اوراکل متنی برای اضافه کردن بازیابی سریع و دقیق اطلاعات، هر سند یا محتوای متنی را فهرست بندی می کند.  اوراکل متن اجازه می دهد تا جستجوهای متنی با جستجوی منظم پایگاه داده در یک جمله SQL واحد ترکیب شوند.  امکان یافتن اسناد براساس محتوای متنی، ابرداده یا ویژگی های آنها، پایگاه داده اوراکل را به عنوان یکپارچه سازی برای همه مدیریت داده ها تبدیل می کند. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید.

معماری پایگاه داده اوراکل


بانک اطلاعاتی اوراکل مجموعه ای از داده ها است. که به عنوان یک واحد مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از پایگاه داده ذخیره و بازیابی اطلاعات مرتبط است. سرور بانک اطلاعاتی، کلید حل مشکلات مدیریت اطلاعات است. به طور کلی، یک سرور با اطمینان قابل توجهی می تواند مقدار زیادی از داده ها را در یک محیط چند کاره مدیریت کند. تا بسیاری از کاربران بتوانند همزمان به همان داده ها دسترسی پیدا کنند. همه اینها در حین ارائه کارایی بالا انجام می شود. سرور پایگاه داده همچنین از دسترسی غیرمجاز جلوگیری می کند. و راه حل های کارآمد برای بازیابی خرابی ارائه می دهد.

اوراکل (Oracle)چیست؟


بانک اطلاعات اوراکل اولین پایگاه داده است. که برای محاسبات شبکه سازمانی، انعطاف پذیر ترین و مقرون به صرفه ترین روش برای مدیریت اطلاعات و برنامه ها طراحی شده است. شبکه محاسبات سازمانی، استخرهای بزرگی از سرورهای استاندارد، صنعتی و ذخیره سازی ماژولار ایجاد می کند. با استفاده از این معماری، هر سیستم جدید را می توان به سرعت از مجموعه اجزا تهیه کرد. نیازی به بار کاری اوج نیست زیرا ظرفیت را می توان در صورت نیاز به راحتی از استخرهای منابع اضافه یا مجدداً جدا کرد.
این پایگاه داده دارای ساختارهای منطقی و ساختارهای بدنی است. از آنجا که ساختارهای فیزیکی و منطقی جدا هستند، می توان ذخیره فیزیکی داده ها را بدون تأثیر دسترسی به ساختارهای ذخیره سازی منطقی مدیریت کرد.

Oracle Technologies که شبکه را فعال می کند

اوراکل سالهاست که روی فناوری هایی کار می کند. که محاسبات شبکه را پشتیبانی و فعال می کنند.
تهیه منابع محاسباتی یکی از مهمترین قابلیت های شبکه است. این امکان را فراهم می کند که منابع محاسباتی بصورت پویا در صورت نیاز به برنامه ها ارائه شود. منابع باید براساس اولویتها و تقاضای تجارت به طور مناسب اختصاص داده شوند.

Oracle

ویژگی های اوراکل


خوشه های کاربرد واقعی:
 RAC یک پایگاه داده خوشه ای با معماری حافظه نهان مشترک است. که بر روی چندین ماشین اجرا می شود. از طریق یک اتصال خوشه ای و یک زیر سیستم ذخیره مشترک متصل شده است. یک پایگاه داده Oracle RAC نه تنها مانند یک پایگاه داده استاندارد اوراکل برای کاربران به نظر می رسد. بلکه همان ابزارها و روشهای نگهداری مورد استفاده برای یک بانک اطلاعاتی Oracle واحد نیز می تواند در کل خوشه ها استفاده شود. کلیه عملیات استاندارد تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی، از جمله استفاده از مدیر بازیابی، با RAC شفاف عمل می کند. کلیه عملیات SQL، از جمله زبان تعریف داده ها و محدودیت های یکپارچگی، برای هر دو تنظیم نیز یکسان است. مهمترین بخش RAC، توانایی مدیریت بار کاری شما اضافه کردن گره یا گره های انصراف از تقاضا بر اساس نیازهای پردازش تجاری شما است.


مدیریت ذخیره سازی خودکار:
اوراکل توصیه می کند از فایلهای مدیریت پایگاه داده و سیستم فایلهای خوشه ای برای خانه اوراکل استفاده کنید. ASM مدیریت پرونده های پایگاه داده اوراکل را ساده می کند. به جای مدیریت بسیاری از پرونده های پایگاه داده، ASM از شما می خواهد که تنها تعداد کمی از گروه های دیسک را مدیریت کنید. شما می توانید یک گروه دیسک خاص را به عنوان گروه دیسک پیش فرض برای یک پایگاه داده تعریف کنید.

مدیریت شبکه

از آنجا که برخی از اهداف اصلی یک شبکه فراهم کردن دسترسی بالا، مقیاس پذیری و بهینه سازی عملکرد خدمات با حداقل هزینه و پیچیدگی است. یک رویکرد یکپارچه برای مدیریت شبکه لازم است. این ابزارها و ویژگی ها شامل موارد زیر است:


مدیریت شبکه با مدیر شرکت اوراکل: مدیر سازمانی یک چارچوب مدیریت ساده و متمرکز را برای مدیریت منابع سازمانی و تجزیه و تحلیل عملکرد شبکه فراهم می کند. با استفاده از Enterprise Manager، سرپرستان می توانند محیط شبکه را از طریق یک مرورگر وب در طول چرخه عمر سیستم، از جلو به عقب، از هر مکانی در شبکه مدیریت کنند. با استفاده از بانک اطلاعاتی اوراکل، این شامل مدیریت یکپارچه و نظارت بر بانکهای اطلاعاتی RAC و همچنین سیستم های نگهبان داده در حالت آماده به کار برای سناریوهای عدم موفقیت یا انتقال است.

مدیریت امنیت در شبکه

محیط پویا در یک شبکه امنیت را بسیار مهم می کند. اوراكل با متمركز كردن مديريت امنيت براي يك شركت توزيع شده با استفاده از پروتكل دسترسي به فهرست راهنماي سبك وزن (LDAP) سازگار با Oracle Internet Directory (OID)، مديريت امنيت را براي شما آسان مي كند. در همین راستا، Enterprise User Security امکان ایجاد و مدیریت امتیازات یک کاربر را در سطح جهانی در تمام بانکهای اطلاعاتی سازمانی فراهم می کند. مدیریت امتیاز کاربر کاربر در OID انجام می شود. بنابراین از لزوم ایجاد همان کاربر در چندین پایگاه داده در سراسر شبکه جلوگیری می شود. علاوه بر این، اکنون می توانید یک گواهی Secure Sockets Layer (SSL) را در کارت هوشمند، برای رومینگ دسترسی به شبکه، ذخیره کنید.

اوراکل


بانک اطلاعاتی شخصی مجازی VPD کنترل دسترسی دقیق و دانه دانه شده توسط سرور و یک زمینه برنامه کاربردی ایمن را فراهم می کند. که می تواند در یک شبکه مورد استفاده قرار گیرد. تا چندین مشتری، شرکا، یا بخش هایی که از همان پایگاه داده استفاده می کنند. برای دسترسی ایمن به داده های مهم برای ماموریت استفاده کنند. VPD با اطمینان از تفکیک داده های فیزیکی، دسترسی به داده های هر کاربر و هر مشتری را در یک بانک اطلاعاتی واحد امکان پذیر می کند. VPD با پیوند یک یا چند خط مشی امنیتی با جداول یا نماها فعال می شود.

امنیت اوراکل


 Oracle Label Security به مدیران یک راه حل امنیتی خارج از جعبه ردیف و سطح ستون می دهد. تا بتواند دسترسی به داده ها را براساس حساسیت آن کنترل کند. و نیاز به نوشتن دستی اینگونه سیاست ها را از بین ببرد. با استفاده از ابزار GUI Oracle Policy Manager. سرپرستان می توانند به سرعت خط مشی های امنیتی Oracle Label را به سطرها و ستون ها در جداول برنامه ایجاد و اختصاص دهند علاوه بر این، پایگاه داده اوراکل ادغام امنیت اوراکل برچسب با OID را اضافه می کند و این امکان را می دهد تا سیاست ها را بطور متمرکز در یک شبکه بصورت پویا در حال تغییر مدیریت کرد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *