بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) یا زنجیره هوشمند بایننس که برای تریدرها و معامله‌گران رمز ارزها شناخته شده است، یک بلاک چین موازی با بایننس چین (Binance Chain) است که با هدف کاهش هزینه معاملات، افزایش سرعت انجام معاملات و تسهیل شرایط استفاده از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) و سایر محصولات مرتبط و ایجاد انقلاب در سیستم مالی غیر متمرکز بلاک چین اتریوم که به نام دیفای (DeFi) شناخته می‌شود، طراحی و در اختیار کاربران قرار داده شده است. اما مزیت‌های این بلاک چین چیست؟

بایننس اسمارت چین چیست؟

بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) که به صورت مخفف BSC نامیده می‌شود، یک شبکه بلاک چین برای اجرای قراردادهای هوشمند بوده که مکانیسم جدیدی برای توکن صرافی بایننس به نام بایننس کوین (BNB) نیز فراهم می‌کند.

بایننس اسمارت چین چیست

این بلاک چین که موازی با بایننس چین (BC) کار می‌کند به کاربران صرافی بایننس اجازه می‌دهد که با استفاده از این پلتفرم جدید از دو مزیت برتر برخوردار شوند:

  • ظرفیت بالای انجام معاملات در بایننس چین
  • قابلیت اجرای قراردادهای هوشمند در بایننس اسمارت چین
  • کارمزد پایین انجام معاملات
  • سرعت بالای تبادلات مالی

به بیان دیگر، هدف از طراحی این بلاک چین کمک به توسعه‌دهندگان برنامه‌های مالی غیر متمرکز (DApps) برای تسهیل شرایط دسترسی کاربران به دارایی‌های خود و مدیریت هرچه بهتر آن‌ها است.

بایننس اسمارت چین از اوایل سال ۲۰۲۱ (پاییز و زمستان ۱۳۹۹) تاکنون مشغول به فعالیت بوده و با ارائه مزایای بی‌نظیر و رفع نواقص استفاده از اتریوم مانند اصطکاک مالی و زمانی در حین انجام معاملات و کاهش تاثیرات شدید بازار ارزهای مالی در بحران سال گذشته، توانسته تبدیل به پلتفرمی محبوب شود.

جالب است بدانید یکی از دلایل افزایش محبوبیت و شناخته شدن این بلاک چین، جهش ناگهانی ارزش سهام ارز دیجیتال بایننس کوین (BNB) به بیش از ۳۰۰ دلار در فوریه سال میلادی جاری (زمستان ۱۳۹۹) بود. با افزایش تقاضا، ضعف و میزان هدر رفتن وقت و زمان انجام معاملات اتریوم افزایش یافت که خود جرقه طراحی بلاک چینی مکمل و موازی برای کنترل و مدیریت حجم انجام عملیات بود.

مزایای استفاده از بایننس چین اسمارت

همان‌طور که اشاره شد، این بلاک چین نوظهور به منظور رفع نواقص احتمالی هنگام انجام معاملات دیجیتال، حفاظت از سرمایه کاربران و کمک به مدیریت دارایی‌های آن‌ها طراحی شده است، اما مزایای BSC به همین‌جا ختم نمی‌شود؛ موارد زیر از جمله دلایل دیگری هستند که باعث افزایش محبوبیت این پلتفرم شده است:

بایننس اسمارت چین، یک بلاک چین مستقل

هرچند که این بلاک چین موازی با بایننس چین فعالیت می‌کند اما یک زنجیره از بلوک‌های مستقل است که حتی دارای قوانین خاص و پروتکل‌های ویژه خود هستند. این مزیت به کاربران بایننس اسمارت چین کمک می‌کند حتی در صورت توقف روند انجام معامله یا فعالیت خود در بایننس چین، همچنان به فعالیت تجاری خود به صورت مستقل در BSC ادامه دهند.

بایننس اسمارت چین چیست

پلتفرمی سازگار با اتریوم

بایننس اسمارت چین به گونه‌ای طراحی شده است که برای ساخت قراردادهای هوشمند اتریوم نیز مناسب باشد. این ویژگی به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مالی و سایر اجزای اکوسیستم و ابزارهای مختلف اجازه می‌دهد با کمترین اصطکاک زمانی ممکن عملیات مربوط به نقل و انتقالات تجاری یا مدیریت حساب‌ها را انجام دهند.

حمایت از شرکا و امنیت ارزش سهام

این پلتفرم به صورت ویژه تحت نظر سازمان‌های دولتی بر پایه الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) طراحی شده است که باعث ایجاد ثبات سهام اعتباری می‌شود. رمز ارز اصلی این بلاک چین، بایننس کوین (BNB) است و از آنجایی که BSC تحت نظارت و امنیت دولتی است، لذا می‌تواند سطح بالایی از امنیت مالی را برای کاربران فراهم کند.

از سویی دیگر استفاده از الگوریتم PoS امکان پردازش سریع معاملات را فراهم کرده که باعث می‌شود کاربران با اطمینان خاطر بیشتری در فضایی امن معاملات خود را انجام داده و در کنار آن از ثبات ارزش سهام خود نیز مطمئن باشند. این دو مورد در کنار هم یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت بایننس اسمارت چین در مدت زمان کمی از ظهور آن در دنیای ارزهای دیجیتال است.

امکان ارتباط مستقل میان دو بلاک چین

بایننس چین (BC) و بایننس اسمارت چین (BSC) هر دو بلاک چینی هم خانواده اما مستقل هستند که کاربران هر دو پلتفرم می‌توانند همزمان در یکی دارایی‌های خود را مدیریت کنند و در پلتفرم دیگر با سرعت بالاتری معاملات ارزی را انجام دهند. اما نکته‌ای که باید به آن دقت داشت، این است که در اغلب موارد به دلیل مستقل بودن BSC از بایننس چین ممکن است، امکان انتقال سکه‌ها به حساب دیگر وجود نداشته باشد.

توجه: در برخی موارد با تبدیل ارز معامله شده به ارز بومی پلتفرم، «بایننس کوین» می‌توان دارایی‌های مالی را به حساب دیگر منتقل کرد.

بایننس اسمارت چین چیست

الگوریتم اثبات سهم اعتباری

بایننس اسمارت چین، برای ایجاد امنیت هرچه بیشتر انجام معاملات در بلاک چین خود، از ترکیب الگوریتم گواه اثبات اعتبار (Proof of Stake Authority) و الگوریتم گواه اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند.

استفاده از این الگوریتم به‌شدت امنیت شبکه را به‌ویژه در مقابله با حملات سایبری و هک شدن افزایش می‌دهد. در واقع معروفیت الگوریتم PoA بیشتر به دلیل خنثی کردن «حمله‌های ۵۱ درصدی» و حمله‌های «بیزانسی» بوده که در کنار الگوریتم PoS می‌تواند به‌ خوبی امنیت شبکه را تامین می‌کند.

در این مدل اعتبارسنجی، معاملاتی در شبکه انجام می‌‌شوند که بر حسب پروتکل‌های PoA باشند. به این ترتیب یک بلوک یا ارز ساخته شده ارزش و اعتبار پیدا کرده و می‌تواند وارد زنجیره بلاک چین شود. برای افزایش اعتبار و ارزش هر کاربر موظف است هزینه‌ای را به‌عنوان وثیقه یا سرمایه پایه با ارز دیجیتال BNB در حساب کاربری خود سرمایه‌گذاری کند.

مدت زمان تولید هر بلاک در بایننس اسمارت چین حدود ۳ ثانیه است. حال با استفاده از این الگوریتم اگر تولید‌کننده ارز دیجیتال بتواند بلاکی مطابق با پروتکل‌های PoS طراحی کرده که دارای ارزش و اعتبار باشد، می‌تواند وارد زنجیره بلاک‌ چین شده و سود هر معامله‌ای که در این بلاک انجام شود به‌عنوان پاداش به او خواهد رسید.

وجود حد نصاب اعتبارسنجی

وجود یک سیستم اعتبارسنجی دارای حد نصاب باعث امنیت هرچه بیشتر بلاک چین بایننس اسمارت چین شده است. این بلاک چین دارای ۲۱ سیستم عامل اعتبارسنجی است که به‌ صورت خودکار هر ۲۴ ساعت یک مرتبه از میان برترین حساب‌های دارای بایننس کوین انتخاب می‌شوند. هر فردی می‌تواند کاندید انتخاب به عنوان اعتبارسنج بلاک چین باشد اما معمولا ۲۱ حساب با دارایی بالاتر به صورت دوره‌ای برای اعتبارسنجی انتخاب می‌شوند.

همچنین این بلاک چین دارای یک دوره به نام «ایپاک» (Epoch) است که طی آن بلاک‌های فعال در بایننس اسمارت چین بررسی می‌شوند. این سیستم عامل امنیتی می‌تواند در هر ۲۰ دقیقه بیش از ۲۴۰ بلاک را از لحاظ قوانین و رعایت پروتکل‌ها امنیتی بررسی کرده و نقص‌های موجود را تشخیص دهد. در صورتی که سیستم تشخیص جعلی بودن ارز یا وجود نقض در انجام معاملات را تشخیص دهد هر دو طرف معامله مشمول پرداخت هزینه‌های سنگین مالی و عدم استفاده مجدد از این بلاک چین می‌شوند.

وجود ارز بایننس کوین

بایننس کوین (BNB) ارز اصلی و بومی بلاک چین بایننس روی هر دو پلتفرم BC و BSC است. از این دسته از رمز ارزها غالبا برای پرداخت هزینه معاملات انجام شده یا خرید سهام و انتقال دارایی در صرافی‌هایی مانند «بایننس دکس» (Binance DEX) استفاده می‌شود. علاوه‌بر این می‌توان از بایننس کوین برای اجرای قراردادهای هوشمند در BSC نیز استفاده کرد.

بایننس اسمارت چین چیست

از سویی دیگر افراد می‌توانند با شرکت در برنامه‌های مربوط به افزایش امنیت بلاک چین BSC تعداد بیشتری ارز بایننس کوین دریافت کنند. همچنین کلیه افرادی که معاملات خود را در این بلاک چین با استفاده از ارز BNB انجام می‌دهند نیز مشمول پاداش می‌شوند.

حال تمام این موارد در کنار امکان تصمیم‌گیری برای توزیع مجدد و تعیین مقدار بایننس کوین‌ها برای تولیدکنندگان نیز از دیگر مزایای هوشمندانه طراحی ارز اختصاصی برای این پلتفرم است.

پشتیبانی از سایر ارزهای دیجیتال

بایننس اسمارت چین نیز از استاندارد ERC-20 برای اعتبارسنجی به توکن‌ها و ارزهای دیجیتال استفاده می‌کند. در صورتی که ارزی بر اساس پروتکل‌ها ERC-20 معتبر باشد، می‌تواند وارد شبکه بلاک چین شود. در واقع توکن‌های ERC-20 که به نام توکن BEP2E نیز شناخته می‌شوند، در بلاک چین بایننس پس از طی مراحلی که به آن «Token Binding» گفته می‌شود وارد شبکه بایننس می‌شوند. در این فرآیند اطلاعاتی مانند پروتکل‌های ERC-20، رمز عبور کاربری، آدرس مالک و ارزش دقیق سهام توکن روی آن درج می‌شوند.

بایننس اسمارت چین چیست

همچنین در آینده‌ای نزدیک قرار است طراحان این پلتفرم از استانداردهای BEP2 و BEP8 نیز برای تشخیص امنیت توکن‌ها نیز استفاده کنند.

نیاز به ودیعه برای حفظ حساب کاربری در بایننس اسمارت چین

کاربران این پلتفرم باید به یاد داشته باشند که برای حفظ فعالیت خود در بلاک چین BSC باید سرمایه‌ای بر حسب بایننس کوین در حساب خود پس‌انداز کنند. این هزینه تا زمان فعالیت و حضور کاربر در حساب وی بلوکه می‌شود. هرچه کاربر سرمایه ودیعه خود را افزایش دهد می‌تواند در رده برترین حساب‌ها قرار گرفته و گزینه مناسبی برای اعتبارسنجی باشد. به این ترتیب فرد می‌تواند با کمک به افزایش امنیت شبکه، بایننس کوین بیشتری دریافت کرده و درآمدزایی کند.

آیا بایننس اسمارت چین پلتفرمی موفق خواهد بود؟

وجود مزیت‌های بی‌شمار از جمله کارمزد پایین و سرعت بالای انجام معاملات و موارد دیگری که به آن اشاره شد، همگی باعث محبوبیت این روزهای بایننس اسمارت چین شده‌اند، اما آیا شرایط همچنان برای این پلتفرم ثابت باقی خواهد ماند؟

موفقیت یا عدم موفقیت یک بلاک چین به عوامل بسیار مختلفی از جمله محبوبیت ارزهای دیجیتال معتبر در آن پلتفرم بستگی دارد. وجود ارز بومی در هر دو بلاک چین بایننس، یکی از مهم‌ترین مزایایی است که به‌ خصوص احتمال موفقیت بایننس اسمارت چین را افزایش می‌دهد؛ چرا که توسعه‌دهندگان در این پلتفرم می‌توانند به‌راحتی اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مالی (DApps) خود را راه‌اندازی کرده و به راحتی معاملات زنجیره‌ای انجام دهند. این دقیقا موردی است که باعث محبوبیت پلتفرم صرافی «پنکیک سواپ» (PancakeSwap) نیز شد.

بایننس اسمارت چین چیست

حال با نگاهی به روند رشد و صعود BSC از زمان حضور در بازار ارزهای دیجیتال تا کنون می‌توان گفت این پلتفرم حتی در مقابله با «پنکیک سوآپ» نیز رشد چشمگیرتری در انجام معاملات مالی غیر متمرکز در سال ۲۰۲۱ داشته است.

در کل، سهام BSC ابتدا در ژانویه ۲۰۲۰ (دی ماه ۱۳۹۹) جهش قابل توجهی داشت و به ۱۵۰ میلیون دلار رسید و پس از آن با رسیدن به ارزش ۲.۵ میلیارد دلاری در مارچ ۲۰۲۰ (فروردین ماه ۱۳۹۹) توانست نظر بسیاری از سرمایه‌گذاران و کاربران را به‌خود جلب کند. هم‌اکنون این بلاک چین پس از صرافی «یونی سواپ» (پلتفرم اختصاصی پنکیک سواپ» در رتبه دوم از محبوب‌ترین پلتفرم‌های دکس (DEX) اتریوم قرار دارد.

نظر شما درباره بایننس اسمارت چین چیست؟

حال که دانستیم بایننس اسمارت چین چیست ، آیا ترجیح می‌دهید با بایننس اسمارت چین کار کرده یا معاملات خود را در بایننس اسمارت انجام دهید؟ آیا تا به حال تجربه استفاده از مزایای این بلاک چین را داشته‌اید؟ به عنوان نتیجه‌گیری می‌توان گفت که بایننس اسمارت چین، یک پلتفرم مناسب برای تمامی افراد از مبتدیان تا حرفه‌ای‌ترین افراد فعال در بازار ارزهای دیجیتال و به خصوص کاربران اپلیکیشن‌های DApps است.

این پلتفرم با دریافت کارمزد پایین و سرعت بالای انجام معاملات این روزها به عزیز میلیون دلاری کاربران تبدیل شده است. بنابراین ورود هزاران کیف پول جدید اتریوم و مخصوص بایننس کوین چندان غافلگیرکننده نخواهد بود. تا زمانی که اتریوم همچنان در صدر رمز ارزهای محبوب باقی مانده، میزان ازدحام معاملات و هزینه انجام کارمزد آن‌ها بسیار بالا باشد، باید شاهد حضور و محبوبیت تعداد بیشتری از بلاک چین‌‌های مانند BSC باشیم.

حال با توجه به رشد و محبوبیت بلاک چین بایننس اسمارت چین نظر شما درباره آینده این پلتفرم چیست؟ آیا این دسته از پلتفرم‌ها توانایی رفع نقص انجام معاملات با اتریوم را دارند؟ اگر شما هم قصد خرید و فروش ارزهای دیجیتال را دارید می‌توانید با مراجعه به قسمت خرید و فروش اتوماتیک ارزهای دیجیتال در وب‌سایت کافه ارز، به راحتی و طی چند مرحله ساده، خدمات مورد نظر خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال و همچنین نمودار و تغییرات ۲۴ ساعته ارزها را در کافه ارز مشاهده کنید

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *