logo کاقه ارز

پرایوسی کوین (Privacy Coins) به رمز ارزهایی گفته می‌شود که محوریت آنها حفظ حریم شخصی کاربران و افشا نشدن اطلاعات آنها و عدم قابلیت پیگیری تراکنش‌ها است. بیت کوین در ابتدا به عنوان سیستم پولی جایگزین برای ارزهای ملی تحت نظارت حکومت‌ها ایجاد شد. متاسفانه، به دلیل ماهیت ناشناس آن، بسیاری از حامیان ارزهای دیجیتال معتقد هستند که این ارز فاقد ویژگی‌های ضروری حفظ حریم خصوصی برای محافظت کافی از کاربران خود، به خصوص در کشورهای که استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع یا سرکوب می‌کنند، است.

در واقع بیت کوین از برخی لحاظ حتی از ارزهای رایج کشورها هم حریم شخصی کمتری ارائه می‌دهد چون یک بلاک چین عمومی است یعنی هر کسی که منابع کافی برای انجام تحلیل زنجیره‌ای داشته باشد می‌تواند هویت واقعی هر آدرس عمومی را پیدا و افشا کند. پرایوسی کوین ها مانند مونرو و دش برای حل این مشکل ایجاد شدند و راه‌حل آنها ارائه قابلیت ارسال و دریافت رمز ارزها به صورت ناشناس بود. از زمان معرفی و عرضه این دو ارز، پرایسی کوین‌های زیادی به بازار معرفی شده‌اند. امروزه تعداد پرایوسی کوین های موجود در بازار رمز ارزها خیلی زیاد است و به سختی می‌توان انتخاب کرد که کدام‌یک از آنها مطابق با نیازهای ما هستند. ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور به دلیل ایجاد امکان پول‌شویی و تامین مالی تروریسم، به شدت تحت فشار قانون‌گذاران علیه پول‌شویی هستند و از فهرست بسیاری از صرافی‌ها حذف شده‌اند.

پرایوسی کوین چیست؟

پرایوسی کوین (Privacy Coins) یا ارزهای دیجیتال حریم خصوصی محور، دسته‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که با پنهان کردن مبدا و مقصد تراکنش‌ها، آنها را غیر قابل ردگیری می‌سازند. برخی از تکنیک‌های به کار رفته در این ارزها شامل پنهان کردن موجودی واقعی و آدرس کیف پول کاربر و ادغام تراکنش‌های مختلف با یکدیگر برای اجتناب از تحلیل زنجیره است.

از لحاظ شفافیت، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال غیر حریم خصوصی محور، به هرکسی در شبکه خود اجازه می‌دهند که بتواند آدرس‌های عمومی را مشاهده کند که این باعث می‌شود واریزها و برداشت‌های فرد به راحتی قابل رهگیری باشد. پرایوسی کوین ها هم‌زمان دو جنبه مختلف ناشناس ماندن و غیر قابل رهگیری بودن را مدیریت و اجرا می‌کنند. قابلیت ناشناس ماندن به پنهان کردن هویت پشت یک تراکنش می‌پردازد در حالی که قابلیت غیر قابل رهگیری بودن، دنبال کردن تراکنش‌ها با استفاده از سرویس‌هایی مانند تحلیل بلاک چین را غیرممکن می‌سازد.

استراتژی های به کار رفته توسط پرایوسی کوین ها

استراتژی پرایوسی کوین ها

پرایوسی کوین ها برای حفظ کارامد گمنامی و غیر قابل ردگیری بودن از استراتژی‌های مختلفی استفاده می‌کنند که معروف‌ترین آنها شامل مخفی کردن آدرس‌ها، امضای حلقه‌ای، CoinJoin و zk-SNARK است.

۱. پنهان کردن آدرس مستلزم این است که فرستنده برای هر تراکنش ارسالی یک آدرس جدید ایجاد کند تا از متصل شدن به یک فرستنده جلوگیری کند. مونرو (XMR) یکی از پرایوسی کوین های برتر است که از یک نسخه از آدرس مخفی به نام پروتکل آدرس مخفی کلید دوگانه (DKSAP) استفاده می‌کند.

۲. CoinJoin به عنوان یک ادغام‌کننده ارزها شناخته می‌شود که تراکنش‌های متعلق به افراد مختلف را در یک تراکنش واحد ادغام کرده و سپس آنها را با استفاده از آدرس‌های جدید به کاربران دریافت‌کننده، ارسال می‌کند.

۳. استراتژی zk-SNARK به هولدرهای ارزهای دیجیتال این امکان را می‌دهد که اعتبار یک تراکنش را بدون افشای اطلاعات ضروری مانند طرفین معامله و موجودی حساب‌ها، اثبات کنند.

آیا پرایوسی کوین ها قانونی هستند؟

پاسخ این سوال هم بله و هم خیر است. قانونی بودن پرایوسی کوین‌ها بستگی به حوزه‌های قضایی هر منطقه دارد. برای مثال، در کره جنوبی، دولت خرید و فروش پرایوسی کوین ها را در صرافی‌های ارزهای دیجیتال این کشور ممنوع اعلام کرده تا از پول‌شویی جلوگیری کند. البته حوزه‌های قضایی که پرایوسی کوین‌ها را ممنوع نکرده‌اند آنها را تایید هم نکرده‌اند یعنی خرید و فروش این ارزها در ناحیه خاکستری قوانین کشور، انجام می‌شود. به عنوان نمونه، دولت ایالات متحده آمریکا، مسیر متفاوتی را در پیش گرفته و به دنبال ایجاد ابزارهایی برای حذف پوشش ایجاد شده بر تراکنش‌های شبکه‌های خصوصی است.

تراکنش‌های محرمانه لزوما فعالیت‌های خرابکارانه مانند پول‌شویی و تامین مالی تروریسم را تقویت نمی‌کنند. فقط برخی از کاربران به حفظ حریم مالی خود اهمیت داده و از حقوق اولیه خود استفاده می‌کنند، با این حال سخت‌گیری تعدادی از نهادهای دولتی بر ارزهای دیجیتال غیر قابل ردگیری در حال افزایش است. جالب است بدانید که، بسیاری از افراد مشهور مانند ناوال راویکانت، ایلان ماسک و ادوارد اسنودن همچنان طرف‌دار اپلیکیشن‌های حریم خصوصی محور هستند.

لازم است بدانیم قانون‌گذاران بین‌المللی مانند گروه ویژه اقدام مالی (FATF) چه اقدامات و دستورالعمل‌هایی را برای پرایوسی کوین‌ها به همراه دارند. گرچه پرایوسی کوین ها هنوز ممنوع نشده‌اند اما این ارزها اوضاع را برای کشورها و صرافی‌هایی که مشمول اشتراک‌گذاری اطلاعات بر اساس قوانینی مانند قانون سفر FATF هستند، دشوار می‌سازند. پیش‌نویس جدید قوانین FATF که در ژوئن ۲۰۲۱، پس از مشورت عمومی منتشر خواهد شد، توصیه‌هایی را برای افرادی که با ارزهای حریم خصوصی محور سر و کار دارند، ارائه خواهد داد.

علت حذف پرایوسی کوین ها در برخی از صرافی ها

حذف پرایوسی کوین ها از صرافی

حذف پرایوسی کوین‌ها به دیدگاه یا قوانین آن کشور و دستورالعمل آن در برخورد با تراکنش‌های محرمانه بستگی دارد. گرچه تراکنش‌های مربوط به پرایوسی کوین ها می‌تواند قانون‌گذاران را دور بزند اما ناظران مالی بر صرافی‌های متمرکز تسلط و اشراف دارند.

وقتی یک قانون‌گذار یک ارز دیجیتال خاص را در مرزهای خود ممنوع می‌کند، صرافی باید هرچه زودتر جلوی خرید و فروش آن ارز را گرفته یا ریسک توقیف شدن را به جان بخرند. در چنین مواردی، برخی از بازارهای ارزهای دیجیتال تصمیم به جلوگیری از خرید و فروش این ارزها می‌گیرند در حالی که برخی دیگر، این ارزها را به طور کامل از پلتفرم خود حذف می‌کنند.

پرایوسی کوین ها طی چند ماه گذشته با بررسی‌های زیادی از سوی قانون‌گذاران رو‌به‌رو بوده است که باعث شده برخی از صرافی‌ها این ارزها را از پلتفرم خود حذف کنند تا پیچیدگی‌های قانونی اجتناب کنند. به دلیل این اتفاق، پرایوسی کوین های برتر مانند دش (DASH)، مونرو (XMR) و زی کش (Zcash) از لیست چندین پلتفرم بزرگ خرید و فروش رمز ارزها شامل بیترکس (Bittrex)، کوین چک (CoinCheck)، کوین بیس انگلیس (CoinBase UK) و شیپ شیفت (ShapeShift) حذف شدند (این در حالی است که صرافی Gemini زی کش را در سپتامبر ۲۰۲۰ به ارزهای تحت پشتیبانی خود اضافه کرد).

دلیل حذف این ارزها از لیست صرافی‌ها قوانین FATF بود که فشار زیادی بر قانون‌گذاران کشورها می‌گذارد که اطمینان حاصل کند صرافی‌ها یا ارائه‌دهندگان سرویس‌های دارایی‌های دیجیتال، اطلاعات احراز هویت کاربران را در هنگام انتقال پول، با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. علی‌رغم این قوانین، برخی از گزارش‌ها نشان می‌دهد که مجرمان همچنان بیت کوین را حتی با وجود فقدان ویژگی‌های حریم خصوصی، ترجیح می‌دهند.

دش (Dash)

دش چیست

دش یک ارز دیجیتال ناشناس است که به عنوان یک فورک از بیت کوین در سال ۲۰۱۴، ایجاد شد. این پرایوسی کوین اولیه در آن زمان ایکس کوین نامیده می‌شد، بعدها نام آن به دارک کوین تغییر پیدا کرد و در نهایت نام دش را گرفت. دش ویژگی‌های گمنامی گزینشی مانند PrivateSend دارد که از استراتژی CoinJoin برای مخفی کردن ورودی‌های واقعی تراکنش استفاده می‌کند.

گروه هسته‌ای دش (DCG) که توسعه این ارز دیجیتال را بر عهده دارند در توضیحات خود گفته‌اند که دش روی کارامدی و حفاظت از کاربر تمرکز دارد. این که دش یک فورک از بیت کوین است یعنی این ارز به طور طبیعی، ناشناس نیست. علاوه بر این، رایان تایلر، مدیر ارشد اجرایی DashPay معتقد است که دش یک ارز دیجیتال بر محور ناشناس ماندن نیست. به عنوان یک فورک از بیت کوین، تراکنش‌های دش شامل جزئیاتی مانند موجودی کیف پول و آدرس‌هایی است که به صورت عمومی روی بلاک چین قابل دسترسی هستند مگر آنکه کاربر از گزینه PrivateSend استفاده کند.

مقایسه دش و بیت کوین

تفاوت اصلی میان دش و بیت کوین در الگوریتم اتفاق نظر همگانی آن است. برای مثال، گرچه هر دو ارز با استفاده از الگوریتم اثبات کار، اجرا می‌شوند اما دش لایه دیگری هم دارد که میزبان گره‌های اصلی است که توسط مکانیسم اثبات سهام، اجرا می‌شوند. در نتیجه، ممکن است دش از لحاظ سهولت استفاده به دلیل سرعت بالای تراکنش‌ها و کارمزد پایین، به عنوان بهترین پرایوسی کوین در نظر گرفته شود. نکته قابل توجه این که، دش از ویژگی InstantSend استفاده می‌کند که این مکانیسم امکان انجام تراکنش‌های آنی را فراهم می‌کند. از لحاظ حفظ حریم شخصی، بیت کوین در مقایسه با دش از آن عقب می‌افتد چون دش به روشنی به کاربران خود این امکان را می‌دهد که انتخاب کنند آیا می‌خواهند تراکنش‌های آنها برای بازرسی‌های عمومی باز باشند یا خیر.

مقایسه دش و مونرو

گرچه هر دوی این ارزها قابلیت حفظ حریم شخصی را دارند اما تفاوت‌های اصلی در طراحی آنها وجود دارد. دش از یک سیستم دو لایه استفاده می‌کند که اثبات کار را با اثبات سهام ادغام می‌کند. علاوه بر این، ویژگی گمنامی آن از طریق گزینه PrivateSend، اختیاری است. از سوی دیگر، تراکنش‌ها در شبکه مونرو به صورت ذاتی، ناشناس هستند. توجه داشته باشید که دش از استراتژی CoinJoin استفاده می‌کند در حالی که مونرو از یک رشته از استراتژی‌های بهبود حریم شخصی شامل امضای حلقه‌ای، RingCT و غیر استفاده می‌کند که آن را غیر قابل ردگیری‌تر از دش می‌سازد. وقتی صحبت از حریم شخصی باشد مونرو جلوتر از دش حرکت می‌کند اما دش بسیار سریع‌تر و کارمزد آن بسیار ارزان‌تر از مونرو است.

مقایسه دش و زی کش

دش از الگوریتم هش X11 استفاده می‌کند در حالی که زی کش از مکانیسم zk-SNARK و الگوریتم Equihash استفاده می‌کند. این دو ارز شباهت‌هایی هم با یکدیگر دارند مثلا هر دو فورک بیت کوین هستند، اندازه بلاک هر دو ۲ مگابایت و زمان تایید بلاک در هر دو ۲.۵ دقیقه است. وقتی صحبت از حریم شخصی به میان باشد، زی کش اولویت دارد چون اگر فردی به گره‌های اصلی دسترسی داشته باشد، تراکنش‌های دش قابل ردگیری هستند.

مونرو

مونرو

مونرو (XMR) از نظر بسیاری از کاربران بهترین پرایوسی کوین در بازار است چون از یک مجموعه قدرتمند از ویژگی‌های حفظ حریم شخصی مثل RingCT، آدرس‌های مخفی و امضای حلقه‌ای برای افزایش گمنامی همه‌جانبه استفاده می‌کند. در واقع حریم شخصی در مونرو به قدری قدرتمند و استثنائی است که سرویس درآمدهای داخلی ایالات متحده آمریکا (IRS) جایزه‌ای به ارزش ۶۲۵ هزار دلار برای کسی که بتواند فناوری ناشناس ماندن مونرو را بشکند، تعیین کرده است. البته یکی از کارمندان Chainalysis ادعا کرده که مونرو با هوش بالا ایجاد شده اما بی‌نقص نیست.

مقایسه مونرو و بیت کوین

صرف‌نظر از این که هر دوی این ارزها از الگوریتم اتفاق نظر همگانی اثبات کار استفاده می‌کنند، این دو ارز تفاوت‌های زیادی دارند چون بیت کوین صرفا یک ارز با منشا ناشناس است در حالی که مونرو یکی از محرمانه‌ترین ارزهای موجود محسوب می‌شود. از لحاظ استخراج، بیت کوین نیاز به ASIC دارد در حالی که مونرو استفاده از آن را منع می‌کند و ماینرها از CPU به عنوان تنها گزینه موجود برای استخراج مونرو استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می‌کند در حالی که پروتکل مونرو از RandomX استفاده می‌کند.

علاوه بر این، اندازه بلاک‌ها در شبکه بیت کوین ثابت است در حالی که مونرو از اندازه منعطف برای بلاک‌ها استفاده می‌کند که بهترین روش برای افزایش‌های موقتی در حجم تراکنش‌ها محسوب می‌شود. علی‌رغم همه این موارد، بیشتر مجرمان استفاده از بیت کوین را به مونرو ترجیح می‌دهند چون بیت کوین به راحتی خرید و فروش می‌شود.

زی کش

زی کش (Zcash) که در سال ۲۰۱۶ عرضه شد یکی دیگر از پرایوسی کوین های برتر است که با دش هم‌ریشه بوده و یکی از فورک‌های بیت کوین است. این ارز که تحت نظارت کمپانی الکتریک کوین قرار دارد از مکانیسم انرژی‌بر اثبات کار برای تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. همچنین زی کش گزینه پنهان کردن تراکنش‌ها از طریق مکانیسم‌های حفظ حریم شخصی و غیر قابل ردگیری بودن که تراکنش‌های محافظت شده نام دارند و zk-SNARKS را ارائه می‌دهد.

مقایسه زی کش و مونرو

اول از همه این که، زی کش از ویژگی zk-SNARK استفاده می‌کند در حالی که مونرو استراتژی آدرس‌های مخفی، تراکنش‌های محرمانه حلقه‌ای و تراکنش‌های حلقه‌ای را با یکدیگر ادغام می‌کند. زی کش از قابلیت اختیاری بودن حریم شخصی استفاده می‌کند در حالی که تمام تراکنش‌های انجام شده در شبکه مونرو به صورت پیش‌فرض، ناشناس هستند.

در زی کش کاربران می‌توانند از انعطاف‌پذیری موجود در انتخاب تراکنش‌هایی که می‌خواهند مخفی شود و تراکنش‌هایی که می‌خواهند برای عموم قابل دسترسی و نمایش باشد، بهره‌مند شوند. از سوی دیگر توسعه‌دهندگان مونرو بر این باور هستند که اختیاری کردن حفظ حریم شخصی باعث تضعیف تنظیمات گمنامی شبکه محرمانه می‌شود.

مقایسه زی کش و بیت کوین

زی کش یکی از فورک‌های بیت کوین است اما ویژگی‌های اضافه‌ای مانند اختیاری بودن حفظ حریم شخصی را هم دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های میان زی کش و بیت کوین در توزیع پاداش‌های استخراج است. برای مثال، در حالی که ماینرهای بیت کوین تمام پاداش‌ها را برای خود برمی‌دارند، زی کش رویکرد دیگری داشت. یعنی ۱۰ درصد از پاداش استخراج قبلا به کمپانی الکتریک کوین تعلق می‌گرفت که بین سهام‌داران این شرکت تقسیم می‌شد که در واقع بودجه‌ای برای توسعه‌های آینده بود. در نوامبر ۲۰۲۰ کاربران از پرداخت این ۱۰ درصد معاف شدند. اما حالا ماینرها ۸۰ درصد از پاداش بلاک را دریافت می‌کنند و ۲۰ درصد باقی‌مانده به صندوق‌های مختلف و بنیاد زی کش پرداخت می‌شود.

بیم (Beam)

ارز دیجیتال بیم

بیم (Beam) یکی دیگر از پرایوسی کوین ها است که از یک بلاک چین جدید ناشناس به نام Mimblewimble استفاده می‌کند. این فناوری علاوه بر بهبود حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری پروتکل‌های اثبات کار را هم از طریق ارائه روش‌های داده‌های فشرده که دانلود سریع‌تری داشته و تایید و همگام‌سازی آنها ساده‌تر است، ارتقا می‌بخشد.

همچنین بیم تراکنش‌های غیر قابل ردگیری را از طریق آدرس‌های غیر قابل شناسایی ارائه می‌دهد. بیم ترافیک شبکه خود را با استفاده از مکانیسم دندلیون (Dandelion) می‌پوشاند. تراکنش‌های کوچک در یک فاصله مکانی مشخص که یک بلاک واحد را می‌سازند، به عنوان یک تراکنش بزرگ و واحد ارائه می‌شوند.

گرین

گرین (Grin) که در ژانویه ۲۰۱۹ عرضه شد مانند بیم از بلاک چین MimbleWimble استفاده کرده و جزو پرایوسی کوین های برتر است که مخالف سانسور و مقیاس‌پذیر است. گرین با مستقل بودن از موسس ناشناس خود، به یک ارز متمایز تبدیل شده است. به همین دلیل، پاداش توسعه‌دهندگان آن، عمدتا حاصل کمک‌های مردمی است.

نکته قابل توجه این که، این پلتفرم یک قانون جنجال‌برانگیز در خصوص استخراج دارد: ماینرها پاداش یکسان دریافت می‌کنند یعنی ماینری که در دسامبر ۲۰۳۰ به شبکه گرین بپیوندد همان مقدار پاداشی را دریافت خواهد کرد که اولین ماینر در ژانویه ۲۰۱۹ دریافت کرده بود. شبکه گرین از یک استاندارد یکپارچه به نام Slatepack در تراکنش‌ها استفاده می‌کند تا تجربه توسعه‌دهنده و کاربر را ارتقا بخشیده و حریم شخصی، امنیت، سازگاری ایجاد کرده و مدیریت فایل را بهبود ببخشد.

نتیجه گیری

رمزنگاری در اصل مجموعه‌ای از روش‌ها و فناوری‌های طراحی شده برای ایجاد امکان ارتباط امن در حضور افراد غریبه است. بنابراین پرایوسی کوین ها بخش اصلی محیط کریپتوکارنسی هستند هرچند که ماهیت غیر قابل ردگیری بودن آنها باعث مناقشاتی پیرامون معاملات مجرمانه شده است. متاسفانه حتی پس از منتشر شدن گزارش‌هایی مبنی بر اینکه تنها درصد اندکی از رمز ارزها برای پول‌شویی، تامین مالی تروریسم و سایر فعالیت‌های غیرقانونی استفاده شده، دولت‌های سراسر دنیا همچنان نسبت به آنها کم‌لطفی می‌کنند.

گرچه مونرو قوی‌ترین ویژگی‌های حفظ حریم شخصی را دارد اما زی کش و دش گزینه انجام تراکنش‌های عمومی را هم دارند. بیم و گرین بهترین گزینه‌ها برای کاربرانی هستند که به مقیاس‌پذیری هم درست به اندازه حریم‌شخصی بها می‌دهند.

نظر شما درباره پرایوسی کوین چیست ؟ در صورتی که قصد خرید و فروش ارزهای مختلف را دارید می‌توانید ابتدا به بخش قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز مراجعه کرده و پس از بررسی قیمت‌ها، از بخش خرید و فروش ارزهای دیجیتال، با چند کلیک ساده سفارش خود را از میان ۲۵۰ ارز برتر با بهترین قیمت، ثبت کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.