logo کاقه ارز

اگر با بازار رمز ارزها آشنایی داشته باشید، حتما می‌دانید که برای انتقال دارایی‌های خود می‌توانید از انواع مختلف شبکه های انتقال ارز دیجیتال استفاده کنید. این شبکه‌ها شامل BEP2، BEP20، ERC20، OMNI و TRC20 هستند که در بخش واریز و برداشت صرافی بایننس و صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

شبکه های BEP-2، ERC20، TRC20 و OMNI

یک سال قبل، وقتی صرافی بایننس ویژگی زنجیره بایننس یا Binance Chain را راه‌اندازی کرد، از ویژگی دیگری نام برد که امکان واریز و برداشت‌ها را بین اپراتورها و پلتفرم‌های مختلف فراهم می‌کند. یعنی شما می‌توانید یک توکن ERC-20 مثل چین لینک (Chain Link) یا Matic (از زنجیره اتریوم) را به حساب بایننس خود واریز کرده و توکن BEP-2 برداشت کنید و بالعکس. این ویژگی در واقع امکانات شبکه های انتقال ارز دیجیتال هستند اما آدرس هر یک از این شبکه‌ها با یکدیگر متفاوت است.

BEP2 – توکن‌ها در زنجیره بایننس به این صورت آغاز می‌شود:

bnb136ns6lfw4zs5hg4n85vdthaad7hq5m4gtkgf23

ERC20 – توکن‌ها در زنجیره اتریوم به این صورت آغاز می‌شوند:

0x0e806cea8e5beba6df97354ef7f22b66c5a2ce82

آدرس شبکه‌های OMNI و TRC20 هم به همین صورت با یکدیگر متفاوت است.

OMNI – توکن‌های شبکه لایه‌ای OMNI به این صورت شروع می‌شوند:

1JKhrVV9EsgSS5crXLBo9BRVXyuHjf2Tcp

TRC20: یک استاندارد توکن در شبکه ترون که آدرس آن به این صورت شروع می‌شود:

TWsVAb9EWAgKdumTD7XoEdkvs7AoyvkgN7

همچنین آدرس BEP2 نیاز به استفاده از MEMO دارد که برای واریزها و برداشت‌های شبکه های انتقال ارز دیجیتال OMNI،  ERC20 و TRC20 نیاز نیست. بنابراین در زمان واریز و برداشت توکن‌ها خیلی جای اشتباه وجود ندارد. حتی وقتی آدرس اشتباه وارد کنید، صرافی به شما هشدار می‌دهد که این آدرس با شبکه انتخاب شده شما هم‌خوانی ندارد و باید به شبکه دیگری سوئیچ کنید.

همچنین وقتی توکن‌ها یا ارزهای دیجیتال را از کیف پول خود ارسال می‌کنید، در صورت وارد کردن آدرس اشتباه، پیغام خطای «آدرس گیرنده نامعتبر است» دریافت خواهید کرد. اما افرادی که بعد از راه‌اندازی زنجیره هوشمند بایننس یا بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) وارد حوزه ارزهای دیجیتال شده‌اند و برای توکن‌های BEP2 پوزیشن‌های برداشت یا واریز باز کرده‌اند، کمی گیج‌کننده است.

توکن BEP20

گزینه BEP20 در حال حاضر برای بسیاری از ارزهای دیجیتال مهم مثل بیت کوین، اتریوم، تتر، چین لینک، پولکادات، دای، EOS، لایت کوین، ریپل، تزوس، بیت کوین کش، Band، کاردانو، آنتولوژی و غیره وجود دارد. بنابراین وقتی بخواهید یکی از این ارزها را برداشت یا واریز کنید از شما خواسته می‌شود که نوع شبکه را انتخاب کنید.

وقتی ادرس کیف یا آدرس گیرنده برای برداشت وارد می‌کنید، صرافی به صورت خودکار شبکه را بر اساس آدرسی که وارد کرده‌اید، انتخاب می‌کند. اما آنچه که بیش از همه گیج‌کننده است این است که هر دو شبکه های انتقال ارز دیجیتال BEP20 و ERC20 از فرمت یکسان در آدرس‌های خود استفاده می‌کنند. همچنین اتریوم هم به عنوان ERC20 لیست شده است. امیدوار هستیم که بایننس خیلی زود این مشکل را رفع کند تا از اشتباه گرفتن شبکه‌ها اجتناب شود.

اتریوم نه ERC20 و نه BEP2 یا BEP20 است. اتریوم یک ارز دیجیتال اختصاصی در زنجیره خود است. ERC20 یک توکن در زنجیره اتریوم است و BEP2  و BEP20 به ترتیب توکن‌های روی زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس هستند. بنابراین چه تفاوتی میان این دو شبکه وجود دارد و چرا BEP20 از همان آدرس ERC20 استفاده می‌کند و فرد در هنگام انتقال اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال باید کدام‌یک را انتخاب کند؟ در ادامه با انواع شبکه های انتقال ارز دیجیتال آشنا خواهید شد و یک معرفی کوتاه از هر کدام ارائه می‌شود.

شبکه BEP20  – زنجیره هوشمند بایننس

زنجیره هوشمند بایننس

زنجیره هوشمند بایننس یا بایننس اسمارت چین یک زنجیره موازی از بایننس است که برای امکان استفاده از قراردادهای هوشمند طراحی شده و دارای محیطی سازگار با ماشین مجازی اتریوم است. هدف زنجیره هوشمند بایننس هرگز رقابت با اتریوم یا جایگزین اتریوم شدن نبوده است. این زنجیره فقط یک زنجیره سازگار با اتریوم است و برای ارائه گزینه‌های بیشتر به کاربران مانند سریع‌تر کردن زمان بلاک، پایین‌تر بودن کارمزد تراکنش‌ها و غیره طراحی شده است.

حالا کاربران می‌توانند همان دارایی (توکن ERC20) را در زمان کوتاه‌تر و با کارمزدی بسیار پایین‌تر در زنجیره هوشمند بایننس (‌توکن‌های BEP20) انتقال دهند. به این توکن‌ها اصطلاحا توکن وابسته (Pegged Token) گفته می‌شود.

توکن وابسته چیست؟

توکن وابسته یا Pegged Token یک نوع توکن هستند که ارزش آنها وابسته به یک ارز اصلی است. برای مثال توکن ERC20 چین لینک دارای نرخ وابستگی ۱:۱ با توکن BEP20 چین لینک است. نه فقط توکن‌های ERC20 بلکه حتی نسخه‌های توکن شده از بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و تتر هم در زنجیره هوشمند بایننس موجود هستند.

هدف این توکن‌ها ایجاد امکان خرید و فروش دارایی‌ها در صرافی‌های غیرمتمرکز و استفاده از سرعت بالا و کارمزد پایین این بلاک چین جدید است. در قسمت Scan Explorer صرافی بایننس می‌توانید لیست کاملی از توکن‌های وابسته بایننس (BEP20) و آدرس قراردادهای آن‌ها را ببینید.

این توکن‌ها در حال حاضر در بایننس و بایننس DEX معامله می‌شود. شما می‌توانید آنها را به بایننس انتقال داده یا برداشت کنید. همچنین تراست والت هم در حال حاضر تنها کیف پولی است که از استاندارد توکن‌های BEP20 پشتیبانی می‌کند. علاوه بر این می‌توانید بایننس اسمارت چین را روی کیف پول متامسک (Metamask) خود فعال کنید.

تفاوت بین شبکه های انتقال ارز دیجیتال BEP2، BEP20 و ERC20

بیشتر توکن‌های پرطرفدار جزو توکن‌های ERC20 هستند که روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌اند.

ERC20 یک استاندارد فنی برای قراردادهای هوشمند در بلاک چین اتریوم برای توکن‌ها است.

BEP20 یک استاندارد فنی برای پیاده‌سازی و عرضه توکن‌ها روی بلاک چین بایننس است.

BEP20 استاندارد توکن در زنجیره هوشمند بایننس است.

آنچه شما باید بدانید این است:

ERC20 – زنجیره اتریوم

BEP2 – زنجیره بایننس

BEP20 – زنجیره هوشمند بایننس

برای مثال اگر شما BEP20 را به عنوان شبکه مورد نظر خود انتخاب کرده و توکن‌های ERC20 خود را برداشت کنید  در این صورت توکن شما در اسکن Bsc قابل مشاهده است نه Etherscan. چون شما برداشت را به زنجیره اتریوم انجام نداده‌اید بلکه وارد زنجیره بایننس شده است. بنابراین در زمان واریز یا برداشت حتما مطمئن شوید که شبکه را درست انتخاب کرده و حتما از زنجیره‌ای استفاده کنید که آن پلتفرم پشتیبانی می‌کند.

نظر شما درباره شبکه های انتقال ارز دیجیتال چیست؟ کافه ارز با سال‌ها تجربه در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال امکان خرید از میان بیش از ۲۵۰ ارز مختلف بازار را به صورت اتوماتیک فراهم کرده است. همچنین با ارائه امکان انتخاب از میان شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال (TRC20، OMNI، ERC20، BEP20 (BSC) و BEP2) یک صرافی منحصر به فرد بوده و امنیت بالای نقل و انتقالات ارز دیجیتال را در اختیار کاربران قرار داده است.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.