logo کاقه ارز

Tezos برای کسانی که ممکن است بخواهند سرمایه گذاری کنند اکنون که شبکه اصلی نزدیک به یک سال است زندگی می کند و سرمایه گذاران توانسته اند ادعاهای خود را مطالبه کنند.
با توجه به قیمت XTZ که پس از بازار خرس سال 2018 افسرده مانده است. اکنون می تواند زمان خوبی برای ورود به حساب باشد زیرا ایده پشت Tezos هنوز هم خیلی خوب است. در ادامه مقاله با کافه ارز همراه باشید.

تاریخچه Tezos


تاریخچه Tezos کمی بیشتر از یک سال قدمت دارد. اما قبلاً کاملاً جالب برای سرمایه گذاران و پشتیبانان بوده است.
Tezos ICO خود را داشت که تقریباً موفقیت آمیز بود، تقریباً 1 سال پیش در 14 ژوئیه 2017. این شرکت 232 میلیون دلار حیرت انگیز در یک روز افزایش داد، که 10 برابر انتظارات بنیان گذاران بود. به نظر می رسید که همه چیز برای Tezos به خوبی پیش می رود.
متأسفانه این طور نبود، زیرا خیلی زود همه چیز به سرعت از کنترل بنیانگذاران آرتور و کتلین بریتمن خارج شد. مانند بسیاری از پروژه های رمزنگاری، Tezos به دلیل مقررات آرام بانکی در سوئیس، یک بنیاد سوئیس برای کنترل دارایی های خود ایجاد کرده بود. آنچه که این زوج نتوانستند عامل آن باشند این است که طبق قانون سوئیس، هیئت مدیره یک بنیاد کنترل کامل تمام دارایی های بنیاد را دارد.

Tezos

در این حالت، یوهان Gevers بود که سریعاً Breitman را از دارایی های Tezos قفل کرد. از آن زمان بریتمن ها برای بازیابی مجدد تلاش می کنند کنترل Tezos، تلاش برای برکناری یوهان Gevers، و مقابله با حداقل 4 مورد از اقدامات کلاس مبارزه می کنند. Breitmans کنترل کد منبع پروژه را از طریق یک شرکت مستقر در دلاور، Dynamic Ledger Solutions، حفظ کرد، اما این امر بدون کنترل دارایی های ICO باعث شده است که آنها عملکرد خوبی نداشته باشند.

Tezos چیست؟

Tezos یک blockchain منحصر به فرد است که توسط توسعه دهندگان آن ساخته شده است. این برنامه با چنگ زدن و یا ساختن یک لایه اضافی در بالای یک پروژه موجود، بر اساس هیچگونه blockchain دیگر ساخته نشده است.

هدف بیان شده از Tezos فریبنده ای ساده است: این شرکت می خواهد با استفاده از نوآوری های جدید بدون ایجاد خطر یک چنگال سخت که می تواند جامعه خود را تقسیم کند، یک کلکسیون ایجاد کند که قادر به نوآوری های جدید باشد.
مانند اتریوم، Tezos قراردادهای هوشمند را نیز امکان پذیر می سازد، و با مکانیسم اجماع غیرمترقبه محور جامعه، به گونه ای ایمن و اثبات آینده طراحی شده است.
Tezos می خواهد فناوری blockchain بسازد که بهتر از رهبران موجود بیت کوین و اتریوم باشد.

 در حال حاضر آن را به ایجاد یک blockchain که بسیار محاسباتی فشرده تر است. نیاز به انرژی کمتری از کارگران معدن (یا نانوایی ها همانطور که Tezos از آنها می نامد)، اما هنوز هم اثبات قابل اعتماد از مکانیسم اجماع سهام که آنها را Liquid Proof of Stake (LPoS) نامیده اند، حفظ کرده است.
با اجماع LPoS در Tezos، کاربران برای کمک به حفظ اجماع در blockchain پاداش می گیرند. در حقیقت، در حال حاضر پاداش های قابل توجه Tezos بالاترین قیمت سکه های StS PoS را دارند.
Tezos همچنین یک فرایند رسمی را ارائه می دهد که از طریق آن ذینفعان می توانند پروتکل را به طور مؤثر اداره کنند و نوآوری های آینده را پیاده سازی کنند. من از هیچ پروژه دیگر blockchain که چنین دیدگاهی را برای حکومتداری در نظر گرفته است.

چگونه Tezos کار می کند؟

Tezos به روشهای مختلف مانند سایر بلاکچین ها کار می کند. اما یک تفاوت اساسی دارد. این تفاوت ابتکاری در نحوه افزودن و تغییر در blockchain است.

 اینگونه کار می کند:
یک توسعه دهنده می تواند پروتکل Tezos را تغییر یا ارتقا دهد. در صورت انجام این کار، آنها همچنین می توانند یک فاکتور را به پیشنهاد ارسال کنند. و اگر این تغییر توسط جامعه تصویب شود و به نسخه بعدی اضافه شوند، در نشانه های XTZ پرداخت می شوند. این دو فایده دارد. این برنامه نویسان را به مشارکت در توسعه Tezos ترغیب می کند. و همچنین نگهداری و توسعه شبکه را متمرکز می کند.

Tezos


از آنجا که توسعه دهندگان برای ارتقاء مورد تایید خود، نشانه دریافت می کنند. بلافاصله به خاطر کار خود در شبکه Tezos جبران می شوند. آنها به یک حامی شرکتی و کارفرما یا پاداش مالی سنتی دیگر احتیاج ندارند. آنها آزاد هستند که براساس آنچه مورد علاقه آنهاست کار کنند.
اثبات ریاضی رسمی برای تأیید اینکه خواص کلیدی blockchain در هر نسخه به روز پشتیبانی می شود استفاده می شود. این در حالی است که Tezos قادر است به سرعت از نظر فناوری تکامل یابد، در حالی که همچنان نوعی مشروطه را حفظ می کند.
Tezos همچنین از آن جهت جالب است که باعث می شود تا جایزه های زنجیره ای ایجاد شود. که باید سرعت پیشرفت ویژگی های جدید را سرعت ببخشد، همچنین اجازه می دهد باگ ها سریعتر کشف و از بین بروند. این جوایز توسط هر ذینفع ایجاد می شود.

آنچه تزوس را متفاوت می کند چیست؟

Tezos می خواهد یک blockchain اصلی باشد و خود بازاریابی را به عنوان جایگزینی برای blockchain هایی مانند Ethereum ، Zcash و بیت کوین محترم بازاریابی می کند. بنابراین، چه چیزی باعث می شود Tezos به اندازه کافی متفاوت باشد تا به عنوان جایگزینی مناسب برای این بزرگنمایی های بزرگ دیگر در نظر گرفته شود؟
هر blockchain دیگر را می توان با سه گانه (حالت، اعمال و امتیاز) توصیف کرد:

  • حالت : نوع داخلی و قابل تغییر وضعیت. به عنوان مثال: در بیت کوین، این مجموعه از خروجی های ناخواسته است.
  • اعمال : ترانسفورمی که حالت S، معامله T را به خود می گیرد و حالت جدید S ایجاد می کند.
  • امتیاز : تابع امتیاز دهی که شاخه معتبر blockchain را تعیین می کند. در بیت کوین، این مقدار کل توان هشیاری در زنجیره است.

    Tezos با ساخت متغیرهای اعمال شده و نمره بخشی از وضعیت قابل تغییرپذیری، خود را متمایز می کند، اجازه می دهد که قوانین دفترچه بر خود حاکم باشد. این مهم است زیرا قوانین دفترچه، تکامل دفترچه را کنترل می کند.
Tezos

ویژگی های Tezos

Tezos حامل بسیاری از ویژگی های مشابه سایر blockchain ها است. شفاف، بسیار ایمن، غیرمتمرکز و رمزگذاری است که عملاً غیرقابل حل است.
البته Tezos همچنین ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که آن را از دیگر blockchain ها متمایز می کند. این ویژگی ها عبارتند از:

به روز رسانی های غیر متمرکز، خودکار:

بیشتر نرم افزارهای مدرن بیشتر ما برای ارتقاء نسخه های جدید از آن استفاده می کنند. اما در مورد blockchain ها چنین نبوده است. جایی که بروزرسانی ها می توانند پیچیده، بحث برانگیز و کاملاً دشوار باشند. Tezos یک استثناء طراوت است. که در آن روند به روز رسانی غیر متمرکز شده است. و آن را تقریبا به آسانی به روز رسانی نرم افزارهای مدرن ساخته است.

بدون چنگال های سخت:

Tezos مجموعه روشنی از قوانین دولت را تنظیم کرده است که به ذینفعان اجازه می دهد تا به راحتی رأی دهند و در مورد ارتقاء به اجماع برسند. این قوانین بطور برنامه ای اجرا می شوند و نمی توان از آنها جلوگیری کرد. با این کار از بن بست سیاسی که بارها به چنگال های سخت منجر شده است. با دیگر صندوق های زنجیره ای جلوگیری می کند. زیرا هیچ گروهی قدرت کافی برای تحمیل اراده خود را بر جامعه نخواهد داشت.

چه کسی در پشت Tezos است؟

Tezos توسط آرتور بریتمن، كاتلین بریتمن، وینسنت برنادوف، بوزمان ğağdaş، بنیامین كانو و تیم دیگری از توسعه دهندگان ایجاد شده است. در حال حاضر Breitman’s تنها مؤسسانی هستند که مستقیماً به Tezos مربوط هستند و بقیه در سازمان های همکار Nomadic Labs و OCaml Pro کار می کنند.
آرتور بریتمن دانشمند رایانه، ریاضیدان و کارآفرین اهل فرانسوی است. و پیش از درگیر شدن با Tezos در بخش مالی مشغول به کار بوده است. او فرزندخوانده اولیه بیت کوین بود، اما به زودی دید که این نقص آن است عدم توانایی در تکامل، که منجر به چنگال های بیشمار سخت شد. پیشرفت پیشنهادی وی پروژه تسوس بود که امروز وجود دارد.

کاتلین بریتمن همچنین در بخش مالی تجربه کسب کرد و قبل از تأسیس Tezos با همسرش آرتور، برای همکاران R3 و Bridgewater Associates کار کرد. این کار او در R3 بود که به او بینش فن آوری blockchain داد.
علیرغم تبلیغات و شهرت پروژه Tezos، اطلاعات کمی در مورد توسعه دهندگان و کارمندان در دست است. بیشتر کارها احتمالاً توسط شرکتهای همکار انجام می شود. و هیچ اطلاعاتی از تیم منتشر نشده در وب سایت Tezos موجود است.
این شرکت برای داشتن نام های بزرگی در پشت سر خود عناوین تبلیغاتی ایجاد کرده است. به عنوان مثال اولاف کارلسون وی، بنیانگذار شرکت Polychain Capital، در مورد حمایت از Tezos صریحاً اظهار نظر کرده است. تیم دراپر همچنین به برنامه هایی برای سرمایه گذاری در این پروژه اشاره کرده است.

خرید و ذخیره XTZ

اگر در Tezos crowdsale شرکت نکردید، می توانید XTZ را با صرافی بخرید. در حال حاضر فقط دو مبادله وجود دارد که تجارت در نشانه های XTZ را ارائه می دهند. این موارد در حال حاضر در Huobi و در بورس Kraken موجود است.
ما امیدواریم که با حرکت Tezos از Betanet که مبادلات بیشتری به نشانه های XTZ درج می کنند. با توجه به اینکه Tezos بودجه زیادی در جمع خود جمع کرده است. بدون شک منابع لازم برای بدست آوردن لیست های برجسته در بورس مانند بورس اوراق بهادار سایر کشورها را دارند.
پس از خرید XTZ، می خواهید مطمئن شوید که آن را از مبادله خارج می کنید. این به دلیل خطر ذاتی است که با کنار گذاشتن مقادیر زیادی سکه در کنترل نهاد دیگر ایجاد می شود. 

همانطور که گفته می شود: “نه کلیدهای شما، نه سکه های شما”.
برای منابع بزرگ Tezos، شما احتمالاً مناسب هستید که آنها را روی یک کیف پول سخت افزاری قرار دهید که به صورت آفلاین و از هکرها در امان باشد. Tezos همچنین دارای گزینه کیف پول کاغذی و همچنین طیف وسیعی از کیف پولهای شخص ثالث است.

به این مقاله امتیاز دهید
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.