logo کاقه ارز

ارز STX چیست ؟ بلاک استک یکی از پروژه هایی است که بر بستر بلاچین بوده و در حال حاضز در رتبه ۵۵ از لحاظ حجم معاملات در کوین مارکت کپ قرار دارد.ثابت شده است که اینترنت نوعی شر ضروری است. با شبکه جهانی وب، اکنون می‌توانیم از سایر گوشه و کنار جهان با افراد دیگر ارتباط برقرار کنیم و اطلاعات مربوط به حوادث در جهان را درست در نوک انگشتان خود دریافت کنیم. همه این‌ها توسط سرورهای از راه دور فعال می‌شوند. رایانش ابری، که منابع محاسباتی بر اساس تقاضا را ارائه می‌دهد ، تکامل مدل پایه اینترنت است. امروزه، رایانش ابری به کاربران امکان ذخیره داده های خصوصی، اجرای برنامه‌ها ، مدیریت کنترل دسترسی برنامه‌ها و موارد دیگر را می‌دهد.  در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها با ما همراه باشید تا اطلاعات وسیع‌تری درباره بلاک استک (STX) کسب کنید و با ارز دیجیتال STX (ارز دیجیتال استکس) بیشتر آشنا شوید.

بلاک استک (STX) چیست؟

برای درک بلاک استک باید بدانید که بلاک استک یک پروژه مجهز به بلاکچین است که می خواهد «یک اینترنت منصفانه و باز ارائه دهد که کاربران بتوانند داده‌های خود را کنترل کنند». ایده اصلی این است که به کاربران داده‌هایی بدهند تا کنترل کامل داده‌ها و هویت خود را برعکس وضعیت فعلی که افراد کنترل زیادی بر عملکرد شرکت‌های بزرگ با داده‌های خود ندارند، انجام دهند. تیم بلاک استک از طریق مجموعه‌ای از ابزارهای توسعه‌دهنده بسیار مقرون به صرفه و با کاربرد آسان که توسعه‌دهندگان در سراسر جهان می‌توانند برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) به این هدف دست پیدا کنند.

طبق اوراق سفید بلاک استک، Blockstack یک تلاش منبع باز برای طراحی، توسعه و رشد یک شبکه رایانه‌ای غیرمتمرکز است که جایگزینی کاملا پشته برای رایانش ابری سنتی را فراهم می‌کند. بلاک استک در حال تصور مجدد لایه برنامه اینترنت سنتی است و شبکه جدیدی را برای برنامه‌های غیرمتمرکز فراهم می‌کند. برنامه‌های ساخته شده بر روی بلاک استک کاربران را قادر می سازد تا مستقیما اطلاعات خود را مالک و کنترل کنند.

ارز STX چیست؟

اهداف طراحی بلاک استک

قبل از این‌که در کارهای داخلی بلاک استک وارد شویم، بیایید ابتدا اهداف طراحی پیش‌بینی شده برای DApps را بررسی کنیم:

۱. راحتی در استفاده: بلاک استک می‌خواهد برنامه‌های غیرمتمرکز خود به راحتی مانند برنامه‌های اینترنتی معمولی مانند فیسبوک استفاده شود. در همین راستا، توسعه آن‌ها باید به همان آسانی باشد که امروزه در رایانش ابری وجود دارد.

۲. مقیاس پذیری: بلاک استک قصد دارد DApps ساخته شده بر روی آن بتواند از میلیون‌ها تا میلیاردها کاربر پشتیبانی کند. برای این امکان، بلاکچین بلاک استک باید بتواند با تعداد روزافزون کاربران مقیاس‌بندی کند.

۳. کنترل کاربر: کنترل نهایی کاربر برای تیم بلاک استک بسیار مهم است. DApp هایی که در شبکه بلاک استک در حال اجرا هستند باید به طور پیش فرض کاربران را کنترل کامل داده‌های خود و شناسایی اطلاعات کنند.

Blockstack چگونه کار می کند؟

شبکه بلاک استک به مولفه‌های متعددی متکی است که با یکدیگر کار می‌کنند تا محیط ایجاد و پیاده سازی DApps را فراهم کنند. بیایید برخی از موارد اصلی را بررسی کنیم.

زنجیره بلوک Stacks

این پایه و اساس شبکه بلاک استک است. زنجیره بلوک Stacks کاربران را قادر می‌سازد دارایی‌های دیجیتال مانند نام کاربری را ثبت و کنترل کنند. که به نوبه خود به آن‌ها امکان کنترل نحوه ذخیره داده‌ها را می‌دهد. این بلاکچین به کاربران امکان می‌دهد قراردادهای هوشمند را ثبت و اجرا کنند. Stacks دو نوع شرکت کننده دارد: Miner و Stacker.

ارز دیجیتال STX

استخراج کنندگان در بلاکچین استکس برای استخراج بلوک نیاز به ارسال بیت کوین دارند. سپس BTC در شبکه‌ای از گره ها (استکرها) توزیع می‌شود و بلاکچین را حفظ می‌کند. زنجیره بلوک Stacks از سازوکار اجماع اثبات انتقال (PoX) استفاده می‌کند. با توجه به اوراق سفید بلاکچین نسخه ۲ بلاک استک، PoX می‌تواند به حل یک مشکل بوت استرپینگ برای بلاکچین‌های جدید کمک کند. جوایز مشارکت در یک ارز دیجیتال جداگانه با ثبات‌تر می‌تواند انگیزه بهتری برای تشویق به مشارکت اولیه نسبت به ارائه جوایز مشارکت در ارز دیجیتال جدید باشد.

سیستم ذخیره سازی Gaia

در اوراق سفید بلاک استک، Gaia به عنوان «یک سیستم ذخیره‌سازی توسط کاربر کنترل می‌شود که برنامه‌ها را قادر می‌سازد تا با قفل‌های داده خصوصی تعامل برقرار کنند. کاربران و نه بلاکچین استکس، میزبان این قفسه‌های داده هستند. این می‌تواند در یک ارائه‌دهنده ابر، دیسک محلی یا حافظه از راه دور باشد. کاربران همچنین ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی را انتخاب می کنند. کاربران می‌توانند با جستجوی بلاکچین بلاک استکس ، قفسه‌های داده را کشف کنند. مانند هر ذخیره‌سازی متمرکز داده، Gaia دیگر نیازی به راه‌حل‌های ذخیره شخص ثالث مانند گوگل و آمازون ندارد.

تأیید اعتبار بلاک استک

بلاک استک دارای ویژگی شناخته شده به عنوان پروتکل تأیید اعتبار بلاک استک است. که احراز هویت غیرمتمرکز را در سیستم عامل تسهیل می‌کند. با استفاده از این ویژگی، کاربران می‌توانند هویت خود را ایجاد کرده و اطلاعاتی را فراهم کنند که باید از مکان Gaia برای ذخیره اطلاعات آن کاربر استفاده شود. به جای رمزهای عبور معمول، Gaia از رمزنگاری کلید عمومی برای ایمن‌سازی داده‌های کاربر استفاده می‌کند. احراز هویت کاملا در بلاکچین بلاک استک اتفاق می‌افتد و توسط سیستم نامگذاری بلاک استک حفظ می‌شود.

کتابخانه های بلاک استک و SDK ها

بلاک استک انبوهی از کتابخانه‌ها و کیت‌های توسعه نرم افزار (SDK) را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند تا DAppها را به آسانی برنامه‌های سنتی اینترنتی ایجاد کنند. بلاک استک SDK را برایAndroid ، iOS ، JavaScript و چارچوب برنامه موبایل Facebook React Native فراهم می‌کند. برای توسعه‌دهندگان جدید، بلاک استک یک آموزش ارائه می‌دهد که می‌تواند آن‌ها را در عرض یک ساعت شروع کند. همچنین، کتابخانه‌ها و SDKها به کاربران کمک می‌کنند تا با شبکه بلاک استک تعامل داشته باشند. به عنوان مثال: ایجاد و مدیریت هویت خودشان است.

بلاک استک

قراردادهای هوشمند

بلاک استک یک زبان برنامه‌نویسی را برای آنچه «قراردادهای هوشمند قابل پیش‌بینی» می‌خواند پیاده‌سازی می‌کند. قراردادهای هوشمند مبتنی بر شفافیت موارد جالب استفاده را برای DApp ها باز می‌کند. برخی موارد استفاده بالقوه شامل موارد زیر است:

  • کنترل دسترسی (به عنوان مثال، پرداخت برای بازی)
  • ایجاد علائم غیر قابل شستشو و قابل علامت گذاری
  • الگوهای مدل کسب و کار (به عنوان مثال: پیش‌بینی‌های مالی و استراتژی‌های فروش)
  • زنجیره بلوک مخصوص برنامه
  • سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO)
  • طراحی زبان

موسسه خیریه با اکثر زبان‌های قرارداد هوشمند از دو طریق متفاوت است: تفسیر می‌شود (وارد نمی‌شود) و قابل تصمیم‌گیری است (تورینگ کامل نیست).

Interpreted به معنی کد منبع قرارداد است که توسط گره‌های موجود در شبکه منتشر و اجرا می‌شود. با این کار نیازی به نمایش کامپایل شده (مانند کد byt ماشین مجازی اتریوم برای Solidia زبان قرارداد هوشمند اتریوم)، که احتمال وقوع اشکال را به حداقل می‌رساند، برطرف می‌شود.  وضوح نیز قابل تصمیم‌گیری است. قابلیت تصمیم‌گیری به تعیین دقیق زمان اجرای یک کد و این‌که دقیقا در شرایط خاص چه کاری انجام می‌دهد کمک می‌کند. هدف استفاده از یک زبان قابل تصمیم جلوگیری از حوادثی مانند حمله DAO است. از آنجا که Solidid یک زبان غیرقابل تصمیم است، نمی‌توان فهمید که یک قرارداد در شرایط خاص بدون اجرای واقعی در آن شرایط چگونه رفتار خواهد کرد.

ارز STX چیست ؟ بررسی اجمالی توکن و موارد استفاده

ارز STX (استکس) توکن اصلی بلاکچین بلاک استک است. موارد استفاده برای ارز دیجیتال استکس شامل موارد زیر است:

  • پرداخت برای ثبت هویت‌های مبتنی بر بلاکچین که شامل نام‌های کاربری، دامنه‌ها و غیره است
  • پرداخت برای انتشار و اجرای قراردادهای هوشمند Clarity
  • جوایز به ماینرها برای میزبانی گره‌ها و امنیت شبکه

Tokenomics of Stack

بیایید نگاهی بیاندازیم به اینکه استکس چگونه در بازار رمز ارزها توزیع شده است. از ۲۱ ژوئیه ، ارز STX با قیمت ۲.۰۳ دلار معامله می‌شود و در بازار در رتبه ۵۵ قرار دارد. حجم ۲۴ ساعته ۲.۲۱ میلیون و مارکت کپ آن ۲,۶۱۸,۲۲۷,۷۹۴.۱۵ است.

درک بلاک استک

خرید ارز STX و کیف پول استکس

می توانید ارز STX را در صرافی‌های مختلف از جمله Huobi ، IDEX ، HashKey Pro و بایننس خریداری کنید. با این حال، ساکنان ایالات متحده نمی توانند توکن های STX را از این صرافی‌ها خریداری کنند. برای نگهداری بلاک استک کیف پول رسمی موجود در مک و ویندوز را ارائه کرده است. اگر راه‌حل مطمئن‌تری را ترجیح می‌دهید، کیف پول سخت افزاری مانند کیف پول لجر نانو ایکس و اس ، Trezor One ، Trezor Model T ،  و Ledger Blue را در نظر بگیرید.

اما برای کاربران ایرانی بهترین و مطمئن‌ترین راه، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌های معتبر داخلی همچون کافه ارز است. شما تنها با چند گام ساده می‌توانید مقدار مورد نیاز ارز STX خود را از کافه ارز خریداری کنید. برای خرید ارز دیجیتال STX کافی است در وب‌سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، به قسمت ثبت سفارش در پنل کاربری خود رفته و گزینه خرید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید.

سخن نهایی

تیم بلاک استک می‌خواهد جدول عملکرد اینترنت را تغییر دهد. این پروژه یک وب را در نظر می‌گیرد که کاربران دارای نمایندگی هستند نه شبکه‌ای که حریم خصوصی و داده‌های آن‌ها توسط شرکت‌های قدرتمند کنترل می‌شود. این مطمئنا یک ایده به موقع است. جامعه بلاکچین و افرادی که به حفظ حریم خصوصی اهمیت می‌دهند، نگاه خود را به این پروژه دوخته‌اند.

نظر شما درباره ارز STX چیست؟ خرید ارز دیجیتال استکس را به دیگران پیشنهاد می‌دهید؟ آینده ارز STX را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

1/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.