ارز دیجیتال SuperRare با نام اختصاری RARE اخیرا وارد فهرست رمز ارزها در صرافی بایننس شده و بسیاری آینده ارز RARE را روشن پیش‌بینی می‌کنند. در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به بررسی و معرفی پلتفرم و ارز دیجیتال سوپر ریر ، ویژگی‌ها و آینده آن خواهیم پرداخت.

سوپر ریر (SuperRare) چیست؟

سوپر ریر (SuperRare) پلتفرمی است که به هنرمندان اجازه می‌دهد در آن آثار هنری ایجاد کنند و آثار هنری خود را با توکن‌های منحصر به فرد عرضه کنند. به‌عبارت دیگر سوپر ریر یک بازار NFT برای جمع‌آوری و تجارت آثار هنری دیجیتال منحصربه‌فرد است. هر اثر هنری دیجیتال توسط یک هنرمند واقعی در شبکه ایجاد شده و به‌عنوان یک آیتم دیجیتالی رمزنگاری می‌شود که هرکسی می‌تواند مالکیت آن را داشته یا آن را بفروشد. پارامترهای مختلف شبکه توسط دارندگان ارز دیجیتال SuperRare یا همان توکن‌های ریر (Rare) قابل کنترل هستند.

  • فضای سوپر ریر (SuperRare Spaces): دارندگان توکن‌های سوپر ریر می‌توانند درباره جنبه‌های مختلف ایجاد یک فضای هنری، هزینه‌ها و کمیسیون‌های مربوط به آن تصمیم‌گیری کنند.
  • حضور هنرمند (Artist onboarding): دارندگان توکن‌های RARE می‌توانند زمینه حضور هنرمندان مستقل را در سوپر ریر ایجاد کنند.
  • عملیات و مدیریت خزانه‌داری: دارندگان توکن این پلتفرم می‌توانند در ایجاد برنامه‌های کمک هزینه برای هنرمندان یا برنامه‌های توسعه پلتفرم و هزینه‌های موقت را تایید کنند.

معرفی ارز دیجیتال SuperRare

  • یک شبکه اجتماعی برای هنرمندان و مجموعه‌داران هنری است و توسط بلاکچین پشتیبانی می‌شود.
  • هنرمندان می‌توانند آثار هنری دیجیتال ایجاد کرده و آن‌ها را در بلاکچین اتریوم تبدیل به توکن کنند.
  • کلکسیونرها می‌توانند با استفاده از ارز دیجیتال SuperRare آثار هنری را با حق امتیازی که به خالق اثر بر می‌گردد خریداری و مبادله کنند.

ارز RARE از قدرت بلاکچین اتریوم برای ایجاد آثار هنری دیجتال منحصر به فرد و دسته اول استفاده می‌کند. آثاری که واقعا دست اول هستند و از آثار هنری دیگر کپی‌برداری نشده‌اند. سوپر ریر در واقع پلتفرم جمع آوری اجتماعی است که هنرمندان، کلکسیونرها و رمز ارزها را در یک اکوسیستم جدید به هم متصل می‌کند.

در دنیای کلکسیون‌ها افراد زیادی به دنبال خرید کلکسیون‌های هنری هستند و حاضر هستند پول زیادی برای آن پرداخت کنند. در جایی که پول زیادی مبادله می‌شود، امکان کلاهبرداری، جعل و دیگر شیطنت‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. با استفاده از بلاکچین اتریوم کل تاریخچه و منشأ یک اثر هنری در دفتر کل ثبت و نگهداری می‌شود و کسی نمی‌تواند آن را تغییر بدهد و این دفتر در دسترس عمومی قرار دارد تا آثار هنری را ردیابی کنند.

در پلتفرم SuperRare هنرمندان آثار دیجیتالی خلق کرده و هر اثر را با یک توکن علامت‌گذاری می‌کنند. تمامی آثار دیجیتال با یک توکن NFT یا غیرمثلی (Non-fungible tokens) مرتبط می‌شوند. این نوع خاص از توکن اتریوم به‌اندازه خود اثر هنری منحصر به فرد است. هنگامی که NFT بر روی پلتفرم SuperRare قرار گرفت می‌توان توکن‌ها را به عنوان یک سرمایه بلندمدت خرید، فروخت و یا هودل (HODL) کرد. هنرمندان می‌تواند آثار دیجیتال خود را طی یک فرآیند مناقصه به حراج گذاشته و یا برای آن قیمت تعیین کنند. هنگامی که NFT به خریدار فروخته می‌شود می‌تواند آن را به هر قیمتی در انواع پلتفرم‌های معاملاتی NFT بفروشد.

یکی دیگر از ویژگی‌های SuperRare ایجاد فضای مستقل برای هنرمندان است که می‌توانند به‌راحتی آن را اداره کنند، آثار خود را به فروش برسانند و کمیسیون آن را دریافت کنند. هر هنرمند می‌تواند فضای اختصاصی خود را به گالری هنری رمزنگاری تبدیل کند. از همین رو است که ارز دیجیتال SuperRare از محبوبیت بالایی در میان هنرمندان برخوردار شده است.

پلتفرم DAO (شبکه غیر متمرکز)

SuperRare یک شبکه غیر متمرکز دارد و هیچ مدیر یا رهبری به معنای سنتی ندارد. پلتفرم DAO وظیفه گردآوری کمیسیون‌ها و هزینه‌های پلتفرم را به عهده دارد. این خزانه برای عموم قابل مشاهده است و از توکن‌ها اتریوم و ارز دیجیتال SuperRare تشکیل شده است. DAO تحت نظارت یک شورای قانونی است که بر تصمیمات و تغییرات توکن‌ها نظارت داشته و تصمیم‌گیری می‌کنند. همان‌طور که در معرفی سوپر ریر گفته شده است این پلتفرم اجتماعی است و اداره آن به‌دست مردم انجام می‌شود. تنها یک تیم نظارتی هفت نفره هستند که به‌وسیله ۴ تا ۷ کیف پول این پلتفرم را کنترل می‌کنند.

تیم توسعه دهنده سوپر ریر چه کسانی هستند؟

سوپر ریر در سال ۲۰۱۷ توسط جان کرین، چارلز کرین و جاناتان پرکینز مدیرعامل CTO و CPO ایجاد شد. آن‌ها همچنین از بنیان‌گذاران Pixura هستند. شرکتی که فناوری‌های کلکسیونی رمز ارز را برای سوپر ریر می‌سازد.

ویژگی‌های خاص سوپر ریر چیست؟

SuperRare پلتفرمی است که در آنجا دوستداران هنر دیجیتال گرد هم آمده و با هم ارتباط برقرار می‌کنند. برای همین است که به آن جمع آوری اجتماعی نیز گفته می‌شود. سوپر ریر بر اساس این ایده به وجود آمده است که جمع‌آوری آثار هنری کاری اجتماعی است و مجموعه‌داران و هنرمندان می‌توانند درباره علایق مشترک خود با یکدیگر تعامل داشته باشند. در این پلتفرم کاربران می‌توانند بهترین کلکسیونرها و هنرمندان پرطرفدار را شناسایی کرده و در مورد آثار خریداری شده و خلق شده آن‌ها و مقدار اتریوم ذخیره شده هر فرد را ببینند. همچنین در این پلتفرم می‌توانید آثار دیجیتال را به همراه توضیحات و تاریخچه آن‌‌‌ها را مشاهده کنید.

سوپر ریر توانسته است کاربری و فعالیت حقیقی را وارد صنعت رمز ارزها کند که تاکنون سابقه نداشته است. این شبکه و ارز دیجیتال SuperRare در بین ده رتبه برتر ارزش هفتگی معاملات انجام شده NFT به همراه نام‌های بزرگ دنیای اتریوم دی اپ مانند CryptoKitties و Gods Unchained قرار گیرد.

وجه تمایز سوپر ریر چیست؟

SuperRare علاوه بر احراز هویت و ردیابی صاحب اثر، این اجازه را به او می‌دهد که از فروش چند باره اثر خود هزینه‌ای دریافت کند؛ چیزی شبیه به‌ حق امتیاز. هر بار که یک NFT به فروش می‌رسد سازنده اثر مبلغی را دریافت می‌کند. سوپر ریر حق امتیاز هنرمند را تضمین کرده و دستمزد را به‌عنوان تابعی از کد قرار داد هوشمند به هنرمند پرداخت می‌کند؛ حتی بعد از واگذاری حق مالکیت. در اولین فروش یک اثر هنری جدید خالق اصلی ۸۵ درصد و گالری ۱۵ درصد کمیسیون دریافت می‌کنند. برای فروش‌های بعدی، خالق اثر تنها ۳ درصد کمیسیون دریافت می‌کند. تا به امروز بیش از ۵ هزار اثر هنری با بیش از ۵۰۰ هزار دلار هزینه توسط هنرمندان در سوپر ریر ایجاد شده است.

ارز دیجیتال SuperRare چگونه تولید می‌شود؟

در حال حاضر هر فرد می‌تواند توکن‌های اتریوم مانند NFT های مورد استفاده توسط سوپر ریر را خریداری و نگهداری کند اما تنها هنرمندانی که دعوت شده‌اند می‌توانند آثار هنری خود را روی این پلتفرم ایجاد کنند. برای پیوستن به‌عنوان یک هنرمند به این پلتفرم باید درخواستی را با این شرایط پر کنید که تمام آثار هنری ایجاد شده برای سوپر ریر باید دست اول و اصل بوده، توسط شخص ایجاد شده باشد، دیجیتال باشد و در هیچ جایی از اینترنت توکن نشده باشند.

چگونه می‌توان به SuperRare دسترسی پیدا کرد؟

تمامی تراکنش‌های سوپر ریر با استفاده از اتر انجام می‌شود. بنابراین لازم است کاربران اتر را خریداری کنند که در صرافی‌های ارز دیجیتال در دسترس است. برای تعامل با سوپر ریر کاربران باید با استفاده از کیف پول متا ماسک (MetaMask) متصل شوند.

ارز دیجیتال SuperRare

آینده ارز RARE و پلتفرم سوپر ریر

در سال ۲۰۱۸ سوپر ریر در اجلاس بلاکچین Christie’s Art + Technology ارائه شد و مزایای بلاکچین را به مجموعه‌داران در دنیای هنر سنتی معرفی کرد. سال گذشته این پروژه با عنوان DADA.art برای برگزاری رویدادی با موزه مدرن تیت لندن همکاری کرد. این اولین بار بود که یک موزه در سطح جهانی ایجاد شد و بلافاصله در دسترس کلکسیونرها در سراسر جهان قرار گرفت. اگر سوپر ریر به این روند همکاری با مؤسسات هنری معتبر ادامه داده و بتواند تعاملی سازنده با آن‌ها داشته باشد، می‌تواند به جایگاه مناسبی برسد و ارز دیجیتال SuperRare رشد بالایی داشته باشد. در اکتبر ۲۰۲۱ حداکثر توکن عرضه شده در سوپر ریر ۱ میلیارد ریر و مقدار توکن در گردش ۱۴۱,۰۳۵,۰۸۸ میلیون بوده است.

خرید ارز دیجیتال SuperRare

ارز RARE اخیرا به فهرست رمز ارزهای صرافی بایننس (Binance) اضافه شده و تریدرها و معامله‌گران می‌توانند این ارز را در بایننس خرید و فروش کنند. اما برای کاربران ایرانی بهترین و مطمئن‌ترین راه، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر داخلی همچون کافه ارز است. شما تنها با چند گام ساده می‌توانید مقدار مورد نیاز ارز دیجیتال سوپر ریر خود را از کافه ارز خریداری کنید. برای خرید ارز RARE کافی است در وب‌سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، به قسمت ثبت سفارش در پنل کاربری خود رفته و گزینه خرید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *