logo کاقه ارز

رادیکل (Radicle) یک شبکه اوپن سورس و همتا به همتا برای همکاری‌های نرم‌افزاری است که شبکه آن در سایت گیت هاب ساخته شده است. این پروتکل دارای یکپارچگی با اتریوم است تا داده‌های پروژه را ایمن‌سازی کند. کاربران با استفاده از این شبکه می‌توانند در پروژه‌های نرم‌افزارهای غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری و آن‌ها را مدیریت کنند. کد رادیکل وادغام‌سازی با اتریوم از طریق Radicla DAO و Treasury به صورت عمومی درآمده است. ارز دیجیتال Radicle توکن اختصاصی این پلتفرم است که در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به بررسی پروتکل و ارز دیجیتال رادیکل خواهیم پرداخت.

تاریخچه رادیکل

رادیکل در سال ۲۰۱۸ توسط الکسیس سلیر و الفتریوس دیاکومیکالیس با هدف ایجاد روش پایدار برای سرمایه‌گذاری و حفظ پروژه‌های نرم‌افزاری عمومی، ایجاد شد. گرچه بیشتر نرم‌افزارهایی که این روزها استفاده می‌شوند دارای کدهای عمومی هستند اما پروژه‌های نرم‌افزاری رایگان اغلب فاقد مشوق‌هایی هستند که برنامه‌نویسان را برای مشارکت در بهبود و ارتقای پروژه‌ها، ترغیب کنند. علاوه بر این، پروژه‌های اوپن سورس که در گیت هاب یا گیت لب قرار دارند به سرورهای متمرکز وابسته هستند که مغایر با ماهیت اوپن سورس بودن و برنامه‌نویسی غیرمتمرکز است.

پیاده‌سازی اولیه Radicle روی شبکه ذخیره غیرمتمرکز IPFS بود اما چند مشکل فنی باعث محدود شدن سرعت و کارایی آن شد. در سال ۲۰۱۹، تیم اصلی تصمیم گرفت مسیر خود را تغییر داده و از IPFS به گیت مهاجرت کرده و آن را به عنوان محل ذخیره و لایه رونوشت از شبکه انتخاب کند. سپس گیت با لایه نتورک همتا به همتا جفت شد تا مبنای Radicle Link را تشکل دهد. این پروتکل در حال حاضر اساس شبکه رادیکل است.

رادیکل برای ایجاد محیطی برای همکاری در کدنویسی مانند پلتفرم‌های متمرکز طراحی شد. تفاوت آن با این پلتفرم‌ها در این است که Radicle روی یک شبکه همتا به همتا اجرا می‌شود تا وابستگی به واسطه را حذف کند. تمام داده‌های شبکه در محل ذخیره شده و توسط مشارکت‌کنندگان در پروژه، منتشر می‌شود و این امر به برنامه‌نویسان اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به سرورهای متمرکز، در ریپازیتوری‌های گیت همکاری کنند. Radicle Upstream یک نسخه دسکتاپی برای کلاینت است که توسط تیم پروژه در نوامبر ۲۰۲۰ منتشر شد و راهی برای استفاده از شبکه است.

رادیکل چیست

رادیکل دارای لایه اجماع نیست اما تیم سازنده آن یک ابداع دیگر از دفتر کل به نام Radicle Registry را بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ آزمایش کردند. در سال ۲۰۲۱، رادیکل ادغام با اتریوم را انجام داد که روش جایگزین برای رادیکل ریجستری است که شرکت‌کنندگان با استفاده از آن می‌توانند متادیتای پروژه را به اتریوم متصل کنند. این یکپارچه سازی و ادغام، مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند است که شامل توکن نظارتی ERC20 شبکه یعنی ارز دیجیتال رادیکل (RAD) هم می‌شود. این روش تضمینی بر ثبات وضعیت پروژه، تسهیل همکاری در کدنویسی برای سازمان‌های غیرمتمرکز و معرفی مدلی اقتصادی برای ایجاد پروتکلی جمعی برای نظارت و مالکیت است. مشارکت‌کنندگان در شبکه در زمان تعامل با قراردادهای هوشمند باید کارمزد پرداخت کنند. تمام کارمزدهای پرداخت شده، به Treasury واریز می‌شود.

رادیکل DAO به مدیریت یکپارچه سازی پروتکل با اتریوم و خزانه on-chain می‌پردازد. اولین تصمیم رادیکل DAO در فوریه ۲۰۲۱ گفته شد که استفاده از LBP برای توزیع ۳.۷۵ درصد از موجودی ارز دیجیتال رادیکل بین اعضای جامعه این ارز بود. تنها ۵۰ درصد از توکن‌های اختصاص داده شده به LBP در طول رویداد ۲ روزه که ۲۵ تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ برگزار شده بود، توزیع شد. در ۱۸ مارس ۲۰۲۱ یک پروپوزال نظارتی، ارزهای رادیکل باقی‌مانده را از LBP حذف کرده و آنها را به جفت ارزهای یونی سواپ اضافه کرد.

نقشه راه

انتشار نسخه بتا در تاریخ نوامبر ۲۰۲۰؛ نوع: راه‌اندازی تست نت

پشتیبانی‌ شده در سیستم عامل مک و لینوکس، Radicle Upstream v0.1.4، اولین نسخه بتا از شبکه رادیکل و آپ استریم کلاینت

یکپارچه‌سازی اتریوم در تاریخ فوریه ۲۰۲۱؛ نوع: یکپارچه‌سازی شبکه

معرفی سیستم قرارداد هوشمند برای رادیکل رجیستری، توکن رادیکل و نظارت بر پروتکل با روش Radicle DAO و Treatury

کاربرد ارز دیجیتال رادیکل

کاربرد اصلی ارز دیجیتال رادیکل برای نظارت جمعی و مالکیت جامعه کاربران بر شبکه رادیکل است. Radicle DAO متشکل از هولدرهای ارز دیجیتال رادیکل است که بر سیستم قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم شبکه نظارت می‌کنند. افراد می‌توانند با خرید و هولد کردن توکن‌های RAD عضو DAO شوند و به پروپوزال‌های مربوط به کنترل قراردادهای هوشمند پروتکل و Radicle Treasury که بخش اعظم توکن‌های رادیکل را نگه‌داری می‌کند، رای دهند.

کاربران رادیکل می‌توانند از یکپارچه‌سازی اتریوم استفاده کرده و در زمان استفاده از برخی از قراردادهای هوشمند آن، مشمول پرداخت کارمزد شوند. این کارمزدها در خزانه جمع می‌شوند. هولدرهای توکن رادیکل در بعضی از شرایط در پرداخت کارمزد تخفیف گرفته یا معاف می‌شوند. کاربران همچنین می‌توانند بابت خدمات و تامین هزینه‌های تیم توسعه از توکن‌های رادیکل استفاده کنند.

عرضه اولیه توکن

توکن‌های رادیکل در ابتدا از طریق LBP و در یک فروش خصوص برای حامیان اولیه پروژه، توزیع شد. فروش خصوصی بین حامیان اولیه شامل توزیع هشت میلیون توکن به قیمت ۱.۵ دلار بود و مجموعا ۱۲ میلیون دلار سرمایه جمع‌آوری شد. LPB از ۲۵ تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۱ انجام شد و عرضه اولیه شامل ۳۷۵۰۰۰۰ رادیکل (۳.۷۵ درصد از مجموع توکن‌ها) برای خرید با قیمت اولیه ۱۱.۵۰ دلار (USDC) بود. طی این دو روز، قیمت بین ۹.۷۶ دلار تا ۲۸ دلار نوسان داشت و میانگین قیمت ۱۵.۴۰ دلار بود. در این رویداد هم ۲۴.۷۷۴.۸۷۹ دلار USDC جمع‌آوری شد.

کاربرد ارز دیجیتال رادیکل

در طی رویداد LBP تنها ۵۰ درصد (۱۸۷۵۰۰۰ توکن) از مجموع توکن‌های اختصاص یافته به آن، فروش رفت. پس از رای‌گیری، جامعه کاربران تصمیم گرفت استخر Balancer را از حالت توقف خارج کرده و به آن اجازه دهد به صورت یک صرافی غیرمتمرکز عمل کند. بنابراین این پروپوزال اجرایی شد . نقدینگی از استخر حذف شد و توکن‌های باقی مانده به صورت جفت ارز RAD/USDC به یونی سواپ منتقل شد.

در فوریه ۲۰۲۱، رادیکل توکن ERC20 خود را ایجاد کرد که مجموع موجودی آن ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ عدد بود و همه توکن‌ها در همان زمان ایجاد، ساخته شدند. توکن‌ها در یک دوره ۴ ساله به بازار عرضه می‌شوند:

– ۵۰ درصد Radicle Treasury (انتشار طی ۴ سال)

– ۲۰ درصد حامیان اولیه (قفل شدن به مدت ۱ سال)

– ۱۹ درصد تیم (قفل شدن به مدت ۱ سال، انتشار طی ۴ سال از زمان پیوستن به تیم)

– ۵ درصد بنیاد رادیکل (قفل شدن به مدت ۱ سال)

– ۳.۷۵ درصد LBP

– ۲ درصد سرمایه‌گذاران اولیه (قفل شدن به مدت ۱ سال)

– ۰.۲۵ درصد رزروکنندگان

با توجه به فناوری به کار رفته در ساخت این پلتفرم و نیاز به آن در بازار ساخت پروژه‌های نرم‌افزاری مشارکتی، پیش‌بینی می‌شود این ارز در آینده نه چندان دور با رشد قیمتی بسیار خوبی رو به رو شود. افرادی که این ارز را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند معمولا چشم‌انداز میان مدت و بلندمدت به آن دارند.

خرید ارز دیجیتال Radicle

ارز دیجیتال رادیکل را می‌توان از صرافی‌های مشهوری همچون  بایننس (Binance) خریداری کرد اما برای کاربران ایرانی بهترین و مطمئن‌ترین راه، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر داخلی همچون کافه ارز است. شما تنها با چند گام ساده می‌توانید مقدار مورد نیاز ارز RAD خود را از کافه ارز خریداری کنید. برای خرید ارز دیجیتال رادیکل کافی است در وب‌سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، به قسمت ثبت سفارش در پنل کاربری خود رفته و گزینه خرید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.