logo کاقه ارز

ریپل یک شرکت بزرگ واقع در سانفرانسیسکو آمریکا است که برای بانک ها و نهاد های مالی، محصولات مالی غیر متمرکز می سازد. ریپل یک ارز دیجیتال و نوع متفاوتی از ارزهای رمز نگاری شده است. ریپل شبکه پرداخت آزاد است که در چند سال اخیر رشد و توسعه چشمگیری داشته است. هم اکنون ریپل یکی از ارزان ترین ارزهای موجود در بازار جهانی است. ریپل نوع متفاوتی از ارزهای رمز نگاری شده است. درادامه با کافه ارز همراه باشید تا این ارز را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

هدف گذاری ریپل (Ripple) چگونه است

هدف (Ripple) این است که بتواند انتقال پول بین بانکی و بین المللی را سریع تر، ارزان تر و غیر متمرکز تر کند که البته تا حد زیادی به این هدف خود رسیده است. بانک ها و شرکت های بزرگ مالی اکنون برای انتقال پول از ریپل و محصولات آن استفاده می کنند. (Ripple) قصد دارد تا با ارائه راهکارهای جدید بانکی خود مشکل تبادلات بین المللی پول را در جهان برای همیشه از بین ببرد. ریپل قصد دارد تا یک شبکه پرداخت دیجیتال امن و غیر متمرکز برای موسسات مالی سراسر جهان فراهم کند.

محصولات شرکت (Ripple)

در حال حاضر شرکت ریپل سه محصول اصلی برای بانک ها و موسسات مالی دارد که در زیر به آن ها می پردازیم:

شبکه های ریپل
  • ایکس کارنت (xcurrent)
  • ایکس رپید (xrapid)
  • ایکس ویا (xvia)

ایکس کارنت (xcurrent)

ایکس کارنت ها بستری هستند که بانک ها و موسسات مالی برای انجام پرداخت های خارج از کشور از آن استفاده می کنند. این محصول بر روی یک دفتر کل توزیع شده به اسم اینترلجر (interledger) کار می کند. کنترل این دفتر کل در دست شبکه جهانی وب است، یک سازمان غیر انتفاعی که استاندارد های شبکه جهانی اینترنت را تعیین و کنترل می کند. هدف اصلی ایکس کارنت ها ایجاد قابلیتی است برای انجام پرداخت ها و تراکنش های آنی برای تمامی ارزها، نه فقط ارزهای دیجیتال. بانک ها و موسسات مالی مهم ترین مشتریان این محصول هستند.

ایکس رپید (xrapid)

این محصول برای بر طرف کردن مشکل نقدینگی بانک ها در انجام معاملات به وجود آمده است و به صورت مستقیم از ارز دیجیتال (xrp) استفاده می کند. این محصول پول فیات (کاغذی) را به (xrp) تبدیل می کند و بعد از انتقال آن را به پول مورد نیاز در بانک مقصد تبدیل می کند. ایکس رپید طوری طراحی شده است که بهترین قیمت را برای تبدیل ارز برای شما پیدا می کند.

ایکس ویا (xvia)

این محصول واسطه کاربری است بین ایکس کارنت و ایکس رپید یا بهتر است بگوییم برای استفاده آسان تر از ایکس کارنت و ایکس رپید طراحی شده است. این محصول در سال 2018 طراحی شده است و هم اکنون در مرحله آزمایشی قرار دارد.

ارز دیجیتال (XRP)

(xrp)، یک ارز دیجیتال است که توسط شرکت ریپل ساخته شده است. این ارز دیجیتال در رده سوم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. (Xrp) در حال حاضر فقط بر روی یک محصول ریپل کاربرد (xrapid) دارد. این ارز استخراج نمی شود و هرماه 1 میلیارد واحد (xrp) به بازار تزریق می شود.

مزیت های (XRP)

یکی از مهم ترین مزیت های (xrp) سرعت تراکنش های فوق العاده بالا و به شدت پایین بودن کارمزد های آن است. در حال حاضر انجام یک تراکنش در ریپل فقط 4 ثانیه زمان می برد و میلیون ها پول را می توان فقط با چند دلار کارمزد انتقال داد.

قیمت ریپل (XRP)

قیمت ریپل

ریپل یا (XRP) در سال 2013 با قیمت هر واحد 0.005 دلار به صرافی ها عرضه شد. در ژانویه سال 2018 به اوج قیمت خود یعنی 3.8 دلار رسید که نشان دهنده بیش از 70.000 درصد افزایش قیمت داشته است.

انواع کیف پول (Ripple)

برعکس دیگر بیت کوین دیگر ریپل کیف پول های زیادی ندارد. وب سایت ریپل از معرفی کیف پول برای این ارز اجتناب کرده است. با این حال چند کیف پول معتبر و تست شده وجود دارد که به بهترینشان اشاره می کنیم:

  • کیف پول سخت افزاری لجر (ledger)
  • کیف پول توست (toastwallet)
  • کیف پول کوینومی (coinomi)
  • کیف پول اتمیک (atomic)

مزیت ریپل نسبت به سوئیفت

سر سخت ترین رقیب ریپل سوئیفت است. مزیت ریپل نسبت به سوئیفت، سرعت بالای تراکنش های آن است. سوئیفت شبکه ای است که سفارشات انتقال را به صورت ایمن از بانکی به بانک دیگر انجام می دهد. تنها مشکل سوئیفت نسب به ریپل این است که این سیستم از سال 1974 تا به حال تغیرات چندانی نداشته است اما ریپل سعی دارد تغییراتی را به وجود آورد که سوئیفت در انجام آن شکست خورده است.

چگونه ریپل بخریم

ریپل یکی از آن ارزهایی است که تقریبا تمام صرافی های بزرگ از آن پشتیبانی می کنند. اگر قصد خرید این ارز دیجیتال را دارید، از طریق یکی از صرافی های داخلی این ارز را تهیه کنید. بیشتر سایت های ایرانی در حال حاضر فقط بیت کوین و اتریوم می فروشند. البته فقط بعضی از سایت های ایرانی این ارز را به سبد ارزهای خود اضافه کردند. کافه ارز مفتخر است که می تواند در خریداری این ارز شما را یاری کند. در صورتی که در وب سایت دیگری قصد خریداری این ارز را داشتید حتما از معتبر بودن آن مطمئن شوید و صرافی مورد اعتمادی را پیدا کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.