وبلاگ

/

/

گیت هاب چیست ؟ (GitHub) مزایای استفاده از گیت هاب

گیت هاب چیست ؟ (GitHub) مزایای استفاده از گیت هاب

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

اگر شما هم یک برنامه نویس هستید حتما اسم گیت هاب را شنیدید، اما گیت هاب چیست و به چه دردی میخوره؟ GitHub یکی از معروف‌ترین سامانه‌های مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و سامانه اشتراک‌گذاری کدها است که برای برنامه‌نویسان، تیم‌های توسعه نرم‌افزاری و سایر افرادی که به کدها دسترسی دارند، امکان هماهنگی و همکاری در پروژه‌های نرم‌افزاری را فراهم می‌کند. در این متن، قصد داریم به شما درباره GitHub و کاربردهای آن بیشتر بگوییم. با استفاده از GitHub، برنامه‌نویسان می‌توانند کدهای خود را ذخیره کرده و از ویژگی‌هایی مانند مشاهده تاریخچه تغییرات، انجام بازبینی کدها، توسعه همزمان و سایر ابزارهای مدیریت کد استفاده کنند. همچنین، با اشتراک‌گذاری پروژه‌های خود با سایر کاربران، برنامه‌نویسان می‌توانند با دیگران درباره کدهای خود هم‌فکری کنند و با همکاری در یک پروژه، از تخصص و دانش یکدیگر بهره‌مند شوند. برای خرید اشتراک های ویژه گیت هاب نیاز به پرداخت ارزی دارید، شما میتوانید از خدمات خرید اشتراک سایت های خارجی استفاده کنید

سایت گیت هاب چیست

معرفی سایت گیت هاب

GitHub یکی از معروف‌ترین سامانه‌های مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و همچنین سامانه اشتراک گذاری کد است. این سامانه برای ذخیره، مدیریت و اشتراک گذاری کدهای شما استفاده می‌شود و به برنامه‌نویسان، تیم‌های توسعه نرم‌افزاری و سایر افرادی که به کدها دسترسی دارند، این امکان را می‌دهد تا از هماهنگی بهتر در میان تیم، نسخه‌بندی کد، ردیابی باگ‌ها و سایر امور مدیریتی بهره‌مند شوند. با استفاده از GitHub، برنامه‌نویسان می‌توانند کدهای خود را در قالب (Repository) ذخیره کرده و از ویژگی‌هایی مانند مشاهده تاریخچه تغییرات، انجام بررسی کد (Code Review)، توسعه همزمان (Collaborative Development) و سایر ابزارهای مدیریت کد استفاده کنند. همچنین، GitHub به برنامه‌نویسان امکان اشتراک گذاری پروژه‌های خود با سایر کاربران را می‌دهد و به این شکل به ایجاد جامعه‌ای از برنامه‌نویسان و افرادی که به کد و پروژه‌های آن‌ها علاقه‌مند هستند، کمک می‌کند.

تاریخچه گیت هاب چیست ؟

گیت هاب (GitHub) در سال ۲۰۰۸ توسط تام پرستون و کریس وان استرابا در سان فرانسیسکو تأسیس شد. نام گیت هاب از دو کلمه‌ی Git و Hub به معنی مرکز گیت به‌عنوان یک سیستم مدیریت نسخه و توسعه نرم‌افزار گرفته شده است. در سال ۲۰۱۲، شرکت مایکروسافت به توافق رسید تا ۷.۵ میلیارد دلار برای خرید گیت هاب از توسعه‌دهندگان آن پرداخت کند. پس از این خرید، گیت هاب به شرکت مایکروسافت پیوست و به عنوان یکی از محصولات مهم آن شناخته می‌شود.

آیا گیت هاب رایگان است ؟

می‌توانم از گیت هاب رایگان استفاده کنم؟

بله، می‌توانید با گیت هاب به صورت رایگان کار کنید. گیت هاب امکانات بسیاری را به صورت رایگان ارائه می‌دهد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها برای مدیریت پروژه‌های خود استفاده کنید. برای مثال، شما می‌توانید به صورت رایگان پروژه‌های خود را در گیت هاب ذخیره کرده و به اشتراک بگذارید، همچنین می‌توانید به صورت رایگان از ابزارهای مدیریت نسخه، مدیریت مشکلات و مستندسازی استفاده کنید. اما برای استفاده از برخی ویژگی‌های پیشرفته و تجاری گیت هاب، نیاز به پرداخت هزینه‌هایی خواهید داشت. به عنوان مثال، برای استفاده از برخی از امکانات امنیتی، نیاز به پرداخت هزینه‌هایی مانند هزینه‌ی اشتراک گذاری کد و یا هزینه‌ی استفاده از ابزارهای تست امنیتی ممکن است داشته باشید. به طور کلی، امکانات گیت هاب به صورت رایگان بسیار کامل و جامع هستند و برای بسیاری از پروژه‌ها کافی هستند. اگر نیاز به امکانات پیشرفته‌تر دارید، می‌توانید از پلن‌های پولی گیت هاب استفاده کنید.

ویژگی های سایت GitHub

مدیریت نسخه گذشته پروژه

گیت هاب یک سیستم مدیریت قدرتمند است که به شما امکان می‌دهد نسخه‌های مختلف پروژه خود را به صورت سازمان‌یافته و مرتب ذخیره کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا تغییراتی که در کد خود ایجاد می‌کنید را به صورت مستقل از هم و به صورت ایمن ذخیره کنید. مثال: در یک پروژه وب، شما می‌توانید برای هر تغییری که ایجاد می‌کنید، یک نسخه جدید ایجاد کنید تا در صورت نیاز به نسخه قبلی پروژه بازگردید.

همکاری و مشارکت با برنامه نویسان

گیت هاب به شما امکان می‌دهد تا با دیگران به صورت همزمان و هماهنگ بر روی پروژه خود کار کنید و تغییرات را به صورت همزمان با یکدیگر به اشتراک بگذارید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا با سایر برنامه‌نویسان در قالب یک تیم کاری، به صورت مشترک بر روی پروژه‌های مشترک کار کنید. مثال: شما می‌توانید با دیگر برنامه نویسان، به صورت هماهنگ بر روی پروژه یک اپلیکیشن موبایل کار کنید و تغییرات خود را به صورت همزمان با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

گیت هاب چیست ؟

مدیریت مشکلات و باگ ها

گیت هاب به شما امکان می‌دهد تا به راحتی مشکلات و باگ‌های پروژه خود را مدیریت کنید. با استفاده از ابزارهای مدیریت مشکلات گیت هاب، می‌توانید مشکلات مختلفی که در پروژه خود دارید را به صورت سازمان‌یافته و مدیریت کنید. مثال: در یک پروژه نرم‌افزاری، شما می‌توانید با استفاده از ابزارهای مدیریت باگ، مشکلات مختلف را که در نرم‌افزار دارید را به صورت سازمان‌یافته و با برچسب‌های مختلف مدیریت کنید تا در آینده به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

مستندسازی پروژه ها

گیت هاب به شما امکان می‌دهد تا به راحتی مستندات پروژه خود را به صورت سازمان‌یافته و جامع ایجاد کنید. با استفاده از ابزارهای مستندسازی گیت هاب، می‌توانید به راحتی مستندات پروژه خود را ایجاد کرده و به صورت جامع و سازمان‌یافته به دیگران ارائه دهید. مثال: در یک پروژه نرم‌افزاری، شما می‌توانید با استفاده از این ابزار ، مستندات مختلفی را در مورد نحوه استفاده از نرم‌افزار و مشکلات مختلفی که در آن وجود دارد را به صورت سازمان‌یافته و به دیگران ارائه دهید.

شبکه‌ سازی با برنامه نویسان

گیت هاب یک شبکه‌ی اجتماعی برای برنامه‌نویسان است که به شما امکان می‌دهد با برنامه‌نویسان دیگری که در پروژه‌های مشترکی کار می‌کنند، ارتباط برقرار کنید. با استفاده از ابزارهای اجتماعی گیت هاب، می‌توانید با دیگر برنامه‌نویسان در مورد پروژه‌های مشترک، مشکلات و چالش‌های پروژه و نحوه‌ی پیش‌روی پروژه صحبت کنید. مثال: شما می‌توانید با دیگر برنامه‌نویسانی که در پروژه‌های مشترکی با هم کار می‌کنید، به صورت اجتماعی در گیت هاب ارتباط برقرار کنید و با هم در مورد پروژه‌های خود صحبت کنید.

پروژه‌های خصوصی در گیت هاب

آیا گیت هاب امکان ایجاد پروژه‌های خصوصی را دارد؟

بله، گیت هاب به کاربران امکان ایجاد پروژه‌های خصوصی را نیز می‌دهد. در واقع، گیت هاب دو نوع پروژه را پشتیبانی می‌کند، پروژه‌های عمومی (Public) و پروژه‌های خصوصی (Private). پروژه‌های عمومی در گیت هاب به راحتی قابل دسترسی هستند و همه‌ی کاربران گیت هاب به آن‌ها دسترسی دارند و می‌توانند در آن‌ها مشارکت کنند. اما پروژه‌های خصوصی به شما اجازه می‌دهند تا پروژه‌های خود را برای دیگران مخفی کنید و فقط برای افرادی که شما به آن‌ها دسترسی داده‌اید، در دسترس باشد. به عبارت دیگر، فقط اعضایی که شما انتخاب کرده‌اید می‌توانند به پروژه‌های خصوصی شما دسترسی داشته باشند. برای ایجاد پروژه خصوصی در گیت هاب، شما باید یک حساب کاربری داشته باشید و سپس می‌توانید از طریق صفحه‌ی ساخت پروژه، پروژه خصوصی خود را ایجاد کنید و دیگران را برای دسترسی به آن دعوت کنید. در نهایت، این امکان به شما کمک می‌کند تا پروژه‌های خود را محافظت کنید و از دسترسی غیرمجاز دیگران جلوگیری کنید.

مراحل ساخت حساب کاربری در گیت هاب

برای ساخت حساب کاربری در گیت هاب، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید

۱. ورود به سایت گیت هاب: ابتدا باید به سایت گیت هاب به آدرس github.com بروید.

۲. ثبت نام: در صفحه‌ی اصلی سایت، بر روی دکمه‌ی “Sign up” کلیک کنید و فرم ثبت نام را پر کنید. شما می‌توانید با استفاده از ایمیل یا حساب گوگل خود ثبت نام کنید.

۳. تأیید ثبت نام: برای تأیید ثبت نام، باید ایمیل خود را بررسی و لینک فعال‌سازی را کلیک کنید.

۴. تکمیل پروفایل: پس از تأیید ثبت نام، می‌توانید پروفایل خود را تکمیل کنید و عکس پروفایل و اطلاعات خود را بارگذاری کنید.

۵. ایجاد پروژه: با ایجاد پروژه، می‌توانید کدهای خود را در گیت هاب ذخیره کنید و با دیگران به اشتراک بگذارید. برای ایجاد پروژه، بر روی دکمه‌ی “New” کلیک کرده و اطلاعات پروژه‌ی خود را وارد کنید.

با انجام این مراحل، حساب کاربری خود را در گیت هاب ایجاد کرده و می‌توانید با استفاده از امکانات مختلف این سرویس، پروژه‌های خود را مدیریت کنید و با دیگران همکاری کنید.

مفاهیم مهم در گیت هاب

مفاهیم مهم در گیت هاب

در ادامه، بعضی از مفاهیم مهم را که برای پاسخ بهگیت هاب چیستبا آن روبرو می‌شویم، ارائه کرده‌ایم. در واقع این مفاهیم هستند که گیت هاب را این‌قدر خاص و محبوب کرده‌اند

Repository چیست؟

Repository به معنای مخزن یا منبع است و به صورت مخفف Repo هم شناخته می‌شود. این مخزن محلی برای ذخیره‌ی تمام فایل‌های یک پروژه است که می‌توان آن را مانند یک انبار تصور کرد. به عبارت ساده‌تر، هر پروژه دارای یک مخزن خاص خود است که با یک آدرس URL منحصربه‌فرد، قابل دسترسی است.

Fork چیست؟

Fork در زمان فارسی به معنای چنگال، شاخه یا شعبه است و وقتی استفاده می‌شود که می‌خواهید بر اساس یک پروژه‌ی دیگری که از قبل وجود دارد، پروژه‌ای جدید ایجاد کنید.

با استفاده از این ویژگی می‌توانید یک پروژه‌ی موجود را برای خود کپی کنید (یا Repo آن را برای خود دریافت کنید)، تغییراتی در آن ایجاد کنید و در نهایت این پروژه را به عنوان یک repo و پروژه‌ جدید منتشر کنید. اگر منبع اصلی که از آن شاخه ساختید، به‌روزرسانی شود، می‌توانید به راحتی آپدیت را به کپی خود اضافه کنید.

Branch چیست؟

شاخه یا Branch، به طور مختصر یک کپی از شاخه‌ی اصلی یا Original است. این شاخه‌ها برای اعمال تغییرات و ویژگی‌های جدید به کد استفاده می‌شوند و کاملاً مجزا از شاخه‌ی اصلی است. بعد از آماده شدن تغییرات، می‌توان آن‌ها را با شاخه‌ی اصلی ادغام کرد که با استفاده از Pull Request انجام می‌شود.

Commit

به زبان ساده، هر تغییر در گیت به عنوان یک Commit شناخته می‌شود که شامل یک توضیح کوتاه برای علت ایجاد آن تغییر است.

نتیجه گیری :

در این مقاله به ساده‌ترین شکل درباره گیت هاب و مفاهیم مهم آن را آموختید. Repository، Fork، Branch و Commit از مفاهیم پایه در گیت هاب هستند که برای مدیریت تاریخچه‌ی تغییرات کدها استفاده می‌شوند. همچنین Pull Request، Merge، Clone و Issue Tracker نیز ابزارهای مهم دیگری هستند که در گیت هاب مورد استفاده قرار می‌گیرند. با آشنایی با این مفاهیم، می‌توانید پروژه‌های خود را با بهره‌وری بیشتری در گیت هاب مدیریت کنید و به همراه تیمتان با همکاری و هماهنگی بهتری به اهدافتان برسید.

4/5 - (4 امتیاز)

نویسنده

تیم تحریریه کافه ارز نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *