وبلاگ

/

/

✈️ ویزا و مهاجرت؛ راهنمای جامع برای شروع زندگی در سرزمین‌های جدید

✈️ ویزا و مهاجرت؛ راهنمای جامع برای شروع زندگی در سرزمین‌های جدید

۳۰ آبان ۱۴۰۲

ویزا و مهاجرت: در دنیای امروز که خیلی از افراد به فکر زندگی در یک کشور خارجی هستند، مقوله ویزا و مهاجرت به یکی از داغ‌ترین مباحث در بین مردم به خصوص ایرانیان تبدیل شده است. از یک دانشجو که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور است گرفته تا مدیر یک کسب و کار که به دنبال ورود به بازارهای جدید است، همگی به دنبال ویزا و مهاجرت و پرداخت ارزی برای آن هستند. مباحث ویزا و مهاجرت برای هر کشور متفاوت است و در برخی اوقات شاید با اصطلاحات و قوانینی روبرو شوید که درک آن‌ها برایتان مشکل باشد. ما امروز قصد داریم، درباره ی چالش های پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت و روند دریافت ویزا و اصطلاحات مربوط به مهاجرت را با یکدیگر مورد بررسی قرار دهیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ویزا چیست؟

حتی اگر تا به امروز به خارج از کشور سفر نکرده باشید، واژه ویزا یا مهاجرت زیاد به گوشتان خورده است. ویزا کلید ورود به کشورهای خارجی است و برای سفر یا مهاجرت باید ابتدا برای دریافت ویزا اقدام کنید. البته، خیلی از شما احتمالاً تفاوت ویزا (روادید) با پاسپورت (گذرنامه) را نمی‌دانید و فکر می‌کنید همه آن‌ها به یک چیز اشاره می‌کنند. اما ویزا واقعاً چیست و چرا انقدر اهمیت دارد؟

ویزای شینگن چیست

ویزا (Visa) مجوزی است که از طرف نهاد‌های دولتی و گردشگری کشور مقصد به فرد مهاجر داده می‌شود. این مجوز به یک فرد خارجی اجازه می‌دهد که وارد کشور دیگری شود، مدتی در آن اقامت داشته باشد و سپس سر تاریخی که در ویزا مشخص شده، آن کشور را ترک کند. ویزا به شکل یک نشان یا مهر بر روی گذرنامه یا اسناد مسافرتی دیگر، همراه با امضای مسئول اداره مهاجرت، به متقاضی اعطا می‌شود. در بیشتر منابع فارسی به جای واژه ویزا از «روادید» استفاده می‌شود که معادل همان ویزا در زبان فارسی است.

بیشتر بخوانید : بهترین کشورها برای مهاجرت، کدام کشور بهتر است؟

پرداخت هزینه سفارت و ویزا

 

اهمیت دریافت ویزا

شما برای ورود به کشورهایی که تابعیت آن‌ها را ندارید باید ویزا دریافت کنید. البته، برخی از کشورهای همسایه یا کشورهایی که روابط سیاسی خوبی با یکدیگر دارند، قانون دریافت ویزا را برداشته‌اند و شهروندان دو کشور می‌توانند بدون دریافت ویزا به هر دو کشور مسافرت داشته باشند. برای مثال، دولت ایران و ترکیه قانون لغو روادید را به امضا رسانده‌اند در نتیجه شهروندان ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا به کشور ترکیه سفر کنند.

علاوه بر این، 26 کشور حوزه شینگن نیز قانون لغو روادید را به تصویب رسانده‌اند. در حقیقت، اگر شما ویزای شینگن داشته باشید می‌توانید به تمام کشورهای حوزه شینگن مسافرت کنید. برای مثال، کشور فنلاند و فرانسه هر دو در حوزه شینگن قرار دارند و شما با دریافت ویزای شنگن می‌توانید به راحتی به هر دو کشور سفر کنید.

تفاوت ویزا و پاسپورت

 

بیشتر بخوانید : راهنمای ثبت نام لاتاری آمریکا 2025

تفاوت ویزا و پاسپورت

خیلی از مردم ویزا را با پاسپورت اشتباه می‌گیرند، به ویژه افرادی که تا بحال به خارج از کشور سفر نکرده باشند، مرتکب این اشتباه می‌شوند. پاسپورت یا گذرنامه در اصل شناسنامه بین‌المللی شما محسوب می‌شود. اطلاعات شخصی شما در پاسپورت ثبت می‌شود و به دستگاه‌ قانونی کشور دیگر نشان می‌دهد که شما تابعیت یک کشور دیگر را دارید و در حال حاضر به عنوان مهمان در کشور مقصد حضور دارید. اطلاعاتی از قبیل نام کامل شخص، تاریخ تولد، محل تولد، جنسیت، شماره پاسپورت، تاریخ دریافت پاسپورت و تاریخ انقضای آن وجود دارد.

برای دریافت گذرنامه به کجا باید مراجعه کنیم؟

برای دریافت پاسپورت باید به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید. شما می‌توانید با ارائه مدارک مورد نیاز به نماینده اداره مهاجرت و گدرنامه و پرداخت مبلغ مشخصی، گذرنامه خود را دریافت کنید. این فرآیند خیلی پیچیده نیست اما باید توجه داشته باشید که قبل از ارائه درخواست دریافت گذرنامه حتماً مدارکی که از شما خواسته شده است را تکمیل کرده و سپس به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت گذرنامه

برای دریافت پاسپورت باید مدارک زیر را به مسئول صدور گذرنامه تحویل دهید.

 • یک قطعه عکس تمام رخ رنگی با ابعاد 6×4 (عکس باید حداکثر متعلق به 6 ماه گذشته باشد)
 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی جدید
 • ارائه اصل آخرین گذرنامه
 • ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت هوشمند
 • ارائه گواهی معافیت تحصیلی برای دانشجویان یا دانش‌آموزان
 • ارائه موافقت‌نامه محضری همسر برای خانم‌های متاهل

بیشتر بخوانید: پرداخت هزینه رزرو تاکسی و ترانسفر خارجی

انواع ویزا

بهترین دسته‌بندی ویزا بر اساس نوع و هدف مسافرت شخص متقاضی است. در این دسته‌بندی 3 نوع ویزای گردشگری، مهاجرتی و تحصیلی وجود دارد که در ادامه هر یک را به طور مفصل توضیح خواهیم داد. علاوه بر این، تعداد ورود به کشور مقصد نیز یکی از فاکتورهای تقسیم‌بندی انواع ویزا است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

انواع ویزا

انواع ویزا با توجه به هدف سفر

با توجه به هدف سفر، اداره مهاجرت، دریافت ویزا را به چند نوع مختلف تقسیم کرده است. لازم به ذکر است که مدارک مورد نیاز برای هر یک از انواع ویزا ممکن است در برخی از موارد متفاوت باشد. در برخی از موارد، دریافت ویزا ممکن است سخت یا آسان باشد و این به نوع ویزایی که به دنبال آن هستید بستگی دارد. به طور کلی اما مراحل دریافت ویزا برای انواع مختلف آن تقریباً مشابه است. انواع ویزا به صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند.

 • ویزای توریستی و گردشگری:هدف از دریافت ویزای توریستی این است که فرد با هدف سفر تفریحی به کشور مقصد وارد می‌شود.
 • ویزای درمانی:سفارت‌ها معمولاً برای افرادی که برای درمان نیاز به مسافرت به کشور دیگری دارند، ویزای درمانی صادر می‌کنند. اگر مدارک پزشکی کامل باشد، نحوه دریافت ویزای درمانی روند خیلی ساده‌ای دارد.
 • ویزای کار:این نوع ویزا برای کسانی است که با هدف کار به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. اگر از یک شرکت خارجی برای شما دعوت‌نامه کاری ارسال شود، شانس دریافت ویزا بسیار بالا می‌رود.
 • ویزای ترانزیت: این نوع ویزا برای توقف کوتاه مدت در یک کشور واسطه صادر می‌شود. این نوع ویزا معمولاً به مسافر اجازه می‌دهد تا در یک محدوده کوچک حضور داشته باشد. در حقیقت، با داشتن این ویزا، مسافر می‌تواند در فرودگاه کشور واسطه از هواپیما پیاده شده و تا سوارشدن پرواز مورد نظر خود در فرودگاه مستقر باشد. ویزای ترانزیت 2 نوع دارد که در نوع اول مسافر اجازه خروج از فرودگاه را ندارد اما در نوع دوم مسافر باید به شهر دیگر مسافرت کند تا از فرودگاه آن استفاده کند.
 • ویزای ملاقات اقوام: این نوع ویزا تقریباً مشابه ویزای توریستی است با این تفاوت که مدارکی مربوط به آن فرق می‌کند. در این نوع ویزا، معمولاً یک دعوت‌نامه از اقوامی که در کشور مقصد هستند نیز برای فرد ارسال می‌شود.
 • ویزای تجاری: این نوع ویزا معمولاً برای صاحبان کسب و کار که می‌خواهند در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند، مناسب است.

بیشتر بخوانید: ویزای کانادا و انواع آن برای ایرانیان

انواع ویزا بر اساس تعداد ورود به کشور مقصد

شاید از خود بپرسید آیا می‌شود ویزای یک کشور را گرفت و همیشه برای سفر به آن استفاده کرد؟ باید بگوییم خیر. ویزا بر اساس تعداد دفعاتی که اجازه ورود به دارنده آن داده شده است نیز به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که در ادامه هر یک را معرفی خواهیم کرد.

 • ویزای سینگل (یک بار ورود): افرادی که ویزای سینگل دریافت می‌کنند فقط یک‌بار مجوز ورود به کشور مقصد را دارند، هرچند اگر ویزای آن‌ها هنوز اعتبار داشته باشد.
 • ویزای دابل (دو بار ورود):همان‌طور که از نام آن مشخص است، دارندگان این نوع ویزا برای دوبار مجوز ورود و خروج به یک کشور را دارند؛ البته تا زمانی که ویزای آن‌ها اعتبار دارد.
 • ویزای مولتیپل (چند بار ورود): دارندگان ویزای مولتیپل محدودیتی برای ورود و خروج به کشور مقصد را ندارند و تا زمانی که مدت زمان اعتبار تمام نشده باشد می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند به کشور مقصد رفت و آمد داشته باشند.
 • ویزای ترانزیت فرودگاهی:دارنده ویزای ترانزیت می‌تواند در کشور ثالث از هواپیما پیاده شده و در سالن ترانزیت استقرار یابد. دارنده این ویزا معمولاً نمی‌تواند از فرودگاه خارج شود و مدت زمان آن بسیار کوتاه است.

چطوری ویزا بگیریم

نحوه دریافت ویزا

نحوه دریافت ویزا در گذشته سخت بود و برای آن می‌بایست حتماً به سفارت مراجعه می‌کردید. امروزه، با توجه به پیشرفت فضای آنلاین و ظهور شرکت‌های مرتبط، چندین روش برای دریافت ویزا بوجود آمده است که در ادامه هر یک را توضیح خواهیم داد.

مراجعه حضوری در سفارت

همان‌طور که می‌دانید، فرآیند دریافت ویزا در برخی اوقات کمی طولانی و طاقت‌فرسا است. البته، اگر وقت آزاد داشته باشید، بهترین گزینه این است که خودتان به صورت حضوری به سفارت مورد نظر مراجعه کنید. در حقیقت، شما می‌توانید مدارک مورد نیاز را آماده کرده و آن‌ها را به صورت حضوری به سفارت مورد نظر تحویل دهید و خود امور مربوط به دریافت ویزا را پیگیری کنید.

پرداخت ارزی

دریافت ویزا از طریق آژانس‌ها

به تازگی برخی مراکز اخذ ویزا شروع به کار کرده‌اند که به نمایندگی از شما برای دریافت ویزا به نام شما درخواست می‌دهند. در حقیقت، این شرکت‌ها مدارک شخصی شما را تحویل گرفته و با استفاده از کارشناسان فنی خود، فرآیند دریافت ویزا را پیش می‌برند. البته، آن‌‌ها در قبال این کار از شما پول دریافت می‌کنند. اما اگر وقت آزاد ندارید چاره‌ای جز این که کار را به دست این شرکت‌‌ها بسپارید ندارید.

درخواست ویزا به صورت آنلاین

برخی از کشورها شرایطی فراهم کرده‌اند که می‌توانید درخواست ویزای خود را به صورت آنلاین نیز ارائه دهید. برای مثال، اگر قصد مسافرت به کشورهایی نظیر استرالیا و نیوزلند را دارید می‌توانید درخواست خود را به صورت اینترنتی ارائه دهید. برای این کار باید مدارک خود را در وب‌سایت رسمی سفارت‌ها بارگذاری کرده و مراحل بعدی این پروسه را نیز به صورت آنلاین پیگیری کنید. مزیت روش آنلاین این است که نیازی به مراجعه حضوری به سفارت یا پرداخت هزینه جانبی وجود ندارد.

ویزای ترانزیت

بیشتر بخوانید: پیشرفته ترین کشور های دنیا از نظر فناوری کدامند؟

ویزای فرودگاهی

در برخی اوقات کشور مقصد این اجازه را صادر می‌کند تا در خاک خود کشور ویزا را دریافت کنید. در حقیقت، شما در این شرایط نیازی به گرفتن ویزا قبل از مسافرت ندارد و زمانی که در خاک کشور مقصد از هواپیما پیاده می‌شوید می‌توانید با ارائه مدارک مربوطه این ویزا را دریافت کنید. پروسه دریافت ویزای فرودگاهی معمولاً بسیار سریع انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا

مدارکی که سفارت‌ها برای صدور ویزا از شما درخواست می‌کنند معمولاً مشابه است. البته، با توجه به نوع ویزا و قوانین مهاجرتی کشور مقصد ممکن است مدارک بیشتری برای تکمیل پرونده از شما درخواست شود. به‌طور کلی، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا شامل موارد زیر است.

 • اصل گذرنامه و تمامی نسخه‌های قدیمی گذرنامه یا کارت‌های پرواز و بلیط هواپیما
 • ترجمه رسمی شناسنامه متقاضیان
 • ترجمه رسمی سند ازدواج در صورت همراهی همسر
 • یک قطعه عکس 3.5 × 4.5 (عکس نباید قدیمی‌تر از 6 ماه گذشته باشد)
 • تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی
 • ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل (اگر فرزندتان در سفر همراه شما است)
 • گردش مالی 4 ماه حساب بانکی متقاضی به همراه مهر و امضای رییس شعبه صادرکننده
 • مدارک شغلی (گواهی اشتغال به کار کارمندان به زبان انگلیسی بر روی سربرگ رسمی شرکت که شامل اطلاعاتی نظیر عنوان شغل، تاریخ شروع به کار، درآمد سالیانه، نام مدیر و مدت زمان مرخصی است)
 • ترجمه فیش حقوقی و بیمه تامین اجتماعی دو ماه اخیر
 • ترجمه اسناد ملکی در صورت وجود
 • نامه تمکن مالی به همراه مهر و امضای شعبه و مهر شعبه ارزی بانک
 • ترجمه حکم کارگزینی
 • مدارک شغلی صاحبان کسب و کار که شامل ترجمه آگهی تاسیس، لیست ترجمه‌شده بیمه و فیش حقوقی 2 ماه اخیر کارمندان، ترجمه آخرین مالیات پرداخت‌شده و ریپرزنت بانکی 4 ماه اخیر به زبان انگلیسی است.
 • مدارک شغلی برای تاجرین که شامل ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی و ترجمه فهرست پرداختی‌های بیمه است.

کدام نوع ویزا بیشترین تقاضا را دارد؟

شاید برایتان سوال باشد که مردم بیشتر برای ویزا کدام کشور درخواست می‌دهند؟ ویزای شینگن و ویزای کانادا بیشترین محبوبیت را بین مردم دارد به نوعی که صف درخواست این دو نوع ویزا همیشه شلوغ است. به طور کلی، ایرانیان زیادی برای ادامه تحصیل یا مهاجرت کشور کانادا را انتخاب می‌کنند به همین دلیل ویزای کانادا یکی از محبوب‌ترین انواع ویزا در بین ایرانیان است. در ادامه بیشتر در مورد ویزاهای پرطرفدار در ایران صحبت خواهیم کرد.

ویزای شینگن

ویزای شینگن؛ اروپا زیر پای شما

ویزای شینگن یکی از معتبرترین ویزاهای جهان است که پرطرفدارترین روادید برای ایرانیان نیز به شمار می‌رود. شینگن معاهده‌ای است که بین 26 کشور اروپایی تنظیم شده و فرد با دریافت ویزای شینگن می‌تواند به تمام این کشورها مسافرت کند. خبر خوش برای ایرانیان این است که می‌توانند برای دریافت آن به سفارت هرکدام از این کشورها مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنند. خیلی از کاربران ایرانی با ارائه مدارک کامل می‌توانند لیبل ویزای شینگن را در پاسپورت خود به دست بیاورند.

برای این که شانس دریافت ویزای شینگن را بالا ببرید باید مدارک مالی و شغلی خود را به بهترین شکل به سفارت ارائه کنید. علاوه بر این، اگر برنامه سفر دقیق یا دعوت‌نامه از کشورهای عوض شینگن داشته باشید، شانس قبول‌شدن درخواست ویزا خیلی بالاتر می‌رود. در حقیقت، متقاضی ویزای شینگن باید انقدر در ارائه مدارک صریح باشد که افسر سفارت درباره این که شخص متقاضی بعد از پایان اعتبار ویزا به ایران بر می‌گردد و قصد اقامت دائمی در اروپا را ندارد، قانع شود.

ویزای انگلیس

ویزای انگلستان؛ بهترین برای اقامت تحصیلی

انگلستان یکی دیگر از کشورهایی است که ویزای آن بیشترین محبوبیت را در بین متقاضیان ایرانی دارد. انگلستان از قدرتمندترین کشورهای اروپا است که سیستم اقتصادی، آموزشی و رفاهی بسیار سطح بالایی دارد. خوشبختانه کشور انگلستان در ایران سفارت دارد و برای دریافت ویزای آن نیازی نیست به کشور دیگری نظیر ارمنستان یا ترکیه سفر کنیم.

البته، برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای انجام پروسه انگشت‌نگاری به سفارت انگلستان در کشورهای دیگری نظیر ترکیه یا امارات متحده عربی سفر کنند. دریافت ویزای انگلیس مانند بقیه موارد نظیر شینگن نیازمند ارائه مدارکی از قبیل تمکن مالی، مدارک شغلی و برنامه سفر مشخص است. در واقع، اگر این مدارک کامل باشند، افسر مهاجرت سفارت انگلستان به راحتی قانع شده و لیبل ویزا را در پاسپورت شما اضافه خواهد کرد.

پرداخت ارزی

البته، یکی از چالش‌های بزرگ در دریافت ویزای انگلیس، پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت‌ها است. شما برای دریافت ویزا و ارائه مدارک باید با افسر سفارت مصاحبه داشته باشید. برای این کار باید هزینه را به صورت ارزی پرداخت کنید و امکان پرداخت از طریق حساب بانکی داخل کشور وجود ندارد. نگران نباشید، شما می‌توانید هزینه تعیین وقت سفارت انگلستان را از طریق کافه ارز پرداخت کنید.

ویزای کانادا؛ شیرین مثل قند

کانادا کشوری است که در تمام زمینه‌های رفاهی، اجتماعی، شغلی و سلامت جزو کشورهای پیشرفته و رده بالا محسوب می‌شود. مردم اهل کشور کانادا از بالاترین حقوق شهروندی برخوردارند، برای همین خیلی از مردم ایران دوست دارند به این کشور مهاجرت کنند. کانادا از لحاظ آموزشی نیز در بالاترین سطح است و بهترین دانشگاه‌های جهان در این کشور قرار دارند. شرایط کاری و زندگی ایده‌آل در کانادا در بهترین شکل ممکن است و از لحاظ جاذبه‌های گردشگری نیز چیزی کم ندارد. به همین دلیل، گزینه اول بیشتر ایرانیان برای تحصیل، مسافرت یا مهاجرت کشور کانادا به شمار می‌رود.

دریافت ویزای کانادا

ویزای توریستی کانادا در سال‌های اخیر به عنوان یکی از پرطرفدارترین ویزا در بین گردشگران ایرانیان تبدیل شده است. تمامی مراحل پروسه درخواست و دریافت ویزای کانادا به صورت آنلاین انجام می‌شود و متقاضی برای انجام مراحل انگشت‌نگاری باید به سفارت کانادا در یکی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه، آذربایجان و امارات مراجعه کنند.

تمام کسانی که متقاضی دریافت ویزای کانادا هستند باید یک هزینه به نام اپلیکیشن فی پرداخت کنند. پرداخت این هزینه به صورت مستقیم و از طریق حساب بانکی ایران امکان‌پذیر نیست و به حساب بانکی یا کارت‌های اعتباری بین‌المللی نیاز دارد. دسترسی به حساب‌ بانکی بین‌المللی برای ایرانیان خیلی سخت و عملاً امکان ناپذیر است. البته، نیازی به نگرانی نیست چون می‌توانید هزینه اپلیکیشن فی سفارت کانادا را با کافه ارز پرداخت کنید. برای این کار کافی است معادل ریالی این خرید را به حساب کافه ارز واریز کنید و سپس کافه ارز این هزینه اپلیکیشن فی را برای شما پرداخت خواهد کرد.

ویزای امارات متحده عربی؛ بهشت گردشگران ایرانی

ویزای امارات یا همان ویزای دبی به علت نزدیکی به ایران و جاذبه‌های گردشگری فراوان همواره مورد توجه گردشگران ایرانی قرار داشته است. سالانه هزاران گردشگر ایرانی برای دریافت ویزای امارات اقدام می‌کنند. دریافت این ویزا خیلی سخت نیست و صدور آن در بدترین شرایط 3 روز به طول می‌انجامد.

ویزای ژاپن؛ پرطرفدار در آسیا

ویزای ژاپن، بیشترین اعتبار را در بین کشورهای آسیایی دارد. وجود جاذبه‌های گردشگری شگفت‌انگیز نظیر شکوفه‌های درختان گیلاس در فصل بهار و وجود مکان‌های فرهنگی چند هزارساله، کشور ژاپن را به یکی از مقاصد محبوب برای گردشگران ایرانی تبدیل کرده است. البته، تقاضای زیاد برای ویزای کشور ژاپن باعث شده است تا اداره مهاجرت این کشور سخت‌گیری بیشتری برای اعطای ویزا به خرج دهد. نیازی به نگرانی نیست چون اگر متقاضیان مدارک خود را به‌طور کامل به سفارت تحویل دهند معمولاً با درخواست ویزای آن‌ها موافقت می‌شود.

آیا مهاجرت خوب است

مهاجرت خوب است یا بد؟

مهاجرت یک تصمیم مهم و پیچیده در زندگی است که تاثیرات بسیار گسترده‌ای بر آینده یک فرد دارد. این تصمیم با توجه به شرایط و اهداف فردی که می‌خواهد از کشور مهاجرت کند می‌تواند مزایا و معایب زیادی داشته باشد. در ادامه سعی کردیم که مزایا و معایب مهاجرت به کشورهای مختلف را به طور جامع بررسی کنیم.

مزایای مهاجرت

1. فرصت‌های اقتصادی

 • مهاجرت به کشورهایی با اقتصاد پیشرفته، اغلب فرصت‌های شغلی بهتر و درآمد بالاتر را برای شما فراهم می‌کند.
 • دسترسی به بازار کار تخصصی با پرداختی بهتر در بسیاری از موارد جذابیت زیادی برای مهاجران دارد.

2. تحصیلات و پژوهش

 • امکان دسترسی به آموزش عالی در بالاترین سطح در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی معتبر، یکی از مزایای مهم مهاجرت است.
 • فرصت برای ارتقای تحصیلات و اخذ مدارک تخصصی در زمینه‌های مختلف می‌تواند فرصت شغلی بهتری برای مهاجرین ایجاد کند.

3. زندگی اجتماعی و فرهنگی

 • تجربه زندگی در یک محیط چندفرهنگی و متنوع، افراد را از لحاظ اجتماعی ارتقا می‌دهد.
 • امکان برقراری ارتباط دوستی با افرادی از تمامی نقاط جهان، دیدگاه شما نسبت به جوامع دیگر را تغییر می‌دهد.

4. امنیت

 • برخی از کشورها به دلیل شرایط امنیتی و پایداری بالا، مهاجران را به محیطی امن و آرام جذب می‌کنند.
 • امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و اجتماعی متناسب با استانداردهای بین‌المللی، احساس امنیت در زندگی را در میان مهاجران افزایش می‌دهد.

5. فرصت‌های خانوادگی

 • امکان فراهم کردن فرصت‌های بهتر برای تحصیل و رشد فرزندان، یکی از دلایل مهم مهاجرت خانوادگی است.
 • افزایش احتمال بهبود شرایط زندگی خانواده و ایجاد زندگی بهتر از لحاظ اقتصادی نیز یکی از دلایل مهم برای مهاجران است.

معایب مهاجرت

1. تنهایی و دوری از خانواده

 • مهاجرت در بیشتر اوقات دوری از خانواده و جمع دوستان را به همراه دارد.
 • احساس تنهایی و نداشتن حمایت خانواده در برخی موارد ممکن است فرد را آزار دهد.

2. مشکلات زبانی و فرهنگی

 • یادگیری زبان جدید و تطابق با فرهنگ جدید ممکن است چالش‌هایی را به دنبال داشته باشد.
 • تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند در ارتباطات روزمره و تعاملات اجتماعی مشکلاتی ایجاد کند.

3. مسائل حقوقی و اقامت

 • مهاجران ممکن است با مسائل حقوقی و اجتماعی مواجه شوند، از جمله مشکلات مربوط به وضعیت اقامت و حقوق کاری.
 • تغییرات در قوانین مهاجرتی ممکن است تاثیر مستقیمی بر وضعیت حقوقی مهاجران داشته باشد.

4. مشکلات اقتصادی

 • در برخی موارد، هزینه‌های مربوط به مهاجرت و تطابق با شرایط جدید ممکن است موجب مشکلات اقتصادی شود.
 • عدم دسترسی به منابع مالی کافی و نبود درآمد کافی به چالش‌های مالی منجر می‌شود.

5. تغییرات سریع در زندگی

 • تغییر محیط زندگی و شرایط جدید ممکن است باعث استرس و ناراحتی روانی شود.
 • تطابق با نحوه زندگی و انطباق با تغییرات سریع، نیازمند وقت و تلاش زیادی است.

نتیجه‌گیری

مهاجرت یک امر کاملاً اختیاری است یعنی نمی‌شود بگوییم خوب است یا بد. برخی از کشورها نظیر کانادا و کشورهای اروپایی حوزه شنگن از محبوب‌ترین مقاصد ایرانیان به شمار می‌رود. برای مهاجرت به کشورهای خارجی باید ویزای آن کشور را دریافت کنید. ویزا یا همان روادید به معنی مجوز ورود به خاک یک کشور است که از طرف اداره مهاجرت همان کشور به متقاضی داده می‌شود. ویزا انواع مختلفی نظیر ویزای گردشگری، کاری، تحصیلی و تجاری دارد که برای دریافت هر کدام باید مدارک مورد نیاز را به سفارت یا آژانس‌های اخذ ویزا ارائه دهید. برای پرداخت هزینه تعیین وقت سفارت‌ها هم نیاز نیست نگران باشید چون کافه ارز با سال‌ها تجربه در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

4/5 - (1 امتیاز)

نویسنده

مهران رباطی نویسنده

مطلب را به اشتراک بگذارید

#

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *