logo کاقه ارز

دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، همیشه در مورد کشور مقصد دچار تردیدهایی می‌شوند. از نکات مهمی که در زمان تصمیم‌گیری باید در نظر داشته باشید، فرهنگ، آب و هوا و فضای حاکم در آن جامعه با مهاجران است. یونان خاستگاه دموکراسی و دانشگاه شناخته می‌شود و قدمت طولانی در حوزه آموزش دارد. در قرن پنجم در شهر قسطنطنیه، اولین موسسه آموزش عالی در اروپا تاسیس شد. این کشور زیبا سالانه پذیرای هزاران دانشجوی بین‌المللی از سراسر جهان است. تحصیل در یونان هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد که ارزش تحقیق و بررسی و در نهایت انتخاب شدن به عنوان کشور مقصد را دارد. در این مطلب از معرفی بهترین مقصدهای تحصیل در خارج، یک راهنما برای مهاجرت تحصیلی به یونان را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چرا یونان را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

فرهنگ غرب بسیاری از سیستم‌های مدرن خود را مدیون یونان باستان است. این کشور شهرتی دیرینه در ارائه آموزش عالی و سیستم‌های آموزشی باکیفیت دارد. بسیاری از ایده‌های فلاسفه یونان باستان هنوز هم در زمان حاضر مورد بحث قرار می‌گیرند و حضور دائمی نوآوران و مبدعان در این کشور را نمی‌توان انکار کرد. تحصیل در یونان در مقطع آموزش عالی توسط سه نوع موسسه مختلف ارائه می‌شود. این موسسات شامل دانشگاه، موسسات آموزش فنی و آکادمیا هستند. شما می‌توانید در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های یونان تحصیل کنید.

دانشگاه های یونان

یکی از دانشگاه های یونان در رتبه‌بندی جهان بهترین دانشگاه‌های کشور جزو ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته و ۶ دانشگاه دیگر هم در فهرست ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. بالاترین رتبه متعلق به دانشگاه فنی آتن با رتبه ۴۲۱ جهانی است. دومین جایگاه به دانشگاه اریستوتل یا ارسطو در تسالونیکی تعلق دارد که در گروه رتبه‌های ۵۶۰ – ۵۵۱ قرار گرفته است. بنابراین با دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها می‌توانید از سیستم آموزشی عالی دانشگاه‌‌های طراز اول جهان بهره‌مند شوید.

شهر آتن با جمعیت ۶۶۰ هزار نفری خود، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر یونان است. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرها جهان و مرکز اقتصادی، مالی، سیاسی و فرهنگی یونان محسوب می‌شود. جاذبه‌های توریستی زیادی در این شهر وجود دارد که یکی از آن‌ها آکروپولیس است. آتن چندین مرکز آموزش عالی دارد که شامل دانشگاه اقتصاد و کسب و کار آتن، دانشگاه علوم اجتماعی و سیاسی پانتئون و پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های سراسر دنیا است.

هزینه تحصیل در یونان

یونان از یورو به عنوان ارز رایج خود استفاده می‌کند. هزینه شهریه شما به کشور مبدا و شهر و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید بستگی دارد. اگر دانشگاه دولتی را برای تحصیل انتخاب کنید، هزینه کمتری از دانشگاه‌های خصوصی پرداخت خواهید کرد. اگر از کشورهای حوزه اتحادیه اروپا آمده باشید نیازی به پرداخت شهریه در دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی ندارید. همین شرایط برای دانشجویانی که کشور مبدا آن‌ها در حوزه اقتصادی اروپا قرار دارد هم صدق می‌کند. اگر کشور دیگری جز این کشورها آمده باشید باید هزینه شهریه را پرداخت کنید. به طور میانگین باید هزینه‌ای بین ۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ یورو را برای هر سال تحصیل در یونان را در نظر بگیرید.

زندگی در یونان

هزینه‌های زندگی در یونان هم تا حدودی مقرون به صرفه هستند که باز هم به شهری که زندگی می‌کنید بستگی دارد. شهرهای بزرگ‌تر هزینه‌های بالاتری از شهرها و شهرستان‌های کوچک‌تر دارند. به طور میانگین باید بودجه‌ای بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو را به صورت ماهانه برای یک نفر در نظر بگیرید. هزینه دیگری که دانشجویان بین‌المللی باید پرداخت کنند، هزینه بیمه سلامت است. هزینه این بیمه سالانه بین ۲۰۰ تا ۶۰۰ یورو است.

ویزای تحصیلی یونان

برای تحصیل در یونان ، با توجه به کشور مبدا خود نیاز به ویزای تحصیلی دارید. دانشجویانی که از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یونان می‌آیند نیازی به دریافت ویزا ندارند. دانشجویان کشورهای دیگر نیاز به دریافت ویزا خواهند داشت. برای دریافت ویزا به سفارت یا کنسولگری یونان در کشور خود مراجعه کرده و مدارک لازم را برای بررسی ارائه می‌دهید. بسیاری از موسسات آموزشی یونان  در پروسه درخواست ویزا به شما کمک می‌کنند.

زبان رسمی یونان

زبان رسمی و ملی در کشور یونان، زبان یونانی است. دوره‌‌های آموزشی زیادی در دانشگاه‌های این کشور به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند که عمدتا در قطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند. رشته‌های مقطع کارشناسی به زبان یونانی تدریس می‌شوند. اگر شما تصمیم بگیرید در زمان تحصیل در یونان به زبانی غیر از زبان بومی این کشور تحصیل کنید، نیاز به ارائه گواهی تسلط بر زبان انگلیسی خواهید داشت. اگر با استانداردهای مورد نظر تطابق نداشته باشید، معمولا موسسات به شما دوره‌های آموزش زبان ارائه می‌دهند تا مهارت‌های خود را ارتقا دهید.

اگر قصد تحصیل در یونان را دارید یا دانشجوی یکی از دانشگاه های یونان هستید، می‌توانید با استفاده از خدمات پرداخت‌های بین‌المللی کافه ارز از طریق خرید با پی پال و خرید با ویزا و مستر کارت در کمترین زمان پرداخت‌های بین‌المللی خود را انجام دهید. همچنین با استفاده از کافه ارز می‌توانید پرداخت هزینه ثبت نام آزمون های بین المللی را به آسانی انجام دهید.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.