حمله ۵۱ درصد چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

پیش از آن‌که به حمله ۵۱ درصد بپردازیم، لازم است به درک مناسبی از استخراج رمز ارزها و سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین برسیم. یکی از نقاط قوت کلیدی بیت کوین و فناوری بلاک چین آن، ماهیت توزیع شده ساخت و تایید داده‌ها است. فعالیت غیرمتمرکز گره‌ها تضمین می‌کند که قوانین پروتکل رعایت شده و تمام شرکت‌کنندگان در شبکه بر وضعیت جاری بلاکچین توافق دارند. این یعنی اکثر گره‌ها باید در خصوص فرآیند استخراج، نسخه نرم‌افزاری استفاده شده، اعتبار تراکنش‌ها و غیره به توافق برسند.

الگوریتم توافق همگانی بیت کوین (الگوریتم اثبات کار) تضمین می‌کند که ماینرها فقط در صورتی می‌توانند اعتبار یک بلاک جدید از تراکنش‌ها را به دست آورند که گره‌های شبکه به طور جمعی توافق کنند که هش بلاک ارائه شده توسط ماینر، صحیح است (یعنی بلاک هش ثابت می‌کند ماینر به اندازه کافی کار انجام داده و راه‌حلی معتبر برای مساله آن بلاک پیدا کرده‌ است). زیرساخت بلاک چین به عنوان یک دفترکل غیرمتمرکز و سیستم توزیع شده، از استفاده هرگونه نهاد متمرکز از شبکه برای اهداف خود جلوگیری می‌کند و به همین دلیل است که هیچ مقام واحدی در شبکه بیت کوین وجود ندارد.

از آنجایی که فرآیند استخراج (در سیستم‌های مبتنی بر اثبات کار) مستلزم استفاده از مقادیر عظیمی از نیروی برق و منابع محاسباتی هستند، عملکرد ماینر بر اساس میزان قدرت محاسباتی که او دارد، در نظر گرفته می‌شود که به آن قدرت هش یا نرخ هش می‌گویند. گره‌های استخراج‌کننده زیادی در مکان‌های مختلف وجود دارد که با یکدیگر رقابت می‌کنند تا زودتر از بقیه یک بلاک هش معتبر پیدا کرده و بیت کوین‌های جدید پاداش بگیرند. در چنین شرایطی قدرت استخراج در گره‌های مختلف سراسر دنیا توزیع می‌شود. یعنی نرخ هش در دست یک نهاد واحد نیست.

حتما بخوانید  بررسی سایت تریدینگ ویو؛ پلتفرم ترسیم نمودار برای تریدرهای فعال

اما چه اتفاقی می‌افتد اگر نرخ هش دیگر به خوبی توزیع نشود؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر برای مثال، یک نهاد یا سازمان واحد بتواند بیش از ۵۰ درصد از قدرت هش را به دست آورد؟ یکی از عواقب چنین شرایطی، حمله ۵۱ درصد است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

حمله ۵۱ درصد چیست؟

حمله ۵۱ درصد که به آن حمله اکثریت هم گفته می‌شود، یک حمله بالقوه به شبکه بلاک چین است که طی آن یک نهاد یا سازمان واحد بتواند کنترل حداکثر نرخ هش را به دست بگیرد که این اتفاق باعث اختلال در شبکه خواهد شد. در چنین سناریویی، مهاجم قدرت استخراج کافی برای عامدانه جلوگیری کردن از نظم تراکنش‌ها یا تغییر آن‌ها را دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند تراکنش‌هایی که انجام داده‌اند را برگردانند در حالی که کنترل داشتن بر نرخ هش می‌تواند منجر به مساله دوبار خرج کردن می‌شود.

حمله ۵۱ درصد

حمله ۵۱ درصد موفقیت‌آمیز به مهاجم این امکان را می‌دهد که از تایید برخی یا همه تراکنش‌ها جلوگیری شود (حمله محروم‌سازی از خدمات) یا جلوی استخراج برخی یا همه ماینرها گرفته شده و منجر به پدیده‌ای به نام انحصاری شدن استخراج گفته می‌شود.

از سوی دیگر، حمله ۵۱ درصد به مهاجم اجازه نخواهد داد تراکنش‌های کاربران دیگر را لغو کرده یا از ایجاد تراکنش و انتشار آن در شبکه جلوگیری کند. تغییر پاداش بلاک، ایجاد سکه از جایی نامعلوم یا دزدیدن سکه‌هایی که هرگز متعلق به مهاجم نبوده هم غیرممکن است.

احتمال حمله اکثریت چقدر است؟

از آنجایی که بلاک چین توسط شبکه توزیع‌شده‌ای از گره‌ها حفظ می‌شود، تمام شرکت‌کنندگان در فرآیند رسیدن به توافق همگانی، همکاری می‌کنند. این یکی از دلایل امنیت بالای بلاک چین است. هرچقدر شبکه بلاک چین بزرگ‌تر باشد، امنیت آن در برابر حملات خصوصا حمله ۵۱ درصد و دخل و تصرف در اطلاعات، بالاتر می‌رود.

حتما بخوانید  الگوریتم اثبات کار (Proof Of Work) به چه معناست؟

در مورد بلاک‌چین‌های اثبات کار، هرچقدر ماینر نرخ هش بالاتری داشته باشد، شانس یافتن یک راه‌حل معتبر برای بلاک بعدی بیشتر می‌شود. دلیل آن هم این است که استخراج حاصل هزاران تلاش هش کردن است و قدرت محاسباتی بالاتر به معنی تلاش‌های بیشتر در ثانیه است. ماینرهای اولیه برای مشارکت در رشد و امنیت شبکه بیت کوین به آن پیوستند. با افزایش قیمت بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال، ماینرهای جدیدی وارد سیستم شدند که هدف آن رقابت برای دریافت پاداش‌های بلاک بود. این سناریوی رقابتی یکی از دلایل امنیت بیت کوین است. اگر هیچ صداقت و تلاشی برای دریافت پاداش‌های بلاک نبود، ماینرها هیچ انگیزه و مشوقی برای استفاده از منابع بزرگ در این کار نداشتند.

حمله ۵۱ درصد

بنابراین احتمال حمله ۵۱ درصد به بیت کوین وجود ندارد و علت آن هم بزرگی شبکه بیت کوین است. وقتی بلاکچین به اندازه کافی رشد کند، احتمال این که یک فرد یا گروه قدرت محاسباتی کافی برای سرکوب بقیه شرکت‌کنندگان را به دست آورد به سرعت به سطح بسیار پایینی می‌رسد.

علاوه بر این، با رشد زنجیره، تغییر بلاک‌هایی که قبلا تایید شده‌اند سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود چون بلاک‌ها همگی از طریق اسناد رمزگذاری‌شده به یکدیگر متصل شده‌اند. به همین دلیل، هرچه تاییدهای یک بلاک بیشتر باشد، هزینه تغییر یا لغو تراکنش‌های داخل آن هم پرهزینه تر خواهد شد. بنابراین یک حمله موفق تنها می‌تواند تراکنش‌های چند بلاک جدید را برای مدت زمان کوتاهی تغییر دهد.

سناریویی را در نظر بگیرید که در آن یک نهاد خرابکار از سودی که به دست می‌آورد راضی نیست و تصمیم می‌گیرد فقط برای خراب‌ کردن شبکه بیت کوین به آن حمله ۵۱ درصد کند و هزینه آن هم برایش اهمیتی ندارد. حتی اگر مهاجم بتواند شبکه را مختل کند، نرم‌افزار و پروتکل بیت کوین به سرعت اصلاح شده و در پاسخ به حمله، آرایش جدید می‌گیرد. برای این کار گره‌های دیگر شبکه باید به توافق جمعی رسیده و با این تغییرات موافقت کنند که در شرایط اضطراری، این اتفاق خیلی سریع رخ می‌دهد. بیت کوین نسبت به حملات بسیاری منعطف است و امن‌ترین و قابل اطمینان‌ترین ارز دیجیتال موجود در نظر گرفته می‌شود.

حتما بخوانید  آشنایی با ارز دیجیتال نوسایفر (NuCypher) و پروتکل حفاظتی آن

گرچه به دست آوردن قدرت محاسباتی بیشتر از بقیه شبکه بیت کوین برای مهاجم کار کاملا دشواری است اما در مورد ارزهای دیجیتال کوچک‌تر، خیلی هم چالش بزرگی محسوب نمی‌شود. در مقایسه با بیت کوین، آلت کوین‌ها قدرت هش نسبتا پایینی برای ایمن‌سازی بلاکچین خود دارد. این قدرت به اندازه‌ای پایین هست که احتمال رخداد حمله ۵۱ درصد وجود دارد. چند نمونه از ارزهایی که قربان حملات حداکثری شده‌اند شامل موناکوین، بیت کوین گلد و زن کش هستند.

نظر شما درباره حمله ۵۱ درصد چیست ؟ در صورتی که قصد خرید و فروش ارزهای مختلف را دارید می‌توانید ابتدا به بخش قیمت لحظه‌ای ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز مراجعه کرده و پس از بررسی قیمت‌ها، از بخش خرید و فروش ارزهای دیجیتال، با چند کلیک ساده سفارش خود را از میان ۲۵۰ ارز برتر با بهترین قیمت، ثبت کنید.

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید