logo کاقه ارز

در دنیای کنونی که توسط فناوری و اتصالات شبکه اداره می شود، شناختن امنیت سایبری چیست و اینکه بتوانیم به طور مؤثر از آن استفاده کنیم، بسیار مهم است. اگر هیچ امنیتی برای محافظت وجود نداشته باشد، سیستم ها، پرونده های مهم، داده ها و سایر موارد مهم مجازی در معرض خطر هستند. هر شرکتی باید به طور جدی محافظت شود. با بهبود فناوری جدید در امنیت سایبری، مهاجمین نیز پیشرفته تر شدند. آنها از تکنیک های پیشرفته هک کردن استفاده می کنند و نقاط ضعف بسیاری از شرکت های خارج از کشور را هدف قرار می دهند. برای آشنایی بیشتر با امنیت سایبری و یادگیری درباره امنیت شبکه با کافه ارز همراه باشید.

آشنایی با مفهوم امنیت سایبری

امنیت سایبری فرایندی برای محافظت از داده های حساس، شبکه ها و برنامه های کاربردی نرم افزاری در برابر حملات سایبری است. حملات سایبری می تواند به عنوان سوء استفاده از منابع، دسترسی غیرمجاز به سیستم ها، حملات باج افزار برای رمزگذاری داده ها و استخراج پول در نظر گرفته شود. روزهایی که تنها داشتن رمز عبور قوی کافی بود، مدتهاست از بین رفته و داده های شخصی و کاری ما در معرض خطرات بسیاری قرار دارد.

3 اصل اساسی امنیت سایبری

امنیت سایبر به خودی خود یک اصطلاح بسیار گسترده دارد و ممکن است تعاریف بسیاری در مورد چرخش در دنیای دیجیتال داشته باشد. برای درک اصطلاح امنیت سایبری ، سه مفهوم اساسی با عنوان “CIA Triad” شناخته می شوند.

CIA Triad مخفف کلمات مانند محرمانه بودن، صداقت و در دسترس بودن است. این مدل برای هدایت سازمان با سیاست های امنیت سایبر طراحی شده است.

 • محرمانه: این فرایندی است که دسترسی به اطلاعات به افراد خاص را رد می کند. این یک اقدام برای محدود کردن اطلاعات حساس از دست دادن اشتباه است. در یک سازمان، دسترسی به اطلاعات با توجه به درجه شغلی مجاز یا ممنوع است. این نوع از افراد آموزش و قوانین صحیح در مورد به اشتراک گذاشتن اسرار محرمانه کسب می کنند ، حساب های خود را با رمزهای صحیح قوی ایمن می کنند.
 • صداقت: فرایند یکپارچگی اطمینان می دهد که داده های موجود در سیستم سازگار، تأیید شده، دقیق و قابل اعتماد هستند. این بدان معناست که بدون اجازه خاصی داده ها قابل تغییر، حذف یا دسترسی نیستند. به همین دلیل ردیابی مجوزهای پرونده و دسترسی کاربر مهم است. نکته مهم دیگر برای حفظ یکپارچگی داده ها، تهیه نسخه پشتیبان امن است.
 • در دسترس بودن: از نظر مؤلفه های لازم مانند سخت افزار، شبکه ها، نرم افزارها، دستگاه ها و تجهیزات، در دسترس بودن به معنای ارتقاء و نگهداری آن است. دلیل مهم بودن آن این است که عملکرد صحیح و دسترسی به داده ها را بدون هیچ گونه اختلال را فراهم می کند. برنامه های کاربردی مانند فایروال ها، سرورهای پروکسی، راه حل های پشتیبان و برنامه های بازیابی نکات کلیدی در برابر تهدیدات سایبری هستند.

دلیل اهمیت امنیت سایبری

درک دلیل اهمیت امنیت سایبری بسیار مهم است. سازمان ها و کارمندان باید بدانند در صورت عدم برخورد با هکر ها چه خطراتی وجود دارد. تعداد تهدیدات سایبری در همه زمانها بالاست و نقض سیستم های امنیتی برای ماه ها قابل کشف نیست. جهان بیش از گذشته به فناوری متکی است. در نتیجه، ایجاد داده های دیجیتال افزایش یافته است. امروزه ، مشاغل و دولت ها بخش زیادی از آن داده ها را روی رایانه ها ذخیره می کنند و آن را از طریق شبکه ها به رایانه های دیگر منتقل می کنند. دستگاه ها و سیستم های اساسی آنها دارای آسیب پذیری هایی هستند که در هنگام بهره برداری، سلامت و اهداف یک سازمان را تضعیف می کنند.

امنیت سایبری

چرا امنیت سایبری بسیار مهم است:

 • هزینه نقض داده ها: همانطور که همه ما می دانیم، مقررات بسیاری برای محافظت از داده های کاربران ایجاد شده است. این برای سازمان هایی که با داده های کاربران سر و کار دارند بسیار مهم است و آنها باید برای محافظت از آن گام بردارند. مطابق با قوانین حریم خصوصی، شرکت ها را می توان با مبالغی شگفت آور و کلان جریمه کرد. این میزان می تواند به 20 میلیون یورو یا 4٪ از گردش مالی جهانی سالانه برسد. با این وجود، شرکت هایی که داده های کاربر خود را به دلیل عدم مسئولیت پذیری خود افشا می کنند، می توانند شهرت خود را از دست داده و به تصویر آنها آسیب وارد شود.
 • حملات سایبری می تواند مضر باشد: کسانی که خود را در معرض کسانی قرار می دهند که نمی دانند امنیت سایبری چیست و هزینه های آن چیست، می توانند قربانی جرایم مالی شوند. سود مالی برای اکثر هکرها انگیزه مشترکی است اما فریب نخورید، این تنها موردی نیست که آنها می خواهند. مجرمان سایبری می توانند از مهارت های خود برای به دست آوردن مزیت سیاسی، اخلاقی، اجتماعی یا فکری افراد استفاده کنند.

امنیت سایبری فقط برای سازمانهای تجاری و مؤسسات دولتی ضروری نیست. این باید برای همه افرادی که از دستگاه های دیجیتالی مانند رایانه، تلفن همراه، تبلت و غیره استفاده می کنند مهم باشد. این دستگاه ها حاوی اطلاعات شخصی بسیاری هستند که سارقان دیجیتال دوست دارند آنها را داشته باشند. آنچه در مورد آن نیز مهم است این است که اگر اطلاعات شما در معرض هکرها باشد، می توانند از شما به عنوان طعمه ای استفاده کنند تا دوستان یا خانواده شما را در یک کلاهبرداری دیجیتال فریب دهند.

چه سیستم هایی بیشتر تحت تأثیر نقض امنیت قرار می گیرند:

 • سیستم های مالی، که از حساب های بانکی، وام و چک ها تشکیل شده است.
 • بانکهای اطلاعاتی دولت، که شامل شماره های تأمین اجتماعی، مجوزها و سوابق مالیاتی است.
 • سیستم های ارتباطی، مانند ایمیل، پیامک و تماس ها.
 • سیستم های پزشکی با تجهیزات و سوابق پزشکی خود.
 • سیستم های آموزشی، که می تواند بر نمرات، کارتهای گزارش، اطلاعات دانشمندان تأثیر بگذارد.
 • سیستم های حمل و نقل مانند کنترل ترافیک، پیمایش هواپیما و وسیله نقلیه.

داشتن اقدامات صحیح در زمینه امنیت سایبری، دفاع اساسی در برابر این نوع خطاها و حملات مخرب است. بنابراین دانستن اینکه امنیت سایبری چیست و چرا اهمیت دارد، برای همه مهم است.

رایج ترین تهدیدات امنیت سایبری

عدم امنیت سایبری می تواند باعث مشکلات اقتصادی، پزشکی، دولت یا حتی بلایای طبیعی شود. اما دقیقاً چه چیزی باعث آنها می شود؟ مجرمان سایبری روز به روز بسیار پیشرفته تر می شوند، بنابراین تهدیدات یا “دامهایی” ایجاد می کنند که می تواند افراد بیگناه را در معرض تهدیدهای سایبری قرار دهد.

ویروس

محبوب ترین موردی که احتمالاً همه در طول زندگی خود با آن رو به رو شدند. اگرچه افراد بسیاری از هر تهدید امنیت سایبری به عنوان یک ویروس یاد می کنند، اما کاملاً درست نیست. ویروس یک قطعه کد مخرب است که بدون اجازه کاربران در یک کامپیوتر بارگذاری می شود. این می تواند خود را به پرونده های دیگر وصل کند و در سراسر شبکه پخش شود. این یکی از اهداف اصلی اقدامات امنیتی سایبر است.

بد افزار

 این اصطلاح مخفف برنامه ای است که برای آسیب رساندن به رایانه ایجاد شده است. این ویروس ها، جاسوس افزارها، تروجان ها، مهندسی اجتماعی و کرم ها را در بر می گیرد.

کرم تهدیدی مشابه ویروس است. این دقیقاً مانند ویروس می تواند تکثیر شود، اما نیازی به اتصال خود به یک برنامه کامپیوتری نیست. آنها به دنبال آسیب پذیری در رایانه هستند و آنها را به سازنده خود گزارش می دهند، که بر این اساس اقدامات انجام می شود.

تروجان یکی دیگر از تهدیدهای مردمی که به احتمال زیاد همه از آن شنیده اند. این یک نوع نرم افزارهای مخرب است که خود را به عنوان نرم افزاری قانونی تغییر می دهد. این می تواند به شکل برنامه های حذف ویروس باشد اما در عوض هنگام نصب و اجرای آن، فعالیت های مخرب را انجام می دهد.

مهندسی اجتماعی: این تهدیدی است که برای فریب و دستکاری کاربران برای به دست آوردن اطلاعات خود و دستیابی به رایانه خود استفاده می شود. این امر از طریق پیوندهای مخرب یا دستیابی جسمی به کامپیوتر حاصل می شود. در صورت عدم اطلاع از امنیت سایبری ، این امر می تواند برای بسیاری از سازمان ها مشکلاتی ایجاد کند.

فیشینگ

 فیشینگ نوعی تهدید مهندسی اجتماعی است که سعی دارد اطلاعات حساس یا محرمانه کاربران را بدست آورد.
جاسوسی نظارت بر فعالیت رایانه شما و جمع آوری اطلاعات شخصی است. نرم افزارهای جاسوسی یا نرم افزارهای تبلیغاتی مزاحم را می توان از طریق پیوندهای مخرب، نرم افزار یا پیوستهای روی دستگاه نصب کرد. در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام باید به فایل های دریافتی دقت بیشتری داشته باشید.

باج افزار

این می تواند سریعترین تهدید سایبری محسوب شود. این نوعی از بدافزار است که پس از رمزگذاری پرونده های کاربران، نیاز به پرداخت دارد و آنها را غیرقابل دسترسی می کند. لازم به ذکر است که پرداخت باج تضمین بازیابی اطلاعات رمزگذاری نشده است، بنابراین مراقب باشید.

در حال حاضر شما باید درک بهتری راجع به امنیت سایبری داشته باشید.

امنیت سایبری

جلوگیری از حملات سایبری

با توجه به تهدیدهای زیادی که وجود دارد، یادگیری چگونگی محافظت از خود در برابر نقض امنیت سایبری ضروری است. برای محافظت از خود در برابر چنین خطرات، داشتن یک پایگاه امنیتی سایبر قوی که خطر حمله را کاهش دهد، مهم است. همچنین نکاتی وجود دارد که باید برای همه افراد با استفاده از شبکه و انواع دستگاه های اینترنتی مفید باشد:

 • به طور مرتب نرم افزار آنتی ویروس را برای هر رایانه ای که در مشاغل، خانه یا سایر مناطق استفاده می شود نصب و به روز کنید. کمی تحقیق کنید و بهترین ارائه دهنده محافظت در اینترنت را پیدا کنید و ارزان ترین نرم افزار را خریداری نکنید.
 • از اتصال اینترنت خود با استفاده از فایروال محافظت کنید.
 • نسخه های پشتیبان تهیه کنید برای داده های مهم و آنها را ایمن نگه دارید.
 • به کارمندان یا اعضای خانواده در مورد امنیت سایبری و اصول آن آموزش دهید.
 • مرتباً گذرواژه‌ ها را تغییر دهید و از کلمات قوی استفاده کنید. یک رمزعبور قوی حاوی حروف کوچک و حروف بزرگ است. توصیه می شود.
 • مرتباً نرم افزارهای رایانه ای و سیستم عامل ها را به روز کنید.
 • شبکه را ایمن کنید.

نتیجه درباره امنیت سایبری

امنیت سایبری به عنوان یکی از مهمترین جنبه های دنیای دیجیتال در حال رشد است. تهدیدات ناشی از آن دشوار است، بنابراین یادگیری چگونگی دفاع از آنها و یاد دادن به دیگران که چگونه این کار را انجام دهند، بسیار مهم است.

کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.