logo کاقه ارز

با رونق گرفتن بازار رمز ارزها حتما از خود پرسیده‌اید که بلاکچین چیست ؟ بلاکچین (Blockchain) واژه‌ای است که برای علاقمندان به بازار ارز دیجیتال بسیار آشنا و در عین حال پیچیده است. این فناوری در واقع ستون فقرات ارز دیجیتال است و روابط دیجیتال را تسهیل می‌کند. همه داده‌های مربوط به ارزهای دیجیتال در بلاکچین ذخیره و ثبت می‌شوند. بلاکچین در آینده فناوری‌های نوین از ارزهای دیجیتال گرفته تا اشکال جدید امنیت سایبری مرتبط است. با این حال به نظر میر سد اکثر مردم اطلاعات درستی از بلاکچین و کاربردهای آن ندارند. کیف پول بلاکچین (BlockChain) یک کیف پول دیجیتالی است که به کاربران اجازه می‌دهد بیت کوین، اتریوم و سایر رمز ارزهای خود را ذخیره و مدیریت کنند.

بلاکچین چیست ؟

در پاسخ به سوال بلاکچین چیست ، لازم است بدانید که فناوری بلاکچین ساختاری است که سوابق معاملاتی (بلاک‌ها) را به صورت پایگاهی از داده‌ها به نام «زنجیره یا Chain» در شبکه‌ای از «گره‌ها یا Node ها» که به صورت نظیر به نظیر (peer-to-peer) به یکدیگر متصل شده‌اند، ذخیره می‌کند. به کل این مجموعه یک «دفتر کل دیجیتال یا digital ledger» می‌گویند.

فناوری بلاکچین چیست

در حسابداری سنتی همه تراکنش‌های مالی در دفترهای مکتوب ثبت و ذخیره می‌شدند. این دفترها قابل حسابرسی بودند اما دسترسی به آن‌ها فقط برای عده‌ای خاص ممکن بود. بلاکچین با الگو گرفتن از حسابداری سنتی ایجاد شد اما نحوه مدیریت آن از حالت سری و دسترسی محدود خارج شد. به زبان ساده بلاکچین فهرستی از تراکنش‌های انجام شده در دنیای ارز دیجیتال است که مدام به روز می‌شود. همچنین بلاکچین این امکان را فراهم می‌کند هر چیز با ارزشی که در سراسر شبکه تبادل شود ضبط و ردیابی شود.

بلاکچین از فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) برخوردار است و یک شبکه تار عنکبوتی جهانی از رایانه‌های متصل را ایجاد می‌کند. خوب است بدانید با اینکه بیشترین کاربرد بلاکچین در رابطه با ارزهای دیجتال است اما تنها این کاربرد را ندارد. با داشتن قابلیت افزودن و ذخیره داده‌های زیاد می‌تواند عملکردهای گسترده‌ای در طیف وسیعی از صنایع را انجام دهد.

بلاکچین از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟

حال که فهمیدید بلاکچین چیست ، بهتر است بدانید که یک بلاکچین دو قسمت دارد: بلوک و زنجیره. بلوک مجموعه‌ای از داده است که به‌صورت زمانی در یک زنجیره مجازی به بلوک‌های دیگر مرتبط می‌شود. این بلوک‌های متصل به هم را می‌توان به چندین واگن قطار متصل به هم تشبیه کرد. هر واگن نیز مقداری داده دارد.

هر بلوک نیز مانند واگن تنها تعداد مشخصی از اطلاعات و داده را در خود جای می‌دهد. هر بلوک دارای مهر زمان است که مشخص می‌کند داده‌ها در چه زمانی ثبت و ذخیره شده‌اند. این اطلاعات زمانی برای داده‌های تراکنش‌ها و زنجیره تأمین بسیار ضرروی هستند زیرا دانستن زمان پردازش یک پرداخت یا بسته بسیار مهم است.

چند نسخه از بلاکچین وجود دارد؟

پس از این‌که به جواب سوال بلاکچین چیست ؟ دست پیدا کردید، حالا لازم است که با نسخه‌های آن آشنا شوید. خوب است بدانید هیچ نسخه اصلی از بلاکچین وجود ندارد. هر شخصی که رایانه‌اش به اینترنت متصل می‌شود به‌عنوان یک گره در شبکه بلاکچین شناخته می‌شود.

فناوری بلاکچین چیست

هر رایانه یک کپی از بلاکچین را در خود ذخیره می‌کند و با اتصال به اینترنت داده‌های آن به روز و با بلاکچین‌های دیگر یکسان می‌شود. هر شخصی که در بلاکچین حضور دارد نسخه ویژه به خود را در رایانه شخصی خود ذخیره می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که عوامل مخرب نتوانند داده‌های ذخیره شده در بلاکچین را دستکاری کنند.

اگر یک گروه هکری بخواهد هر تراکنش از بلاکچین را دستکاری کند باید به تک تک رایانه‌های متصل به شبکه در سراسر جهان نفوذ کند و این تغییر را اعمال کند. کاری که در عمل غیر ممکن است. بر خلاف پایگاه داده‌های مالی سنتی که در مؤسسات مالی کاربرد دارند بلاکچین اولویت خود را شفافیت قرار داده است.

هدف اصلی آن نیز اشتراک‌گذاری و توزیع داده‌ها در شبکه‌ها به‌صورت عمومی است. بلاکچین با شفافیت دادن به تراکنش‌ها و ذخیره اطلاعات به‌عنوان یک منبع واحد حقیقت عمل می‌کند.

بلاکچین چیست و چگونه داده‌ها به بلاکچین اضافه می‌شوند؟

بعد از آن‌که متوجه شدید که بلاکچین چیست ، حالا نوبت آن است که در مورد اضافه شدن داده‌ها به بلاکچین بدانید. بلاکچین علاوه بر شفافیت یک راه امن برای ذخیره نیز است. به‌عنوان مثال می‌توانیم عملکرد بلاکچین در هنگام خرید و فروش بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

هنگامی که یکی از کاربران بلاکچین تراکنشی را ارسال می‌کند پیامی با آدرس عمومی فرستنده، گیرنده و مبلغ مورد معامله ایجاد می‌شود. فرستنده تراکنش این داده را گرفته و کلید خصوصی خود را به این آدرس اضافه می‌کند و بعد از آن یک هش از آن ایجاد می‌کند (آن را به یک کد با طول ثابت تبدیل می‌کند). بعد از آن امضای دیجیتال خود را ایجاد می‌کند تا تایید کند که فرستنده است.

فناوری بلاکچین چیست

سپس این امضای دیجیتال را با پیام کلید عمومی خود بسته‌بندی کرده و آن را در سراسر شبکه بلاکچین به اشتراک می‌گذارد. مانند این‌که به همه اعلام می‌کند که قصد دارد برای شخصی بیت کوین ارسال کند. این تراکنش بسته‌بندی شده وارد اتاق انتظاری می‌شود که پر از تراکنش‌های تائیده نشده است. این تراکنش‌ها منتظر اضافه شده به بلاکچین هستند که به آن‌ها ممپول (mempool) گفته می‌شود.

ممپول که مخفف مموری پول یا استخر تراکنش است ممکن است یک تراکنش را برای چند ساعت یا حتی چند روز نگهداری کند تا تایید شود. این تراکنش‌های معلق در انتظار تایید ماینرها می‌مانند تا بعد از تایید در بلوک‌های بعدی بلاکچین قرار بگیرند.

مشابه این فرآیند در در بلاکچین نیز اتفاق می‌افتد. تنها تفاوت آن در این است در تراکنش‌های مربوط به بیت کوین اعتبار از سوی گره‌های ماینینگ انجام می‌شود اما در شبکه بلاکچین کاربرانی که مقداری ارز دیجیتال را قفل کرده‌اند این فرآیند را انجام می‌دهند.

گره‌های موجود در شبکه بلاکچین وظایف مختلفی دارند. این وظایف شامل نگهداری یک رکورد از تمام داده‌های تراکنش تایید تراکنش و در مورد گره‌های استخراج یا گره‌های اعتبار سنجی از افزودن بلوک‌های جدید به بلاکچین است. بعد از اینکه یک تراکنش تایید و اضافه شد اطلاعات قابل بازنویسی و تغییر نیستند. به همین دلیل است که اطلاعات موجود در بلاکچین را “تغییرناپذیر” توصیف می‌کنند.

بلاکچین به‌سادگی هر تراکنشی را که تاکنون در شبکه خود انجام شده است را ثبت می‌کند. به‌عنوان مثال بلاکچین اتریوم یک رکورد از تمام تراکنش‌های اتری که تاکنون انجام شده است را دارد. اگر تغییری در داده صورت گرفته و بروزرسانی شوند یک رکورد جدید در مورد تغییر ایجاد می‌شود.

سخن آخر

بلاکچین نیاز به‌واسطه هایی مانند بانک‌ها را از بین می‌برد. اجازه می‌دهد تراکنش‌ها امن باشند، هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و هر کسی بتواند آن را بررسی کند. فناوری بلاکچین علاوه بر استفاده از امور مالی کارکردهای دیگری نیز دارد. بیمارستان‌ها در حال ادغام زنجیره‌های بلوکی برای ردیابی پرونده‌های پزشکی و بالا بردن دقت خود هستند.

شرکت‌های کشاورزی از آن برای ردیابی زنجیره تأمین مواد غذایی استفاده می‌کنند. قراردادهای هوشمند نیز برای حفظ سابقه همه توافقات و تغییرات وضعیت آنها از بلاکچین استفاده می‌کنند. فروش و احراز هویت آثار دیجیتالی نیز با استفاده از بلاکچین انجام می‌شود.

فناوری بلاکچین چیست

هم اکنون بلاکچین‌ در حال تبدیل شدن به بخش مهمی از زندگی، کار و تعامل با اطلاعات دیجیتال است. مانند هر فناوری جدید و انقلابی دیگری هیچ مجموعه‌ای از استاندارهای هماهنگ وجود نداشته و تأثیرات آن هنوز کاملا کشف نشده است. اما شکی نیست که بلاکچین ماندنی است. با خواندن این مطلب پاسخ زوشنی برای سوال بلاکچین چیست خواهید داشت.

حال که فهمیدید بلاکچین چیست ، اگر قصد انجام معاملات ارزهای دیجیتال را دارید، می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

4.6/5 - (16 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.