logo کاقه ارز

وینک (WINK) با علامت WIN یک اکوسیستم بازی غیرمتمرکز بر بستر بلاک چین است. با توجه به روش دو برابر کردن توکن‌های این اکوسیستم که ارز دیجیتال وینک نام دارند، اخیرا توجه و علاقه زیادی نسبت به این بازی ایجاد شده است. در بازار رمز ارزها نیز ارز وینک بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ارز دیجیتال وینک به دو صورت توکن‌های TRC20 و توکن‌های BEP2 صادر می‌شوند که به ترتیب بر زنجیره‌های ترون و بایننس قرار دارند. این پروژه همچنین میزبان بقیه پروژه‌هایی است که عرضه اولیه خود را در Binance Launchpad کامل کرده‌اند. اما آیا واقعا وینک ارزش این هیاهو را دارد؟ در این مطلب از معرفی آلت کوین‌ها ، به بررسی و معرفی ارز دیجیتال وینک (WIN) خواهیم پرداخت.

وینک چیست؟

وینک (WINK) خود را به عنوان یک پلتفرم بازی و شبکه اجتماعی بر بستر بلاک چین توصیف می‌کند که کاربران در آن می‌توانند به استیک کردن در چندین اکوسیستم بلاک چین بپردازند. این پلتفرم مدعی است که اکوسیستم بازی منحصر به فردی دارد که متشکل از اقتصاد نوآورانه بر پایه توکن و استخراج رفتاری و همچنین مکانیسم‌های تشویق با هدف تبدیل کردن پلتفرم وینک به یک انتخاب پیش‌فرض، ارائه می‌دهد.

عرضه اولیه وینک در بایننس

این پلتفرم در کنار فراهم کردن تجربه بازی فوق‌العاده برای کاربران به گونه‌ای ساخته شده که برنامه‌نویس‌ها می‌توانند به راحتی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ساخته که مشارکت کاربران و پذیرش پلتفرم را افزایش می‌دهند. ارز دیجیتال وینک هفتمین توکن ارائه شده در پلتفرم Binance Launchpad به صورت عرضه اولیه (IEO) است. این عرضه در قالب بخت‌آزمایی و قرعه‌کشی انجام شد و برندگان آن در ۳۱ جولای ۲۰۱۹ اعلام شدند.

توکن‌های اختصاص یافته ارز دیجیتال وینک ارزشی بالغ بر ۶ میلیون دلار دارد و در هر دو حالت توکن‌های BEP2 بر زنجیره بایننس و توکن‌های TRC20 بر زنجیره ترون صادر می‌شوند و که این ویژگی، وینک را به اولین پلتفرم بر پاسه ترون تبدیل می‌کند. تیم توسعه‌دهنده وینک قصد دارد جایگاه خود در بازار را با ارائه مستمر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز جدید و باکیفیت توسعه دهد. این تیم معتقد است با بهره‌گیری از تجربه خود در صنعت بازی و با تسهیل ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز توسط برنامه‌نویسان جدید می‌تواند به برتری در بازار و رشد چشمگیر این پلتفرم بازی دست یابد.

امکانات و ویژگی های برجسته وینک

وینک از تغییر نام برند TRONbet که اولین اپلیکیشن غیرمتمرکز راه‌اندازی شده بر بستر ترون بود، متولد شد. از آن زمان، به بزرگ‌ترین اپلیکیشن غیرمتمرکز از لحاظ تعداد کاربر و حجم تراکنش‌ها تبدیل شد. اگرچه رقبای زیادی برای گرفتن جای این پلتفرم تلاش کردند اما وینک همچنان در رای زنجیره بازی‌های مبتنی بر بلاک چین باقی مانده است. همکاری استراتژیک با ترون یک مزیت فوق‌العاده برای وینک در اکوسیستم بازی است.

وینک پس از تغییر نام، ماموریت خود را تسهیل شرایط برای برنامه‌نویسان جدید جهت عملی ساختن پروژه‌های طراحی شده، روی این پلتفرم قرار داد. می‌توان با استفاده از API و ابزارهای برنامه‌نویسی که توسط تیم وینک ایجاد شده‌اند، پروژه‌های موجود را روی این پلتفرم انتقال داد یا پروژه‌های جدید ایجاد کرد.

پلتفرم وینک

گرچه بسیاری از وینک انتقاد کرده و آن را فقط یک پلتفرم قمار و شرط‌بندی توصیف کرده‌اند اما طرح‌های زیادی برای توسعه وام‌های خرد، استیبل کوین، توکن‌های امنیتی و کانال‌های جدید برای پرداخت وجود دارد. به طور خلاصه، وینک قصد دارد به قطب جامع محصولات مالی غیرمتمرکز تبدیل شود.

ساخته شدن بر بستر بلاک چین ترون این امکان را به وینک می‌دهد که از مقیاس‌پذیری تا سقف ۲۰۰۰ تراکنش در ثانیه و تراکنش‌های ۳ ثانیه برای ارائه تجربه بازی آنی، بهره ببرد. وینک روش مقیاس‌پذیری مخصوص به خود را در بازی‌هایی مانند slot و پوکر دارد که این پلتفرم را در راس فناوری‌های بلاک چین قرار می‌دهد.

مزیت های استفاده از وینک برای کاربران

تیم توسعه‌دهنده وینک کاربران را هسته اصلی این پلتفرم می‌داند و هر اپلیکیشن غیرمتمرکزی که به این پلتفرم متصل شود از طریق مکانیسم RainDrop در بخشی از برنده‌شدن کاربران نقش خواهد داشت. میزان جایزه‌ای که هر کاربر دریافت می‌کند به این بستگی دارد که چه مقدار ارز دیجیتال وینک استیک کنند. مکانیسم RainDrop هر روز پاداش‌ها را به کاربرانی که استیک می‌کنند به صورت ترون پرداخت می‌کند.

علاوه بر استیک کردن، توکن‌های ارز دیجیتال وینک برای مشارکت در نظارت بر پلتفرم هم ضروری هستند. به این ترتیب، کاربران فقط بازیکن نیستند بلکه اعضای فعال جامعه وینک محسوب می‌شوند. این باعث می‌شود که پلتفرم وینک در پاسخ به نیاز کاربران و تمایل آن‌ها رشد کند نه فقط بر اساس برخی ساختارهای قدرت متمرکز که مهم به نظر می‌رسند.

پیش‌بینی می‌شود افرادی که ارز دیجیتال وینک استیک می‌کنند در آینده مزایای دیگر هم دریافت کنند که این به نحوه ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بستگی دارد. این مزایا می‌تواند به شکل افزایش چشمگیر پاداش‌ها، نرخ استخراج بالا یا تخفیف مستقیم باشد. این امکانات به کاربران اجازه می‌دهد تا کنترل کامل روی دارایی‌های خود داشته باشند و در عین حال عضوی از جامعه این پلتفرم بوده و به صورت منظم از توکن‌های استیک شده خود، سود دریافت کنند. پیش‌بینی می‌شود که این طرح تشویقی باعث محبوبیت پلتفرم در میان جامعه‌ای از کاربران وفادار و متعد شود.

در مقایسه با پلتفرم‌های سنتی و متمرکز بازی، کاربرانی وینک از مزایا و توسعه‌های زیر بهره‌مند خواهند شد:

– بازی‌ها با قراردادهای هوشمند کار کرده و کاملا قابل حسابرسی هستند.

– کاربران همیشه مالکیت و کنترل کامل بر دارایی‌های خود دارند. هیچ نیازی به واریز یا انتظار برای انتقال جوایز نیست.

– تمام بازی‌ها و پاداش‌ها بر اساس ارز دیجیتال خواهد بود.

– رویدادهای انحصاری و اجتماعی باعث می‌شود کاربران توکن‌های ارز دیجیتال وینک خود را نگه دارند.

– همکاری با ترون و بیت تورنت (BitTorrent) باعث ایجاد پایگاه جدید از کاربران و مخاطبان شده است.

ارز دیجیتال وینک چیست ؟

توکن وینک

مجموع توکن‌های ایجاد شده ارز دیجیتال وینک ۹۹۹ میلیارد بوده است و کاربران می‌توانستند از طریق عرضه اولیه در صرافی یا بازارهای ثانویه، ایردراپ یا رویدادهای تبلیغاتی، این توکن‌ها را به دست بیاورند. اولین عرضه این توکن به صورت عرضه در صرافی بود که در پلتفرم Launchpad بایننس و به صورت قرعه‌کشی در ۲۴ جولای ۲۰۱۹ انجام شده و اسامی برندگان در ۳۱ جولای ۲۰۱۹ اعلام شد. تنها ۵ درصد از مجموع موجودی توکن‌های ارز دیجیتال وینک یعنی ۴۹ میلیارد و ۹۵۰ میلیون توکن به فروش عمومی اختصاص خواهد یافت.

با فروش توکن‌های ارز دیجیتال وینک در قیمت ۰.۰۰۰۱۲۰۱ دلار، حداکثر سرمایه‌ای که این توکن جذب کرد ۶ میلیون دلار بود. قیمت بر اساس  تقریبا یک ساتوشی که کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری بیت کوین است، تعیین شد. این یعنی با ایجاد و افزایش معاملات جفت ارز وینک – بیت کوین، قیمت این ارز بالاتر خواهد رفت.

یکی دیگر از ویژگی‌های جذاب پایین بودن قیمت این ارز در عرضه اولیه این بود که قیمت آن با میزان فروش می‌توانست افزایش چشمگیری داشته باشد. عرضه‌های اولیه در بایننس به رشد چشمگیر در کوتاه مدت معروف هستند و رشد ۱۰ برابری پس از عرضه اولیه اصلا غیرعادی نیست.

روش دیگر برای به دست آوردن توکن‌های ارز دیجیتال وینک از طریق ایردراپ‌ها خواهد بود. ۵ درصد دیگر از موجودی کل این توکن به ایردراپ‌ها اختصاص یافته است که انتظار می‌رود این مقدار طی سه سال آینده بیشتر شود. اولین ایردراپ در آگوست ۲۰۱۹ رخ داد و توکن‌های ارز دیجیتال وینک به دارندگان توکن‌های ترون، بیت تورنت و وینک تعلق گرفت.

در اولین ایردراپ ۱۰ میلیارد و ۹۸۹ میلیون توکن ارز دیجیتال وینک یا ۲۲ درصد از کل میزان موجودی که به ایردراپ اختصاص یافته بود، توزیع شد. در طی دوازده ماه بعدی ۲۴ درصد توکن دیگر معادل ۱۱ میلیارد و ۸۸۰ میلیون عدد (۹۹۹ میلیون توکن در هر ماه) به صورت ایردراپ توزیع شد.

خرید ارز وینک

ارز وینک در تعدادی از صرافی‌های ارز دیجیتال همچون بایننس لیست شده و تریدرها می‌توانند این ارز را از بایننس خرید و فروش کنند. اما برای ایرانیان یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای خرید ارز دیجیتال استفاده از خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال کافه ارز است. کافه ارز با سال‌ها تجربه در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال امکان خرید از میان بیش از ۲۵۰ ارز مختلف بازار را به صورت اتوماتیک فراهم کرده است.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.