logo کاقه ارز

ویزا کارت (Visa Card) یکی از مشهورترین کارت های اعتباری در سطح بین‌المللی است که برای انجام مبادلات ارزی یا خرید آنلاین بسیار پرکاربرد است. اگر تا به حال قصد خرید اینترنتی از وبسایت‌های خارجی داشته‌اید حتما نام ویـزاکارت و مستر کارت به گوش شما خورده است. در این مطلب از معرفی انواع کارت‌های اعتباری ،می‌خواهیم بدانیم که ویزا کارت چیست ، چگونه کار می‌کند و چه انواعی دارد.

ویزا کارت چیست ؟

ویـزاکارت در واقع کارت‌های اعتباری هستند که توسط شرکت چند ملیتی ویزا (Visa) که در زمینه ارائه خدمات الکترونیکی مالی فعالیت دارد، تولید می‌شوند. این شرکت در ابتدا تنها بر صادر کردن کارت‌های اعتباری تمرکز داشت اما به مرور زمان گزینه‌های دیگری مانند «کارت اعتباری و نقدی» و «کارت هدیه» یا «گیفت کارت» و کارت‌های مجازی را نیز به سایر محصولات خود اضافه کرد.

جالب است بدانید، ویزاکارت شناخته شده‌ترین محصول شرکت ویزا و به نوعی نماد آن محسوب می‌شود اما به صورت مستقیم توسط خود شرکت صادر نمی‌شود. در عوض موسسات مالی معتبر و دارای مجوز رسمی مانند بانک‌ها و سایر شرکت‌های فعال در این زمینه همچون بانک بانکورپ آمریکا، که با شرکت ویزا قرارداد همکاری دارند، این کارت‌ها را صادر می‌کنند.

ویزا کارت چگونه کار می‌کند؟

شرکت ویزا در واقع یک شرکت برجسته در زمینه تکنولوژی و تجارت آنلاین با بیش از ۲۰۰ شعبه فعال در سراسر جهان است. عمده فعالیت این شرکت ارائه خدمات در زمینه پردازش پرداخت‌های الکترونیکی و ارائه خدمات مالی به‌صورت دیجیتالی است. «مستر کارت»، «امریکن اکسپرس» و «دیسکاور» نیز همگی از انواعی از کارت‌های اعتباری هستند که در سراسر جهان برای پرداخت‌های الکترونیک یا خرید حضوری (Pos) از آن‌ها استفاده می‌شود.

خرید با ویزا کارت

شاید شما هم تا به حال تجربه کرده‌اید که هنگام خریدهای آنلاین از سایت‌های خارجی در مرحله نهایی نیاز به استفاده یک ویزا کارت یا مستر کارت معتبر داشته باشید. به دلیل شرایط ویژه و تحریم‌های مالی، هم اکنون استفاده از ویزا کارت و مستر کارت در ایران مجاز نیست اما شرکت‌هایی هستند که به صورت ثالث و به‌عنوان واسطه می‌توانند برای شما این پرداخت‌ها را انجام دهند. اما چطور؟

زمانی که در مرحله نهایی پرداخت و خرید از یک سایت خارجی از شما یک کارت اعتباری معتبر خواسته می‌شود، به‌معنای آن است که این سایت همکار شرکت ویزا بوده و قرارداد دارد برای فروش تمام محصولات خود تنها این کارت اعتباری را بپذیرد.

زمانی که یک شرکت با ویزا همکاری می‌شود، تحت شرایط و ضوابط مخصوص خود اجازه صدور ویزا کارت و انتخاب نوع مشتریان حق انتخاب خواهد داشت. به‌همین دلیل است که انواع مختلفی از این کارت‌ها در دنیا وجود دارد که روزانه جهت مقاصد مختلف تجاری و فردی از آن‌‌ها استفاده می‌شود. این توافق‌نامه‌های تجاری در واقع یک معامله «برد-برد» برای ویزا و شرکت همکار است؛ چرا که این توافق‌نامه‌ها اغلب شامل هزینه‌های معاملات بانکی و هزینه‌های شبکه ویزا را نیز شامل می‌شود.

لازم به ذکر است که ویزا فقط با شرکت‌ها همکاری نمی‌کند، در مواردی این شرکت با تجار و ابر سرمایه‌داران نیز همکاری کرده و خدمات ویژه‌ای برای پردازش معاملات‌شان در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این کار به‌دلیل کارمزد پایین شرکت ویزا برای فرد در معاملات بزرگ، بسیار به‌صرفه خواهد بود.

انواع ویزا کارت

نحوه کار، کارت‌‌‌های اعتباری ویزا بسیار ساده است. از این کارت‌ها دقیقا مانند کارت اعتباری برای کارهایی از جمله موارد زیر استفاده می‌شود:

 • دریافت پول نقل و انجام خدمات مالی با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز
 • خرید حضوری با استفاده از کارتخوان‌های طرف قرارداد با ویزا
 • پرداخت آنلاین و خرید از وب‌سایت‌های مختلف
 • انجام کلیه پرداخت‌های غیر حضوری

وقتی شرکتی طرف قرارداد ویزا می‌شود، هنگام خرید نهایی فرد با وارد کردن شماره کارت، رمز اینترنتی و CVV2 ویزا کارتش به وب‌سایت اجازه می‌دهد از طریق درگاه ویزا، از حساب بانکی فرد پول را برداشته و به حساب شرکت همکار حواله کند.

در خصوص امنیت استفاده از ویزا کارت اشاره کردن به سه مورد زیر کافی است تا خیال‌تان راحت شود:

 • هر ویزا کارت دارای یک شماره ۱۶ رقمی منحصربه‌فرد است.
 • ویزا کارت دارای یک چیپ محافظت از کلاهبرداری است.
 • قرار گرفتن نوار مغناطیسی در پشت ویزا کارت‌های فیزیکی که حاوی اطلاعاتی مانند امضای فرد است.

نکات کلیدی

تا به این جای مطلب با کارت‌های ویزا ، انواع آن و نحوه ساز و کارش آشنا شدیم، بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت:

 • ویزا کارت‌ها تنها یکی از محصولات شرکت بزرگ ویزا هستند.
 • برای استفاده از شبکه ویزا و خدمات آن، شرکت متقاضی باید تبدیل به همکار ویزا شود.
 • ویزا کارت‌‌ها ۱۶ رقمی بوده و دارای پچ ضد هک و نوار مغناطیسی اطلاعات شخصی هستند.
 • ویزا کارت‌ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن می‌توان به کارت‌های اعتباری فیزیکی و مجازی، کارت نقدی، کارت پیش پرداخت و کارت هدیه اشاره کرد.

انواع ویزا کارت

انواع ویزا کارت

همان‌طور که در بالا اشاره شد، ویزا کارت‌ها انواع مختلفی دارند که به منظورهای مختلف صادر می‌شوند. در این قسمت از مطلب با انواع ویزا کارت آشنا خواهیم شد.

 

ویزا کارت‌ اعتباری (Credit Card)

محبوب‌ترین نوع ویزا کارت‌ها، ویزا کارت اعتباری است. این دسته از کارت های اعتباری از آن جهت بسیار پر استفاده هستند که سازمان‌هایی که تحت حمایت و پوشش نظام بانکی کشور یا شرکت‌های مالی مختلف هستند به افراد اجازه می‌دهند براساس سابقه درآمد و هزینه‌هایش بتواند به‌صورت اعتباری، حتی در صورت «عدم موجودی» خرید خود را انجام داده و بعد مبلغ را طی قسط بندی پرداخت کند.

استفاده از چنین خدماتی نیازمند، پرداخت هزینه کارمزد به ویزا یا بانک مربوطه هستند. از این دسته ویزا کارت‌ها می‌توان برای خرید اینترنتی، خرید با استفاده از دستگاه کارتخوان (POS)، خرید غیرحضوری و غیره استفاده کرد.

لازم است اشاره کنیم که حتی این کارت های اعتباری هم انواع خاصی داشته که هرکدام مزایای خاصی دارند. برای مثال:

 • ویزا کارت‌‌های سنتی تنها خدمات اصلی مالی در اختیار فرد گذاشته و مزایای چندانی ندارند.
 • ویزا کارت‌های سیگنیچر ( Signature Visa Card) خدمات و جوایز بیشتری در اختیار دارندگان قرار می‌دهند و افراد می‌توانند با استفاده از این نوع ویزا‌کارت‌های شخصی سازی‌شده در قرعه‌کشی‌های ویژه شرکت کنند.
 • «اینفینیت ویزا کارت» (Infinite Visa Card) نهایت سهولت دسترسی به خدمات مالی را برای دارندگان فراهم می‌کنند. این دسته از ویزا کارت‌ها برترین مزایا و هدایای مختلف را در اختیار افراد دارای این کارت قرار می‌دهند.

ویزاکارت

هر ویزاکارت اعتباری از هر نوعی که باشد دارای مشخصات ظاهری ویژه‌ای است که نمی‌تواند از روی آن جعل انجام داد. برای سنجش اعتبار ویزاکارت، علاوه‌بر نکات گفته شده از لحاظ ظاهری به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • نام و نام خانوادگی صاحب کارت روی آن نوشته شده است.
 • این کارت‌ها دارای کد اعتبارسنجی و امنیتی سه رقمی بوده که در پشت آن درج شده است.
 • شماره کارت به‌صورت برجسته روی ویزا کارت حک شده است.

ویزا کارت نقدی (Debit Card)

برخلاف ویزا کارت‌های اعتباری، کارت‌های نقدی ویزا تنها زمانی قابل استفاده هستند که حساب بانکی فرد به اندازه مبلغ مورد نظر برداشتی اعتبار داشته باشد.  این دسته از ویزا کارت‌ها به حساب‌های بانکی روزمره از جمله حساب پس انداز متصل بوده و کار خرید با برداشت مستقیم وجه از حساب بانکی انجام می‌شود.

این ویزا کارت‌ها رایج‌ترین نوع کارت های اعتباری شرکت ویزا بوده و که ما نیز از نمونه‌های مختلف و مشابه آن روزانه استفاده می‌کنیم. زمانی که موجودی حساب این کارت های اعتباری کافی نباشد، فرد نمی‌تواند مبلغ مورد نظر خود را حتی به صورت اقساطی برداشت کند.

این کارت‌ها اغلب دارای شماره شناسایی شخصی (PIN) بوده، نام صاحب کارت و شماره ۱۶ رقمی برجسته روی آن ثبت شده است و شماره کارت با شماره حساب سپرده یکسان نیس

گیفت کارت ویزا

شرکت ویزا، طیف گسترده‌ای از کارت‌ های اعتباری و کارت های هدیه را شامل می‌شود. هر دوی این دسته از کارت‌ها می‌تواند توسط یک فرد یا نهاد دولتی و شرکتی خریداری و استفاده شود.

گیفت کارت ویزا دقیقا مانند کارت‌‌های نقدی ویزا بوده و به اندازه مبلغ مورد نظر فرد شارژ می‌شوند. این کارت‌‌ها معمولا یک بار مصرف بوده و یک پین اختصاصی در پشت آن‌ها درج شده است.

ویزا کارت پیش پرداخت (Prepaid card)

ویزا کارت‌های پیش پرداخت به حساب سپرده یا کارت اعتباری فرد متصل نیستند. تفاوت این کارت‌ها با سایر انواع دیگر در آن است که فرد تنها می‌تواند به اندازه مبلغ مشخصی در حساب ویزاکارت پیش پرداخت پول واریز کند. این کارت ها به دو دسته «قابل شارژ» و «کارت های غیرقابل شارژ» تقسیم می‌شوند.

خرید با ویزاکارت

با ویزاکارت چقدر آشنا شدید؟

جالب است بدانید اغلب شرکت‌های ثالث پرداخت‌های بین‌المللی در ایران به‌دلیل تحریم‌های موجود از نوع کارت‌های پیش پرداخت ویزاکارت استفاده می‌کنند. در هر حال، ویزا کارت‌ها با ورود به دنیای اقتصاد دیجیتال و فناوری مالی توانستند در مدت زمان کوتاهی تبدیل به یکی از ابرقدرت‌های این عرصه شوند که شرکت‌های کوچک و بزرگی را تحت پوشش خود دارد.

اگر برای پرداخت های آنلاین یا خریدهای اینترنتی خود به ویزا کارت نیاز دارید، کافه ارز خدمات مختلفی همچون خرید با ویزا و مستر کارت یا فروش انواع ویزا کارت مجازی را به شما پیشنهاد می‌کند. کافه ارز با ارائه خدمات منحصر به فرد و انجام سفارشات به صورت ۲۴ ساعته و اتوماتیک آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی است.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.