logo کاقه ارز

تحصیل هنر در آلمان و تحصیل رشته هنر در برلین از جمله مقصدهای علاقمندان به رشته هنر است. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی آینده‌نگر که قصد دارند مدرک هنر خود را تکمیل کنند، ممکن است برلین را به عنوان اولین مقصد برای تحصیل در خارج از کشور در نظر نگیرند. با این حال، هنگامی که کسی از برلین بازدید می‌کند، غیرممکن است که متوجه گالری‌های هنری متعدد و یکی از جالب‌ترین و خلاقانه‌ترین هنرهای خیابانی نشود.

در واقع امروزه برلین به عنوان یکی از پربارترین شهرها از نظر هنرهای معاصر از جمله نقاشی، طراحی، موسیقی، تئاتر و مد شناخته می‌شود. برلین مزایای متعددی را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌کند، از جمله تحصیل رایگان در دانشگاه‌های دولتی، ارائه طیف گسترده‌ای از مدارک تحصیلی انگلیسی از جمله مدرک هنر لیسانس و کارشناسی ارشد.

تحصیل در برلین

به گزارش هافینگتون پست، برلین شهری است که محیطی چندفرهنگی، جوان و پر جنب و جوش را پوشش می‌دهد. برلین یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دانشجویی آلمان است، اما همچنین مرکز اصلی فرهنگی و تجاری در این کشور است. بر اساس رتبه بندی QS، دانشگاه‌های برلین جزو بهترین‌‌ها هستند. از نظر ارائه دانشگاه‌ها، خدمات بین‌المللی دانشجویی و فعالیت‌های زیادی برای اوقات فراغت در صدر بهترین شهرهای دانشجویی آلمان قرار گیرد.

برخی از دلایلی که باعث شد دانشجویان بین‌المللی، برلین را به عنوان یک مکان تحصیلی عالی ارزیابی کنند و بسیاری تحصیل رشته هنر در برلین را انتخاب کنند عبارتند از:

تحصیل رشته هنر در برلین

 • بسیاری از بناهای تاریخی مانند دیوار برلین و موزه یهودیان و خیلی آثار از تاریخی دیگر در برلین قرار دارند، و برای دانشجویانی که عموما به تاریخ علاقمند هستند می‌تواند بسیار جالب باشد.
 • برلین شامل بسیاری از رویدادهای محلی جالب، از جمله هفته‌نامه برلین، هفته مد برلین، جازفست برلین، جشنواره اکتبر، جشنواره چراغ‌ها و… می‌شود.
 • زندگی پر رونق در برلین، هر رویدادی بهانه‌ای برای جشن گرفتن است. بنابراین می‌توانید تا صبح با دوستانتان مهمانی برگزار کنید.
 • برلین یکی از لیبرال‌ترین پایتخت‌های اروپا است که از هر بازدیدکننده‌ای استقبال می‌کند و علاوه بر این، همه را تشویق می‌کند تا آزادانه نظر خود را در هر زمینه‌ای بیان کنند.
 • در مقایسه با اکثر شهرهای آلمان، برلین بسیار بین‌المللی و چند فرهنگی است، بنابراین صحبت کردن به زبان انگلیسی بسیار رایج است.

مکان‌های جالبی که در برلین ارزش دیدن دارند عبارتند از: یادبود دیوار برلین، یادبود هولوکاست، جزیره موزه، تیرگارتن، دروازه براندنبورگ، پوتسدام، کاخ شارلوتنبورگ.

چرا تحصیل رشته هنر در برلین ؟

برلین چندین مؤسسه و دانشگاه هنری را گرد هم می‌آورد که مدرک لیسانس و فوق لیسانس هنر و آموزش‌های پیشرفته هنری را ارائه می‌دهند. همه دانشگاه‌ها و مدارس هنر، مطالعه عملی و بازدید از گالری‌های هنری محلی (حدود ۴۵۰) و موزه‌ها را ادغام می‌کنند.

دانشگاه‌ها دارای امکانات مدرن هستند و به دانشجویان امکان استفاده از آزمایشگاه‌های طراحی حرکت، استودیوهای عکاسی را می‌دهند. برخی از برنامه‌های مدرک هنر و طراحی شامل ترم‌های تحصیلی در خارج از کشور، مدارس تابستانی، مسابقات دانشجویی یا برنامه‌های تبادل است که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا تجربه بین‌المللی کسب کنند.

تحصیل هنر در آلمان

از آنجایی که برلین یک شهر بین‌المللی است، تحصیل رشته هنر در برلین جذاب است و شما می‌توانید سبک‌ها و تکنیک‌های مختلف هنری را ببینید و از آن‌ها الهام بگیرید و با شبکه بزرگ و متنوعی از هنرمندان تبادل نظر کنید. علاوه بر این، برلین میزبان چندین رویداد هنری است و چندین سازمان محلی از هنرمندان در نمایش و تبلیغ آثارشان حمایت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر بر بازاریابی همه نمایشگاه‌ها، نمایش‌ها، اجراها و سخنرانی‌ها تمرکز می‌کنند.

سبک تدریس در دانشگاه‌ها و کالج‌های برلین

برنامه‌های بین‌المللی ارائه شده توسط دانشگاه‌های برلین به طور کامل یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. یکی از ویژگی‌های جالب و نسبتا منحصر به فرد تحصیل در کالج هنر یا موسیقی در برلین این است که آموزش به صورت تک تک یا در گروه‌های کوچک با نظارت دقیق یکی از اعضای کادر آموزشی انجام می‌شود.

سایر ویژگی‌های تحصیل رشته هنر در برلین و مدارک هنر در دانشگاه‌های برلین عبارتند از:

 • کلاس‌های تئوری با پروژه‌های عملی ترکیب می‌شود.
 • دانش‌آموزان تشویق می‌شوند تا خلاقیت خود را آزادانه بیان کنند و موضوعات خود را برای پروژه‌ها انتخاب کنند.
 • دانشجویان می‌توانند با استادان گفتگوی آزاد و رایگان داشته باشند و در هر زمان سؤالات خود را بپرسند.

دانشگاه های هنر در برلین

اصلی‌ترین مؤسسات آموزش عالی اختصاص داده شده به دانشجویانی که مایل به تحصیل رشته هنر در برلین هستند عبارتند از:

 • موسسه هنر برلین
 • دانشگاه هنر برلین
 • کالج بارد برلین
 • دانشگاه بین‌المللی هنر اسمود برلین در زمینه مد و فشن

دانشگاه‌های برتر در برلین که چند مدرک هنر ارائه می‌دهند عبارتند از:

 • دانشگاه فری برلین (شماره ۱۱۹ در رتبه‌بندی QS و شماره ۷۵ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی)
 • دانشگاه هومبولت برلین (شماره ۱۲۶ در رتبه‌بندی QS و شماره ۵۷ در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی)

تحصیل هنر در آلمان

توسعه شغلی برای دانشجویان رشته هنر

با توجه به این واقعیت که برلین گالری‌های تجاری متعددی را گرد هم می‌آورد و چندین بنیاد محلی از بورسیه‌ها و مسابقات هنری حمایت می‌کنند، این شهر برای هر هنرمند مبتدی یا کسی که قصد راه‌اندازی گالری در این زمینه را دارد، ایده‌آل است. تحصیل رشته هنر در برلین برای هر هنرمندی می‌تواند سکوی موفقیت باشد.

استودیوها یا فضاهای اجرا در برلین برای اجاره بسیار ارزان هستند و دولت آلمان همچنین از هر کسی که در صنایع خلاق کار می‌کند حمایت مالی می‌کند، بنابراین این مزیت‌های ارزشمندی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان هنر است.

در اینجا چند منبع جالب برای فارغ التحصیلان هنر به دنبال فرصت شغلی در برلین آمده است:

 • بنیاد فرهنگی فدرال آلمان
 • انجمن بین‌المللی هنر در آلمان (IGBK)
 • موقعیت‌های شغلی مرتبط با هنر و فرهنگ

زندگی در برلین؛ اسکان و حمل و نقل

برلین شهر گرانی برای زندگی نیست، اما ارزان هم نیست؛ بنابراین دانشجویان رشته هنر در برلین باید بودجه خود را با دقت مدیریت کنند.

 هزینه‌ زندگی در برلین

برای پوشش هزینه‌های زندگی خود بین ۸۳۶  تا ۱۳۴۰ یورو در ماه نیاز دارید. انواع گزینه‌های اقامت دانشجویی در برلین عبارتند از:

 • خوابگاه دانشجویی: حدود ۳۰۰ یورو در ماه است.
 • آپارتمان مشترک: بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو در ماه است.
 • آپارتمان یک خوابه: اجاره بین ۵۵۰ تا ۷۵۰ یورو در ماه است.

هزینه حمل و نقل در برلین

وقتی صحبت از حمل‌ونقل به میان می‌آید، برلین شهری دوست‌دار دوچرخه است؛ بنابراین می‌توانید هر زمان که بخواهید دوچرخه کرایه کنید، میانگین قیمت آن حدود ۱۵ یورو برای نیم روز است. به عنوان یک دانشجو، در کارت حمل و نقل عمومی ماهانه تخفیف دریافت می‌کنید، که معمولا باید حدود ۸۰ یورو بپردازید، که به شما امکان می‌دهد با اتوبوس و قطار سفر کنید.

هزینه تحصیل برای دانشجویان رشته هنر در برلین

همه دانشگاه‌های دولتی آلمان برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان اتحادیه اروپا که در برلین تحصیل می‌کنند رایگان است.

دانشجویان فقط باید برای هر ترم حدود ۵۰-۱۰۰ یورو هزینه مدیریتی بپردازند که خدمات سازمان دانشجویی و ثبت‌نام را پوشش می‌دهد. همه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا که برای مدرک هنر درخواست می‌کنند باید حدود ۵۰۰ یورو در هر ترم بپردازند. با این حال، دانشگاه‌های خصوصی به شهریه سالانه نیاز دارند که می‌تواند به طور متوسط ۴۰۰۰  تا ۸۰۰۰ یورو در سال باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده، مقاله هزینه تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف به شما در این زمینه کمک می‌کند.

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در برلین

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در برلین

اگر علاقمند به تحصیل در خارج از کشور هستید و مایلید که به تحصیل رشته هنر در برلین بپردازید، می‌توانید روش‌های مختلفی مانند بورسیه تحصیلی آلمان ، کمک هزینه تحصیلی و وام دانشجویی را برای تامین هزینه تحصیل خود دریافت کنید. در اینجا چند فرصت بورسیه برای دانشجویان هنر که قصد شرکت در دوره‌های آموزشی در دانشگاه‌های برلین را دارند آورده شده است:

 • برنامه بورسیه تحصیلی آلمان
 • برنامه بورسیه (DAAD)
 • بورسیه‌های بنیاد هاینریش بول

همچنین می‌توانید بورسیه Studyportals را بررسی کنید تا در زمینه تامین مالی تحصیل خود در آلمان کمک بگیرید. همچنین می‌توانید بورسیه‌های بین‌المللی بیشتری را برای آلمان پیدا کنید و اطلاعات بیشتری را در پورتال بورسیه جستجو کنید.

نظر شما درباره تحصیل رشته هنر در برلین چیست؟ اگر شما دانشجوی یکی از دانشگاه‌های آلمان هستید یا تازه فرآیند درخواست پذیزش از موسسات آموزشی این کشور را شروع کرده‌اید، می‌توانند برای پرداخت شهریه یا هزینه‌های ثبت‌نام از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز با استفاده از  خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.