logo کاقه ارز

بیت کوین های گمشده شاید عبارتی است که به گوش بیشتر تریدرهای رمز ارزها خورده باشد. اما بیت کوین ها چطور گم می‌شوند؟ چطور می‌شود جلوی گم شدن بیت‌ کوین‌ها را گرفت؟ آیا می‌توان آن‌ها را دوباره پیدا کرد و بازگرداند؟

مردم همیشه خیلی چیزها را گم کرده یا از دست می‌دهند. کلیدها، جای پارک در پارکینگ پاساژ، موبایل و غیره اما گم کردن یک دارایی دیجیتال مثل بیت کوین چطور اتفاق می‌افتد؟ بیت کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد، پس امکان ندارد که در خیابان از جیب یا کیف شما افتاده باشد یا آن را جایی جا گذاشته باشید. اما با این حال باز هم امکان گم کردن آن وجود دارد؛ اتفاقی که برای خیلی از کاربران آن رخ داده است. در این مقاله نگاهی می کنیم به بیت کوین های گمشده و نحوه گم شدن آن‌ها، این‌که کجا می‌روند و چطور می‌توانید جلوی این اتفاق را بگیرید.

بیت کوین های گمشده چطور ایجاد می شوند؟

مجموع موجودی بیت کوین‌ها بیست و یک میلیون عدد است که هر روز تعدادی از آن‌ها عرضه می‌شود. پیش‌بینی می‌شود که حدود سال ۲۱۴۰ میلادی تمام این ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شده باشد؛ گرچه ممکن است این اتفاق زودتر هم رخ دهد.

اگر شما یک سکه یا اسکناس از ارز کشور خود را گم کنید، از لحاظ اقتصادی هیچ اهمیتی ندارد؛ چون دولت کشور شما به راحتی و به طور منظم، پول‌های جدید را وارد چرخه اقتصادی کشور می‌کند. اما با توجه به این‌که تعداد بیت کوین‌ها محدود است، هر بار که کسی یک بیت کوین گم می‌کند، یعنی گردش موجودی بیت‌کوین‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین حتی اگر تمام ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج شوند، تعداد سکه‌های موجود برای خرید، فروش، نگهداری و استفاده، کمتر از این مقدار خواهد بود.

بیت کوین های گمشده

دقیقا مشخص نیست در حال حاضر چه تعداد بیت کوین گم شده است؛ چون تعریف «گمشده» از نگاه هر کسی متفاوت است و این‌که ممکن است برخی از آن‌ها در آینده برگردانده شوند. گرچه این کار خیلی هم ساده نیست. با توجه به تحقیق انجام شده توسط Chainalysis، کمپانی تحلیل بلاک چین، از زمان عرضه بیت کوین تا پایان سال ۲۰۱۷ حدود ۴ میلیون بیت کوین به عنوان بیت کوین های گمشده در نظر گرفته می‌شوند. این احتمال وجود ندارد که این رقم از آن زمان بیشتر نشده باشد. البته قیمت بالای آن مردم را تشویق می‌کند تا بیشتر مراقب باشند. بنابراین طبق این تحقیق، مجموع تعداد سکه‌ها حدود ۱۷ میلیون بیت کوین است. بیت کوین های دزدیده شده به عنوان بیت کوین های گمشده به حساب آورده نمی‌شوند؛ چون سارقین به آن‌ها دسترسی دارند.

روش‌های مختلفی برای گم شدن بیت کوین‌ها وجود دارد:

۱. گم شدن یا دور انداختن دستگاه ها

یکی از دیگر از راه‌هایی که باعث ایجاد بیت کوین های گمشده می‌شود، گم شدن دستگاه ذخیره آن است. حدودا ده سال از زمان معرفی و عرضه بیت کوین می‌گذرد. در طی این مدت تکنولوژی تغییرات بسیاری داشته و کمتر کسی امروزه هنوز هم از ویندوز ویستا برای تردید کردن ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. در بعضی از موارد افراد لپ‌تاپ‌های خود را گم کرده یا آن را دور می‌اندازند و فراموش می‌کنند که بیت کوین‌های خود را روی آن دستگاه ذخیره کرده بودند. خراب شدن دستگاه‌ها و سوختن مادربورد هم باعث گم شدن بیت کوین‌ها می‌شود.

بیت کوین های گمشده

علت این اتفاقات این است که علاوه بر این‌که می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را روی پلتفرمی مثل Luno ذخیره کنید، امکان ذخیره آن روی هارد درایو کامپیوتر هم وجود دارد. در یک نمونه معروف، یک کارمند بخش IT به نام جیمز هاولز هارد درایو خود را که حاوی ۷۵۰۰ بیت کوین دور دور انداخت. او این بیت کوین‌ها را در روزهای اولیه عرضه آن، بدون هیچ هزینه‌ای استخراج کرده بود. این سکه‌ها امروز چندین میلیون دلار ارزش دارند اما هیچ راهی نبود که هاولز بتواند بیت کوین‌های خود را برگرداند.

۲. فراموش کردن بیت کوین ها

بله! یکی دیگر از علت ایجاد بیت کوین های گمشده این است که افراد بیت کوین‌ها را استخراج یا خریداری کرده و سپس وجود آنها را فراموش می‌کنند. خیلی عجیب به نظر می‌رسد اما امکان دارد شما در روزهای اولیه عرضه بیت کوین، با یک لپ‌تاپ معمولی به راحتی هزاران بیت کوین استخراج کرده باشید که در آن زمان هیچ ارزشی نداشت. این بی‌ارزشی از نظر مردم باعث شده تا آن را به چشم دارایی ارزشمند و پرسودی که باید از آن مراقبت کنند، نبینند و وجود آن را به دست فراموشی بسپارند.

متاسفانه اگر صاحب رمز ارزها قبل از آن که اطلاعات حساب خود را به کسی بدهد، فوت کند، آن بیت کوین‌ها هم برای همیشه از دست می‌روند. بنابراین توصیه می‌کنیم افرادی که به نگهداری یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال مشغول هستند، قرار دادن اطلاعات حساب خود با اعضای خانواده را در نظر داشته باشند تا در زمان ضرورت، افراد دیگر بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

۳. ارسال بیت کوین به آدرس اشتباه

ارسال بیت کوین به آدرس غلط مثل ارسال نامه به خانه‌ای متروک در نزدیکی دریا است که هیچ‌کسی در آن زندگی نمی‌کند و هرگز هم پای کسی به آن خانه نخواهد رسید. امکان بازیابی این بیت کوین‌ها هم وجود ندارد. این موقعیت پر تکرار در ایجاد بیت کوین های گمشده ، در صورتی ایجاد می‌شود که شما آدرس گیرنده بیت کوین را اشتباه تایپ کنید و می‌دانید که تراکنش‌ها لغو نخواهند شد.

۴. فراموش کردن کلید شخصی و کلمه عبور

بیت کوین های گمشده

شما با استفاده از کلید خصوصی می‌توانید به بیت کوین‌های خود دسترسی پیدا کنید. اگر این کلید را گم کنید، مثل این است که کد گاو صندوق نفوذناپذیر خود را فراموش کرده باشید. بعضی از افراد اطلاعات حساب خود را روی کاغذ یادداشت کرده‌اند اما این امکان وجود دارد که تصادفا آن تکه کاغذ را دور انداخته یا گم کنند. بعضی‌ها این اطلاعات را به حافظه خود می‌سپارند و بعدها آن را فراموش می‌کنند.

علاوه بر این، گاهی افراد بنا بر برخی دلایل، عامدانه کلید خصوصی خود را نابود می‌کنند. این گمان وجود دارد که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، یک میلیون بیت کوین استخراج کرده و هرگز به آن‌ها دست نزده است. برخی هم معتقد هستند که ناکاموتو کلید خصوصی خود را نابود کرده است.

چطور از گم شدن بیت کوین خود جلوگیری کنیم؟

چند راه وجود دارد که با در نظر گرفتن آن می‌توان از گم شدن بیت کوین یا رمز ارز خود جلوگیری کنید:

نقل و انتقالات را با دقت انجام دهید

هر بار که می‌خواهید بیت کوین به آدرس یک کیف پول ارسال کنید، حتما چند بار چک کنید و مطمئن شوید که آدرس درست است. بهترین راه این است که آدرس را کپی و پیست کنید یا از کد QR استفاده کنید.

از یک روش ذخیره مورد اعتماد استفاده کنید

یکی از راه‌هایی که باعث ایجاد بیت کوین های گمشده می‌شود، فراموش کردن کلید خصوصی است. اگر کلید خصوصی خود را فراموش کنید، هیچ راهی برای دسترسی مجدد به آن وجود ندارد. اگر محافظت از کلید خصوصی برای شما بیش از حد اضطراب‌آور است، پلتفرمی مانند Luno می‌تواند به شما کمک کند. آن‌ها مراقب امنیت حساب شما بوده و از کلید خصوصی شما (در اصل رمز عبوری که دسترسی شما به بیت کوین‌ها را میسر می‌کند)، نگهداری می‌کنند. اگر رمز عبور حساب خود را فراموش کنید، آن‌ها می‌توانند در بازیابی آن به شما کمک کنند.

آیا بیت کوین های گمشده بازیابی یا پیدا می شوند؟

این‌که بیت کوینی پیدا شود یا نه، به نحوه گم شدن آن بستگی دارد. با توجه به حجم بیت کوین های گمشده در حال حاضر، برخی افراد شروع به ارائه خدمات و راهکارهایی برای کمک به بازگشت بیت کوین‌ها کرده‌اند. این افراد شامل متخصصان بازیابی داده و حتی متخصصان هیپنوتیزم است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آن‌ها بتوانند کمک کنند. اگر شما دستگاهی که حاوی بیت کوین بوده است را گم کرده باشید، در حال حاضر هیچ راهی جز پیدا کردن آن دستگاه برای بازگرداندن بیت کوین‌ها وجود ندارد. اما اگر دستگاه نابود شده باشد، باید با بیت کوین‌های خود برای همیشه خداحافظی کنید.

شما تا به حال بیت کوین‌های خود را گم کرده‌اید یا کسی را می‌شناسید که با این مشکل رو‌به‌رو شده باشد؟ آیا برای بازگرداندن بیت کوین های گمشده خود تلاشی کرده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید. شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. همچنین در صورت نیاز به خرید بیت کوین و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله خرید و فروش بیت کوین می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.