از نوسانات گسترده بازارهای رمزنگاری فراهم می کنند.

با این حال، باید نگران بود که کاربران رمزنگاری بیش از حد به سکه های پایدار اعتماد دارند و عدم وجود آنها یا احتمالاً سقوط Tether یا سایر ثبات های Bitcoin منجر به آسیب بیشتر از هر حادثه هک یا داستان FUD در فضای رمزنگاری می شود.

درنهایت، اگر پول پایدار به عنوان یک نقطه کانونی در فضای رمزنگاری باقی بماند، بهترین روش برای عملکرد آنها تحت یک چارچوب سازگار با مقررات است که هنوز هم به میزان قابل توجهی از تمرکززدایی و مقاومت در برابر سانسور اجازه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *