logo کاقه ارز

در دنیای پر رمز و راز ارز های رمز پایه بیت کوین حرف اول را در جهان می زند. Master Crypto یکی از محبوب ترین پرتال های راهنمای تجارت سرمایه گذاری cryptocurrency در اینترنت است و به عنوان راهنمای تجزیه و تحلیل نمودار های بیت کوین برای معاملات است تا به همه کسانی که مبتدی هستند کمک کند تا در نتایج بدست آمده در تجارت بیت کوین بهتر شوند. این راهنمای تجزیه و تحلیل نمودار بیت کوین ساخته شده است تا آموزشی برای تجارت رمزنگاری باشد. تجارت Crypto در نگاه اول پیچیده به نظر می رسد. باید بگم آنقدر که فکر می کنید، گیج کننده نیست. هنگامی که شما یاد می گیرید که چگونه نمودارها را بخوانید و تحلیل تکنیکی اساسی را انجام دهید، همه چیز راحت می شود. با کافه ارز همراه باشید تا به راحتی بتوانید به یک تحلیلگر بیت کوین تبدیل شوید.

انواع معاملات بیت کوین در بازار CRYPTO

در بیشتر موارد ، مبتدیان فقط می خواهند سفارشات بازار را انجام دهند. آنها می خواهند سفارش بازار، cryptocurrency را با بهترین قیمت موجود خریداری یا به فروش برسانند. معامله گران پیشرفته تر، می توانند از سفارشات محدود، معاملات اهرمی و موارد دیگر استفاده کنند. انواع معاملات رمزنگاری شامل موارد زیر است:

Market Order:

 با سفارش بازار، کریپتو را با بهترین قیمت خریداری می کنید یا می فروشید. این مبادله به آخرین قیمتی که کسی برای بیت کوین پرداخت کرده است (در صورت فروش) یا آخرین قیمتی که کسی برای بیت کوین فروخته است (در صورت خرید) انجام می شود.

Limit Order:

با یک سفارش محدود، کریپتو را با قیمتی خاص خریداری یا می فروشید. اگر مثلاً زیر 5000 دلار پایین بیاید شما آن را بخرید یا اگر بالای 19000 رسید آن را بفروشید. اگر نقطه قیمت هرگز به پایان نرسد، ممکن است سفارش شما هرگز اجرایی نشود. برخی از مبادلات به شما امکان می دهند محدودیتی برای سفارشات حد مجاز داشته باشید.

Stop-Loss Order:

سفارشات ضرر متوقف شده به شما امکان می دهند قیمت خاصی را تعیین کنید که در آن مبادله را انجام دهد تا ضررهای شما را محدود کند. اگر به طور مثال قیمت بیت کوین 10٪ کاهش یابد یا به قیمت 7،500 دلار برسد، می توانید برای محدود کردن ضرر خود یک دستور توقف ضرر صادر کنید و ارز خود را با همان قیمت به فروش برسانید.

Take-Profit Order:

سفارشات سود-سود به شما امکان می دهد قیمت خاصی را در نمودار های بیت کوین تنظیم کنید که در آن مبادله ای را انجام دهد تا سود خود را به حداکثر برساند. به عنوان مثال ، اگر بیت کوین 10٪ افزایش یابد، آنگاه سفارش سود شما به طور خودکار اجرا می شود و سود 10٪ تضمین شده به شما می دهد.

سفارشات پیشرفته تر مانند معاملات مبادله ای (OTC)، معاملات گوریل، معاملات خرس قطبی، معاملات فوری یا لغو (IOC)، معاملات پر کردن یا کشتن (FOK) و معاملات همه یا همه نیز وجود دارد. معامله گران مبتدی و متوسط​​ بیشتر از چهار نوع تجارت فوق استفاده می کنند.

نحوه خواندن نمودارهای قیمت بیت کوین و نمودارهای بازار CRYPTO

نمودارهای رمزنگاری ممکن است در نگاه اول پیچیده به نظر برسند اما به محض این که فهمیدید هر چیزی به چه معناست، بسیار راحت تر به نظر می رسند.

در اینجا یکی از نمودار های بیت کوین را مشاهده می کنید:

این نمودار بیت کوین قیمت را برای یک دوره 2 ماهه از 1 فوریه تا 1 آوریل نشان می دهد. هر شمعدان (هر نوار سبز یا قرمز) فاصله 6 ساعته را نشان می دهد.

شما می توانید بازه زمانی یک نمودار را به هر صورت که دوست دارید تنظیم کنید. بعضي از نمودارها به شما اجازه مي دهند از فواصل كم به مدت 30 ثانيه استفاده كنيد، در حالي كه برخي از آنها به شما اجازه مي دهند از فواصل يک ساله استفاده كنيد.

مانند اکثر نمودارهای مالی، محور Y (محور عمودی) قیمت را نشان می دهد، در حالی که محور X (محور افقی) زمان را نشان می دهد.

شما می توانید ببینید که مقیاس قیمت در سمت راست نمودار قرار دارد. این فاصله بین دو نقطه قیمت است. در این نمودار مقیاس قیمت 50 را مشاهده می کنید، بدین معنی که اختلاف بین دو نقطه قیمت 50 است. مقیاس قیمت می تواند خطی یا لگاریتمی باشد:

مقیاس قیمت خطی:

یک مقیاس قیمت خطی، فاصله بین هر دو نقطه با اختلاف عددی یکسان است. فاصله بین 1 تا 2 برابر است با مثال فاصله 9 تا 10.

مقیاس قیمت لگاریتمی:

 یک مقیاس قیمت لگاریتمی، فاصله بین نقاط قیمت به نسبت دو مقدار مرتبط می باشد. به عنوان مثال فاصله بین 1 تا 2 با مسافت 4 تا 8 یا 12 و 24 برابر است.

تفاوت بین مقیاس های قیمت خطی و لگاریتمی قابل توجه است. در زیر، دو نمودار تاریخچه قیمت تمام وقت بیت کوین را مشاهده می کنید. نمودار اول از مقیاس قیمت خطی استفاده می کند، نمودار دوم از مقیاس قیمت لگاریتمی استفاده می کند:

بیت کوین
بیت کوین

این دو نمودار دقیقاً یک چیز را نشان می دهند: قیمت بیت کوین از سال 2011 تا به امروز. با این حال، نمودار لگاریتمی داستان بسیار متفاوتی را نسبت به نمودار خطی روایت می کند.

با نمودار خطی، به نظر می رسد که قیمت بیت کوین برای چهار سال اول وجودش مطلقاً کاری نکرد . پس از آن، یک افزایش قیمت کوچک، یک دوره طولانی حرکت محدود قیمت وجود داشت و سپس بیت کوین در دسامبر 2017 قبل از پایین آمدن کاهش قیمت، به میزان بیش از 20،000 دلار در تمام مدت افزایش یافت.

در نمودار لگاریتمی، حرکت قیمت بیت کوین بسیار چشمگیر است. روزهای اولیه بیت کوین نسبت به نمودار اول به خصوص چشمگیر تر است. ما می بینیم که قیمت بیت کوین به تعداد دفعات دو برابر می شود. پرش از 5000 دلار به 20،000 دلار برای هر BTC که در سال 2017 اتفاق افتاد، در عین حال بسیار کم اهمیت تر به نظر می رسد.

انواع نمودارهای بیت کوین برای آنالیزورهای CRYPTO

چهار نوع کلی از نمودارهای رمزنگاری وجود دارد، از جمله نمودار خط، نمودار میله ای، نمودار چوب شمع و نمودار های نقطه و شکل. در زیر درباره هر نمودار و مزایای منحصر به فرد آن صحبت خواهیم کرد.

نمودار خط بیت کوین

نمودار خط، یک نمودار ساده و معمولی است که در آن “خط” قیمت بسته شدن هر فاصله زمانی را به هم متصل می کند.


برخی از نمودارهای خط برای هر دوره از قیمتهای بالا یا پایین استفاده می شوند. با این حال، در بیشتر موارد، قیمت نشانگر نقطه بسته شدن برای هر بازه است. به عنوان مثال اگر بیت کوین در ساعت 3 بعد از ظهر 5،000 دلار و 5،100 دلار در ساعت 4 عصر بسته شود ، آنگاه این خط بین 5،000 تا 5،100 دلار رسم می شود.

نمودار میله ای بیت کوین

نمودار میله ای نمایش دقیق تری از عملکرد قیمت نسبت به نمودار خط را نشان می دهد. به جای دیدن فقط یک عدد (قیمت بسته شدن)، می توانید ببینید که قیمت بیت کوین در هر روز خاص چه کاری انجام داده است. قیمت های بالا، پایین و نزدیک با استفاده از یک سری خطوط عمودی با یک خط افقی در هر طرف ارائه می شود.

بیت کوین

برخی افراد همچنین نمودار میله ای را نمودار OHLC می نامند. خط عمودی خط محدوده نامیده می شود و دامنه قیمت هر بازه زمانی از جمله بالا و پایین را نشان می دهد. ضربات افقی، نشانگر باز و بسته شدن برای هر بازه است.

نمودار شمعدان بیت کوین

برخی افراد نمودارهای شمعدان را “نمودارهای شمعدان ژاپنی” می نامند زیرا در قرن 18 توسط یک تاجر ژاپنی برنج اختراع شد.

بیت کوین

امروزه نمودارهای شمعدان به روشی مشابه نمودارهای میله ای کار می کنند. آنها به شما اجازه می دهند یک روز خاص، کمترین، بالاترین قیمت را ببینید. با این حال این اعداد به روشی کمی متفاوت بیان شده اند. در نمودار شمعدان، بدنه ای توخالی یا پر بالا وجود دارد که نشانگر قیمت های زیاد و کم در بازه های زمانی مختلف است. طول بدن یک شمعدان و شکل آن نیز برای نشان دادن شدت فعالیت تجارت برای یک بازه زمانی خاص استفاده می شود.

نمودار نقطه و شکل بیت کوین

 از میان چهار نمودار ذکر شده در اینجا، این نوع نمودار کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

نمودار نقطه و شکل فقط حرکات قیمت را نشان می دهد. ستون X نشان دهنده افزایش قیمت ها و ستون O نشان دهنده افت قیمت است. زمان و حجم مشخص نشده است. اگر هیچ حرکت قیمت قابل توجهی برای مدت زمان طولانی وجود نداشته باشد، دراین نمودار داده های جدیدی نشان داده نمی شود.

با نمودارهای P&F، مقدار نشان داده شده توسط هر X و O به عنوان یک بازه قیمت تعیین شده تعیین می شود. هرگونه تغییر قیمت زیر این مقدار نادیده گرفته می شود. نمودار هنگامی که قیمت در جهت مخالف تغییر می کند و توسط تعداد معینی از X یا O تغییر می کند، به یک ستون جدید تغییر می کند.

در نمودار بالا، هر X یا O نشانگر افزایش یا سقوط دلار است. زمان را می توان در محور X نشان داد، اگرچه هرگز به عنوان عاملی در نمودارهای P&F مورد استفاده قرار نمی گیرد. نکته این ابزار نمودار منحصر به فرد چیست؟ نکته این است که تأثیر حواس پرتی یا کم کاری را که در سایر نمودارها در هنگام حساب کردن فواصل زمانی با حرکات ناچیز قیمت وجود دارد، از بین ببرید. نمودار فقط حرکات قابل توجهی در قیمت را نشان می دهد. با این وجود، نمودارهای نقطه و شکل در دنیای رمزنگاری امروزه بسیار نادر است.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.