کاقه ارز

ارز دیجیتال لایو پیر (LPT) پس از این‌که وارد فهرست رمز ارزها در صرافی بایننس شد، مورد توجه تریدرها و معامله گران ارزهای دیجیتال قرار گرفت. لایو پیر (Livepeer) یک پروتکل مبتنی بر اتریوم است که پروژه‌های ویدیویی کدگذاری شده را در سراسر شبکه غیرمتمرکز خود توزیع می‌کند. این پروتکل یک توکن به نام ارز دیجیتال لایو پیر هم دارد و هدف آن ایجاد زیرساخت‌های مقرون به صرفه، امن و مطمئن است که می‌تواند تقاضای بالای فعلی برای نمایش آنلاین ویدیو را مدیریت کند.  در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به بررسی و معرفی ارز دیجیتال لایو پیر (LPT) خواهیم پرداخت.

پروتکل لایو پیر یک بستر به عنوان سرویس (PaaS) برای استارتاپ‌ها و سازمان‌هایی است که به دنبال اضافه کردن ویدیو‌های زنده به خدمات خود هستند. لایو پیر در اصل یک پروتکل مبتنی بر اتریوم برای کدگذاری ویدیو است که به قالب‌بندی مجدد ویدیو برای انطباق آن با پهنای باند‌ها و دستگاه‌های مختلف می‌پردازد. لایو پیر که برای قابل اطمینان‌تر کردن پخش آنلاین ویدیو و در عین حال کاهش هزینه‌ها طراحی شده است، به عنوان یک بازار غیرمتمرکز برای برنامه‌نویسانی عمل می‌کند که اپلیکیشن‌های پخش آنلاین ویدیو می‌سازند. توکن اختصاصی این شبکه هم ارز دیجیتال لایو پیر با نماد (LPT) است.

پخش آنلاین ویدیو علاوه بر مصرف ۸۰ درصد از پهنای باند اینترنت، برای سمت ارائه‌دهنده هم بسیار پرهزینه است که علت آن هم این است که عمدتا توزیع‌کنندگان باید ابتدا ویدیو را کدگذاری کرده و بعد منتشر کنند. هزینه‌های بالای این کار باعث می‌شود بسیاری از کمپانی‌های پخش آنلاین ویدیو اطلاعات کاربران خود را بفروشند یا تبلیغاتی را برای کسب درآمد و پرداخت هزینه‌های زیرساخت‌های خود، به کاربران نمایش دهند. به همین دلیل لایو پیر به دنبال ارائه یک شبکه غیرمتمرکز، باز و دارای یک توکن اختصاصی است تا جایگزین این مدل شود و مدعی است که می‌تواند هزینه‌ها را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

لایو پیر چگونه کار می کند؟

لایو پیر چگونه کار می کند

ابتدا، گره‌هایی که Broadcaster نامیده می‌شوند ویدیوی آنلاین را برای رمزگذاری به شبکه ارسال می‌کنند. این ویدیوها توسط ارکستراتورها (Orchestrator) دریافت می‌شوند – ارکستراتور یعنی کاربرانی که CPU، GPU و پهنای باند خود را در ازای هزینه‌هایی که Broadcaster‌ها به واحد اتر باید پرداخت کنند، در اختیار شبکه می‌گذارند. برای این‌که یک ارکستراتور شوید باید بدانید که چطور ارز دیجیتال لایو پیر را استیک کنید. اگر به عنوان یک ارکستراتور رفتار مخرب داشته یا کمتر از حد مجاز داشته باشید، ارز دیجیتال Livepeer استیک شده شما می‌تواند به شدت کاهش یابد.

ارکستراتورها به عنوان هماهنگ‌کننده عمل می‌کنند و مسئول اطمینان از این هستند که ویدیو به خوبی کدگذاری شده است. آن‌ها ویدیو را به سخت‌افزار کدگذاری ارسال می‌کنند که ویدیو را قبل از ارسال مجدد به ارکستراتور، قابل‌بندی مجدد و کدگذاری می‌کند. سپس ویدیو به تناسب مقداری که ارکستراتورها ارز دیجیتال لایو پیر استیک کرد‌ه‌اند، میان آن‌ها توزیع می‌شود. سخت‌افزارهای کدگذاری که این کار را اجرا می‌کنند اغلب GPU‌هایی هستند که به استخراج ارزهای دیجیتال می‌پردازند و ASIC‌های کدگذاری در طول فرآیند استخراج، بی‌کار هستند. لایو پیر این امکان را فراهم می‌کند که این ASICها به کار بیافتند و درآمد بیشتری برای اپراتورهای آن‌ها ایجاد شود و نیازی به توقف و اختلال در عملیات استخراج وجود نداشته باشد.

اگر شما هم ارز دیجیتال لایو پیر هولد کرده‌اید اما نمی‌خواهید به عنوان یک ارکستراتور یا کدگذار عمل کنید می‌تواند توکن‌های ارز دیجیتال Livepeer خود را در ازای بخشی از پاداش‌ها و درآمدهای کسب شده یک ارکستراتور، استیک کنید.

اتفاق نظر همگانی در لایو پیر

ارز دیجیتال لایو پیر از یک مکانیسم اتفاق نظر دو لایه استفاده می‌کند. ابتدا، دفترکل لایو پیر و تراکنش‌های آن در بلاک چین اتریوم ثبت و ایمن‌سازی می‌شود. لایه دوم توزیع توکن‌های جدید لایو پیر را بر عهده گرفته و تایید می‌کند که کار کدگذاری به درستی انجام شده است. این لایه از یک مدل سازوکار اثبات سهام تفویض شده (DpoS) استفاده می‌کند که در آن، ارکستراتورها به عنوان تاییدکننده – گره‌هایی که برای اطمینان از پرداخت صحیح، توزیع توکن و امنیت، با پروتکل مشارکت دارند – عمل می‌کنند. وقتی یک ارکستراتور کار کدگذاری را انجام می‌دهد، گره‌های Broadcast می‌توانند خودشان خود را تایید کنند تا این کار را به سایر ارکستراتورها بسپارند تا آن‌ها به دنبال اشتباهات و رفتارهای مخرب بگردند. این یک عملیات پرهزینه است، بنابراین لایو پیر فقط به صورت تصادفی درصد کمی از کار انجام شده را اعتبارسنجی می‌کند.

ارز دیجیتال لایو پیر (LPT) چیست؟

ارز دیجیتال لایو پیر به عنوان یک مکانیسم هماهنگ‌کننده و تشویقی طراحی شده است که کمک می‌کند شبکه تا حد امکان مقرون به صرفه، مطمئن و امن باشد. این توکن به عنوان یک مکانیسم پیونددهنده برای تشویق و ترغیب ارکستراتورها برای رفتار صادقانه و بنابراین، ایمن‌سازی شبکه، عمل می‌کند.

توکن‌های جدید لایو پیر در پایان دوره‌‌هایی که با نام «راند» (Round) شناخته می‌شوند، ایجاد شده و به نسبت میزان استیک تفویض‌کننده‌ها و ارکستراتورها، بین آن‌ها توزیع می‌شود. هدف این است که توکن‌ها مالکیت بیشتر را به کسانی بدهد که بیشتر در شبکه لایو پیر مشارکت داشته‌اند. هر راند معمولا ۲۴ ساعت است. نرخ تورم در ارز دیجیتال لایو پیر با توجه به میزان استیک شده از توکن‌های در گردش، به صورت خودکار تعدیل می‌شود. این حالت برای حفظ مشارکت در شبکه در سطح دلخواه، طراحی شده است.

معماری غیرمتمرکز لایو پیر یک جایگزین برای زیرساخت‌های پرهزینه و متمرکزی که به صورت سنتی توسط منتشرکنندگان ویدیو استفاده می‌شد، ارائه می‌دهد. هرچند Broadcasterها تنها سهام‌دارانی نیستند که از مزایای این پروتکل استفاده می‌کنند. مدل لایو پیر می‌تواند به کمپانی‌های پخش آنلاین ویدیو این امکان را بدهد که مدل‌های جدید کسب و کار را امتحان کنند که بر فروش داده‌های کاربران و نمایش تبلیغات استوار نیست و در نتیجه تجربه کاربری دلپذیرتری را برای مخاطبان ایجاد می‌کند.

همچنین لایو پیر پیش‌بینی می‌کند که فناوری آن می‌تواند خدمات جدید مانند مصرف محتوا به صورت «پرداخت در صورت مصرف» و اپلیکیشن‌های ارزان استریم ویدیو که انطباق بهتری بین تولیدکنندگان محتوا، مخاطبان و پلتفرم‌ها ایجاد می‌کند را اعتبارسنجی کند. همچنین لایو پیر یک روش غیرمتمرکز که مدت‌ها تقاضا برای آن وجود داشته است را برای تعبیه ویدیو در اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) ارائه می‌دهد.

خرید ارز دیجیتال لایو پیر

اگر شما هم از جمله کسانی هستید که قصد سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال Livepeer دارید، این ارز در صرافی بایننس (Binance) اخیرا فهرست شده است. کافی است اکانت بایننس خود را شارژ کرده و به خرید و فروش ارز لایو پیر بپردازید. اما روش دیگری نیز برای معاملات ارزهای دیجیتال وجود دارد که بسیار ساده‌تر است. شما می‌توانید با استفاده از خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال کافه ارز به صورت اتوماتیک خرید ارز Livepeer خود را انجام دهید. برای این‌کار کافی است در سایت کافه ارز ثبت‌نام کرده و پس از احراز هویت، به قسمت ثبت سفارش در پنل کاربری خود رفته و گزینه خرید ارزهای دیجیتال را انتخاب کنید. دی اینجا با انتخاب ارز دیجیتال Livepeer می‌توانید به مقدار دلخواه خود این ارز را خریداری کنید..

کافه ارز

کافه ارز با ارائه امکان انتخاب از میان شبکه‌های انتقال ارز دیجیتال (TRC20، OMNI، ERC20، BEP20 (BSC) و BEP2) یک صرافی منحصر به فرد بوده و امنیت بالای نقل و انتقالات ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم کرده است.

نظر شما درباره ارز دیجیتال لایو پیر (Livepeer) چیست ؟ آیا سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال Livepeer را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟

5/5 - (1 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *