logo کاقه ارز

معاملات اسپات یا اسپات تریدینگ (Spot Trading) یکی از انواع روش‌های معامله در بازارهای ارزی همچون بازار ارزهای دیجیتال است که طرفداران زیادی دارد. اما معامله اسپات یا معامله نقدی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

معاملات اسپات چیست؟

اسپات تریدینگ (Spot Trading) یکی از انواع معاملات بورسی است که به آن معامله نقدی یا معامله لحظه‌ای نیز گفته می‌شود. معامله نقدی برای خریدوفروش انواع ارز خارجی، کالا یا ابزار مالی در یک تاریخ مشخص کاربرد دارد. معامله اسپات شامل تحویل فیزیکی ارز، کالا و یا ابزار مالی است.

معاملات نقدی را می‌توان با معاملات فیوچرز یا آتی مقایسه کرد. در اسپات تریدینگ یا معامله لحظه‌ای، دارایی بلافاصله مبادله می‌شود اما انتقال ارز و پول معامله ممکن است چند روز طول بکشد. این در حالی است که در معاملات آتی تحویل کالا در تاریخی در آینده انجام می‌شود.

اسپات تریدینگ

ویژگی‌های اصلی اسپات تریدینگ چیست؟

  • اسپات تریدینگ یا معاملات نقطه‌ای اوراق بهاداری هستند که برای تحویل آنی در یک تاریخ معین معامله می‌شوند.
  • معاملات نقطه‌ای شامل خریدوفروش ارز خارجی، کالا و ابزارهای مالی می‌شوند.
  • دارایی‌ها معمولاً یا قیمت لحظه‌ای دارند یا قیمت آتی و آینده
  • معاملات نقدی معمولاً در تاریخ T+2 تسویه می‌شوند.
  • اسپات تریدینگ یا معامله نقطه‌ای علاوه بر بورس در بازار ارز دیجیتال نیز کاربرد دارد.

قراردادهای اسپات تریدینگ ارزی رایج‌ترین نوع این قرارداد هستند که تحویل کالا معمولاً تا دو روز کاری بعد انجام می‌شود. این در حالی است که در انواع دیگر معاملات تسویه معمولاً در یک روز کاری انجام می‌شود. یکی از معروف‌ترین بازارهای معاملات اسپات فارکس است که می‌توان آن را بزرگ‌ترین بازار ارز نقدی در جهان دانست. در این بازار روزانه بیش از 5 تریلیون دلار معامله می‌شود.

قیمت نقدی یک ابزار مالی را قیمت لحظه‌ای آن می‌گویند. قیمتی که می‌توان به‌وسیله آن یکشی را در لحظه خرید یا فروخت. خریداران و فروشندگان با ارائه قیمت‌های پیشنهادی خود قیمت لحظه‌ای را ایجاد می‌کنند. در بازارهای لیکوئیدی یا پر خرید و فروش، ممکن است قیمت نقدی در یک ثانیه تغییر کند، زیرا سفارش‌های قبلی پر شده و سفارش‌های جدیدی وارد بازار می‌شوند.

قیمت‌گذاری آتی چیست؟

قیمت نقد دارایی پایه، در این بازار ترکیبی از قیمت نقدی و هزینه بهره تا تاریخ تسویه است. به‌عنوان‌مثال در بازار فارکس تفاوت نرخ بهره بین دو ارز برای محاسبه قیمت استفاده می‌شود.

بازار اسپات

سایر بازارهای اسپات تریدینگ

اکثر محصولات که نرخ بهره دارند مانند اوراق قرضه و اختیار معامله، برای تسویه نقدی در روز کاری بعدی معامله می‌شوند. این نوع قراردادها معمولاً بین دو موسسه مالی بسته می‌شود؛ البته بین یک شرکت و یک موسسه مالی نیز وجود دارد.

کالاها معمولاً در بورس معامله می‌شوند. معروف‌ترین آن‌ها گروه CME (بورس کالای شیکاگو) و بورس بین‌قاره‌ای هستند. اغلب معاملات کالا برای تسویه در آینده است و تحویل داده نمی‌شود. اگر خریداری قبل از سررسید آن را فسخ کند مجدداً آن را به بورس فروخته و سود و زیان آن به‌صورت نقدی تسویه می‌شود.

نظر شما درباره معاملات اسپات چیست؟ حال که با اسپات تریدینگ آشنا شدید، اگر قصد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، در صورت نیاز به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده کنید و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید. در صورت نیاز به شارژ حساب بروکر فارکس نیز می‌توانید از خدمات پرداخت با وب مانی یا پرداخت با پرفکت مانی کافه ارز استفاده کنید.

4.7/5 - (19 امتیاز)
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.