حواله سوئیفت (SWIFT) انتقال وجه ایمن و مطمئن بانکی

آیا نیاز به انتقال پول در خارج از کشور دارید؟ یکی از رایج ترین روش های انتقال پول در جهان حواله سوئیفت است. در پشت بیشتر نقل و انتقالات بین المللی پول شبکه جهانی سوئیفت است. سوئیفت یک سیستم ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان است که توسط بانکها و سایر موسسات مالی برای ارسال سریع و دقیق و ایمن دستورالعمل های انتقال پول استفاده می شود. واژه سوئیفت (swift) مخفف جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) است.

شرکت سوئیفت در سال 1973 در شهر بروکسل کشور بلژیک توسط ۲۳۹ بانک از 15 کشور به منظور ارتقاء روش های انتقال پول تاسیس شد که در حال حاضر اعضای آن که بانک ها و موسسات مالی هستند به بیش از 9700 عضو در 209 کشور جهان می رسند. برای آشنایی بیشتر با حواله سوئیفت با کافه ارز همراه باشید.

جهان قبل از سوئیفت

قبل از معرفی سوئیفت هیچ روشی استاندارد بین المللی و مشخص شده برای شناسایی حساب های بانکی وجود نداشت. تنها روش انتقال وجه بین المللی تلکس بود که در آن اطلاعاتی که یک کشور برای شناسایی حساب های بانکی و فردی کشور فرستنده از آن استفاده می کرد لزوماً توسط کشور پذیرنده شناخته نمی شد. در واقع هیچ راهی برای اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده وجود نداشت. در نتیجه، وجه مورد نظر می توانست به افراد یا سازمان های نادرست پرداخت شود. پرداخت های گمشده، با تأخیر و اشتباه باعث هزینه های اضافی برای ارسال و یا دریافت از بانک می شد. بنابراین ایجاد حواله سویفت روش پرداخت بین المللی بسیار مهم برای کمک به ساده سازی روند انجام نقل و انتقالات بین المللی تلقی می شود.

حتما بخوانید  راهنمای ساخت اکانت پایر (Payeer) از صفر تا صد
سوئیفت

نحوه کار سوئیفت (SWIFT)

سوئیفت در واقع وجه را انتقال نمی دهد بلکه یک سیستم پیام رسانی قدرتمند است. در این شبکه به کمک کدهای سوئیفت دستور های پرداختی را به حساب های موسسه های مالی و یا بانک ها ارسال می کنند تا دیگر احتیاج به انتقال خود وجوه نباشد. SWIFT هیچ صندوق و اوراق بهاداری در اختیار ندارد و همچنین حساب های مشتری را مدیریت نمی کند. افراد برای ثبت درخواست انتقال وجه به اطلاعات زیر نیاز دارند:

1-سوئیفت کد (swift code)

این کد شامل 8 الی 11 کاراکتر می باشد. چهار کاراکتر اول نشان دهنده کد موسسه یا بانک مورد نظر دو کاراکتر بعدی نشان دهنده کشور مقصد دو کاراکتر بعدی نشان دهنده شهر مقصد و سه کاراکتر آخر نشان دهنده شعبه مورد نظر می باشند که این سه کاراکتر اختیاری هستند.

2-iban number

iban مخفف شماره حساب بانکی بین المللی International Bank Account Number می باشد. تعداد کاراکتر های iban که معرف شماره حساب بانکی بین المللی است نسبت به کشورهای مختلف متفاوت می باشد.

3-bic

bic مخفف کد شناسه بانک Bank Identifier Code است. این کد برای شناسایی یک بانک خاص در معامله بین المللی سوئیفت استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که پول به مقصد صحیحی می رود.

4-acount holder name

این گزینه نیز معرف اطلاعات دارنده حساب می باشد.

چه کسانی از سوئیفت استفاده می کنند


در ابتدا، بنیانگذاران SWIFT این شبکه را برای تسهیل ارتباطات فقط در موارد خاص طراحی کردند. ایمنی، سرعت و اطمینان این روش باعث شد که استفاده از این روش به تدریج گسترش یابد. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۸ به‌ طور روزانه بیش از ۲۸ میلیون پیام از طریق سیستم سوئیفت در سطح جهان مبادله گردیده‌ است. در حال حاضر افراد بسیاری در عرصه های مختلف نظیر بانک ها، موسسات کارگزاری، صرافی ها، کارگزاران ارز و پول و غیره از این روش جهت انتقال وجوه بین المللی استفاده می کنند.

حتما بخوانید  انتقال ارز به ایران و معرفی بهترین روش های انتقال پول

مزایای استفاده از حواله سوئیفت

مهم ترین مزیت استفاده از روش سوئیفت نسبت به پیپال یا وسترن یونیون امنیت بالای این روش است. پیام ها رمزگذاری شده و به هیچ عنوان امکان دسترسی غیر مجاز و خارج از شبکه به آنها وجود ندارد. مزیت دیگر این روش اطمینان بالا در انتقال حواله سوئیفت می باشد. آمارهای این شرکت نشان مهی دهد که امکان خطا در این روش کمتر از یک درصد است.

البته متاسفانه به علت تحریم ایرانیان قادر به استفاده از خدمات سوئیفت نمی باشند. کافه ارز مفتخر است که می تواند در انجام کلیه خدمات حواله سوئیفت کاربران عزیز را یاری رساند.

به این مقاله امتیاز دهید

پاسخ

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید