logo کاقه ارز

هر گاه فناوری جدیدی در جهان معرفی می‌شود، کلاهبرداران به جستجوی روش‌هایی می‌روند که بتوانند مردم را فریب دهند و اموالشان را به سرقت ببرند. متأسفانه به‌دلیل این‌که بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتال جهانی و بدون مرز است فرصت بسیار مناسبی برای انواع کلاهبرداری‌ها را فراهم کرده است. انواع کلاهبرداری های بیت کوین کدامند و چطور با از آن‌ها جلوگیری کنیم؟ در این مقاله با ۸ کلاهبرداری بیت‌ کوین به‌طور خلاصه آشنا می‌شویم.

رایج ترین کلاهبرداری های بیت کوین

ماهیت غیر متمرکز بیت کوین سبب می‌شود که کنترل کامل سرمایه خود را داشته باشید با این حال ترسیم یک چارچوب نظارتی و اجرای قانون مناسب را نیز دشوار می‌کند. اگر کلاهبرداران موفق شوند بیت کوین شما را بدزدند عملا نمی‌توانید هیچ کاری برای بازگرداندن ارز دیجیتال خود انجام دهید.

با این حال درک نحوه کلاهبرداری بیت کوین و شیوه مقابله با آن می‌تواند شما را از شر کلاهبردارن در امان نگه دارد. این شیوه‌ها بسیار زیاد و متنوع هستند، در ادامه شما را با ۸ کلاهبرداری رایج بیت کوین و شیوه مقابله با آن آشنا می‌کنیم.

پیش از این با کلاهبرداری با حساب اجاره ای نیز آشنا شدیم. برخی دیگر از رایج‌ترین کلاهبرداری‌ها باج‌گیری (Blackmail)، مبادلات جعلی (Fake Exchanges)، هدایای جعلی (Fake Giveaways)، فیشینگ از طریق رسانه‌های اجتماعی ( Social Media Phishing)، بدافزارهای کپی پیست (Copy-and-Paste Malware)، ایمیل‌های فیشینگ ( Phishing Emails)، طرح‌های پانزی و هرمی (Ponzi and Pyramid schemes) و باج افزار (Ransomware) هستند.

انواع کلاهبرداری های بیت کوین

باج گیری ؛ کلاهبرداری رایج بیت کوین

باج گیری یا حق السکوت یکی از روش های شناخته شده کلاهبرداری بیت کوین است که توسط کلاهبرداران برای تهدید دیگران به انتشار اطلاعات شخصی و حساس استفاده می‌شود، مگر این‌که شخص به آن‌ها پول پرداخت کند. این پرداخت‌ها امروزه بیشتر به شکل ارز دیجیتال به‌ویژه بیت کوین انجام می‌شود.

باج‌گیران بیشتر اوقات اطلاعات حساس شما را به‌دست آورده و یا جعل می‌کنند و از آن اطلاعات استفاده می‌کنند تا شما را مجبور به ارسال بیت کوین یا سایر اشکال پول کنند. بهترین راه جلوگیری از باج خواهی کلاهبرداران این است که در انتخاب رمز عبور خود، سایت‌هایی که به‌صورت آنلاین بازدید می‌کنید و این‌که اطلاعات خود را در اختیار چه کسی قرار می‌دهید، دقت کنید. همچنین بهتر است از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده کنید. اگر اطلاعاتی که با آن‌ها از شما باج‌گیری می‌کنند اشتباه است، بخت با شما یار بوده است.

صرافی جعلی

صرافی های جعلی همچنین از انواع کلاهبرداری های بیت کوین است. مبادلات جعلی همیشه در صرافی‌های جعلی که کپی‌های جعلی از صرافی‌های قانونی ارز دیجیتال هستند اتفاق می‌افتد. بیشتر اوقات این نوع کلاهبرداری‌ها از طریق برنامه‌های تلفن همراه انجام می‌شود، اما ممکن است در برنامه‌های کامپیوتری و سایت‌های جعلی نیز وجود داشته باشند. بسیار مراقب باشید زیرا برخی از صرافی‌های جعلی بسیار شبیه صرافی‌های اصلی هستند.

ممکن است در نگاه اول قانونی به نظر برسند اما هدفشان تنها سرقت پول شما است. به‌طور معمول این صرافی‌های جعلی با ارائه ارزهای دیجیتال رایگان، قیمت‌های رقابتی، کارمزد مبادلات پایین و حتی هدایا، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را به خود جذب می‌کنند.

برای جلوگیری از کلاهبرداری بیت کوین در یک صرافی جعلی باید آدرس (URL) واقعی سایت را نشانه‌گذاری کنید و همیشه قبل از ورود دوباره آدرس را بررسی کنید. همچنین می‌توانید از صرافی بایننس (Binance) برای بررسی و احراز هویت آدرس صرافی، گروه‌های تلگرامی، حساب‌های توییتری و موارد دیگر استفاده کنید. اگر برنامه مورد نظر شما ویژه تلفن همراه است، حتما آن را از سایت معتبر دانلود کنید و به تعداد دانلودها، اطلاعات پیرامون آن و نظر استفاده کنندگان توجه کنید.

کلاهبرداری بیت کوین

هدایای جعلی

هدایای جعلی برای کلاهبرداری ارز دیجیتال با ارائه ارز دیجیتال به‌صورت رایگان در ازای پرداخت پول از سوی شما اتفاق می‌افتد. به‌طور معمول در این نوع کلاهبرداری بیت کوین ، کلاهبردارن از شما می‌خواهند که ابتدا مبلغی را به یک آدرس بیت کوین ارسال کنید تا بتوانید در ازای آن بیت کوین بیشتری دریافت کنید. (به‌عنوان مثال ۰.۱ بیت کوین پرداخت کنید تا ۰.۵ بیت کوین دریافت کنید). اگر این تراکنش بیت کوین را انجام دهید، سرتان کلاه رفته و پول خود را از دست داده‌اید و سودی نصیبتان نمی‌شود.

انواع مختلفی از این مدل کلاهبرداری ارز دیجیتال وجود دارد. ممکن است به‌جای بیت کوین از شما ارزهای دیجیتال دیگر را درخواست کنند. در برخی موارد ممکن است رمز و یا دیگر اطلاعات حساس را نیز بخواهند. این هدایای جعلی بیشتر در توییتر و دیگر رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود. بهترین روش برای جلوگیری از این مدل کلاهبرداری بیت کوین این است که فریب این نوع هدایا را نخورید. هدایای قانونی هرگز تقاضای پرداخت وجه ندارند.

فیشینگ شبکه‌های اجتماعی

فیشینگ سوشال مدیا یکی دیگر از روش‌های کلاهبرداری بیت کوین است که مانند هدایای جعلی بیشتر در رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شود. کلاهبرداران بیشتر اوقات یک حساب جعلی ایجاد می‌کنند و وانمود می‌کنند که در سطح بالایی از مبادله ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند. بعد از آن هدایای جعلی را از طریق توییت و یا پیام‌های چت مستقیم برای افراد ارسال می‌کنند.

بهترین راه برای جلوگیری از فیشینگ در رسانه‌های اجتماعی این است که حتما درباره هویت افراد بررسی داشته باشید. در برخی از رسانه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر افرادی که حساب کاربری آن‌ها تیک آبی دارد هویتشان تایید شده است.

کلاهبرداری بیت کوین

بدافزار کپی – پیست

بدافزار کپی – پیست یکی از راه‌های کلاهبرداری بیت کوین و دزدی پول‌های شما است. این بدافزار یا ویروس اگر وارد تلفن همراه و کامپیوتر شما شود داده‌های کلیب بورد شما را ربوده و اگر مراقب نباشید مستقیما پول‌های شما را برای کلاهبرداران ارسال می‌کند.

فرض کنید قصد دارید برای دوست خود بیت کوین ارسال کنید. طبق معمول او آدرس کیف پول بیت کوین خود را برای شما ارسال می‌کند تا بتوانید آن را کپی کنید و در کیف بیت کوین خود قرار دهید. اگر دستگاه شما به یک ویروس کپی و چسباندن آلوده شده باشد، آدرس کلاهبردار به‌طور خودکار در لحظه جای گذاری آدرس دوستتان جایگزین می‌شود. این بدان معنا است که به محض ارسال و تایید تراکنش، بیت کوین شما وارد کیف پول کلاهبردار خواهد شد و چیزی به دوستتان نمی‌رسد.

برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری باید مراقب امنیت رایانه یا گوشی تلفن همراه خود باشید. مراقب پیام‌ها یا ایمیل‌های مشکوک باشید که ممکن است حاوی پیوست‌ها و لینک‌های آلوده و خطرناک باشند. دقت داشته باشید که از چه سایت‌هایی دیدن می‌کنید و چه برنامه‌هایی را روی گوشی خود نصب می‌کنید. همیشه آنتی ویروس خود را بروز کرده و دستگاه خود را مرتب اسکن کنید. به روز نگه داشتن سیستم عامل دستگاه نیز مهم است.

ایمیل‌های فیشینگ

فیشینگ یا سرقت آنلاین یکی از انواع کلاهبرداری بیت کوین است که انواع مختلفی دارد. یکی از رایج‌ترین آن‌ها استفاده از ایمیل‌های فیشینگ است که سعی می‌کنند تا شما را فریب داده تا یک فایل آلوده را دانلود کنید یا روی پیوندی کلیک کنید. این کار باعث می‌شود شما به یک سایت مخرب هدایت شوید که به نظر قانونی می‌رسد.

بیشتر اوقات ایمیل‌های فیشینگ حاوی هشدار یا پیامی است که از شما می‌خواهد اطلاعات حساب خود را وارد کنید تا حساب شما ایمن شود. برای مثال ممکن است از شما خواسته شود تا اطلاعات حساب خود را به روز کنید، رمز عبور خود را تغییر دهید یا اسنادی را بارگزاری کنید. در بیشتر موارد گردآوری اطلاعات برای ورود به سیستم و هک کردن حساب شما هدف اصلی کلاهبرداران است.

اولین گام برای مقابله با ایمیل‌های فیشینگ بررسی منبع ارسال ایمیل‌ها است. اگر مطمئن نیستید می‌توانید با شرکت مربوطه تماس بگیرید تا از ارسال ایمیل توسط آن‌ها مطمئن شوید. گام دوم، می‌توانید ماوس را روی پیوندهای ایمیل (بدون کلیک) نگه دارید تا بتوانید آدرس ایمیل را از نظر درستی، غلط املایی، نویسه غیر معمول و سایر موارد مشکوک بررسی کنید. بنابراین اگر مطمئن نیستید به هیچ عنوان روی لینک یا پیوند کلیک نکنید.

کلاهبرداری بیت کوین

طرح پانزی و طرح‌های هرمی

یکی دیگر از انواع کلاهبرداری بیت کوین طرح پانزی و یا هرمی است. طرح‌های پانزی و هرمی دو طرح قدیمی کلاهبرداری مالی هستند. طرح پانزی یک ترفند کلاهبرداری است که به افراد این وعده را می‌دهد که با پول و سرمایه آن‌ها کار می‌کند و چنانچه افراد سرمایه‌گذار جدید به این چرخه اضافه کنند سود بیشتری خواهند برد. طبق این طرح با توقف ورود سرمایه‌گذار جدید جریان سود نیز متوقف می‌شود. OneCoin یک نمونه از طرح پانزی است که در زمینه رمز ارزها اجرا شده است.

طرح هرمی نیز به این شکل است که به اعضا بر اساس تعداد اعضای جدیدی که نام‌نویسی کرده‌اند سود پرداخت می‌شود. وقتی هیچ عضو جدیدی نمی‌تواند نام نویسی کند جریان سود دهی متوقف می‌شود.

بهترین راه دوری از هر یک از روش‌های گفته شده این است که درباره ارز دیجیتال خریداری شده تحقیق کنید. اگر ارزش ارز دیجیتال شما وابسته به سرمایه گذاران یا اعضای جدید است، احتمالا وارد یک طرح پانزی یا هرمی شده‌اید.

باج افزار

یکی دیگر از انواع کلاهبرداری بیت کوین باج افزار است. باج افزار نوعی بدافزار است که دستگاه تلفن همراه یا رایانه شما را قفل می‌کند یا از دسترسی آن‌ها به داده‌های ارزشمند جلوگیری می‌کند. تنها زمانی که باج پرداخت شود که بیشتر اوقات به‌صورت بیت کوین دریافت می‌شود، تلفن همراه شما درست می‌شود.

به‌طور معمول باج افزار دسترسی به فایل‌ها یا پایگاه‌های داده مهم را مسدود کرده و تهدید می‌کند در صورت عدم دریافت باج از سوی شما در مهلت مقرر، آن‌ها را پاک خواهد کرد. متأسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد که مهاجمان به وعده خود عمل کنند.

کارهایی وجود دارد که برای محافظت از سیستم خود در برابر باج افزارها می‌توانید انجام دهید:

  • یک آنتی ویروس نصب کرده و سیستم عامل و برنامه‌های خود را به روز نگه دارید.
  • از کلیک روی تبلیغات و لینک‌های مشکوک خودداری کنید.
  • مراقب پیوست‌های ایمیل باشید.
  • به‌طور مرتب از فایل‌های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت آلوده شدن بتوانید آن‌ها را بازیابی کنید.

سخن آخر

اگر وارد دنیای رمز ارزها شده‌اید باید مواظب کلاهبرداری‌های زیاد در این زمینه باشید. داشتن عملکرد مناسب برای مقابله با این کلاهبرداری های ارز دیجیتال می‌تواند شما را از شر آن‌ها مصون نگه دارد. اگر بتوانید از شگردهای کلاهبرداری‌ بیت کوین در امان بمانید، می‌توانید از دارایی ارز دیجیتال خود به خوبی محافظت کنید.

نظر شما درباره کلاهبرداری بیت کوین چیست ؟ اگر قصد ورود به بازار رمز ارزها را دارید، انتخاب یک صرافی مطمئن برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال از اهمیت زیادی برخوردار است. کافه ارز با سال‌ها تجربه در زمینه پرداخت های ارزی و معاملات ارزهای دیجیتال ، امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت اتوماتیک را برای کاربران خود فراهم کرده است.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.