logo کاقه ارز

قیمت بیت کوین در ماه مه ۲۰۲۱ بدترین دوران خود در بازار رمز ارزها طی ده سال گذشته را تجربه کرد. اما سرنوشت بیت کوین چه خواهد شد؟ در این مطلب از تحلیل ارزهای دیجیتال ، به پنج نکته‌ای که باید در مورد بیت کوین توجه کنیم آورده شده است.

بیت کوین در حال شروع یک هفته جدید نزولی است اما اتفاق بعدی چیست؟ پس از یک هفته عملکرد قیمتی ناامیدکننده، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال دنیا هنوز در طیف قیمتی زیر ۳۰۰۰۰ دلار گیر کرده است. با وجود تورم نگران‌کننده در بازارهای سنتی و فرا‌رسیدن ماه‌های تابستان که برای حرکت صعودی قیمت‌ها، ماه‌های خوبی هستند، هنوز می‌توان برای خوش‌بینی دلیلی پیدا کرد. در مورد قیمت بیت کوین هر اتفاقی ممکن است رخ دهد؛ البته غافلگیری می‌تواند هم در جهت منفی و هم در جهت مثبت باشد.

ترس از معاملات کلان به دلیل وجود تورم

قیمت بیت کوین مه ۲۰۲۱

با توجه تعطیلات آخر هفته در آمریکا و بریتانیا و هر کشور دیگری در غرب، بازارهای سهام و کالا روزهای آرامی را پشت سر گذاشته‌اند. از سوی دیگر، بازارهای آسیا عمدتا در حالت ثبات قرار دارند ؛ چون تریدرها خود را آماده شروع یک دوره تابستانی آرام کرده‌اند. دلیل این رفتار بازار ارزهای دیجیتال ، وجود تورم است.

میکسو داس، استراتژیست سهام در جی پی مورگان آسیا به بلومبرگ گفت:

سیاست‌گذاران آماده پذیرش سطوح بالاتری از تورم و نوسان بالاتر در تورم هستند و وقتی این اتفاق رخ دهد، خواهید دید که تورم به صورت ساختاریافته بالاتر می‌رود. من فکر می‌کنم این اتفاق هنوز برای قیمت‌ سهام رخ نداده است.

قیمت بیت کوین مه ۲۰۲۱

با توجه به موجودی ثابت بیت کوین و کاهش منحنی عرضه که قابل تغییر و دستکاری نیست، ماهیت تورم را می‌توان نقطه مقابل این ارز دیجیتال دانست. بر همین اساس، تقاضا از سوی سازمان‌ها و افرادی که به پول‌های نقد کلان دسترسی دارند باید همراستا با تورم، گسترش یابد. این رویکرد در سطوح بالا برای بانک‌های مرکزی قابل مدیریت کردن است.

سیف دین آموس، نویسنده کتاب «استاندارد بیت کوین» در گفتگویی پیرامون مصرف انرژی در اوایل همین ماه گفت که همین حالا حدود ۱۰ درصد از ثروت جهان هر ساله به دلیل تورم از بین می‌رود.

فروش مداوم بیت کوین توسط خرده تریدرها

قیمت بیت کوین مه ۲۰۲۱

روزهای اول هفته جاری را می‌توان تصویری ناخوشایند برای صاحبان بیت کوین در نظر گرفت چون روزهای آخر هفته هیچ نشانه‌ای از بازگشت قیمت بیت کوین به سیر صعودی خود به همراه نداشتند. در زمان نوشتن این مقاله، قیمت بیت کوین ۳۶۰۰۰ دلار است که با سرعت کمی به سمت پایین در حرکت است. هفته گذشته قیمت این ارز دیجیتال حدود ۴۱۰۰۰ دلار بود.

افزایش قیمت‌ها کمی پس از یک بازآزمایی دیگر در نقطه حمایت ۳۰۰۰۰ دلار آغاز شد که پس از آن قیمت بیت کوین به ۳۱۰۰۰ دلار رسید و دوباره آن کوریدور خرید و فروش را که اوایل ماه مه به آن وارد شده بود، احیا کرد. با توجه به نظر تحلیلگرهای مختلف، این اتفاق می‌تواند یا یک فرصت طلایی یا یک کابوس باشد. تجربه بازار ثابت کرده که هر دوی این تحلیل‌ها می‌تواند درست باشد.

با توجه به اطلاعات Glassnode که داده‌های تازه از بررسی ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد، در حال حاضر صاحبان قدیمی بیت کوین در حال اضافه کردن موجودی خود هستند؛ در حالی که خریداران جدید، موجودی خود را به آن‌ها می‌فروشند. این مسیر «فروش از سوی ضعیف‌ها به قوی‌ترها» هیچ اتفاق جدیدی نیست اما در حال حاضر، سرعت این اتفاق در حال افزایش است. ماینرها هم به خرید روی آورده‌اند و منحنی فروش با سرعت کمتر در بین آنها پیش می‌رود.

قیمت بیت کوین مه ۲۰۲۱

یکی از اکانت‌های محبوب توییتر به نام لارک دیویس با تاکید بر هیجان موجود میان اعضای قدیمی باز می‌گوید:

ماینرها و صاحبان قدیمی بیت کوین در حال جمع‌آوری و خرید بیشتر هستند و فقط خریداران جدید در حال فروش هستند. این اتفاق جدیدی نیست.

میانگین قیمت های کلیدی و سردرگمی خوشبین ها

از لحاظ خوشبینی به صعود یا بدبینی به سقوط، نشانه‌های برای تریدرها وجود دارد که قیمت بیت کوین همچنان باید حفظ شود تا به بازار صعودی خود بازگردد. DecenTrader در جدیدترین به‌روز‌رسانی خود از اخبار بازار رمز ارزها ، میانگین حرکت ۲۰۰ روزه (DMA) و میانگین حرکت ۲۰ هفته‌ای (WMA) را به عنوان سطوح مهم برای بررسی اعلام کرد. در حال حاضر DMA دویست روزه در سطح بالای ۴۰۰۰۰ دلار نشست – یعنی جایی که هفته گذشته قیمت بیت کوین با یک حرکت برگشتی مواجه شد – در حالی که WMA بیست هفته‌ای حدود ۴۹۰۰۰ دلار است.

DecenTrader گفت:

اگر بیت کوین در قیمت‌های پایین‌تر از ۳۰ هزار دلار تقاضای کافی کسب کند، انتظار می‌رود WMA بیست هفته‌ای به عنوان مقاومت عمل کند. سقوط بیشتر قیمت بیت کوین احتمالا آن را تا ۲۰ هزار دلار پایین می‌برد. به این ترتیب پرایس اکشن طی هفته‌ آینده اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

این ایده که احتمال سقوط قیمت بیت کوین به بالاترین قیمت آن در سال ۲۰۱۷، یعنی ۲۰ هزار دلار برای خیلی‌ها منجمله PlanB، خالق پرایس مدل‌های S2F، ناخوشایند است. گرچه او تاکید می‌کند که مدل‌های او هنوز هم با نوسان قیمت آزمایش می‌شوند اما ایده سقوط قیمت تا ۲۰ هزار دلار برای او اتفاق محتملی نیست. او در گفتگوهای توییتری خود در هفته گذشته گفت:

البته من مخالف این ایده هستم، S2F و نقطه روی زنجیره قیمت‌های بالاتر تا ۱۰۰ هزار تا ۲۸۸ هزار دلار را نشان می‌دهد. زمان همه چیز را نشان می‌دهد.

او در ادامه گفت که قیمت شناخته شده بیت کوین در حال حاضر ۲۳۰۰۰ دلار است. در طول سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ وقت تاخت‌ و ‌تاز گاوها بود و قیمت بیت کوین بالا رفت. امسال هم مثل همان سال‌ها خواهد بود. او با نشان دادن نمودار زیر که قیمت شناخته شده را در مقایسه با WMA دویست هفته‌ای نشان می‌دهد گفت که در قیمت ۲۳۰۰۰ دلار، قیمت رو به بالا خواهد رفت.

قیمت بیت کوین مه ۲۰۲۱

کاهش نگرانی از افت قیمت بیت کوین با افزایش میزان سرمایه گذاری

افزایش رشد صعودی قیمت بیت کوین به میزان سرمایه‌گذاری صرافی‌ها روی این ارز دیجیتال بستگی دارد. در حال حاضر میزان سرمایه‌گذاری منفی است که نشان می‌دهد در شرایط فعلی، مساله فروش استقراضی در برابر موضع خرید معاملاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. DecenTrader اضافه کرد:

با توجه به این که تعداد زیادی از صاحبان بزرگ بیت کوین در طی دوران فروش، از بازار این ارز خارج شده و دوباره خرید نکرده‌اند، بازیابی قراردادهای باز با شکست مواجه شده است.

عدم تمایل تریدرها به ریسک کردن در دوران کاهش قیمت بیت کوین، ترکیب بازار را به طور موثری، به حالت قبل بازگردانده است. این روند امکان رشد طبیعی قیمت بر اساس نیاز واقعی از سوی افرادی که می‌خواهند بیت کوین را برای مدت طولانی نگه دارند، فراهم می‌کند.

قیمت بیت کوین مه ۲۰۲۱

هنوز سقوط شدید از تمام ارزها فاصله دارد. به جز بیت کوین، بازار آلت کوین‌های دیگر هم نشانه‌های رشد را نشان می‌دهند مثل رشد ۱۳ درصدی ریپل تا به امروز که کاهش قیمتی خود را جبران کرده است. همان‌طور که تریدرها می‌دانند، حجم خرید و فروش بزرگ‌ترین آلت‌کوین یعنی اتر، بسیار نویدبخش است و دقیقا مغایر با رفتار یک بازار نزولی است که در آن، خرید و فروش‌ها با حجم اندک انجام می‌شوند. بنابراین به نظر نمی‌رسد که خیلی نیاز به نگرانی راجع به افت قیمت بیت کوین باشد.

اگر شما هم قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.