logo کاقه ارز

در کنار پیشرفت تکنولوژی و امنیت، هکرها با کلاهبرداری و هک هایی که انجام می دهند خلاقیت بیشتری پیدا کرده اند. شما می توانید با یک کلیک از بدافزار فاصله بگیرید و به فایل ها و دارایی های رمزنگاری خود آسیب وارد کنید. اگر هر روز در شبکه هستید که میلیارد ها نفر از آن استفاده می کنند، باید به شما بگویم شما مستعد هک شدن هستید. هک کردن عمل دستیابی غیرمجاز به سیستم شخصی برای سرقت داده ها و پرونده های آنها یا فاسد کردن سیستم آنها است. این فرایند با کرک کردن رمزها و رمزهای عبور بارها انجام می شود و درنهایت امکان دسترسی به سیستم ها فراهم می شود. حتی اگر هک کردن غیرقانونی است، ما نمی توانیم از تلاش چشمگیر، عمق دانش، شجاعت و سطح خلاقیت لازم برای انجام چنین کاری چشم پوشی کنیم. در اینجا لیستی از هک های بزرگ تاریخ رمزنگاری آورده شده است.

بدترین هک های رمزنگاری در طول تاریخ

Cryptocurrency برای اولین بار در سال 2009 با راه اندازی بیت کوین (BTC) معرفی شد و از آن زمان بسیاری از ارزهای دیجیتالی دیگر یا altcoin نیز ظاهر شدند. Cryptocurrency دارایی است که در شبکه مستقر در blockchain موجود است و به عنوان یک مبادله عمل می کند. Cryptocurrency نیز مستعد هک شدن هستند و با گذشت سالها، شاهد چندین هک و کلاهبرداری cryptocurrency هستیم.

1. 92 میلیارد بیت کوین از Thin Air در سال (2010)

همه ما پول را دوست داریم. با توجه به قیمت فعلی بیت کوین، منصفانه است که بگوییم همه ما دوست داریم مقداری ارز رمزنگاری داشته باشیم. هکر ها با استفاده از یک نقص مهم امنیتی در کد بیت کوین آن را مورد سوء استفاده قرار دادند. یک هکر موفق به ایجاد 92 میلیارد بیت کوین از Thin Air شد. با قیمت های امروز بیت کوین، می توانست این هکر را به ثروتمندترین فرد کره زمین تبدیل کند. یک خطای سرریز عدد باعث شد هک امکان پذیر شود. خوشبختانه، این انجمن توانست همه معاملات پس از هک را لغو کرده و blockchain را به حالت قبل از هک خود بازگرداند.

2. هک Bitfinex در سال (2016)

Bitfinex یکی از محبوب ترین صرافی های Cryptocurrency در جهان است. این صرافی حدود دو میلیون کاربر دارد و هر روز میلیارد ها دلار معاملات در آن انجام می شود. در آگوست سال 2016، این شرکت قربانی هک شد. در آن زمان، این دومین هک بزرگ در تاریخ cryptocurrency بود. سارقان 120،000 بیت کوین را سرقت کردند. آنها 72 میلیون دلار ارزش داشتند. استفاده از کیف پول چند امضاء Bitfinex باعث شد این هک امکان پذیر شود. جالب اینجاست که این شرکت تنها 12 ماه این کیف پول را برای ایمن تر کردن سکه های کاربران معرفی کرده بود. کیف پولها ضعیف بودند.

از نظر تئوری، Bitfinex دو کلید را نگه می دارد، و BitGo یکی را ذخیره می کند. همه طرفین برای تأیید آن باید به طور مستقل از معامله خارج شوند. در عمل، BitGo به آسانی آنچه را که Bitfinex انجام داد آینه می کرد. به این ترتیب، تنها یک نقطه شکست وجود داشت. به محض ورود هکرها به سرورهای Bitfinex، این بازی به پایان رسید. این هک باعث شد ارزش بیت کوین در بازارها 20 درصد کاهش یابد.

3. هک Mt. Gox در سال (2011) و (2014)

Mt. Gox، در سال 2013 هدایت بازار مبادلات رمزنگاری را بر عهده داشت و بیش از 70٪ مبادلات بیت کوین در جهان بر روی سکوی خود اتفاق افتاد.Mt. Gox برای اولین بار در سال 2011 مورد حمله قرار گرفت، هنگامی که 80،000 BTC از بنیانگذار بورس، جب مک کالب، که در جریان فروش بورس به مارک کارپلس بود، سرقت شد. اندکی پس از آن ، یک هکر توانست وارد حساب McCaleb شود، که هنوز دسترسی به مدیر سایت داشت، و به طور مصنوعی قیمت بیت کوین را از حدود 17 دلار به حدود 0.01 دلار کاهش داد و این امکان را برای خرید حدود 2،000 BTC فراهم کرد و قبل از حمله مورد توجه قرار گرفت و برطرف شد.با این حال ، مهمترین حمله در طی چند سال، 2011 تا 2014، رخ داد که سرانجام مشخص شد که کیف پول های تبادل شده تقریباً خالی هستند.

هک

در این مدت 850،000 بیت کوین از بورس به سرقت رفت که 750،000 بیت کوین از آن متعلق به کاربران بود، در حالی که بقیه بورس بودند. ارزش بیت کوین های سرقت شده در آن زمان 460 میلیون دلار بود که این مهمترین مقدار بیت کوین های سرقت شده تاکنون بود. در سال 2014، Mt. Gox مجبور به تشکیل پرونده برای ورشکستگی شد و مجبور به خاموش شدن شد. در طی تحقیقات 200000 بیت کوین کشف شد، اما این بیت کوین هنوز به عنوان غرامت بین کاربران توزیع نشده است.

5. DAO در سال (2016)

چهار هک مورد بررسی ما تاکنون در بیت کوین تأثیر گذاشته است. اما دومین سکه بزرگ جهان یعنی اتر نیز قربانی شده است. این هک برای DAO اتفاق افتاد. به عبارتی ساده، DAO یک قرارداد هوشمند در کلکسیون اتریوم بود که مانند صندوق سرمایه گذاری فعالیت می کرد. خریداران می توانند از طریق سرمایه گذاری در DAO سرمایه گذاری کنند که به آنها اجازه می دهد در کدام شرکت هایی که صندوق باید در آن سرمایه گذاری کنند رای دهند. مرحله اصلی جمع آوری سرمایه گذاری 12.7 اتر (150 میلیون دلار) را به خود اختصاص داده و آن را به بزرگترین پروژه سرمایه گذاری در تاریخ تبدیل کرده است. این کنترل 14 درصد کل اتر در گردش بود.

در ژوئن سال 2016، یک هکر از یک راه حل در DAO استفاده کرد که به کسی اجازه می داد “DAO Child” ایجاد کند. آنها یک عملکرد بازگشتی را در درخواست برداشت قرار می دهند. این کد باعث شده تا DAO در همان نشان های DAO اتر بیشتری را تحویل دهد. 50 میلیون دلار گم شد. این هک منجر به چنگال نرم و شکاف جامعه Ethereum شد. Ethereum قدیمی اکنون Ethereum Classic نامیده شده است.

6. هک Coincheck در سال (2018)

نقض Coincheck در ژانویه سال 2018 رخ داد. Coincheck یک ارز مبادله رمزنگاری در توکیو است. این هک روی altcoin محبوب، NEM تأثیر گذاشت. این سرقت جایگزین هک Bitfinex به عنوان دوم بزرگترین زمان تمام شد. با ارزش دلار ، هنوز هم می تواند حتی بزرگتر از دارنده رکورد فعلی ، MT Gox باشد. 500 میلیون سکه NEM گمشده در زمان هک حدود 550 میلیون دلار ارزش داشتند، اما پس از وقوع این خبر، ارزش آنها بیش از 20 درصد کاهش یافت. 500 میلیون سکه حدود پنج درصد از کل عرضه NEM را تشکیل می داد. خوشبختانه، هک Coincheck پایان کمی شادتر دارد. این شرکت گفت که از سرمایه خود برای بازپرداخت 260،000 مشتری از دست رفته استفاده می کند. آنها برای هر سکه NEM 88.549 پوند دریافت می کنند.

7. NiceHash در سال (2017)

بازار معدن بیت کوین مستقر در اسلوونی، NiceHash، در سال 2014 راه اندازی شد. فقط در سه سال، به اصطلاح “استخراج ابری” یعنی یک بستر وب که مردم در آن خرید و فروش قدرت پردازش مورد نیاز برای استخراج بیت کوین را انجام می دهند، به شدت زخمی شدند: یک هکر حدود 4،700 بیت کوین را به سرقت برد، که در زمان هک در دسامبر سال 2017 حدود 64 میلیون دلار ارزش داشت، هنگامی که قیمت اصلی cryptocurrency در رکورد صعود حدود 20،000 دلار در هر سکه قرار گرفت. این سکو، نقض امنیت را حمله ای بسیار ماهر و سازمان یافته نامید که با مهندسی پیشرفته اجتماعی انجام شد. خسارات وارد شده توسط هکر در سکو به حدی قابل توجه بود که مبادله تمام عملیات خود را به مدت 24 ساعت به حالت تعلیق درآورد. 

بیانیه مطبوعاتی رسمی بورس اوراق بهادار همچنین به کاربران خود توصیه می کند رمزهای عبور آنلاین خود را تغییر دهند.

هک
Hacker attacking internet

8. Bancor در سال (2018)

در اواسط سال 2018، مبادله غیرمتمرکز اسرائیل و سوئیس بانکار پس از هک 23 میلیون دلار از دست داد. این سرقت زمانی اتفاق افتاد كه یک کیف پول كه برای به روزرسانی قراردادهای هوشمند استفاده شده بود به خطر افتاد. مهاجمان با 12.5 میلیون دلار اتر، 1 میلیون دلار در پوندی ایکس (NPXS) و 10 میلیون دلار سکه BNT خود Bancor را از بین بردند. پاسخ بانكور متوقف كردن BNT سرقت شده بود، اما نتوانست همان كار را با Ether و Pundi X انجام دهد. گرچه پاسخ اين شركت ممكن است منطقي به نظر برسد، اما انتقاد برخي از پاكسازان از جمله بنيانگذار Litecoin چارلي لي را برانگيخت. بانكور هرگز در وهله اول واقعاً متمرکز نبود.

از هک های Cryptocurrency محافظت کنید

از اواسط سال 2017، کل سرمایه گذاری در بازار ارزهای رمزپایه بین 250 تا 750 میلیارد دلار کاهش یافته است. این پول زیادی است و می توان به راحتی فهمید که چرا cryptocurrency برای هکرها و مجرمان سایبری بسیار جذاب است. رویترز تخمین می زند که از سال 2011 مجرمان بیش از 980،000 بیت کوین از صرافی ها سرقت کرده اند. امروز، این سکه های سرقت شده بیش از 6 میلیارد دلار ارزش دارند.

نتیجه

دارایی های Cryptocurrency نوعی سرمایه گذاری بسیاری از افراد است، زیرا آنها از سرمایه گذاری های سنتی مانند املاک و مستغلات و طلا صرف نظر کرده اند. اما با سهولت در معاملات آنلاین، خطر حمله هکرها و بدافزارها به وجود می آید. استفاده از نرم افزارهای مناسب که سرویس تأیید هویت دو عاملی مانند Google Authenticator و سایر خدمات مانند تأیید ایمیل یا ردیابی آدرس IP را ارائه دهند ضروری است.

در صورت نیاز به خرید ارزهای دیجیتالی می توانید از خدمات منحصر به فرد کافه ارز استفاده نمایید. کافه ارز مفتخر به انجام سفارشات شما به صورت 24 ساعته و اتوماتیک می باشد. کافه ارز با کادری مجرب و با تجربه افتخار خدمت به هم میهنان با تضمین بهترین قیمت و بالاترین کیفیت را دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.