logo کاقه ارز

بانک های مرکزی در بسیاری از کشورها در حال استفاده از پتانسیل ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDC) هستند. این امر به نوبه خود باعث علاقه، علاقه مندان به Cryptocurrency، شرکت کنندگان در صنعت و تحلیلگران سیاست شده است. بررسی ژانویه سال 2020 که توسط بانک بین المللی تسویه حساب (BIS) انجام شده نشان داد که تقریباً 80٪ از 66 بانک مرکزی که نظرسنجی شده اند با این ارزهای دیجیتال کارهایی انجام می دهند. همچنین، برخی از این موسسات مالی نزدیک به صدور CBDC بودند. طبق نظرسنجی BIS ، “بانکهای مرکزی که نماینده یک پنجم جمعیت جهان هستند، می گویند که احتمالاً آنها در چند سال آینده اولین CBDC را صادر می کنند.” 

ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

CBDC پول سنتی فیات است که توسط بانک مرکزی یک کشور به صورت دیجیتالی صادر می شود. مهم است که CBDC ها را از ارزهایی مانند بیت کوین متمایز کنید. در حالی که بیت کوین، اولین ارز دیجیتال، برای ارائه یک سیستم پرداختی بود که بتواند به طور مستقل از موسسات مالی و دولتها کار کند، CBDC ها تحت کنترل بانک های مرکزی قرار می گیرند. CBDC ها متمرکز خواهند بود، در حالی که بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر برای عدم تمرکز طراحی شده اند.

انواع ارز دیجیتال بانک مرکزی

خرده فروشی بانک مرکزی CBDCS

خرده فروشی CBDC ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای استفاده عموم مردم طراحی شده اند. به طور خاص، بانکهای مرکزی در بازار های نوظهور به این ایده ابراز علاقه کرده اند. زیرا هدف آنها انتقال به جامعه بدون پول و در نتیجه کاهش هزینه های مربوط به چاپ و رسیدگی به پول نقد است. براساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد (WEF)، این نوع خاص از CBDC مزایای بسیاری دارد. به عنوان مثال، برای تقویت بهره وری از پرداخت مرزی، آنها سریع تر و ارزان تر است. این امر می تواند برای پس انداز در برخی از اقتصادها نیز مزایایی ایجاد کند. این امکان را برای آنها فراهم می کند که بدون بهره گیری از ریسک در بانک خود، سود کسب کنند.

عمده فروشی بانک مرکزی CBDC

عمده فروشی CBDC ها ارزهای دیجیتالی هستند که برای استفاده توسط موسسات مالی که سپرده های ذخیره خود را نزد بانک مرکزی نگهداری می کنند، طراحی شده اند. با استفاده از این ارزهای دیجیتالی، موسسات مالی به طور بالقوه می توانند ریسک نقدینگی را کاهش دهند. بعلاوه، مؤسسات مالی ممکن است از CBDC ها برای کاهش ریسک طرفین استفاده کنند. این شانس است که یک طرف در معامله با طرف دیگر معامله نتواند به تعهدات خود عمل نکند. بسیاری از بانک های مرکزی طرفدار استفاده از CBDC های عمده فروشی هستند. زیرا این امر می تواند به سیستم های مالی کمک کند تا ارزان تر و به موقع تر شوند. آنها تنها در خوش بین بودن در مورد این ارزهای دیجیتال تنها نیستند. زیرا BIS اظهار داشته است که چنین نوآوری می تواند هم سیستم پرداخت و هم تسویه حساب را بهبود ببخشد.

CBDC های ترکیبی

CBDC های ترکیبی به مؤسسات مالی که معمولاً امکان ذخیره ذخایر خود در این واحدها را ندارند، این امکان را می دهد. با اجرای یکی از این ارزهای دیجیتال، سیستم های پرداخت مختلف قادر به همکاری راحت تر با توجه به WEF هستند. با راه اندازی یک CBDC ترکیبی، یک بانک مرکزی می تواند به جای نیاز به پرداختن به نیازها و ملاحظات متعدد، به طور اساسی به موارد اساسی مانند تسویه حساب معاملات بپردازد. 

بانک مرکزی

مزایای ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)

بانکهای مرکزی با انتشار CBDC می توانند به طور بالقوه مزایای متعددی را ایجاد کنند. تحقیقات انجام شده توسط WEF، چندین مورد از این ابزارها را در “ابزار خط مشی ساز” طراحی کرده است. این کار به منظور کمک به مقامات دولتی در تصمیم گیری های آگاهانه انجام شده است. علاوه بر تقویت بهره وری از پرداخت های مرزی، CBDC ها به طور بالقوه می توانند خطرات مرتبط با نقل و انتقالات بین بانکی اوراق بهادار را کاهش دهند. با بهره گیری از CBDC ها، با دسترسی بهتر به داده های مالی، می توان در کمک به مقامات در تدوین سیاست با ارزش تر تلاش کرد. به عبارت دیگر، سیاست گذاران ممکن است در صورت داشتن داده های زمان واقعی در مورد فعالیت پولی یک سیستم مالی، بتوانند کار خود را راحت تر انجام دهند.

علاوه بر این، CBDC ها به طور بالقوه می توانند درج مالی را تقویت کنند. با این حال، WEF اظهار داشت كه بانك مركزی كه ارز دیجیتال صادر می كند، باید تلاش كند تا این ارز را در سیستم مالی خود در دسترس همه قرار دهد. CBDCs همچنین ممکن است به دولتهای فردی کمک کند تا کنترل موجود خود را بر پول حفظ کنند و همچنین از مزایای ارائه شده توسط ارزهای رمزپایه بهره مند شوند.  برخی از سیاست گذاران بانک مرکزی نگرانی خود را در مورد Libra، ارز دیجیتال پیشنهادی فیس بوک ابراز کرده اند. آنها ادعا می کنند که این ارز با دستیابی به میلیارد ها دلار می تواند کنترلی را که دولت های مستقل بر پول دارند، تضعیف کند. CBDC ها می توانند به بانکهای مرکزی در مدیریت این ریسک کمک کنند.

نتیجه گیری کلی درباره استفاده از ارز دیجیتال در بانک ها

در حال حاضر کشور های زیادی از جمله چین، هند، کره، کانادا، سوئیس، فرانسه، کشور های اروپایی و غیره در تلاش هستند که از ارز های دیجیتال در بانک ها استفاده کنند. بانکهای مرکزی در سراسر جهان اعلام کرده اند که قصد دارند ارز دیجیتال فیات را بررسی کنند. برخی از این بانکهای مرکزی پیشرفت بیشتری نسبت به سایرین داشته اند که برخی از موسسات مالی صرفاً در جستجوی این دارایی های دیجیتال و برخی دیگر برنامه های آزمایشی را انجام می دهند. ناظران بازار برای دستیابی به همه تحولات مختلفی که در این فضا تحقق می یابد ، باید از نزدیک مراقب باشند. CBDCs به طور بالقوه می توانند در سیستم مالی انقلابی ایجاد کنند ، زمان تسویه حساب را کاهش دهند، هزینه ها را کاهش دهند و به سیاست گذاران داده های بیشتر و بهتری در مورد سیستم مالی ارائه دهند.

در عین حال، هیچ اقتصاد بزرگی CBDC را پیاده سازی نکرده است. بنابراین نمی توان دقیقاً بدانید که یکی از این ارزها در زندگی واقعی چگونه کار می کند.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.