کاقه ارز

این روزها داشتن یک کسب و کار آنلاین به دغدغه و البته مسیر زندگی خیلی از افراد تبدیل شده است. روش‌های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد که پادکست یکی از آن‌ها است. به دلیل محبوبیت فزاینده پادکست‌ها در زندگی امروزه، بسیار از افراد در تلاش برای پیوستن به این حوزه در حال رشد، برای کسب درآمد از پادکست هستند. پادکست‌ها برای همه از اهالی حوزه سرگرمی که می‌خواهند علایق خود را به اشتراک گذاشته و به درآمد خود اضافه کنند تا صاحبان کسب و کار که به دنبال رشد مشتریان و ابراز تخصص خود هستند، جذاب است.

طبق گزارشات آماری، مخاطبان پادکست‌ها طی یک سال گذشته به طور چشم‌گیری افزایش یافته است. ۵۱ درصد از آمریکایی‌هایی سن ۱۲ سال به بالا عنوان کرده‌اند که قبل از این مصاحبه به پادکست گوش کرد‌ه‌اند. سی و دو درصد گزارش داد‌ه‌اند که طی ماه گذشته حداقل به یک پادکست گوش کرده‌اند و ۲۲ درصد اعلام کردند که هفته قبل از مصاحبه به پادکست گوش کرده‌اند. در حالی که در تمام دسته‌های سنی علاقه به پادکست قابل مشاهده است اما این امر در سنین ۱۲ تا ۲۴ سال بیشتر مشهود بوده است.

کسب درآمد از پادکست می‌تواند حتی از طریق پادکست‌های کوتاه و به روش‌های گوناگون انجام شود. روش‌های رایج شامل تبلیغات، مشارکت در فروش، سرمایه‌گذاری جمعی، فروش کالا و میزبانی رویدادهای زنده است. پلتفرم‌های بزرگ مانند اسپاتیفای و اپل پادکست به کاربران خود اجازه می‌دهند ویدیوهای خود را در آن پلتفرم آپلود کنند. این کار به جذب مخاطب و در نتیجه، تبلیغات بیشتر که یکی از منابع کلیدی درآمد است، کمک می‌کند.

کسب درآمد از پادکست چطور اتفاق می افتد؟

نحوه کسب درآمد از پادکست

تبلیغات یکی موثرترین روش‌هایی است که می‌تواند به کسب درآمد از پادکست منجر شود؛ گرچه جذب مخاطبی که توجه تبلیغ‌کنندگان را جلب کند، زمان‌بر است. تبلیغ گرفتن معمولا به صورت مستقیم بین برند و پادکست یا با استفاده از یک آژانس به عنوان واسطه یا در بازار انجام می‌شود. کمیسیون به دست آمده از مشارکت در فروش محصولات یکی دیگر از جریان‌های درآمدی برای پادکسترها محسوب می‌شود. میزبان می‌تواند نام محصولی را در پادکست خود عنوان کرده و برای مخاطبان مقداری تخفیف در نظر بگیرد و از هر خرید توسط مخاطبان، مبلغی را به عنوان کمیسیون دریافت کند.

برخی از پادکسترها روش فروش اشتراک را به عنوان منبع کسب درآمد از پادکست در نظر می‌گیرند. پلتفرم‌های جذب سرمایه گروهی مانند Patreon از این طریق کسب درآمد می‌کنند.

افزایش مخاطب برای جذب تبلیغات

پادکست‌ها یکی از محل‌های جذب مخاطب برای برندها هستند. درآمد تبلیغ در پادکست در آمریکا طی سال ۲۰۲ با چهارده درصد افزایش رو به رو شده است. برای افزایش مخاطب باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید که در زیر آمده است.

مخاطب هدف

برای کسب درآمد از پادکست و جذب تبلیغات باید ابتدا مخاطب هدف خود را بشناسید و در تمام طول پروسه، آنها را به یاد داشته باشید. هر بار که اپیزودی را منتشر می‌کنید باید برای بازاریابی آن یک نقشه و برنامه داشته باشید – قصد دارید چه کسانی را جذب کنید و چطور به آنها دسترسی پیدا کنید؟

تجربه کاربری

همیشه تجربه کاربری را در ذهن داشته باشید. شما می‌خواهید مخاطب را پیدا کنید تا به راحتی به پادکسب شما گوش کند و کسب درآمد از پادکست توسط شما کمک کند. نکات بازاریابی اپل می‌گوید که پادکست خود را برای پلتفرم‌های موبایل بهینه‌سازی کنید. حتما مطمئن شوید که لوگوها ظاهر خوبی داشته باشند و وب‌سایت شما در موبایل هم به خوبی کارایی داشته باشد.

زیبایی بصری

جنبه‌های بصری و نوشتاری پادکست باید حامل همان تم و لحنی باشند که محتوای پادکست نشان می‌دهد. پلتفرم شما باید ظاهر و احساسی جذاب داشته باشد. به مواردی مانند عکس کاور، طراحی وب‌سایت، فعالیت در رسانه‌های اجتماعی توجه کنید که همگی هویت پادکست را به صورت یکپارچه نشان می‌دهند

همکاری

همکاری با پادکسترها

همکاری با سایر پادکست‌ها می‌تواند روشی برای افزایش مخاطب باشد. به عنوان مهمان در پادکست دیگران اجرا کنید. از افراد مشهور در پادکست‌های خود استفاده کنید. این روش‌ها دنبال‌کنندگان شما را افزایش می‌دهند.

استفاده از اسپاتیفای و اپل برای افزایش درآمد

لیست کردن یک پادکست در پلتفرم‌های بزرگی مانند اسپاتیفای و اپل پادکست می‌تواند به قابل دسترس‌تر شدن پادکست شما کمک کند. برای این کار باید در قسمت Spotify for Podcasters ثبت نام کنید. پس از آپلود کردن پادکست خود، چندین ساعت طول می‌کشد تا در اپلیکیشن نمایش یابد. از قسمت داشبورد پروفایل خود می‌توانید به آمارها و اعلان‌ها دسترسی داشته باشید.

برای ارسال پادکست در Apple Podcasts باید یک حساب کاربری Podcast Connect و یک RSS feed داشته باشید که شامل تگ‌های مورد نیاز، حداقل یک اپیزود و کار هنری باشد. لینک RSS feed را در پادکست کانکت ارسال کنید. سپس مطمئن شوید که فید شما با شرایط فنی مطابقت دارد. پس از تایید، پادکست خود را برای بررسی ارسال کنید که تاییدیه آن پنج روز کاری طول می‌کشد. گرچه قرار گرفتن پادکست در پلتفرم‌های بزرگ می‌تواند مزایای زیادی مانند افزایش دسترسی مخاطب، ابزارهای بازاریابی و منابع مختلف را به همراه داشته باشد اما حتما محدودیت‌ها را قبل از تصمیم‌گیری در نظر بگیرید. اصلاح پادکست برای انطباق با شرایط این پلتفرم‌ها کاری زمان‌بر و پرزحمت است.

کسب درآمد از پادکست بدون داشتن مخاطب های زیاد

روش‌های دیگری هم برای کسب درآمد از پادکست بدون نیاز به مخاطب زیاد وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

– صرف نظر از اندازه مخاطبین شما، اگر آنها به شما وفادار باشند، فروش محصولات برند می‌تواند گزینه خوبی باشد

– پادکست‌ها می‌توانند محل خوبی برای آزمودن و توسعه ایده‌ها برای سایر پروژه‌ها مانند کتاب، فیلم، نمایش تلویزیونی و غیره باشند که می‌تواند برای شما منبع درامد باشد.

– اگر یک پادکست به یک کسب و کار متصل باشد، تبلیغ کالا و خدمات آن سازمان در پادکست می‌تواند روش خوبی برای افزایش تقاضا به آن کمپانی و در نتیجه، افزایش فروش شود.

– وقتی با روند اجرا و مدیریت یک پادکست آشنا شوید می‌توانید تجربه‌های خود را در قالب یک مشاور یا تولیدکننده پادکست به دیگران بفروشید.

نظر شما درباره کسب درآمد از پادکست چیست ؟ اگر شما هم درآمد دلاری از سایت‌های خارجی دارید و برای نقد کردن آن با مشکل مواجه هستید، می‌توانید درآمدهای ارزی خود را با استفاده از خدمات نقد درآمد ارزی در وب‌سایت کافه ارز، به ریال تبدیل کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *