بلاکچین از زمان شروع بیت کوین وجود داشته است. در حالی که از آن به عنوان یک فناوری پیشگامانه یاد می شود، اشکالات خاصی در آن وجود دارد. بلاکچین های فردی قادر به برقراری ارتباط با دیگری نیستند. معرفی  قابلیت همکاری بین زنجیره های مختلف می تواند منجر به تبادل داده ها و در نهایت برنامه ها و خدمات قدرتمندتر شود. اتصال همزمان بسیاری از زنجیره های بلوک همچنان یک مسئله فوری است. تیم Polkadot و به طور گسترده بنیاد Web3 اطمینان دارند که می توان راه حل زیبایی را طی سالهای آینده ایجاد کرد. Polkadot خود را به عنوان پروتکل بلاکچین نسل بعدی معرفی می کند، قادر به اتصال چندین زنجیره تخصصی به یک شبکه جهانی است. Polkadot توسط بنیاد Web3 بنیانگذاری شده است، هدف آن از بین بردن انحصار اینترنت و توانمند سازی کاربران فردی است. برای آشنایی بیشتر با Polkadot (DOT) با کافه ارز همراه باشید.

Polkadot

Polkadot چیست؟

Polkadot که به عنوان یک پروتکل منبع باز ساخته شده، ادعا می کند گام بعدی در تکامل فناوری بلاکچین است. این تیم می خواهد تلاش خود را بر روی امنیت، مقیاس پذیری و نوآوری متمرکز کند. برای این کار باید زیرساخت های لازم ایجاد شود تا علاوه بر پشتیبانی از ایده ها و مفاهیم جدید، اطمینان حاصل شود که قابلیت همکاری مناسب نیز وجود دارد. زنجیره بلوکی منفرد در اکوسیستم Polkadot  پاراچین ( زنجیره بلوکی موازی) نامیده می شود در حالی که زنجیره اصلی Relay Chain نام دارد. ایده این است که parachains و Relay Chain می توانند در هر زمان به راحتی تبادل اطلاعات کنند.

هر توسعه دهنده، شرکت یا فردی می تواند parachain سفارشی خود را از طریق Substrate، چارچوبی برای ایجاد ارزهای رمزپایه و سیستم های غیرمتمرکز، ایجاد کند. هنگامی که زنجیره سفارشی به شبکه Polkadot متصل شد، با تمام parachains های دیگر شبکه قابل همکاری است. ساخت برنامه ها، محصولات و خدمات بین زنجیره ای باید با این طراحی بسیار ساده تر شود. انتقال بلاک چین یا داده ای یا دارایی قبلاً در مقیاس وسیع امکان پذیر نبوده است. ایمن سازی و اعتبارسنجی داده ها در سراسر این parachains مختلف از طریق اعتبار سنج های شبکه انجام می شود، جایی که مجموعه کوچکی از این اعتبار سنج ها می توانند چندین parachains را ایمن کنند. این اعتبار سنج ها همچنین اطمینان می دهند که معاملات می تواند در چندین زنجیره زنجیره ای گسترش یابد تا مقیاس پذیری را بهبود بخشد.

مزایای Polkadot

به دلیل ماهیت محدود بلاکچین های فعلی، بدیهی است که چند موضوع اصلی برای حل وجود دارد:
مقیاس گذاری، شخصی سازی، قابلیت همکاری، حاکمیت و قابلیت ارتقا.

در قسمت مقیاس گذاری، Polkadot به عنوان یک شبکه چند زنجیره ای عمل می کند و به شما امکان می دهد انتقال را به طور موازی از طریق زنجیره های مختلف انجام دهید. این یکی از بزرگترین موانع موجود در ارتباط با فناوری بلاکچین را از بین می برد. پردازش موازی یک پیشرفت قابل توجه است و می تواند زمینه را برای پذیرش گسترده بلاکچین جهانی فراهم کند.

Polkadot

کسانی که به دنبال سفارشی سازی می گردند می توانند از ویژگی های دیگر ارائه شده توسط Polkadot استفاده کنند. هر پروژه ای نیازهای فردی خود را دارد و Polkadot به هر زنجیره ای اجازه می دهد تا طراحی خود را برای آن ویژگی خاص بهینه کند. با کمک Substrate، توسعه دهندگان می توانند به طور کارآمد زنجیره های فردی خود را متناسب با نیازهای پروژه سازگار کنند.

در قسمت قابلیت همکاری، اشتراک پروژه ها و برنامه ها به طور یکپارچه از داده ها عامل بزرگی است. در حالی که باید دید این نوع محصولات و خدمات را ایجاد می کند، موارد استفاده زیادی وجود دارد. این می تواند یک اکوسیستم مالی کاملاً جدید ایجاد کند، هر یک از زنجیره های زنجیره ای جداگانه از یک جنبه خاص در یک زمان مراقبت کنند.

هر جامعه ای که با یک parachain خاص در ارتباط باشد قادر خواهد بود که شبکه خود را برحسب صلاحیت اداره کند. علاوه بر این، همه جوامع برای اداره آینده Polkadot به طور کلی بسیار مهم هستند. جمع آوری بازخورد از جامعه می تواند بینش ارزشمندی را به وجود آورد که پروژه ها را با گذشت زمان تکامل می بخشد.

رمز DOT

مشابه بیشتر پروژه های زیربنایی بلاکچین، Polkadot رمز اصلی خود را دارد. به عنوان DOT شناخته می شود، به عنوان رمز شبکه عمل می کند. درست مانند ETH رمز برای Ethereum و BTC رمز بیت کوین است. چندین مورد استفاده برای این رمز وجود دارد. اول از همه، این به دارندگان توکن حق اداره کل سیستم عامل Polkadot را اعطا می کند. این شامل تعیین هزینه های شبکه، رای گیری در مورد به روزرسانی های کلی شبکه و استقرار یا حذف parachains است. DOT همچنین برای تسهیل توافق شبکه از طریق staking طراحی شده است. گزینه سوم استفاده از DOT برای اتصال است. این مورد زمانی ضروری است که parachains جدید به اکوسیستم Polkadot اضافه شوند. در طی یک دوره اتصال، DOT پیوندی قفل می شود. پس از پایان مدت اتصال و خارج شدن parachain از اکوسیستم، آزاد می شود. 

اتصال در Polkadot

رویکرد Polkadot به قابلیت همکاری فراتر از تبادل داده و دارایی است. راهی برای معرفی مفاهیم جدید است. ذخیره رمزها در شبکه بلاکچین مفهوم جدیدی نیست. این مدل اجماعی که به عنوان  اثبات سهام (PoS) شناخته می شود، با پاداش دادن به کاربران برای ذخیره سکه در شبکه، کار می کند. با Polkadot، سازندگان صادق پاداش می گیرند، در حالی که بازیگران بد می توانند کل سهام خود را از دست بدهند. همانطور که اشاره کردیم، هر parachain جدیدی با اتصال DOT توکن ها اضافه می شود. پیوند به تعهد توکن ها برای شبکه برای مدت زمان مشخصی اشاره دارد. زنجیره هایی که مفید نباشند یا پروژه هایی که دیگر نگهداری نمی شوند برداشته می شوند و نشانه های پیوند خورده آنها بازگردانده می شوند.

افکار پایانی

در کاغذ سفید، موارد بسیاری وجود دارد که می تواند Polkadot را برای توسعه دهندگان جذاب کند. این یک اکوسیستم است که می تواند از کدگذاران منفرد و همچنین مشاغل کوچک و شرکت های بزرگ پذیرایی کند. توانایی استفاده از بلاک چین های متناسب با نیازهای خاص و ارتقا آنها بدون دردسر، یک مفهوم جدید است که می تواند برای کل فضای رمزنگاری ارزشمند باشد. طبق گفته PolkaProject، صدها پروژه در حال توسعه وجود دارد که از کیف پول گرفته تا پروژه های زیربنایی، ابزار، DApps و موارد دیگر گسترش می یابد. تا آنجا که به DOT ​​مربوط می شود، سازندگان Polkadot ادعا کرده اند که این نشانه ای نیست که برای حدس و گمان طراحی شده باشد. اگرچه در مبادلات ارزش پولی دارد، اما در درجه اول برای اهداف مشخص شده در بالا طراحی شده است.

در صورت نیاز به انجام سفارشات دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *