logo کاقه ارز

شناخت و استفاده درست از سطوح حمایت و مقاومت در معاملات می‌تواند تفاوت میان یک معامله برنده و یک زیان چشم‌گیر باشد. معامله فقط باید فرآیند ساده خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا باشد اما برای بسیاری از سرمایه‌گذاران، این فرآیند بیشتر شبیه علم موشکی است. یکی اساسی‌ترین و قابل فهم‌ترین استراتژی‌هایی که می‌تواند به انجام بهتر معاملات بازار رمز ارزها کمک کند، شناخت سطوح حمایت و مقاومت در معاملات یک دارایی است.

وقتی تریدر بتواند سطوح حمایت و مقاومت را تشخیص دهد، می‌تواند زمان‌بندی بهتری برای ورود و خروج در بازار داشته باشد. تشخیص حمایت‌ها و مقاومت‌ها در زمان بازارهای گاوی، خرسی و دامنه محدود هم مفید است. در ادامه با مفاهیم اصلی حمایت و مقاومت آشنا می‌شویم.

سطح حمایت چیست ؟

تریدرهای حرفه‌ای با استفاده از تحلیل‌های مختلف، سطوح حمایت و مقاومت در معاملات رمز ارزها را پیش‌بینی می کنند. حمایت در سطحی شکل می‌گیرد که تقاضا از سوی خریداران موجودی ارائه شده توسط فروشندگان را جذب کرده و مانع از کاهش بیشتر قیمت می‌شود. در این سطح، تریدرهای صعودی تمایل به خرید دارند، چون معتقد هستند قیمت به اندازه کافی جذاب است و احتمالا بیشتر از این کاهش نمی‌یابد. از سوی دیگر خرس‌ها در این سطح فروش را متوقف می‌کنند، چون معتقد هستند بازار به اندازه کافی ریزش داشته و ممکن است آماده جهش دوباره باشد. وقتی این دو موقعیت رخ دهد، یک حمایت شکل می‌گیرد.

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

نمودار بالا یک نمونه خوب از یک حمایت قوی است. هر بار که قیمت ایاس (EOS) تا زیر سطح ۲.۳۳ دلار کاهش یافته، خریداران شروع به خرید کرده و فروش کاهش یافته است. این شرایط باعث بالاتر رفتن تقاضا از عرضه شده و نتیجه آن یک جهش دوباره است. گرچه حمایت‌های افقی قابل اعتمادتر هستند اما تنها روش شکل‌گیری حمایت محسوب نمی‌شوند. در طول مدت روند صعودی، خطوط ترند به صورت سطوح حمایت عمل می‌کنند.

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

لایت کوین روند صعودی خود را در دسامبر ۲۰۲۰ آغاز کرد. پس از آن، قیمت این آلت کوین در چندین موقعیت از خط ترندلاین به بالا جهش یافت. علت این اتفاق این بود که وقتی قیمت به خط ترند نزدیک می‌شد، گاوها شروع به خرید می‌کردند، چون معتقد بودند که جفت ارز لایت کوین و تتر به سطوح جذابی برای خرید رسیده‌اند.

در برخی از موقعیت‌ها، خریداران روند مخالف، فروش را متوقف کردند با این فرض که در کوتاه مدت، اشباع فروش رخ می‌دهد. رخداد همزمان این دو موقعیت منجر به پایان اصلاح قیمت و از سر گرفته شدن روند صعودی شد.

سطوح مقاومت چیست ؟

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، تریدرها با دانستن سطوح حمایت و مقاومت در معاملات می‌توانند پوزیشن‌های بهتری را تعیین کرده و سود چشمگیری به دست بیاورند. مقاومت را می‌توان نقطه مقابل حمایت در نظر گرفت چون در این سطح، عرض از تقاضا فراتر رفته و مانع از حرکت صعودی می‌شود.

مقاومت زمانی شکل می‌گیرد که خریدارانی که در سطوح پایین خرید کرده‌اند شروع به ذخیره سود کرده و خرس‌های تهاجمی وارد پوزیشن‌های short می‌شوند، چون معتقد هستند روند صعودی طولانی شده و آماده یک اصلاح قیمت بازگشتی است. وقتی عرضه بیشتر از تقاضا باشد، روند صعودی متوقف شده و حرکت معکوس آغاز می‌شود.

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

نیازی نیست سطوح حمایت و مقاومت در معاملات حتما فقط یک سطح واحد باشند. نمودار بالا نشان می‌دهد چگونه محدوده بین ۱۰۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار به عنوان محدوده مقاومت عمل کرده است. هر زمان قیمت به این محدوده رسیده است، تریدرهای کوتاه مدت شروع به ذخیره سود کرده و خرس‌های تهاجمی روی جفت ارز بیت کوین و تتر، معاملات short باز کرده‌اند. بین تاریخ‌های آگوست ۲۰۱۹ و جولای ۲۰۲۰، این جفت ارز در پنج موقعیت، از ناحیه مقاومت پایین‌تر رفته‌اند. خط یا ناحیه مقاومت هم مانند خط حمایت همیشه افقی نیست.

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

در طول دوران کاهش از ۶ می ۲۰۱۸ تا ۴ جولای ۲۰۱۸، اتر تا خط مقاومت که خط ترند نزولی هم نامیده می‌شود، بالا رفت اما از آن نقطه کاهش یافت. علت این بود که تریدرهایی که نگاه نزولی داشتند از این موقعیت صعودی برای شروع پوزیشن‌های جدید short استفاده کردند چون سطوح پایین‌تری را پیش‌بینی می‌کردند.

در همان حین، گاوهای تهاجمی که در کمترین قیمت خرید کرده بودند، پوزیشن‌های خود را در نزدیکی خط مقاومت بستند. بنابراین این خط به عنوان یک دیوار عمل کرده و قیمت از همان نقطه، کاهش یافت.

شناسایی سطوح حمایت و مقاومت در معاملات در فازهای تثبیت

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

وقتی سطح مقاومت و حمایت در معاملات جفت ارز ایوس و دلار در نمودار بالا به خوبی مشخص می‌شود، تریدرها می‌توانند در جهش قیمتی بالاتر از سطح حمایت خرید کرده و منتظر شوند قیمت تا نزدیکی مقاومت بالا رفته و سپس پوزیشن خود را ببندند. حد ضرر برای این معامله می‌تواند درست پایین محدوده حمایت حفظ شود.

ممکن است تریدرهای حرفه‌ای چندین بار تلاش کنند تا با پایین کشیدن قیمت به زیر محدوده حمایت، این حدود ضرر را شکار کنند. بنابراین، این تریدرها در زمان صعود خرید می‌کنند و منتظر می‌شوند تا قبل دامپ کردن پوزیشن‌های خود، قیمت تا زیر خط حمایت پایین بیا‌ید.

سطوح حمایت در روند صعودی

وقتی یک دارایی سه بار در خط ترند صعودی بتواند حمایت به دست آورد، تریدرها انتظار دارند که این خط حفظ شود. بنابراین می‌توان در زمان جهش قیمت به بالاتر از خط ترند صعودی، پوزیشن‌های لانگ بست. حد ضرر برای این معامله می‌تواند درست زیر خط ترند، در نظر گرفته شود. البته در زمان حرکت صعودی، شکست قیمت تا زیر خط ترند لزوما به معنی این نیست که ترند روند معکوس گرفته است. خیلی از وقت‌ها، ترند قبل از سر گرفتن روند صعود، یک شکست انجام می‌دهد.

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، جفت ارز اتریوم و تتر در چندین موقعیت روند صعودی، حمایت به دست آورده‌اند. البته وقتی قیمت این جفت ارز تا زیر خط ترند کاهش یافت، ترند نزولی جدیدی آغاز نشد. قیمت جفت ارز به مدت چند روز قبل از حرکت صعودی مجدد، در یک محدود ثابت بود.

اگر قیمت کاهش یافته و در زیر خط ترند باقی بماند، احتمالا تریدرها پوزیشن‌های لانگ خود را ببندند اما باید از باز کردن پوزیشن‌های کوتاه اجتناب کرد. اگر پس از تثبیت، قیمت دوباره روند صعودی را از سر بگیرد، احتمالا تریدرها دوباره منتظر فرصت‌های خرید خواهند بود.

تبدیل مقاومت به حمایت

پس از تعیین سطوح حمایت و مقاومت در معاملات وقتی قیمت بتواند مقاومت را بشکند، گاوها تلاش می‌کنند مقاومت قبلی را به حمایت تبدیل کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، یک ترند صعودی جدید آغاز شده یا از سر گرفته می‌شود. اگر این اتفاق چندین بار رخ دهد، یک فرصت خرید عالی ایجاد می‌شود.

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

بیت کوین از تاریخ آگوست ۲۰۱۹ تا جولای ۲۰۲۰ در ناحیه قیمتی بین ۱۰۵۰۰ تا ۱۱۰۰۰ دلار گیر کرده بود. پس از شکست ناحیه مقاومت، قیمت آن دوباره به زیر ۱۰۵۰۰ دلار سقوط کرد اما گاوها به شدت در کف خرید کرده و این سطح را به حمایت تبدیل کردند. این موقعیت یک فرصت خرید عالی برای تریدرها ایجاد کرد چون ترند صعودی جدیدی شروع شده بود.

تبدیل حمایت به مقاومت

سطوح حمایت و مقاومت در معاملات

نمودار پولکادات (DOT) در بالا نشان می‌دهد که چگونه ناحیه بین ۲۸.۹۰ دلار تا ۲۶.۵۰ دلار از تاریخ ۱۴ فوریه تا ۱۸ می امسال، به عنوان یک ناحیه حمایت عمل کرده است. البته وقتی خرس‌ها قیمت را تا زیر ناحیه حمایت پایین کشیدند، این ناحیه به یک مقاومت تبدیل شد و از آن زمان، اجازه شکست قیمت و بالاتر رفتن از این محدوده را نداده است. این یک نمونه از زمانی است که پس از شناسایی سطوح حمایت و مقاومت در معاملات محدوده حمایت به یک مقاومت تبدیل می شود.

نکات کلیدی درباره سطوح حمایت و مقاومت

  • تریدرها در زمان تحلیل یک ارز دیجیتال باید به دنبال سطوح حمایت و مقاومت در معاملات آن ارز باشند؛ چون با اطلاع از این سطوح می‌توان فرصت‌های ورود و خروج خوبی را شناسایی کرد.
  • در زمان ترند صعودی، تریدرها باید در سطوح حمایت شروع به خرید کرده و در ترند نزولی، باید به دنبال پوزیشن‌های short در خط مقاومت باشند.
  • سطوح حمایت و مقاومت همیشگی و ثابت نیستند. بنابراین تریدرها باید حدود ضرر را به گونه‌ای تعیین کنند که توسط بازارگردانان، به زیر کشیده نشوند.

اگر شما هم قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.